0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

D. K.

gunes paneli ruzgar jenaratoru
« : Kasım 03, 2010, 22:32:09 »
    Sevgili Yelkenci kardeslerim,
Antalya' da 8.8 m. boyunda mutevazi bir yelkenlim var. Ozellikle Buzdolabindan azami faydalanabilmek
amaciyla gunes paneli veya ruzgar generatoru kulanmayi dusunuyorum. Bu konuda ne nasildir, ne kadar verimlidir,
amaci karsilar mi, hangisi daha verimlidir maliyet gibi konularda bilgi ve tecrubelerinizi benimle paylasirsaniz mutlu olurum.

Simdiden cok tesekkur eder. Saglikli, mutlu gunler ve her zaman icin iyi seyirler dilerim .,

*

H. A.

Ynt: gunes paneli ruzgar jenaratoru
« Yanıtla #1 : Kasım 03, 2010, 23:29:13 »
Bu yaz tekneme 2X140 Watt kuesera marka güneş paneli monte ettirdim.  Buzdolabım saatte 4,6 amper çekiyor. Teknede ayrıca hidrafor, 22-23  adet lete çevrilmiş aydınlatma lambası ( her biri 0,66 amper)1000 watt inventör, 2 adet pis su pompası,TV, Raymarin 37 uydu anten , vs var.2x140 amperde servis akülerim var. Eğer TV yi 2 saaten fazla kullanmassam motor çalıştırmadan günlerce bir koyda kalabiliyorum. 4 ay denizde kaldım marinaya 3-5 gün ancak uğradım. Rüzgar jenaratörünü kullananlara sormak gerekir. Ben mevcut durumu yansıtmaya çalışıyorum.. Maliyeti  2 panel 20 Watt steka regülatör,kablolar ve işçilik toplam 2500 TL. Panellerin konacağı yer veya rolbar ayrı bir maliyet konusu.

*

M. G.

« Yanıtla #2 : Kasım 03, 2010, 23:29:52 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

ve diğerleri de mevcut

*

O. B.

« Yanıtla #3 : Kasım 04, 2010, 09:40:23 »
Bir de burası var

*

A. Ç.

« Yanıtla #4 : Kasım 04, 2010, 09:48:04 »
Bağımsız bir şekilde denizde elektrik elde etmenin yolu, güneş paneli ve rüzgar jeneratörünü birlikte bulundurmaktır. Güneş paneli olarak sert panelleri tercih etmek doğru olur. Yumuşak paneller bir süre sonra içindeki bağlantıları kopabildiği için çok uzun süre hizmet veremiyebiliyorlar. Ayrıca üzerine gölge düşmemeli. Üzerine düşen gölgenin alanından kat ve kat fazlası ile üretimleri düşüyor.

rüzgar jeneratörü olarak da  kanatları dikdörtgen olanları öneririm. Üçgen kanatlılar verim olarak daha iyi olduğu düşünülmekle birlikte gürültüleri gerçekten dayanılmaz. 5 veya 6 dikdörtgen kanatlı olanları iyi sonuç veriyor.  
« Son Düzenleme: Kasım 04, 2010, 09:49:48 Gönderen: Ahmet Çelenoğlu »

*

N. İ.

« Yanıtla #5 : Kasım 04, 2010, 11:15:47 »
Eğer teknenizde uzun süreler (yazın 3-4 ay) kalacaksanız kombine sistemler uygulamanız gerekir bana göre.Benim teknemde rutland 913 rüzgar jeneratörü var ve kendisinden çok memnunum hem sessiz hemde yeterli enerjiyi üretiyor (rüzgar olduğunda).Güneş panelim yok.Bu sene tatilimin uzunca (2 ay) bir bölümünü göcek'te geçirdim ve göcek'te hemen hemen hiç rüzgar yoktu ve motor çalıştırmak zorunda kaldım.Teknemde rollbar olsaydı kesinlikle ilk başta güneş paneli sonra rüzgar jeneratörü takardım.
*

S. K.

« Yanıtla #6 : Kasım 04, 2010, 12:48:47 »
Bu  rollbar eksikliği hemende  hepimizin sıkıntılarından biri . Geko Olarak  adamgibi bir Kromcu bulsakta  adam gibi modelleri adam gibi fiyatlara yaptırsak iyi olmazmı?
Başlı başına bir başlıkta olabilirdi ama  burada'da devam edebilir.
*

A. S.

« Yanıtla #7 : Kasım 04, 2010, 15:30:18 »
Bu  rollbar eksikliği hemende  hepimizin sıkıntılarından biri . Geko Olarak  adamgibi bir Kromcu bulsakta  adam gibi modelleri adam gibi fiyatlara yaptırsak iyi olmazmı?
Başlı başına bir başlıkta olabilirdi ama  burada'da devam edebilir.

Yıllar önce ilk polimer reaktörümü yaptırırken,kromcuya yalvar yakar oluyorduk nolur bizim reaktörlei vadeli yap ,nakit paramız yok derdik.(hala daha yok ya neyse)

Kromcunun cevabı;
Şimdi bööle paramız yok diye ağlarsınız ,işin en hassassını istersiniz,en ufak bir çatlak olsa kıyameti koparırsınız amma velakin ileride para kazanıp yat alınca en dandik kromdan yapılmış merdivenlere,parampetlere eşek yüküyle nakit para verirsiniz  derdi.

pazarlamaya girmesse süper kalite iş yapan kromcum var ,makine parkı oldukça geniş, Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

S. K.

« Yanıtla #8 : Kasım 05, 2010, 19:05:01 »
semiz korsanım  benim kastım  şöyleydi ;
örneğin benim teknem beneteau oc.40  bu tekne için standart ,güzel bir model geliştirilse  'de bizlerde  alıp taktırsak. hatta  satın alınıp eli anahtar tutan korsanlar kendileri takabilseler .Çünkü sizin kromcunuz muhtemelen İzmir' de  ve benim tekne  finike'de  yani bu durumda standart bir uygulama olmazsa ya usta teknenin yanına gidecek  Yahut tekne ustanın yanına gelecek.
yani belli başlı seri üretim tekneler için  satın  al- tak modeli bir ürün acaba geliştirilebilirmi?  idi.
*

H. H.

« Yanıtla #9 : Kasım 05, 2010, 21:43:21 »
Bavariagrup'ta makine mühendisi arkadaşımız Volkan bey sizin bahsettiğiniz, tüm teknelerde uygulanabilecek patentli bir sistem geliştirdi.Kendi teknesindede uyguladığı bu sistemi , Solarmarin adı ile ticari olarak  yapıyor. Adı geçen sistemin detayını solarmarin.com sitesinden görebilirsiniz. Selamlar.
*

N. K.

« Yanıtla #10 : Kasım 06, 2010, 12:32:54 »
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

E. G.

« Yanıtla #11 : Kasım 06, 2010, 12:43:08 »
solarmarin isminde hazır bir site yok
*

N. K.

« Yanıtla #12 : Kasım 06, 2010, 12:46:55 »
benim çözümüm yukarıda fotoda görüldüğü gibi.
güneş panelleri olmazsa olmaz. rüzgar jenaratörü rutland 913.
güneş panelleri herbiri 90w lorenz monokristalin.ebatları 104/53 cm.(derin marine den bakabilirsiniz)
teknem 10.70m olduğu için fazla geniş panel tercih etmedim.
elinizden iş geliyorsa krom platforumu biraz yardımla kendiniz yapmanız size daha ucuza mal olur.
sanayiden 6 m 40mm çapta boy alırsınız 150 tl civarıdır.2 boy yetiyor.bir tornacıda büktürürsünüz. parçaları hazırlatırsınız.
bir krom kaynakçısına tekne üzerinde kaynattırırsınız. bazı yerleri demonte de yapabilirsiniz.ölçülerde hata yapmayınız,
kabloları borunun içinden geçecek şekilde planlarsanız. görüntü kirliliği olmaz.
*

m.

« Yanıtla #13 : Kasım 06, 2010, 19:27:51 »
solarmarin isminde hazır bir site yok

Sözü geçen Volkan Bey in sitesi budur..

*

m.

« Yanıtla #14 : Kasım 06, 2010, 19:32:53 »
Benim sorum?

Bu kadar malzeme yüklü bir yelkenli tekne, yelken yaparken, bu malzemeler çapariz olmaz mı?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Kasım 06, 2010, 19:38:24 Gönderen: Mehmet Sütçü »