0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

O. E.

Ynt: Hafif, sağlam ve nispeten hızlı bot.
« Yanıtla #15 : Aralık 01, 2018, 02:09:16 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ali korsanım,
Wakeboard falan gibi birşey demek istedim.
Acanba çekebilirmi 20 ps
Yada acaba yük pervanesi ilemi daha başarılı olur? Bilginiz varmı.
Çünkü 35-40 mil ler çok yüksek sürrat tavii arkadan bir board çekerken o sürratler olamaz herhalde zaten o kadar guzada gerek yok bildiğim kadarı ile board kar için.

Birol Kaptan
20 Bg ile Wakeboard çeker çekmesine ama Botu kullanan , Wakeboard üstünde olanın Kg bağlı ne kadar hızlı çekeceği...
Bizim bota Bizim kızlar biniyor 35 Mil gidiyor ben biniyorum üçüncü olarak 26 Mile düşüyor, ağırlık önemli etken

*

A. D.

« Yanıtla #16 : Aralık 01, 2018, 09:46:36 »
wakeboard hızı 17 knot tır. Çekmesine çeker ama ilk kaldırırken 4 zamanlı motorlar çok fazla zorlanır. O nedenle tavsiyem 2 zamanlı etec almanızdır.  Ama bu tip motorlar o işleri yapmak için üretilmemiştir o nedenle yıpranması çok daha yüksek olacaktır.  Bu şekilde kullanacaksanız kuyruk yağını daha önce 4 zamanlı kullanıyorsanızda motoryağını daha erken değiştirmenizi tavsiye ederim.
Wake board ya da su kayağı yaparken gaza anlık olarak asıliim de kaldriim diye düşünmeyin.Sudaki arkadaş o kadar güçlü olamaz. O nedenle gazı kademeli olarak arttırmanız gerekiyor ki  o da yavaş yavaş ayağa kalksın. Motorun en çok zorlandığı kısımda o nokta. Haa yapan kişi profesyoneldir iskeleden ayakta jumpstart alacaktır o zaman öyle bir probleminiz kalmaz. Ben 10 sene kadar yaptım. Türkiyede ilk wakeboard ile uğraşan kişilerden biriydim.  Resimde arkada gördüğünüz yer Sivrice.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #17 : Aralık 01, 2018, 10:38:20 »
Bizim dingi 3.20 Avon, 25 beygir var kıçında ve hiç sorun yaşamıyor tehlike anlamında, 30 knota çkıyor sürat olarak. 2.90 botta 20 beygirin sorun olması pek olası değil, küçük çocuğun eline verilmediği sürece.  Bizimki 60-70 kg birisi binince hamburgeri çok rahat çekiyor (plana kalkarken oyalanıyor biraz) ama 100 kg binince plana kalkamadı, yani sadece laylaylom gezdirdi.  20 beygir wakeboard çekemez, zaten su kayağı için verilen güç 25 beygir üzeridir. Plana kalkamaz arkasında o yükle ve o yükü münkün değil su yüzeyine çıkaramaz.

*

O. E.

« Yanıtla #18 : Aralık 01, 2018, 10:40:50 »
Alper
Görüyorum yapanları gerçekten zor görünüyor yapmak.
Şunu anlamadım
wakeboard hızı 17 knot tır.
Nedir bu hız minumum mu, kalkış hızı mı

Çekilen adam benim gibi kilolu ise değişmez mi?

Bende Ömer Hoca gibi düşünüyorum , bizim Bot 40 Beygir ağırlıkta çok düşüyor performansı...
20 bg sorun yaratır gibi
« Son Düzenleme: Aralık 01, 2018, 10:43:23 Gönderen: Oktay Eryılmaz »

*

A. D.

« Yanıtla #19 : Aralık 01, 2018, 12:27:13 »
normal wakeboard ile seyir atlama zıplama hızı 17 knottır. Daha altına düştüğün zaman arkadakinin kolları zorlanmaya başlar çünkü board gömülmeye başlar kollara yük biner üstüne çıkmaya başladıkça kollara binen yük azalır ama boardun kontrolü çok zorlaşır kenar falan kaptırdığın anda suya yapıştırır. 4 zamanlı motorların torkları düşük olduğu için ağırlığa karşı gelemiyorlar. Ağırlık yüzünden planing yaptıramıyorlar. O nedenle diyorum 2 zamanlı motor tercih edin edecekseniz. 20hp de yaptırır ama arkadaki kişinin becerisi motora yardımcı olur. Ne kadar hızlı kendini çekip kaldırırsa motorda o kadar çabuk devirlenip planing e geçerir botu. Kalkarken  boardu tekneye dik şekilde tutacak. İpi de aynı şekilde iki ayağının tam ortasında tutacak. Tekne hızlandıkça zaten board yüzmeye başlayacak sonra çekip kendini kaldırırken boardu çevirip yol almaya başlayacak. Yani board yan vaziyetteyken kalkıp boardu çevirmeye başlayacak. Ben profesyonel olarak Rossignol takımının snowboard takımında snowboard yaptığım için kalkmayı öğrenmem dışında zorlanmadım. İlk başta sudan denedik beceremedim. Arkasından  iskeleden jumpstart denedim timing i tutturamadık.  Sonra suda deneye deneye bi kere kalktım ondan sonra çok çok kolay  gelmeye başladı. jumpstart ı da ondan sonra çözdüm.
17 knot hızınıda internette öğrenmiştim çok yavaş gelmişti boardun üstüne çıkmadan önce. Boardun üstüne çıkınca zaten anlıyorsunuz hava durumuna göre zaten tekneye siz söylüyorsunuz aşağı yukarı diye. Tekne hızlandıkça dalgası küçülüyor atlayıp zıplamak için.  Biraz trim verip burnu kaldırmak daha iyi oluyor  arkadaki için.

*

A. D.

« Yanıtla #20 : Aralık 01, 2018, 12:36:20 »
Üstümdeki 18 yıllık snowboard takım polarım. Bugün hala oluyor Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #21 : Aralık 01, 2018, 12:54:48 »
Alper
Şunu anlamadım

Bende Ömer Hoca gibi düşünüyorum , bizim Bot 40 Beygir ağırlıkta çok düşüyor performansı...
20 bg sorun yaratır gibi
Ben düşündüğümü yada tahmin ettiğimi değil gerçek tecrübemizi yazdım (hamburgerde rakip tanımam) . Su kayağı için 25 hb üzeri gerekliliği net bildiğim bir teorik bilgi.

Elbette varyasyonlar olabilir (motor model ve markası, botun ağırlığı, bottaki kişi sayısı, çekilen yükün ağırlığı, vs vs) ama standart bir yetişkini sudan çekip çıkarak bir güç gerekliliğidir ve o da 25 beygirden yukarısıdır.

Eğer sinek gibi suyun üzerine konabilecek yeteneğiniz varsa plana kalkmış 10 beygir de çeker sizi suyun üzerine konduğunuz o andan itibaren ama inanın o becerideki kayakçının önünde 100 beygirden küçüğü olmaz. O sıklet (yani 20 beygir) wakeboardu çekmez (biraz da siyaset yapalım noktayı koymadan önce. Daha da yazmam).
*

A. D.

« Yanıtla #22 : Aralık 01, 2018, 13:17:58 »
evet su kayağında yüzey alanı wakeboarda göre daha dar olduğu için daha yüksek güçlere ihtiyacınız var ancak wakeboardda yüzey alanı daha geniş. O nedenle daha düşük süratte kalkabiliyorsunuz ayağa.  Su kayağında ilk kalkarken kayakların sadece az bir kısmı suyun yüzeyine çıkıyor. Wakeboard da tam tersi. İki tane ayrı dal. yoksa düşük hızda da yaparım diyorsanız aşağıda videosu var 15 hp ile de yapılır. Videodaki seyir hızı düşük o nedenle çok fazla yorulur board üzerindeki kişi. Tabii botta 2. ya da 3. kişiler olmayacak. Ama bu da emniyetli değil. Genelde bir kişi kayarken diğeri arkayı kontrol eder. Board üzerindeki Botun hızını geniş ya da dar dönmesi gerektiğini başka türlü botu kullanana iletemez. Yoksa arkadakinin düştüğünü motorun sesinden kolay anlar ağer arkadaki hız almak için açılıp boşlamadıysa.
« Son Düzenleme: Aralık 01, 2018, 13:22:13 Gönderen: Alper Dora »
*

O. E.

« Yanıtla #23 : Aralık 01, 2018, 13:54:00 »
Alper
Şunu anlamadım

20 bg sorun yaratır gibi
Ben düşündüğümü yada tahmin ettiğimi değil gerçek tecrübemizi yazdım (hamburgerde rakip tanımam) . Su kayağı için 25 hb üzeri gerekliliği net bildiğim bir teorik bilgi.

Elbette varyasyonlar olabilir (motor model ve markası, botun ağırlığı, bottaki kişi sayısı, çekilen yükün ağırlığı, vs vs) ama standart bir yetişkini sudan çekip çıkarak bir güç gerekliliğidir ve o da 25 beygirden yukarısıdır.

Eğer sinek gibi suyun üzerine konabilecek yeteneğiniz varsa plana kalkmış 10 beygir de çeker sizi suyun üzerine konduğunuz o andan itibaren ama inanın o becerideki kayakçının önünde 100 beygirden küçüğü olmaz. O sıklet (yani 20 beygir) wakeboardu çekmez (biraz da siyaset yapalım noktayı koymadan önce. Daha da yazmam).

"daha da yazmam"

Sesli güldüm Hocam
Çok güzel , tam yerine oturmuş cümlede....

« Son Düzenleme: Aralık 01, 2018, 14:00:53 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #24 : Aralık 01, 2018, 14:01:44 »
Esas detay "sıklet çekmez" de gizliydi, atlamışsınız. Tekeden süt sağılmaz gibi.
*

O. E.

« Yanıtla #25 : Aralık 01, 2018, 14:02:58 »
Esas detay "sıklet çekmez" de gizliydi, atlamışsınız. Tekeden süt sağılmaz gibi.

Onuda fark ettim ama Dahada yazmam muhteşem olmuş Hocam...
Çok yaşayın
*

A. D.

« Yanıtla #26 : Aralık 01, 2018, 14:18:55 »
abi siklet önemli. Ben kayığı neden satıp motoryata geçtim siklet yüzünden. Tekne motorla birlikte 300 kilo.  Ben üstüne biniyorum 120 kg oturuyorum koltuğa, direk deniz seviyesi küpeşteye 1 karış. Dedim yakında ben alabora olurum bununla hemen dehliim. İsteyen ve çokda iyi fiyat veren biri vardı.  Aradım abi alıo musun diye. Alırım bile demedi aldım dedi. Wakeboard falan ne varsa hoop verdim.
*

B. O.

« Yanıtla #27 : Aralık 01, 2018, 15:05:21 »
Tamda istediğim konular açıldı,
benim derdim hazır bot alacakken birazda eğlendirecek güçte olabilir mi acaba?
Gönül isterki mono kayak yapabileyim... Unutttuk artık eskidendi
Botu çok fazla büyütemiyorum neticede kayığın üzerine çekebilmeliyim. (45 DS)
E bir şekilde motoru da zaten mevcut olan motor mataforası ile yerine asabilmeliyim.
Bu arada botu da balon mandarının ucuna takacağım bir palanga ile ön güverteye ters kapak direğin önüne alayın diyorum. Ne dersiniz?
Kayığın arkasına Matafora tercih etmiyorum. Benim kıza pek yakışmayacak gibi...
E bu durumda ben daha büyük motor ve bot ne alabilirimki?..
*

O. E.

« Yanıtla #28 : Aralık 01, 2018, 15:33:04 »
Tekne gelmemişti Bir heves koştura koştura hanımla gittik Bir evvelki CNR fuarından 2,40 altı fiber Bot ile 6 beygir Motor aldık East Marineden , tekne gelince teslim alırız Göcekten dedik.Tekne geldi uzun bir süre ihtiyacımız olmadı Bota
Israr kıyamet yerimiz yok dediler bir müddet sonra söyledik getirdiler ....
Köpeğimiz var diye altı fiber aldık ....
Bir sene boyunca hemen hiç ihtiyacımız olmadı toplasan 10 kere kullanmadık, bir kere Güverteye çekmedim , bana hem estetik gelmiyor hem görüşüm kapatacak diye korkuyorum,hemde Tembellikten hep arkamda çektim..
Botumu Buradan bir korsan arkadaşa sattım.
Arkasından altı alimiyum bot aldım iki kere bindim , çok dengesiz geldi ...
Restoranda aa ne güzelmiş nereden aldın benimkide iyice eskidi diyen bir İngilize 8 dakika süren pazarlık sonucu karlı bir şekilde sattım.
Şimdi Bir dakikada şişen , Bir dakikada sönen 1,30 boyunda söndüğü zaman çanta olan Bot bekliyorum ...
Olduğu söyleniyor , Gözümlede gördüm ancak bulunamıyor...
Matafora yaptıran hem arkadaşlarım var hemde marinada koyda şurda burda görüyorum hiç estetik gelmiyor bana...

« Son Düzenleme: Aralık 01, 2018, 15:34:06 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
*

A. D.

« Yanıtla #29 : Aralık 01, 2018, 15:42:33 »
20 hp 4 zamanlı motor demek 50kg min demek.  Mataforanında ona göre sağlam olması gerekiyor. Buna da dikkat edin.