0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

G. N.

Merhaba Sevgili Korsanlar...
Ekte speklerini göreceğiniz bu kız, Tivat 'ta.
76.000 Euro isteniyor.
Ciddi ilgilenen korsanlara özelden fotoğraflarını gönderebilirim.
Sevgiler, selamlar...

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

40' Jeanneau Sun Fast 40.3
Boat Name: Aurora
Year: 2006
Current Price: EUR  76,000
Located in Tivat, Montenegro
Hull Material: Fiberglass
Engine/Fuel Type: Single diesel
YW# 76661-3160426

Additional Specs, Equipment and Information:
Designer: Daniel Andrieu
Keel: Fin
Hull Shape: Monohull

Dimensions
LOA: 12.19 m
Beam: 3.94 m
LWL: 10.16 m
Maximum Draft: 2.11 m
Displacement: 8190 kgs
Ballast: 2505 kgs
Dry Weight: 8190 kgs

Engines
Total Power: 44 KW

Engine 1:
Engine Brand: Yanmar
Engine Model: 54 hp
Engine Type: Inboard
Engine/Fuel Type: Diesel
Engine Hours: 700
Engine Power: 44 KW

Tanks
Fresh Water Tanks: (336 Liters)
Fuel Tanks: (136 Liters)

Accommodations
Number of double berths: 3
Number of cabins: 3
Number of heads: 2

Manufacturer Provided Description
The Sun Fast 40.3 is also the only boat in its category to benefit from a twin-wheel design that provides access to the swim platform and visibility along with comfort to the helmsman. For comfort, the Sun Fast 40.3 offers a practical cockpit table and a particularly luminous interior.

Additional Description
Wide cockpit, transom skirt accessible via swinging seat 2 leathered steering wheels 2 compasses with guards in front of steering wheels Teak batten cockpit bench seats and transom skirt Gas bottle storage in aft starboard locker Liferaft storage in port locker Winch handle holders Stern skirt swim ladder Fresh water (cold) transom shower Starboard storage locker Locker under port helm seat, access to steering mechanism Protected engine panel at starboard helm station Dual -action manual bilge pump Engine shift/throttle to starboard Deck fitting for emergency tiller

Additional Description
Ergomic-designed U-shaped bench seat to starboard Beech salon table with central bar Removable table legs Storage compartments under seats Water heater under bench seat Storage lockers above seat backrests Shelves and access panels behind seats backrests Access to freshwater control compartment Handrail under roof windows Fiberglass deck liner with fabric-covered ceiling 2 Opening deck hatches with blinds Seat and backrest cushions with removable fabric covers Removable floorboards Halogen ceiling lights Side lighting under deck 2 Loudspeakers Stainless steel mast compression post Fixed hull portholes Standing headroom : 1.90m/6'3" Accommodation available in two or three cabin layouts

Additional Description
12 circuit breakers and + possible additional circuits (3 12 V ? 3 220 V) 1 12 V voltmeter with selector for main park, auxiliary, and engine batteries 1 12 V outlet

Additional Description
L-shaped galley to starboard Laminated galley countertop Rectangular double basin sink Hot / cold pressure water mixer tap Shelf, wastebasket, and cutlery drawer under sink Storage cabinets behind galley countertop 1 2-burner stove / oven and crash bar 140 liter top-opening refrigerator with evaporator plate and bin Side lighting under deck Halogen ceiling light Water gauge Access to refrigeration compressor and gas valve under stove Overhead galley handrail Roof window with curtains 1 Deck hatch Glass galley divider Standing headroom : 1,89m /6'3"

Additional Description
Engine compartment behind companionway steps Complete engine room soundproof insulation Forced air engine compartment ventilation Access to engine via removable panels Stainless steel propeller shaft Folding three-blade propeller Fuel / water separator Raw water filter Anti-siphon valve Dripless maintenance-free cutlass bearing Charge distributor Quarter-turn raw water valves Engine compartment fiberglass hull liner

Additional Description
Detachable stainless steel stem fitting with anchor roller Stainless steel bow pulpit with navigation lights Stainless steel stern pulpit with buoy bracket 2 Lifelines 4 Mooring cleats with chocks and two springline chocks Locking anchor locker 1 Vertical electric windlass aft in chain locker Roof line blockers for halyards and sail control lines 2 Deck coaming winches for genoa sheets 2 Deck coaming winches for mainsheet 2 Roof winches for halyards and sail control lines 2 6-sheave halyard organizers 2 Deck-mounted genoa tracks with fairleads 1 Mainsheet traveler in cockpit 2 Upper shroud / aft lower shroud chainplates 2 Backstay chainplates on transom Mast step with blocks

Additional Description
Forward facing navigation station to port Nav station on sliders to lengthen the bench seat Bench seat converts to single berth Storage under navigator seat Upper cabinets for electronic instrument installation Storage lockers behind seat backs with radio CD player Main electrical panel with access to connections Side lighting under deck Halogen ceiling lights Handrail under roof windows

Rig
Keel-stepped mast, triple spreaders Discontinuous Dyform standing rigging Cockpit mainsheet traveler Harken deck gear Hydraulic adjustable backstay Above-deck detachable genoa furler 1 Dyn?ma-core genoa halyard 1 Dyn?ma-core spinnaker + 1 spare masthead halyard 1 Dyn?ma-core mainsail halyard 2 Genoa sheets 1 Mainsheet 1 Mainsail outhaul 2 Reef lines Rigid boom vang Adjustable mainsheet traveler 1 Genoa furling line

Miscellaneous
Epoxy-coated keel Owner?s manual Reinforced flexible hot water plumbing hose Bronze thruhulls with spherical valves 3 Winch handles

*

C. Ü.

Güntekin korsanım, örneğin 100.000 € luk bir teknenin, Türk bayrağına geçirtmenin bedeli, bürokrasisi, süresi yaklaşık olarak nedir? Bilgi verebilirmisiniz.

*

O. E.

Yurt dışından alınan 100.000 Euroluk Tekneyi soruyor isen,

O tekne Türk bayrağına geçemez...

Diye bilmekteyim....

Tivattaki O tekneyi alsan buraya getirsen Türk Bayraklı olmaz...

Dalewere limanına bağlı Amerikan bayraklı olabilir....

Amerikan Bayrağı ile Türk bayrağı arasında kullanım açısından An itibari ile bir fark yok....

Çok ufak tefek şeyler dışında...

İleride ne olur bilemiyoruz...
« Son Düzenleme: Ocak 30, 2019, 15:37:22 Gönderen: Oktay Eryılmaz »

*

G. N.

Sevgili Korsanlar;
Bir araştırayım , haklısınız.
Ancak çoğu teknede Karadağ bayrağı var burada. Anca Süperyat kategorisinde olanlar genelde Amerika ve Avustralya bayraklı..
Öğrenip tekrar buradan paylaşacağım sizlerle.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

G. N.

Korsanlarım, diğer yayınladığım Hanse 350 de dahil, bu 40 lık kız da Delaware US bayraklı...
Yani, Türk bayrağına geçirmenin bir zorunluluğu yok diye biliyorum ben de..alıp gidiyorsunuz sanki normal liman çıkış masrafları ve gümrük işlemleri haricinde sanırım başka komplike bir durum yoktur.
« Son Düzenleme: Ocak 30, 2019, 17:36:51 Gönderen: Güntekin Noyan »

*

S. B.

Tekne sahibi şahıs ve AB bayraklı ise %25 (yanlış hatırlamıyorsam) kdv'sini geri alamıyor ve fiyatlar eşdeğer teknelere göre daha pahalı oluyor.

Delaware'e kayıtlı ise siz de orada bir şirket kurun ve tekneyi şirketin üzerine alın.

Ben 2 senedir ABD bayraklı kullanıyorum, hiç bir dezavantajını görmedim.

Tekneye bineceklerin transit loga kaydı lazım ve tekneye 5 senede bir de girdi çıktı yapmanız lazım. İkisi de problem değil.
*

G. N.

Tekne sahibi şahıs ve AB bayraklı ise %25 (yanlış hatırlamıyorsam) kdv'sini geri alamıyor ve fiyatlar eşdeğer teknelere göre daha pahalı oluyor.

Delaware'e kayıtlı ise siz de orada bir şirket kurun ve tekneyi şirketin üzerine alın.

Ben 2 senedir ABD bayraklı kullanıyorum, hiç bir dezavantajını görmedim.

Tekneye bineceklerin transit loga kaydı lazım ve tekneye 5 senede bir de girdi çıktı yapmanız lazım. İkisi de problem değil.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Teşekkürler Sinan Korsanım. Burada şirket kurmak gerçekten pratik ve internette gördüğünüz abuk subuk rakamların daha da altında mümkün. Ben yardımcı olabilirim , problem yok.
*

S. B.

Yabancı bayraklı tekneler şöyle sınırlanacak böyle olacak diye çokça yazıldı çizildi ama şimdilik bir şey yok.

Süperyatların hemen hepsi yabancı bayraklı. Onları kaçırırlarsa marinalar batar. Ben bir değişiklik beklemiyorum.

Tekrar bir af çıkıp Türk bayrağına geçiş sağlanırsa o gün ki şartlara göre karar verilir. Ben büyük ihtimalle geçmem.

Ha bu arada Türk bayraklı teknelere valla  bir defalık diye bir YDV (yelkenli döşeme vergisi)  😊😊 çıkarsa hiç şaşırmam.
*

O. E.

YDV haha sesli güldüm , olmayacak bir şey değil,,,,👍👍

Yelkenli Döşeme Vergisi

Yelkenciye Döşeme Vergisi

Her an herşey olabilir ...

Halkımız herşeye alışıktır....

😀😀😀

Okluk Mokluk çok dikkat çekmeyelim diyoruz ya
Boşuna demiyoruz  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Şu anda TEKNE SAHİBİ OLMANIN EN UCUZ YERİ TÜRKİYE. 

Kdv %1
Gümrük 0
ÖTV 0

Alman ile aynı Jeanneau yu alsak Alman 68 bin Euro fazla öder

Senelik ödeyeceği ayrı

Eeee yani ...

Bozmayalım diyoruz 😀😀
« Son Düzenleme: Ocak 30, 2019, 19:35:40 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
*

Ş. Ç.

Sevgili Korsanlar;
Bir araştırayım , haklısınız.
Ancak çoğu teknede Karadağ bayrağı var burada. Anca Süperyat kategorisinde olanlar genelde Amerika ve Avustralya bayraklı..
Öğrenip tekrar buradan paylaşacağım sizlerle.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Gültekin korsanım moralinizi bozmak istemem ama Türkiye şartlarında hesap yapıldığında daha uygun tekneler var...