0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. S.

Ynt: Teknelere Irgat ve Zincir Seçimi
« Yanıtla #30 : Kasım 23, 2009, 14:03:40 »
ahmet korsanım,
2 adet 12 volt aküden 24 volt alıyorum ,yanlış anlattım.Aküleri değiştiriken bu hata oluşmuş
elektrikçi bağlantıları kontrol ede ede aradı sonunda kendi hatasını buldu
hepinize teşşekürler ,yoksa 45 kğ lık çapayyı nasıl çekerim diye düşünüyordum.

*

M. E. Ü.

« Yanıtla #31 : Temmuz 25, 2014, 19:59:13 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Sevgili Özgür,
Eğer aşağıya inmeyi düşünüyorsan, 22 lik Danfortunu ucunda en az 60-65 metre 8'lik zincirini kaldıracak güçte bir ırgatla donatmanı tavsiye ederim.
Ben de benzer şekilde 20 lik danfort var, 80 metreye yakın zincirimi 1000 wattlık, (hem de nuhnebiden kalma) ırgat ile alıyoruz, sorun pek olmadı. Ama tabi zincir apiko düşse, açık denizde ne olur, nasıl olur o kiloyu kaldırır, emin değilim...

Bunlar tabi şart değil ama, ama demir yeri seçiminde kaç metre derinliğe atabileceğin, sadece ne kadar yükbineceği veya tekneyi taşıyıp taşımayacağından daha önemli bir soru olabiliyor.
Mesela Göcek gibi çok derin sularda demirlemek gerektiğinde ırgatın o yükü kaldırması gerekiyor. 
Çok çok derin yerlere demirlenecekse de yine yedek çapayı kullanmakta yarar var. Misal Burgazada'nın arkasında, palpa limanda geçenlerde balık tutmak için durduk, derinlik 30-35 metrelerdeydi. Kesinlikle ana demiri ve 80 metre zinciri indirmeyi tavsiye etmem. İkinci demirin ucunda 8'lik zinciriyle beraber (kısa bişey) başa getirip, ucuna 60 metre naylon halat bağlayıp salladık. Takılırsa da keser kopartır için acımaz gidersin. Bu yedek çapayı o mesafeden elle çekmek bayağı zor iş.

Irgatta mutlaka bir de halat çekecek fener olması çok yararlı, hatta bence şart. Kavaleta ile kalın halat çekilebileceği falan da yazıldı forumda ben doğrusu katılmıyorum, yardım edebilir mutlaka ama ırgatta bir fener olmasının yararı tartışılmaz.

Zincirin ağır olması (6'lık yerine 8'lik) özellikle manevra esnasında, özellikle rüzgarlı yerlerde-derin suda manevrada (misal Simi limanı gibi) demirin istenilen noktaya daha hızlı ve isabetli inmesini sağlıyor.
Bu tür alengirli yerlere girmemek de bir seçim tabii ama hep dediğimiz gibi "her seçim bir vazgeçiştir" )))

Demirini nasıl seçeceğin ise inanılmaz karışık konu.
Ultra çapa mutlaka çok iyi ama pahalı...
Diğerlerinin hepsinin kendine göre aantajları dezavantajları var

Asıl zincirin krom olmasını ben tercih etmiyorum, gerek yok.
Kıça koyacağın yedek çapanın elle atabileceğin ve çekebileceğin hafif bişey olmasında yarar var. Gerçi bunları genelde liman içlerinde dolayısıyla derin olmayan suda kullanıyorsun ama ben olsam 22 kg olmasını tercih etmezdim. Sağdan sola geçirmek bile bl ağrılarına birebir ))

Selametle

Kaptanım merhaba. Sizin paylaşımlarınızı ve önerilerinizi hem gezgin korsan'dan hemde pekçok forumdan okuyor ve yararlanıyorum. Vesile ile teşekkür ederim.
Ben pek acemi ve yeni tekne sahibiyim. Teknem 7.80 ahşap kamaralı ve su kesimi sargılı bir tekne. Acemiliğimden dolayı var olan 8lik 50 mt zincirimi ve 12 kg danfort çıpamı 30 mt derinlikte ırgatın diş sıyırması sebebi ile denizde bıraktım.
Irgatı tamir ettirdim, ve fener ilave ettirdim. Şimdi yeni zincir ve çıpa almak üzereyim. Bodrum'daki deniz sever dostlar bana "senin teknene 6lık zincir ve 10 kg çapa yeter, ırgatın rahatlar" derler. Bodrum'u bilirsiniz, genelde kum çamur ve eriştelik zemin. Zincir ve çıpa seçiminde zorlanıyorum. Siz ne dersiniz?
Sizden de bir tavsiye rica etsem diye kapınızı bir tıklatayım dedim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Cevaben teşekkür ederim.
Mehmet Emin Ürk

*

H. M.

« Yanıtla #32 : Temmuz 27, 2014, 21:21:38 »
Ultra

*

M. E.

« Yanıtla #33 : Temmuz 27, 2014, 22:49:47 »
Mehmet Emin Korsan,
Yerel kişilerin sözlerine itibar etmek önemli diyoruz her seferinde, kabul. Ama anlattıklarınızdan iki hususta soru işareti oluştu bende. Yani 30 metreye demir attınızda mı kavaleta dişlisi sıyırdı? Yoksa 30 metre kaloma mı verdiniz de bunlar oldu?
Bu nahoş tecrübeden önce normal şekilde demir atıyor ve alıyordunuz ve hiç sorun olmuyor muydu? Onun için mi bir ince kalibre zincir?
Bu arada zaten ırgatı tamir ettiyseniz kavelata 8 lik zincire göre. Onu 6 lık yapmak için yeni bir kavelata ve veya uygun ırgat lazım. 10 kg çapa derken hangi model olduğunu söylediler mi?
Kum zeminde danfort brittany veya fortress gayet iyi tutar. Sizin boy tekne için 12 kg biraz büyük ama varsın büyük olsun, küçük olmasndan iyidir )))
Hakan Korsan ultra demiş noktayı koymuş. ))) Ama sizin boy teknelerde önerilen ultra ağırlığı  danforttan fazladır. Eğer sıyırma ise söz konusu olan sorun, belki çapayı fortress gibi hafif boy modellerle değiştirmek veyaz sarf zincir yerine halat-zincir konbinasyonuna dönmekte yarar olabilir. Veya demirdense, ırgatı değiştirmek belki )))
« Son Düzenleme: Temmuz 27, 2014, 22:51:12 Gönderen: Mehmet Erem »

*

O. A.

« Yanıtla #34 : Mart 17, 2016, 10:18:02 »
korsan arkadaşlar çıpa ile ilgili biraz olsun araştırma yaptım ,yaptığım araştırmalar sonucu çeşitli zeminlerde kuvvetlice zemini tutan çapa ULTRA çapaymış hem kayalık zemine takıldığı zaman kurtarılmasıda kolaymış, şimdi iş kilogram seçmeye geldi teknemin mürettebatsız ağırlığı içindeki alet gereçlerde dahil 1500 kg boyda 7.5 metre 4 metre kalın kalibre zincir kullanıp bun zincirlerin aralarınada seyyar 1 er kiloluk ağırlık yapmayı düşünüyorum 6 kg lık ultra çapa benim işimi görürmü saygılar

*

S. B.

« Yanıtla #35 : Ağustos 07, 2017, 17:04:50 »
Sevgili Korsanlar,
Çapa olarak ultra,rocna veya mantus çapaları her türlü zeminde iyi tutunduğunu duyarım,sizlerin tavsiyesi ne olabilir? (Kayalık,sazlık ve eriştelik zeminlerde), Sanırım paslanmaz olmalı,mlz.kalitesi önemlimidir,304 veya 316 L vb.gibi. Tekne 11 mt, net ton 7.62 .
Bu konuda görüşlerinizi ve tavsiyelerinizi Lütfen yazarmısınız.
Teşekkür ederim...
*

T. A.

« Yanıtla #36 : Ağustos 07, 2017, 17:59:38 »
Ben ultra kullanıyorum, genel olarak memnunum. Spade de testlerde hep çok iyi. Fakat senede degisik zeminlerde ortalama 90 ila 100 kere demir atan ve hep dalıp bakan biri olarak sanırım bir dahaki sefere rocna alacağım.
*

M. B. A.

« Yanıtla #37 : Ağustos 07, 2017, 19:27:24 »
Ultra derim... Memnunum, bugüne kadar memnun değilim diyen duymadım...
*

H. M.

« Yanıtla #38 : Ağustos 08, 2017, 11:28:06 »
Benim tekneme 27 kg ultra çapa tavsiye ediliyor ben 35 kg koydum çok memnunum (tonoz gibi oldu)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
*

S. B.

« Yanıtla #39 : Ağustos 08, 2017, 12:46:17 »
Önerilerinize çok teşekkür ederim...
*

M. B. A.

« Yanıtla #40 : Ağustos 08, 2017, 12:52:37 »
Savaş korsanım, öneriler hep Ultra oldu, Nejat Övütmen korsanımız ile temasa geçip detaylı bilgi ve tavsiye alabilirsiniz...
*

C. E.

« Yanıtla #41 : Ağustos 08, 2017, 12:54:54 »
Benim tekneme 27 kg ultra çapa tavsiye ediliyor ben 35 kg koydum çok memnunum (tonoz gibi oldu)

Ben de 21 yerine 27 almıştım. Verilen aralıkların alt yerine üst sınırında olmak, aradaki fiyat farkına kat kat değiyor.
*

N. O.

« Yanıtla #42 : Ağustos 09, 2017, 23:26:17 »
Ben de 35 kg ultra çapa kullanıyorum. 30 ton agirliga bu yeterli geliyor 10 mm zincir ile. Ultra katalogunda boy ve agirlik ile ilgili bir tablo var. Gerci her çapanin benzer bir seçim şekli vardir. Ultra genelde kum icin çok ideal. Youtube da deniz altinda çekilmis bir kaç film de var.çok basarili ve hizli bir tutunma sagliyor. 20 gün kadar önce capayı kayalık bir yerden,  etrafinda donmek ve zincire sardirmak suretiyle cok zor kurtardim. Bir kac saat sonra ise , demirledigim kumluk dipte capayi biraktim. Zincir bom boş geldi. ( tabi daha sonra dalgiç ile giderek bulduk çapayi ) genel performans olarak teknemin onceki capasi olan bruce capaya gore cok iyi performans sergilemesine ragmen , ultranin zayif yönü fırdöndünün iki tarafindaki alyan vidalarin kolaylikla cikmasi. Tavsiyem , vidanin son sikim noktasindaki adimlarin az biraz ezilmesi ve uygun locktite ile yerine sabitlenmesi. Ben oyle yaptim. Normalde her zaman ise yarayan bu yontemin deniz ortaminda nasil performans gösterecegini ise zaman gösterecek.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

*

K. U.

« Yanıtla #43 : Ağustos 10, 2017, 00:10:56 »
     30 m 10 luk zincirime geçen hafta 20 m daha ilave yaparken hırca mapasının çürüdüğünü gördüm biraz yüklendim kırıldı       
     eh yaparım diye salladım....Bu gün Bademli akvaryumda 3-4m ye demir atarken kavelatadan fırlayan zincir boşaldı...
     Kıvanç korsan bizim tuhaf halimizi görüp vardıma geldi ...Kıvanç korsanında katıldığı  o çam gibi  berak sulada...
     zinciri bulamadık....benim hatam hırca mapasını onarmak veya bir yere bağlamamak....ve 3-4 m de
    30 m zinciri gözü kapalı bulurum   havası ile düşen yeri markalammak idi hava ve akıntı na kadar sürükler önemsemedim..
     sonuç 50 m zincir zincire acımam da 10 kg paslanmaz pulluk demirine yanarım...Yarın bir kez daha arama yapacağım....
     İhmal ve önemsememek denizde asla af etmiyor  23 yıldır denizlerdeyim  neler ,neler gördük yaşadık....
     Demek ki ilk gün... ilk sefer ...özenini...heyecanını yitirmemek gerekiyormuş..........

*

K. U.

« Yanıtla #44 : Ağustos 10, 2017, 23:57:49 »

gün batımında su almak için karaya çıktığım da balıkçılara
çipa ,zincir ve tahmini mevki bilgilerini verdim....ben yarın sabah gidiyorum...
bulana helal,hoş olsun dedim.....Balıkçılar...abi epey paradir krom çipa...gidip
bulalım ....gençler ben iki gün aradım...helal hoş olsun bulana....
Yazık,yazık....ras gele belki buluruz veririz dediler...gençler ben yokum...
aklıma merika Kıvanç Korsan geldi...Kıvanç beye verirsiz dedim...
Bademli güzel ama insanları çok daha güzeldir....