0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

B. A.

Evraksız Tekne Satın Almak ?
« : Mart 11, 2019, 16:30:31 »
Herkese merhabalar...

Forumda yeniyim 1 aydır okuyorum konuları... Yelkenli tekne almak istiyordum.. Sonra Katamaranlara aşık oldum ve teknede yaşam olayını araştırıyorum aynı zamanda bir kaç tekneye teklif verdim. Sorum şu;

Bugün bu ilanı gördüm;

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Tamam içi boş bir katamaran fakat bedava sonuçta fiyatı...
Sorun evraksız olması...
Bunun bana getireceği yükümlülükler neler olabilir...
Herkese Kolay gelsin Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

N. C.

Ynt: Evraksız Tekne Satın Almak ?
« Yanıtla #1 : Mart 11, 2019, 17:12:37 »
Bu soruyu bende merak ediyorum.sonradan motor ve tekne faturası ile bağlama kütüğü çıkarılabilir mi

*

O. E.

« Yanıtla #2 : Mart 11, 2019, 17:18:12 »
Cesaret İşi,

Şuna benzer, Ruhsatı plakası olmayan bir arabayı alır mısınız ?

Ya Çalıntı İse ?

Boşver Çalıntıyı o ihtimal yok adamı tanıyorsunuz....

Siz satarken ne olacak ?

« Son Düzenleme: Mart 11, 2019, 17:20:18 Gönderen: Oktay Eryılmaz »

*

B. A.

« Yanıtla #3 : Mart 11, 2019, 17:24:55 »
Cesaret İşi,

Ya Çalıntı İse ?

Peki Oktay korsan baya aktifsiniz forumda okuyorum yazdıklarınızı teşekkürler bana da hemen cvp verdiğiniz için ..

Ben bu bilgilerin hepsini alacağım zaten ama ilk önce size danışayım dedim.. Eğer çok külfetli bir şey ise hiç telefonla arayıp rahatsız etmeyeceğim ya da insanların zamanını veya kendi zamanımı almayacağım... Sonuçta herkesin başına  gelebilecek bir şey olacağı için bilgi olarak illaki size danışmam ve hemen eksik bilgilerimi bu konuda da tamamlamam gerekiyor diye düşünüyorum Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Diyelim ki hırsızlık değil bir şekilde satın alınmış... (Her şey olabilir.. Karada 30 senedir yatıyordur borç karşılığı alınmıştır vs. vs. vs.)

Ruhsat almak vergi vermek bu işlemler bu prosedürler nasıl yapılıyor bir bilgisi olan varsa ve yazarsa bir şeyler çok sevinirim  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

O. E.

« Yanıtla #4 : Mart 11, 2019, 17:27:34 »
Cesaret İşi,

Ya Çalıntı İse ?

Peki Oktay korsan baya aktifsiniz forumda okuyorum yazdıklarınızı teşekkürler bana da hemen cvp verdiğiniz için ..

Ben bu bilgilerin hepsini alacağım zaten ama ilk önce size danışayım dedim.. Eğer çok külfetli bir şey ise hiç telefonla arayıp rahatsız etmeyeceğim ya da insanların zamanını veya kendi zamanımı almayacağım... Sonuçta herkesin başına  gelebilecek bir şey olacağı için bilgi olarak illaki size danışmam ve hemen eksik bilgilerimi bu konuda da tamamlamam gerekiyor diye düşünüyorum Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Diyelim ki hırsızlık değil bir şekilde satın alınmış... (Her şey olabilir.. Karada 30 senedir yatıyordur borç karşılığı alınmıştır vs. vs. vs.)

Ruhsat almak vergi vermek bu işlemler bu prosedürler nasıl yapılıyor bir bilgisi olan varsa ve yazarsa bir şeyler çok sevinirim  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

İnanın çok somut bilgim yok ,
Sizi yanıltmış olurum...
Üstadlarımız Mutlaka cevap verecektir size...
Selamlar

*

A. C.

« Yanıtla #5 : Mart 11, 2019, 17:29:36 »
Sandal falan olsa neyse, ama bu boyutlarda bir deniz aracının 20 küsür yıl evraksız kayıtsız olması mümkün mü gerçekten?

Evraksız kayıtsız iken, satın aldığınızı yani artık size ait olduğunu nasıl belgelendirirsiniz?

Garip ve sıradışı değil mi?
*

A. Ö.

« Yanıtla #6 : Mart 11, 2019, 17:30:33 »
ADB konusunda açılan bir başlıkta Sn. Servet Tunç'un yazdığı metin fikir verecektir.

"İlk önce motor gücüne göre vergi alınıyordu deniz taşıtlarından..
Bizim bazı ''uyanıklar''40-50 hp motoru,bir şekilde 9.9 hp olarak ''kayıt ettirmeyi beceriyorlardı''
9.9 hp vergi dilimi dışında kalıyordu.
Sonra boy esas oldu tekneler de,bu sefer uyanıklarımız 7-8 metre tekneyi,4.99 olarak kayıt ettirmeyi becerdiler..
4.99 ve altı vergiden muaftı..
İlan sitelerinde,bu ''akıllı'' vatandaşlarımız şu şekilde ilan verirdi 30 beygir motor var ama 9.9 beygir kayıtlı..
Yada teknenin boyu 6.5 m ama ruhsatı 4.99 çıkarıldı..
Demek istedikleri şuydu,'' bu tekneyi alırsanız avantadasınız,''vergi filan ödemiyeceksiniz''
Bazılarıda bu kadar ''yorulmayı'' bile göze almayıp,kayıt,kuyut  işine hiç girmiyordu..
Sonra bu işler sıkılaştı,göz yumulmamaya başlandı,bu ''uyanık'' vatandaşlarımız aglamaya,sızlanmaya başladı..
Teknelerimiz elimiz de kaldı,denize çıkamıyoruz,satamıyoruz kamuoyu yaratalım..
Oysa zaman içinde benim hatırladıgım 5-6 kez,kayıt olanagı tanındı bunlara,bir kısmı faydalandı,bir kısmı aman nolacak? birşey olmaz yılda niye 300-400 tl vergi vereyim dedi..Yani habersiz filan degillerdi çıkan aflardan..
Şimdi bu kayıtsız teknelerini,ilan sitelerinde ''acemi'' bulup satmaya kalkıyorlar ''evraksızdır'' diye,yada saga,sola dilekçe yazıp,yeni bir kayıt olanagı tanınmasını istiyorlar..Araba alırken ruhsat,ev,arsa alırken tapu sormuyormu bu insanlar??"

Kayıt yaptıramazsınız şu anki durumla bu tekneye. İlerde yeniden bir düzenleme af vs. bişey çıkar, durum değişir ancak şu anda bu tekneyle denize çıkmak pek mümkün değildir.

Saygılar.
*

B. A.

« Yanıtla #7 : Mart 11, 2019, 17:41:06 »
Sandal falan olsa neyse, ama bu boyutlarda bir deniz aracının 20 küsür yıl evraksız kayıtsız olması mümkün mü gerçekten?

Evraksız kayıtsız iken, satın aldığınızı yani artık size ait olduğunu nasıl belgelendirirsiniz?

Garip ve sıradışı değil mi?

Alp Korsanım bu adam nasıl satacak o zaman hiç bir şekilde devlet te kayıt yaptıramayacaksa?... Çok ilginç geldi bana bu durum... kaçak köçek kullanacaksanız alın demiş  o zaman sadece...
*

B. A.

« Yanıtla #8 : Mart 11, 2019, 17:45:19 »
ADB konusunda açılan bir başlıkta Sn. Servet Tunç'un yazdığı metin fikir verecektir.

Bizim bazı ''uyanıklar''40-50 hp motoru,bir şekilde 9.9 hp olarak ''kayıt ettirmeyi beceriyorlardı''
Sonra boy esas oldu tekneler de,bu sefer uyanıklarımız 7-8 metre tekneyi,4.99 olarak kayıt ettirmeyi becerdiler..
İlan sitelerinde,bu ''akıllı'' vatandaşlarımız şu şekilde ilan verirdi 30 beygir motor var ama 9.9 beygir kayıtlı..
Demek istedikleri şuydu,'' bu tekneyi alırsanız avantadasınız,''vergi filan ödemiyeceksiniz''
Bazılarıda bu kadar ''yorulmayı'' bile göze almayıp,kayıt,kuyut  işine hiç girmiyordu..
Sonra bu işler sıkılaştı,göz yumulmamaya başlandı,bu ''uyanık'' vatandaşlarımız aglamaya,sızlanmaya başladı..
Oysa zaman içinde benim hatırladıgım 5-6 kez,kayıt olanagı tanındı bunlara,bir kısmı faydalandı,bir kısmı aman nolacak? birşey olmaz yılda niye 300-400 tl vergi vereyim dedi..Yani habersiz filan degillerdi çıkan aflardan..
Şimdi bu kayıtsız teknelerini,ilan sitelerinde ''acemi'' bulup satmaya kalkıyorlar ''evraksızdır'' diye,yada saga,sola dilekçe yazıp,yeni bir kayıt olanagı tanınmasını istiyorlar..Araba alırken ruhsat,ev,arsa alırken tapu sormuyormu bu insanlar??"

Kayıt yaptıramazsınız şu anki durumla bu tekneye. İlerde yeniden bir düzenleme af vs. bişey çıkar, durum değişir ancak şu anda bu tekneyle denize çıkmak pek mümkün değildir.

Saygılar.

ooooooooooo Ali Korsanım ellerine sağlık... Ne güzel yazmışsınız... Tamamdır şimdi çok iyi anladım durumu!!!
Google dan bakıyordum bir yandan bulamamıştım bir şey o sırada siz yazdınız Teşekkürler Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap)))
*

C. Ç.

« Yanıtla #9 : Mart 11, 2019, 17:57:03 »
Barış korsanım merhabalar,

Tekne bana yakın bir lokasyonda ama hiç denk gelmedik. Evraksız tekne başa beladır.
Kayıt olayı seneler önce bir af ile bitti. Belki 1 milyon denizci kampanyasından sonra gelir ama olasılık dahi olsa başa bela alınmaz. Ayrıca tekne ruhsatsızsa limanda nasıl tutuluyor o da ilginç.
80,000 ver ama sahibi olama ne acayip işler hani 3-5bine sandal alıyorum desem neyse...
*

A. Ö.

« Yanıtla #10 : Mart 11, 2019, 17:57:44 »
Ben yazmadım, Sn. Servet Tunç yazmış.

Ayrıca bu iyi senaryo.

Bir başka yerden "aparmış" ta olabilirler bu tekneyi.
*

B. A.

« Yanıtla #11 : Mart 11, 2019, 18:05:52 »
Ben yazmadım, Sn. Servet Tunç yazmış.

Ayrıca bu iyi senaryo.

Bir başka yerden "aparmış" ta olabilirler bu tekneyi.

yanlış kelime olmuş. Süper yakalamışsınız teşekkürler Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

"Aparmış"  çalınmış demek sanırım... e tabi.. iyice araştırılmadan asla alınmaması lazım...
hemen atlamadan size danışayım dedim o yüzden Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
tekrar teşekkürler Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

B. A.

« Yanıtla #12 : Mart 11, 2019, 18:07:48 »
Barış korsanım merhabalar,

Tekne bana yakın bir lokasyonda ama hiç denk gelmedik. Evraksız tekne başa beladır.
Kayıt olayı seneler önce bir af ile bitti. Belki 1 milyon denizci kampanyasından sonra gelir ama olasılık dahi olsa başa bela alınmaz. Ayrıca tekne ruhsatsızsa limanda nasıl tutuluyor o da ilginç.
80,000 ver ama sahibi olama ne acayip işler hani 3-5bine sandal alıyorum desem neyse...

Teşekkürler cevap için Cem korsanım...

İşte ben de bunu merak ediyorum...

Bu katamaranın marinada ne işi var...
Günlük park parası veripte fotoğraflarınımı çekmişler diyecceğim ama bildiğim kadarıyla günlük bile bağlayamazsınız marinalara evraklarınız yoksa!!!

*

N. D.

« Yanıtla #13 : Mart 11, 2019, 20:21:59 »

Saygılar.
Takayı kayıt ettirdiğim 2002 yılında vergi motor gücüne göre alınıyordu ,sırf vergi işleri ile uğraşmayayım diye 8.5hp lombardini takdırdım , yoksa 10 hp takacaktım .
Sonra kanun değişti boy kıstası geldi , feci canım sıkıldı ! Tekne 5.60 sivri kıç idi , hemen "kestum kıçıni"  şimdi 4.95 boy ayna kıç , 8.5 hp motorla vergiden muaf ... Kanunsuz hiç bir şey yok , böyle de yapılabilirmiş !
*

H. E.

« Yanıtla #14 : Mart 11, 2019, 20:37:21 »
Teknenin bağlı olduğu liman neresi?
Böyle bir liman yoksa 20 yıl nerede konaklamış?
Son olarak marina veya barınak hangi konumla ve ad ile bu tekneyi barındırıyorlar?
Hacizli olabilir!