0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

C. K.

Ynt: Isıtıcı tavsiyesi yapar mısınız?
« Yanıtla #60 : Aralık 24, 2018, 23:35:52 »
Hakan kaptan, ben Manisa dan aldım webastoyu kutusundan da digital olarak çıktı. Marin değil ama Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ü. Ö.

« Yanıtla #61 : Aralık 24, 2018, 23:44:17 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Esas yapılması gereken mazot yakan bir soba. Bacalı. Hatta Necmettin Erbakan gibi abartıp ister mazot ister odun-kömür yakılabilen bir soba yapmalı.

Buyrum buradan yakalım.

Digital kumanda yok ama sicak basınca kapıyı aralıyorsun.

*

A. D.

« Yanıtla #62 : Aralık 25, 2018, 09:59:19 »
Cengiz bey kendi adına Webastonun standartlarını belirlemiş. Ona göre marin sadece krom 2 parça.  Marin seti çıkaran Webasto yayınlayan webasto ona göre garanti veren webasto ama ııh olmaz sadece krom 2 parça marin set. Harici sıcaklık sensörü falan önemli değil.
Ben bu iş kolundan sırf bu tip düşünceli insanlar ve teknisyenler yüzünden dolayı ayrılıyorum Perşembe günü. Mantık hep şu; bunlar kesin milyon eurolar kazanıyor bana kazık atıyor benim üzerimden geçiniyor o yüzden gidiim en ucuzunu alayim en akıllısı benim.
Elektrik konusunda da bu sektördeki çoğu insandan bilgiliyiz sürekli okuyoruz sürekli yeni bişeyler katmaya çalışıyoruz. İnsanlara reçete sunuyoruz karşılığı var mı? yok denecek kadar az. Sonuçta yazdığımız reçetenin de bir karşılığı olması gerek bizim en ucuz olma gibi bi derdimiz yok öyle olsa yaşayamayız zaten. Ama reçete yazdığımız adam 2 kuruş daha ucuz diye gidip başka yerden alıyor. Problem yaşadığı zamanda bana gelip hesap soruyor. Eee ben reçeteyi verdim de prezervatifi sakız diye vermedim. Sen yanlış kullanırsan yanlış şekilde monte ettirirsen kusura bakmada benim günahım ne? Teknesine keşfe çağırıyor kalkıp masraf yapıyorum teknesine gidiyorum saatlerimi harcıyorum projelendiriyorum diyorum ki keşif ücreti bu kadar ama montajı ben yapacaksam montaj ücretinden düşerim. Bu bile fazla geliyor. Aramızda dünya kadar doktor var cerrah var. Hanginiz aldığınız muayene ücretini ameliyat ücretinden düşüyorsunuz? Biz keşif ücreti istediğimiz zaman tü kaka oluyoruz ama.
Teknisyenler işin ayrı olayı. Adamı biz eğitiyoruz nasıl monte edeceğini biz gösteriyoruz sözde bizim adamımız bizim işlerimizi yapıyor. Yaptığı işin sonunda gidip hatalarını gösterip düzelttiriyoruz. Daha sonra gidip müşteriye başka bir iş için bize verdiğinden daha düşük fiyat veriyor. Sonra biz o fiyata göre montaj ücreti istediğimiz olan biz kazıkçı oluyoruz. Müşteride otomatik olarak diyor ki bunlar kazık atıyor. E abi o adam montajını yapıyorda yine gelip başında ben duruyorum sorumluluğunu ben alıyorum başın ağrıdığı zaman bana soruyorsun. 2000 liralık işte adam bana 1500 dediyse bende 500 kazaniim. bu benim hakkım. Ama herif gidip müşteriye 1200 dediği zaman müşteri diyor ki yuuh herif ne para kırıyor be oluyor. 

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #63 : Aralık 25, 2018, 10:43:27 »
Bir marin olmayan webasto kullanıcısı olarak diyorum ki, orginal webasto olduktan sonra gerisi önemli değil.Marin webasto  sadece içinden çıkan Krom iki parçadan ibarettir. Webasto yanmaz amyant kumaşı 400 tl ye verirler.siz 50-70 tl ye piyasa da alırsınız.webasto egsoz çıkışı 400-500 derler siz 316 Krom dan 200-250 tl ye halledersiniz.bütün fark bu.ayrıca digital kumandayı 400-500 tl isterler.eğer doğru yeri bulursanız digital kumanda da kutusun dan standart olarak gelir.
Akü ye gelince marin filan yazmayan bir akü kullanıyorum ViCTRON AGM  son derece memnunum.kendi fikrimi beyan ettim sadece.

Cengiz kaptana destek amaçlı yazmak zorunda hissettim kendimi. Bizim teknede klima olmasına rağmen koyda kullanmak amaçlı sessiz bir ısıtıcı da olsun istedik. Benim elektrikçim (marine adam) Webastonun yetkili servisidir, dörtte bir fiyata tertemiz bir ikinci el Esba.... (yazmayı öğrenemedim bu markayı) buldu (marine değil), onu havuzluk altındaki depoya monte etti. Diğer boru, hortum ve krom aparatları da Cengiz kaptanın dediği gibi 3-5 te bir fiyata halletti ve salondaki klima nozzlelarının altına bağlayıp ilave delik delmeden, iki çıkış olarak bağladı. İç termostat var, dış termostat yok ama bizim evdeki kalorifer de böyledir ve dış termostata ihtiyaç duymuyoruz, o bazı bölgelerde belediye zorunluluğu yada site vs için gerekli, yani olmasa da olur. Isıtıcı sorunsuz çalışıyor, koku vs de yok. Fiyat avantajı düşünüldüğünde can ve sağlık kaybına sebep olmayacak riskler alınabilir diye düşünenlerdenim.

Cengiz Kaptan yalnız değildir..................

*

A. D.

« Yanıtla #64 : Aralık 25, 2018, 10:55:50 »
Eberspacher de sıcaklık sensörü kumanda üzerindedir ayrıca bir sıcaklık sensörüne ihtiyaç olmaz ama Webastoda ek bir sıcaklık sensörü vardır. Eberspacher de Webastoda kendi aralarına birbirlerine göre artıları ve eksileri olan cihazlardır. Webastoda montaj detayı çok önemli değildir ama Eberspacherde hortum montajı çok kritiktir yoksa iki dakika da bir arızaya geçer.  İkisi de bu konuda üst düzey cihazlardır.
Cengiz korsanı yalnız bırakmamanız güzel ama hatalı olduğu zamanda o hatayı devam ettirmek iyi bişey değil. Arkadaşlık böyle bişey değil. O atlayacağım dediği zaman hadi bende atlayacağım mı diyeceksiniz yoksa baba yapma mı diyeceksiniz vaz mı geçireceksiniz?

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #65 : Aralık 25, 2018, 11:14:38 »
Eberspacher de sıcaklık sensörü kumanda üzerindedir ayrıca bir sıcaklık sensörüne ihtiyaç olmaz ama Webastoda ek bir sıcaklık sensörü vardır. Eberspacher de Webastoda kendi aralarına birbirlerine göre artıları ve eksileri olan cihazlardır. Webastoda montaj detayı çok önemli değildir ama Eberspacherde hortum montajı çok kritiktir yoksa iki dakika da bir arızaya geçer.  İkisi de bu konuda üst düzey cihazlardır.
Cengiz korsanı yalnız bırakmamanız güzel ama hatalı olduğu zamanda o hatayı devam ettirmek iyi bişey değil. Arkadaşlık böyle bişey değil. O atlayacağım dediği zaman hadi bende atlayacağım mı diyeceksiniz yoksa baba yapma mı diyeceksiniz vaz mı geçireceksiniz?
Arkasında durduğum adam hatalı değil ve arkadaşım da değil, sadece maliyet/kar/zarar değerlendirmesi yapıp bütçesini korumaya çalışıyor. Biz de marin olmayan araç ve yan sanayi kit kullandığımız için kafamı kuma gömmek istemedim ve kişisel tecrübemizi ifade ettim. Bu tip yaklaşım ile sorunumuz olmadığı dökümente edilmiş oldu. Sorun yaşayanlar ve yaşamayanlar konuya katılır ve bu topik istatistiksel olarak işe yaramış olur. Forumların amacı da budur.

Yazımda da dediğim gibi can ve sağlık riski yoksa atlarım ...... ki bu konuda bunlar kesinlikle risk altında değil. Hortum da değişir, bordo çıkışı krom parçası da değişir iki dakikalık az bir uğraş ile. Olabilecek yegane risk bu ve misli maliyetler düşünüldüğünde bu risk alınır ve alınmalı..

Marine kit Webasto taktırdım diyen adam da hatalı değildir ayrıca. Marine Webastocular ve  satıcıları da yalnız değildir..........

Ömer ÖGE - Alper Dora diyaloğu burada bitmiştir, Laf atarak girmedim konuya ilk başta, şimdi de  cevap hakkı doğmaması için yazmamanı rica ediyorum. Durmayı bilip diğer forum üyelerine de yazacak alan vermek gerekir (bir arada yaşayacaksak bunu da benimsemeliyiz). Herkese sevgiler, saygılar.
*

A. D.

« Yanıtla #66 : Aralık 25, 2018, 11:31:08 »

Buyrun orjinal Webasto yayını olan bültendeki marin kit  içeriği. Aldığınız araç kitine ek olarak bu parçalar geliyor ve bunların her birinin bir bedeli var. Bunları eklediğiniz zaman aldığınız araç kiti daha pahalıya geliyor bir de tekneye taktığınız taktirde garantisi olmuyor. Bir arıza anında vay anam vay babam sen benim cihazıma neden garanti vermiyorsun diyemezsiniz kimseye. Aldığınız 0 arabayı nasıl garantisinin devam etmesi için yetkili servise gidiyorsunuz teknenizin servisini aldığınız firmaya yaptırıyorsunuz. Bunun içinde geçerli.
*

E. S.

« Yanıtla #67 : Aralık 25, 2018, 12:05:29 »

Böyle bir ürün buldum dizel ısıtıcı ararken, çok güçlü bir ısıtıcı ancak bacasız yani açık alanlar için tasarlanmış. Basit bir baca çıkışı ve hava girişi entegre edilip Tekneye adapte hale gelirse çok ekonomik ve güçlü bir çözüm olabilir.

Ayrıca malum çin sitelerinde 100-150 USD fiyat aralığında pek çok kopya Webasto mevcut. Teknede hayati ve kritik bir ekipman olmayacağı için (kutuplarda seyir düşünmüyorsanız) kullanılabilir diye düşünüyorum.
*

H. E.

« Yanıtla #68 : Aralık 25, 2018, 12:14:46 »

Böyle bir ürün buldum dizel ısıtıcı ararken, çok güçlü bir ısıtıcı ancak bacasız yani açık alanlar için tasarlanmış. Basit bir baca çıkışı ve hava girişi entegre edilip Tekneye adapte hale gelirse çok ekonomik ve güçlü bir çözüm olabilir.

Ayrıca malum çin sitelerinde 100-150 USD fiyat aralığında pek çok kopya Webasto mevcut. Teknede hayati ve kritik bir ekipman olmayacağı için (kutuplarda seyir düşünmüyorsanız) kullanılabilir diye düşünüyorum.

Hocam bu tür ürünler büyük ve hacimli alanları ısıtmak için kullanılıyor. Sera, depo, hangar vb. gibi. Tekne alargada olsa bu alet jet motoru gibi, tekneyi yarım knot hızla hareket ettirir.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

E. S.

« Yanıtla #69 : Aralık 25, 2018, 12:20:37 »

Hocam bu tür ürünler büyük ve hacimli alanları ısıtmak için kullanılıyor. Sera, depo, hangar vb. gibi. Tekne alargada olsa bu alet jet motoru gibi, tekneyi yarım knot hızla hareket ettirir.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Her yarışçı bunlardan edinmeli o zaman, +0,5 Knot hız kulağa hiç fena gelmiyor:))
*

A. D.

« Yanıtla #70 : Aralık 25, 2018, 12:24:07 »

Bu tip ısıtıcıların egzozları da o derece büyük olmak zorunda. Bizim cihazlar maksimum yarım litre tüketiyor 1 saatte. Bu onun 4 katı tüketiyor. Egzoz çapıda o yüzden ona göre büyük olmalı. bir de egzoz sıcaklığı webastoya oranla çok çok daha yüksek olacaktır. Çok iyi izole edilmezse dokunduğu yeri yakar. Üzerine koruyu ambiantta sarsanız eritir vs. Aman diim.
Çin mallarına gelince ben güvenmem. Çocuk oyuncağı değil bu yakıtı yakıyorsunuz. Oyuncak olsa kırılırsa çöpe atarsınız da bu direk yangın çıkarır.
*

A. Ç.

« Yanıtla #71 : Aralık 25, 2018, 12:24:28 »

Bu cihazı takmak için teknede yer lazım:

Ebat
    Uzunluk (ambalaj hariç) [mm]   650
    Genişlik (ambalaj hariç) [mm]   295
    Yükseklik (ambalaj hariç) [mm]   395

Sanırım, takılıp termostatsız çalıştırıldığında tekne içinde tavuk pişirebilirsiniz. Termostatın ne kadar sık devreye girip çıktığını hesaplarsanız belki çalışmayabilir.
*

A. D.

« Yanıtla #72 : Aralık 25, 2018, 12:29:33 »
Ahmet abi Eberspacher D8 ile hemen hemen aynı alet çok büyük değil. Ama yaktığı 2 katı
*

E. S.

« Yanıtla #73 : Aralık 25, 2018, 12:32:59 »

Bu cihazı takmak için teknede yer lazım:

Ebat
    Uzunluk (ambalaj hariç) [mm]   650
    Genişlik (ambalaj hariç) [mm]   295
    Yükseklik (ambalaj hariç) [mm]   395

Sanırım, takılıp termostatsız çalıştırıldığında tekne içinde tavuk pişirebilirsiniz. Termostatın ne kadar sık devreye girip çıktığını hesaplarsanız belki çalışmayabilir.

60 feet tekneyi 20 dakikada hamam gibi yapar,  60 feet teknede de bunu koyacak bir yer bulunur herhalde, kamara girişine kıç havuzluğa bile koysan iş görür Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Şaka bir yana bu çin malı dizel ısıtıcılar konusunda ne düşünüyorsunuz?
*

R. E.

« Yanıtla #74 : Aralık 25, 2018, 13:01:40 »

Konu yangın riski taşıyan bir konu, kendisi elektrik bilen kıdemli ve tecrübeli denizciler ile bu işi bilmek zorunda olmayan yüzlerce amatör denizciyi aynı değerlendirmemek gerekiyor.

Oldukça karmaşık cihaz, "yan sanayi"nin işe yarayacağı bir alan değil sanki. Çok fazla risk içeriyor çünkü. Elektrik bilgisi olan, eli alet tutan kişi kendisi bir şekilde baş edebilse bile bu çoğumuz için geçerli değil.

150-200 dolarlık bir alet ile 1000 - 1200 dolarlık bir aletin karşılaştırması olmaz.

Yangın riski taşıdığından ihmale gelir, şakaya gelir bir konu değil. Ayrıca kişiselleştirilmesi gereken bir konu hiç değil.

Tabii ben de bu işi daha makul bir fiyata nasıl çözebilirim diye düşünüyorum. Aklımıza gelen ihtimalleri dile getirdiğimizde de bunun o kadar kolay olmadığı gerçeği ile yüzleşiyoruz.