0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

G. B.

Hidrofor neden hıçkırıyor?
« : Aralık 16, 2013, 10:40:29 »
Teknedeki temiz su basınçlandırma sisteminde bir gariplik oluştu:

Musluğu açtığımızda hidrofor çok sık aralıklarla kesik kesik çalışıyor ve suyun musluktan akışı da aynı periyotlarda kısılıp açılıyor.
Depolar hava yapmış olabilir ve sistem bu havayı bir türlü atamıyor gibi bir durum.

Şu anda depolardaki suyu tamamen boşaltıp yeniden doldurmayı, ama doldururken de hortumdan akan suyun fazla basınçlı gelmesini önlemeyi düşünüyorum; bilmiyorum sorun devam edecek mi?

Bu durumun başka bir nedeni olabilir mi?

*

O. B.

Ynt: Hidrofor neden hıçkırıyor?
« Yanıtla #1 : Aralık 16, 2013, 10:47:30 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Teknedeki temiz su basınçlandırma sisteminde bir gariplik oluştu:

Musluğu açtığımızda hidrofor çok sık aralıklarla kesik kesik çalışıyor ve suyun musluktan akışı da aynı periyotlarda kısılıp açılıyor.
Depolar hava yapmış olabilir ve sistem bu havayı bir türlü atamıyor gibi bir durum.

Şu anda depolardaki suyu tamamen boşaltıp yeniden doldurmayı, ama doldururken de hortumdan akan suyun fazla basınçlı gelmesini önlemeyi düşünüyorum; bilmiyorum sorun devam edecek mi?

Bu durumun başka bir nedeni olabilir mi?
Olasılık sırasına göre:
1. Depoda su azalmıştır
2. Su hattında tıkanıklık vardır
3. Basınç regülatörünün ayarı bozulmuştur

*

A. Ç.

« Yanıtla #2 : Aralık 16, 2013, 11:23:14 »
4. Su hattında patlak vardır, hava emiyordur.

*

İ. S.

« Yanıtla #3 : Aralık 16, 2013, 13:28:59 »
Güven Korsanım,
Akümülatör tankın hava ayarını kontrol edin düşük olabilir.İçindeki havayı teknik kitapçıpa uygun basınca göre tamamlayın.Hava basıncı düşüyorsa Bebran yırtılmış olabilir.

*

İ. S.

« Yanıtla #4 : Aralık 16, 2013, 13:42:05 »
Güven Korsanım,
Akümülatör tankın hava ayarını kontrol edin düşük olabilir.İçindeki havayı teknik kitapçıpa uygun basınca göre tamamlayın.Hava basıncı düşüyorsa Bebran yırtılmış olabilir.

DUZELTME
Mebran yirtilmis  olabilir

*

H. . Y.

« Yanıtla #5 : Aralık 16, 2013, 13:57:39 »
Güven korsanım benzer bir arıza kısa bir süre önce benim başıma geldi. Hidrofor sizin anlattıklarınıza ilaveten kendiliğinden kısa süreli çalışma sesi çıkarıyordu. Yaptığım kontrollerde en sonunda ; hidrafor pompasının bir tarafındaki bağlantı borusunda küçücük bir çatlak buldum. Bu plastik boruyu Tuzlada bulabileceğimi söylediler. Bilginize.
*

T. A.

« Yanıtla #6 : Aralık 16, 2013, 14:14:35 »
Güven abi

Bu yaz aynısı başımıza geldi. Oceanis'lerde çokça olan bir sorun. Hidroforun arkasındaki hava tankında bulunan balon patlayınca yapıyor...
*

A. Ç.

« Yanıtla #7 : Aralık 16, 2013, 14:49:59 »
Hidroforlarda balon patlamasına oldukça sık rastlanır ve benzer belirtiler verirler.

Hidroforlarla ilgili doğru  bilinen en önemli yanlış ise hava yapmış denilip,  supaba baskı uygulayarak boşaltılmasıdır. Hidrofor tankının içinde bir balon vardır ve bu balona bilineni aksine belirli bir bası çta hava basılır.
*

N. B.

« Yanıtla #8 : Aralık 16, 2013, 16:53:10 »
Güven Korsanım,
Akümülatör tankın hava ayarını kontrol edin düşük olabilir.İçindeki havayı teknik kitapçıpa uygun basınca göre tamamlayın.Hava basıncı düşüyorsa MEMBRAN yırtılmış olabilir.

DÜZELTME
Membran yırtılmış olabilir.

Telefonla gönderiyorsunuz ondan düzelmiyor sanırım. izninizle ben düzeltiyorum;

DÜZELTME;
Membran yırtılmış olabilir.

*

İ. S.

« Yanıtla #9 : Aralık 16, 2013, 23:58:34 »
Noyan Korsanim,
Dogrudur,tesekkur ederim.Selam,saygilar.
*

B. K.

« Yanıtla #10 : Şubat 10, 2014, 19:36:01 »
Aynı sorunu teknemde yaşadım...Musluğun ağzındaki filtrenin tıkanması sebebiyle su akışının düzeni bozuluyormuş. Musluğu dağıtıp ucunu temizledim. Sorun halloldu.. umarım sizin sorununuzun çözümü de bu kadar basit olur.
*

G. B.

« Yanıtla #11 : Şubat 10, 2014, 22:55:29 »
Aynı sorunu teknemde yaşadım...Musluğun ağzındaki filtrenin tıkanması sebebiyle su akışının düzeni bozuluyormuş. Musluğu dağıtıp ucunu temizledim. Sorun halloldu.. umarım sizin sorununuzun çözümü de bu kadar basit olur.
Keşke sorun musluk olsa...
Üç ayrı musluk aynı sorunu yaşattığı için musluklardan şüphelenmemiştim. Ama tekneye gittiğimde musluklara bakacağım.
*

M. E.

« Yanıtla #12 : Mart 01, 2014, 19:21:33 »
Birkaç yıl önce ben de oldu (bavaria 38), hiroforun altındaki su filresinin kabı çatlamıştı. İçindeki filteyi temizledikten sonra çok sıkmamak lazım.
*

G. B.

« Yanıtla #13 : Mart 02, 2014, 00:04:22 »
Sonunda kesin teşhis:
Hidroforun basınç tankının içini açtım: lastik bir balon var, o patlamış. Markası Johnson.
Türkiye temsilcisi, bu lastik balonu ayrı satmıyor, tankı da birlikte almak gerekirmiş.
Balon benzer ürünü olan başka markalarda 50-60 Tl, oysa Johnson marka olunca, temin etmek için tankla birlikte 300 TL'nin üzerinde bir fiyatı ödemek zorundasınız.
Soygunun çeşitli türleri var.
*

V. P.

« Yanıtla #14 : Mart 02, 2014, 00:19:50 »
Hıçkırığın diğer sebebide hava alan sistem...
Ben çok çektim.. Bulana kadar... Toplu iğne başı kadar yerden hava alıyormuş.. Tüm sistemi aksattı..