0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

S. B.

Ynt: Beneteau 41 aranıyor
« Yanıtla #45 : Kasım 03, 2017, 08:29:24 »
Geçen sene bu zamanlar ben de firmalarla benzer pazarlıklar yapıyordum. O zamanki Hanse Slovenya su üstünde teslim kampanya fiyatları aşağıdaki gibiydi.

Hanse 455 - 209 bin €
Hanse 415 - 159 bin €

Hatta Ist. fuarda sergiledikleri kamyonla getirdikleri bir 455'i de 230bin €'dan teklif etmişlerdi.

O zaman ben de uygun 2.el bulamamıştım. Çok düşünüp almamıştım ve 2.ellere konsantre olmuştum. Geriye dönüp bakınca iyi ki öyle yapmışım diyorum.

Tekne alımında acele etmemek, sabırla beklemek, izlemek lazım.

Sabreden derviş ..... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

« Son Düzenleme: Kasım 03, 2017, 08:32:39 Gönderen: Sinan Bozkurt »

*

S. B.

« Yanıtla #46 : Kasım 03, 2017, 09:25:22 »
Notlarıma bakıyordum, merak eden olursa diye öteki Hanse'lerin de geçen sene Slovenya su üstü teslim kampanya fiyatlarını vereyim.

Bot ve motor yok..

505 - 279bin€  (liste 318bin €)
575 - 437bin€  (liste 487bin €)

Ben Ali korsan'ın yerinde olsam sabırla yurtiçi, yurtdışı 2.el bakar, bulamazsam da bu yazı çeşitli tekneleri kiralayarak geçirirdim.

Yenı teknelerin değer kaybı ciddi oluyor .

Ya da 100 liram varsa bir küçük modelin sıfırını almak yerine aynı paraya 2-3 yaşında bir büyüğünü alırım.
« Son Düzenleme: Kasım 03, 2017, 09:34:39 Gönderen: Sinan Bozkurt »

*

E. O.

« Yanıtla #47 : Kasım 03, 2017, 11:54:22 »
Yeni teknelerin ikinci ellere göre en büyük avantajı(?) teknolojilerinin ve dizaynının yeni olması. Teknoloji yeni demek her zaman daha iyi anlamına gelmeyebiliyor. Firmalar maliyeti düşürmek için daha ucuz, alt gurup aksesuar kullanabiliyor. Yeni iç dizaynları sevip sevmemek kişisel bir konu. Sİz zaten 3-4 senelik modellere baktığınızdan yenilerle aralarında fazla bir fark olmayacak.

2 sene önce tekne alırken bende Ali korsanın durumundaydım. 5 seneden daha eski teknelerin genel çizgilerini ve iç yerleşimlerini beğenmediğimden 2-5 sene arası teknelere bakıyordum. Bunların fiyatları da yenilere göre %20-40 arası avantajlı idi.

Belki size garip gelecek ama, İyi bakılmış ikinci el tekne fiyatını kendimce şöyle hesaplıyordum:

İlk sene için fatura değeri üzerinden %10 değer kaybı, sonraki 4 sene her sene içinde - %7 değer kaybı. 5 seneden sonra %4-5 değer kaybı.
Benim de istediğim ürünler olmak şartıyla sonradan takılmış ve iyi durumda olan aksesuar değerlerinin yarısı da fiyata eklenecek.

Sonunda ortalamanın üzerinde aksesuar seviyesindeki ve çok temiz bakılmış 4 senelik bir tekneye yöneldim. Sıfırına göre %30 ucuzdu. Dizaynında fazla bir fark yoktu,. Kaşıntılı bir adam olduğumdan bugüne kadar %15 kadar daha masraf ettim. Bu masrafın çok azı eskiyen parçaların değişimi içindi, daha çok ek donanımlara para verdim. Bunları sıfır tekne alsam da ekleyecektim zaten.

Geçen iki seneden sonra hala hata yapmadığımı düşünüyorum. Belki beklesem %5 daha ucuza başka bir tekne bulabilirdim ama benim için en değerli şey olan ‘zamanı' daha fazla kaybetmek istemedim.  Geçen zamanı para ile satın alamıyorsunuz.

Bir an önce ustünde keyifli zaman geçireceğiniz teknenizi almanızı  dilerim.

*

S. Ş.

« Yanıtla #48 : Kasım 03, 2017, 12:17:41 »
Bende değer kaybını yaşamış 2008 öncesi  fiyatı kemik, tasarımını tamamlamış , tutulan  model tekne tercih ettim.

Donanımlı temiz buldum,İlave isteklerime  göre güncelledim. 

Aldığım paraya satacağım ,paranın fırsat maliyeti  bugun yüksek ,yarın daha da yükselecek diye düşündüm...   

*

O. E.

« Yanıtla #49 : Kasım 03, 2017, 12:31:53 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Belki beklesem %5 daha ucuza başka bir tekne bulabilirdim ama benim için en değerli şey olan ‘zamanı' daha fazla kaybetmek istemedim.  Geçen zamanı para ile satın alamıyorsunuz.

Bu Başlık altına şöylenmiş En doğru paragraf bence ..........

Çok yanılırsanız 5.000 hadi bilemediniz 7.000 Euro yanılırsınız. Teslim alıp (yeni -eski farketmez) denize çıktığınızda çok değerli oluyor size eksiği gediği hatası varsada zamanla nasılsa halloluyor.
Baktığınız almaya niyetlendiğiniz teknelerin hepsi dünyanın her yerinde en düşük sezonda 2000-2500 eurodan,yüksek sezonlarda 3000-3500 Eurodan kiraya veriliyor.

Şu kısacık hayatta  Emre Beyin söylediği gibi geçen 1 dakikayı geri alma imkanımız maalesef yok
selamlar

« Son Düzenleme: Kasım 03, 2017, 12:33:01 Gönderen: Oktay Eryılmaz »

*

A. A.

« Yanıtla #50 : Kasım 03, 2017, 19:20:22 »
Sevgili korsanlar,

Para pul bi tarafa, öncelikle böyle bir topluluğa üye olduğum için çok memnunum.

Seneye inşallah denizde bir yerlerde yolumuz kesişeçek. Yılda minimum 2-3 ayımı denizde geçirmeyi planlıyorum. (Kısmen aralıklı, en az 45 gün uzun)

2015 senesinde İlkay korsan ve diğer korsanlarımız bu fiyat eskitme konusuna uzun uzun değinmişler. İlkay korsan son fiyat hesaplamasında biraz hata yapmış ama olsun.

Emre korsanın yazdığıyla hemen hemen aynı.

Ben de Odtü lü mühendis olarak bir üzerinden geçeyim:

Tekne 2018 bedeli : 170 000 Euro olsun. (Güvenlik , bağlama-demirleme ekipm. , bot-motor dahil. Satın alınacak teknenin %99 eşidi olsun) 2. El teknenin ilavelerini saymadan , 0 teknenin baz fiyatı ile donanımlı 2. El tekneyi kıyaslayıp satıcıyı ve kendimizi kandırmayalım)

Eskime 1.yıl %12, 5. yıla kadar yıllık %7 , sonrası %5

2012 tekne fiyatı: 175 000 * 0,88 * 0,93 * 0,93 * 0,93 * 0,93 * 0,95 = 109 440 Euro.

Bu işin matamatiksel yanı , hepimizin bildiği gibi matematik yanında;  alcez mi satçez mi , genel ekonomik durumlar , kur, siyaset, politika, vs vs ... da etmen.

Ben yeni denizci olucam ve ANTALYA gibi turizmden ekmek yiyen bi şehirde yaşıyorum. Şu an yazdığım da hiç hoşuma gitmiyor ama, Fethiye ve Göcek bölgesinde charter işi çok kötü duruma düşmüş. 20-30 teknesi olan firmalara hangi tekne satılık diye soruyorum , seç beğen al abi diyorlar. Üzerine bi de Marmaris te de küçülen ve kapatacak firmalar çok , oraya da bak daha iyi fırsatlar olabilir diyorlar.

Bi de jenerasyon işi var. Değiştiğinde  , önceki versiyon değer yitirir. ( Buna tecrübeli korsanlar kızacak, haklılıklarda. Yeniler Ikea,  eskiler masif ( görsel) , teknik ve seyir olarak ta
 eskilerin artıları vardır muhakkak.

Bu sefer çok uzun oldu , sıkmayayım okuyacak olanları.

Tabii ki zaman çok önemli , ben de yeni alıp , 6 ay beklemektense hemen antrenmana başlamayı yeğlerim.

*

A. A.

« Yanıtla #51 : Kasım 22, 2017, 01:13:14 »
41 halen aramya devam ediyorum.
*

N. A.

« Yanıtla #52 : Ağustos 25, 2019, 20:26:18 »
Ali korsanım ne yaptın? Bulabildin mi ?
*

A. A.

« Yanıtla #53 : Ağustos 25, 2019, 20:43:32 »
Niyazi bey bravo.

2 sene önceki konuyu bulmuşsunuz. 2018 de 41.1 aldım, tavsiye ederim.

Ben 41-45 lazım galiba.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

O. E.

« Yanıtla #54 : Ağustos 25, 2019, 20:54:00 »
Ali Korsanım
2017 senesinde yazdığınız yazınızda
Yapılmış bir hesabın üzerinden Geçmişsiniz Odtülü bir mühendiz olarak ,
aradan geçen süre de acaba bu hesabın sağlamasını yaptınız mı

Doğru çıktı mı ?

Sorum şimdilik bu kadar

Daha sonra imkan olursa bir sorum daha olacak

Selamlar
*

A. A.

« Yanıtla #55 : Ağustos 25, 2019, 21:18:03 »
Oktay abi korsanım,

Benim teknenin ilk senesi , satmaya niyetim yok ama gelen tekliflere göre 1e1 tutuyor.

1. sene - %12,5 yani.

Sonraki senelerin eskime düşüşlerini henüz tecrübe etmedim.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ama bildiğim bi korsan abimiz var, 2 yaşında jeno teknesine neredeyde ilk satın alma fiyatını istiyor. Kiminin malı değerli, tok değil , çok tok satıcı. Teknesi de güzel ama. Kız gibi. Gören sıfır sanıyo. Hatta sıfırdan güzel.

Sizin üniversite ve bölüm neydi Oktay bey ( eğer varsa ) ?
*

O. E.

« Yanıtla #56 : Ağustos 25, 2019, 21:24:57 »
Oktay abi korsanım,

Benim teknenin ilk senesi , satmaya niyetim yok ama gelen tekliflere göre 1e1 tutuyor.

1. sene - %12,5 yani.

Sonraki senelerin eskime düşüşlerini henüz tecrübe etmedim.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ama bildiğim bi korsan abimiz var, 2 yaşında jeno teknesine neredeyde ilk satın alma fiyatını istiyor. Kiminin malı değerli, tok değil , çok tok satıcı. Teknesi de güzel ama. Kız gibi. Gören sıfır sanıyo. Hatta sıfırdan güzel.

Sizin üniversite ve bölüm neydi Oktay bey ( eğer varsa ) ?

Ya Yok sa ?

« Son Düzenleme: Ağustos 25, 2019, 21:26:20 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
*

N. A.

« Yanıtla #57 : Ağustos 25, 2019, 21:27:16 »
Ali korsanım cevap için teşekkürler.
41 ararken 41.1 bulmuşsunuz. Allahın sevgili korsanı olsanız gerek.
Güle güle kullanın.

Ben de sizin hesabı uyguluyorum baktığım teknelere.
İkinci el fiyatlarına bakınca her yere “dikkat tok satıcı çıkabülüüü” tabelası koyası geliyor insanın
*

A. A.

« Yanıtla #58 : Ağustos 25, 2019, 21:29:06 »

Ya Yok sa ?

Ossun.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

N. A.

« Yanıtla #59 : Ağustos 25, 2019, 21:30:38 »

Ya Yok sa ?

Ossun.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Göcek su ürünleri mezunu benim bildiğim.