0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

N. D.

Ynt: Jeanneau Sun Odyssey 45
« Yanıtla #45 : Ekim 19, 2018, 09:11:51 »
Oktay klasik yelken demek biraz daha hizli demek, ayni tekne icin.

Fakan gecen sürede üreticiler üstüne para verilirse sarma yelkenlerede iyi bir yelken yapip klasim normal yelken
ilen ayni performansi elde edebiliyorlar.

Esas makbul olan ise (bence) bumba da sarma düzenegi bulunanlar, yani ana yelken bumba üzerinedeki dönen demire sariliyor.
Bu sistem genelde pahali teknelerde var, böylece hem klasik yelken avantaji hemde sarma avantajini birlestirirken
direk icine sarmada cikabilecek sorunlarida ortadan kaldiriyorlar.

Bizim gibi kücük teknelerede sonradan takilabilen bu gibi uygulamalar var, ama biraz garip duruyor sanki

*

O. E.

« Yanıtla #46 : Ekim 19, 2018, 11:05:39 »
Bizim kayık İçin otomatik tramola isteyince  malum Cenova küçülüyor, buradaki performans kaybını telafi etmek için  iki Yelkeni ‘de dacron performans yerine x-grid mylar tafetta yaptılar .
Dacron ile arasında fiyat farkı var elbette

*

Ü. Ö.

« Yanıtla #47 : Ekim 19, 2018, 11:39:01 »
Bu yazın iki büyük adalar turundan birinde, köpeği de sayarsak altı adet bayanla 'solo' çıktım sayılır.

Kos-Nisiros (Yali) arasında abartısız 0 knot ile 20 knot arası rüzgarla muhatab oldum.

Tabi ki bu kadar farklılığın 'benim okuyamadığım' sebepleri vardı. Yok adanın şurasındasın, yok boğaz yapan bölgedesin, kuytusuna girdin, açığına çıktın vs gibi. Ama sonuç olarak bu derece ciddi varyasyonda yelken yapmaya çalışam ben, tam 3 kez yelken açtım, motor stop, yelken topladım, marşa bastım...

Sarma yelken olmadan, tek başıma bu kadar aksiyonu hayal edemiyorum. Sarma yelken, lazybag kararı sipariş verirken zor bir karardı, sarma yelken seçtiğime hiç pişman değilim.

Ben de lazybag-klasik yelken de olsa, Nedim Korsa beni yine de geçerdi zaten...  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

O. E.

« Yanıtla #48 : Ekim 19, 2018, 12:05:36 »
Ümit korsanın yaşadıklarını bende yaşıyorum ,
Evdekiler 10. aydan sonra Tekneye gelmiyorlar , Ben tek başıma gidiyorum.
Tek başıma iken sabahtan akşama kadar Aç - Kapa , Aç -Kapa yapıyorum.
Ders aldığımız Azuree  40 Klasik yelken'di .
Açmak için Direk dibine falan gidiliyordu  öyle olsa idi ...
Ben tembel olduğumdan hiç açmazdım..
Herhalde

*

N. D.

« Yanıtla #49 : Ekim 20, 2018, 00:35:50 »
 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Alemsiniz valla.   Inanin acip kapatman sizden hizlidir en azindan indirmek kesinliklin oyle. Sadece layzinin fermarini falan kapatacam dersen ugrasiyorsun, yoksa indirmek icin mandari aciyorum 3 saniye sonra looop diye layzinin icinde

Basmamda layzi fermuar kapali degilse kokpitten elektrikli vinclen cok kisa surede yelken yukarda oluyor, bir gun denk gelirsek deneriz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

N. Ö.

« Yanıtla #50 : Ekim 20, 2018, 12:58:58 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Alemsiniz valla.   Inanin acip kapatman sizden hizlidir en azindan indirmek kesinliklin oyle. Sadece layzinin fermarini falan kapatacam dersen ugrasiyorsun, yoksa indirmek icin mandari aciyorum 3 saniye sonra looop diye layzinin icinde

Basmamda layzi fermuar kapali degilse kokpitten elektrikli vinclen cok kisa surede yelken yukarda oluyor, bir gun denk gelirsek deneriz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Galiba bir de uzaktan kumandalı lazy-fermuar yapılabilse, sarma ana yelkene hiç gerek kalmayacak.     Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ü. Ö.

« Yanıtla #51 : Ekim 20, 2018, 19:15:54 »

Elektrikli vinç sayilmaz, bende yok...
*

O. E.

« Yanıtla #52 : Ekim 20, 2018, 19:40:33 »

Fermuar kapalı ise ?
*

A. D.

« Yanıtla #53 : Ekim 20, 2018, 20:06:13 »
Yelkenli seyri nasıldır bilmiyorum ama bir çok motoryat kullandım. Hemen hemen aynı boyda kullandığım trawlerda aynı hızlarda ve 3-4 şiddetindeki havada balta burun olan trawler dalgayı karşıdan yadan baş omuzdan aldığı zaman dümene daha az itiat ediyordu. Negatif burun daha seri hareket ediyordu burnu kaptırmıyordu çok fazla. Sizin kadar çok seyir geçmişim yoktur belki ama benim hissettiğim buydu.
*

O. E.

« Yanıtla #54 : Ekim 20, 2018, 20:13:47 »
İnsanlık tarihinde
Bütün icadlar Tembeller , üşengeçler  için yapılmıştır...
Her icad insan konforunu artırmış...tembeller daha tambel olmuş

İspatı. Ümüt ve Ben

Bir tane çalışkan lehine icad yapılmamıştır herhalde aklına gelen varsa söylesin

Buradan şu önerme çıkar

Bilimin ana motivasyonu TEMBELLİKTİR ...

hehhehe
« Son Düzenleme: Ekim 20, 2018, 20:15:16 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
*

E. O.

« Yanıtla #55 : Ekim 20, 2018, 23:55:54 »
Bence, Sarma anayelken ile klasik anayelken arasındaki en önemli fark camadan yapma zorunluluğu oluştuğu hallerde ortaya çıkmakta, eğer tekne ekibi yeterli deneyimde değilse sıkıntı artar..

Ayrıca, her ne kadar yeni sliderler vb. sistemler klasik anayelkeni açma kapama esnasında eskiye göre kolaylıklar yaratsa da rüzgar şiddetinin arttığı durumlarda tekneyi rüzgara karşı tutmada zorluklar yelkeni açarken veya kaparken sorun yaratabiliyor.

Gezi teknelerinde, kısıtlı sayıda mürettebatla yapılan seyirlerde sarma ana yelkeni bu nedenlerle tercih ederim.

*

E. A. A.

« Yanıtla #56 : Ekim 21, 2018, 09:08:55 »
İnsanlık tarihinde
Bütün icadlar Tembeller , üşengeçler  için yapılmıştır...
Her icad insan konforunu artırmış...tembeller daha tambel olmuş

İspatı. Ümüt ve Ben

Bir tane çalışkan lehine icad yapılmamıştır herhalde aklına gelen varsa söylesin

Buradan şu önerme çıkar

Bilimin ana motivasyonu TEMBELLİKTİR ...

hehhehe

Efendim tembellik demesek "zamanı iyi kullanmak" desek, malum benim de en sevdiğim "aksiyon" biçiminden bahsediyoruz  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap . "çalışmak fazla abartılmış bir erdemdir . Bertrand Russell " ne güzel demiş üstad...  " En zor işleri tembellere veririm ,onlar en hızlı şekilde kolayını bulurlar. Bill Gates "
*

K. Y.

« Yanıtla #57 : Aralık 07, 2018, 13:09:03 »
İlan günceldir. Fiyat altıyüzbin TL olarak uygulanacaktır.
İlan detayı aşağıdaki linkte sunulmuştur.

*

K. Y.

« Yanıtla #58 : Kasım 21, 2019, 10:15:44 »
Herkese merhaba.
İlanım günceldir. Sahibinden linki paylaşılacaktır. Geko için fiyat aynıdır. (600K TL) Takas yok. İster şirketi ile beraber, ister satış sözleşmesi (bill of sale) ile birlikte devir imkanı. Biraz kozmetik ihtiyacımız var. Akan, kokan yer ve/veya  kazası, belası yok. Görmek için mesaj ile (yazılı) randevu alınız.

DETAY BİLGİLENDİRME:
* Dört kabin, çift tuvalet
* Deri kaplı çift dümen, Şubat 2019
* USA bayrak,
* 75 Hp Yanmar turbo motor şaft drive, (bakım Nisan 2019-TMS  her yıl düzenli yapılmıştır)
Motor saati 5500
* Motor üzerinde alternatör,(bakım Nisan 2019-TMS)
* Fisher panda 4500 Kwa jeneratör, (bakım Nisan 2019TMS. Her yıl düzenli yapılmıştır)
Jeneratör saati 2500
* Frigo boat 12000 btu klima- baş kabin&salon- (bakım Nisan 2018-TMS)
* Baş pervane, (bakım Nisan 2018-TMS)
* ÜÇ adet 105 ah servis aküsü, (Kasım 2019)
* Bir adet 105 ah -motor aküsü, (Kasım 2019)
* İki adet 50 ah excide strater baş pervane aküsü, (2018)
* İki adet tatlı su tankı/toplam kapasite 450 litre,
* iki adet pis su tankı/toplam kapasite 150 litre,
* Bir adet yakıt tankı/toplam kapasite; 240 litre,
* İki adet jabsco manuel tuvalet sistemi, (2017) Her yıl valf değişimleri yapılmıştır.
* Üç kanatlı pervane,
* Halat kesici, (2017)
* Üç adet elektrikli sintine pompası,
* Bir adet manuel sintine pompası,
* İki adet elektrikli duş tahliye pompası,
* Tatlı su hidrofor ve basınçlı su sistemi,
* Akü şarj cihazı 60 ah (Battery charger),
* Inverter/sadece salonda tek priz,
* Tüm kabinlerde 12V ve 220 volt prizler,
* Havuzlukta 12 V priz ve aydınlatma,
* Güverte aydınlatma
* Termosifon (Boiler) /60 litre kapasiteli, soğuk/sıcak su,(bakım Nisan 2017-TMS)
* Dinlencede duş -sıcak su hazır- imkanı,
* Çiftli LPG emniyet sistemi,
* İki gözlü ocak ve fırın,
* Yeni derin dondurucu ve LCD kontrol ünitesi 45 litre, (Eylül 2017-Panel Yapı)
* Yeni buz dolabı ve LCD kontrol ünitesi 100 litre, (Eylül 2017-Panel Yapı)
* On kişilik mutfak malzemesi,
* Ocean air
* let çantası,
* Yedek motor ve jeneratör kayışları,
* Yedek motor ve jeneratör impelleri,
* On beş metre su hortumu,
* On beş metre sahil elektrik bağlantı kablosu ve uyumlu tüm aparatları,
* Raymarine C80 Chartplotter,
* Derinlik, hız ve yön ölçer cihazlar Raymarine st60 tridata,
* Seatalk,
* Raymarine ST6000 autopilot,
* Gps iki adet,
* Manyetik Pusula iki adet
* Navtext/Wheatherman,
* Simrad VHF telsiz,
* Asus marka bilgisayar ve monitor, (2017)
* Televizyon, (2017)
* Müzik Seti, (2017) Bluetooth/Usb
* Hoparlör 4 adet (Havuzlukta bulunanlar telsiz ile birlikte çalışma imkanına sahiptir.)
* Sony marka SSB radyo, (Mevcut bilgisayar yardımı ile radyodan hava durumu raporlarını alabilirsiniz)
* Quick ırgat 1500lük, (Nisan 2019 komple bakım- her yıl düzenli yapılmıştır. TMS)
* Quick zincir sayacı ve havuzlukta konuşlu kumanda paneli,
* Seksen metre 10'luk galvanizli zincir,
* Rocna çıpa 27 kg,
* Delta çıpa 27 kg yedek
* Kullanım kitabı (elektrik ve su tesisatları dahil)
*

K. Y.

« Yanıtla #59 : Kasım 21, 2019, 10:19:13 »
Sahibinden satış linki aşağıdadır.