0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. G.

otomatik şişen can yeleği
« : Mart 31, 2009, 22:53:24 »
otomatik şişen can yelekleri özellikle sert havalarda "öf şimdi can yeleği mi giyeceğiz" psikozuna insanları sokmadan giyilebilecek yelek türüdür. Bazı türleri vardır (eksiklerimi tamamlayın)

1- Suya düşünce otomatik açılanlar. Bunlar ya ıslanma ile ya da belirli bir su basıncını görünce otomatik şişerler. Uçak canyeleğine benzer bir görünüm alırlar. içlerindeki basınç kartuşları birden fazla kullanı için değiştirilir. ayrıca periyodik olarak kontrol edilir.

2- suya düşünce otomatik şişmeyip, siz "aaa ben öleceğim galiba" dediğinizde ipini çekerek açtığınız can yelekleri. Bunlar manuel tiplerdir. barışçıl zamanlarda suya düşme zamanlarında isterseniz çekmezsiniz. Panik durumunda ya da kafaya bumba yeyip bayılırsanız işe yaramazlar.

3- Bel tipi can yelekleri. Bunlar bel çantası gibi durmalarına rağmen yine tam boy açılırlar. Belinizde para çantası büyüklüğünde bulunurlar. genelde manuelleri tercih edilir ama otomatikleri de bulunur. Bazılarının üzerinde bir de küçük çanta gözü var. çakı vs anahtar koymak için.

Bu üçüncüsünden ben aldım iki tane. çok şirinler. Amerika fiyatı tanesi 75 dolar.

Genel olarak tüm otomatik canyelekleri 100 dolar civarıdır.

Klasik tipteki Otomatik can yelekleri, ayrıca giyen kişiye profesyonel yelkenci görünümü kazandırması ile önem kazanabilir.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

açıldığında şöyle oluyor bel tipi yukardaki:

« Son Düzenleme: Mart 31, 2009, 22:58:15 Gönderen: Mehmet Göktürk »

*

M. G.

Ynt: otomatik şişen can yeleği
« Yanıtla #1 : Mart 31, 2009, 22:55:57 »

*

H. E.

« Yanıtla #2 : Mart 31, 2009, 23:34:03 »
Benim hep aklımın almadığı kısım, canyeleğini şapır şapur suları yerken giydiğimize göre, bu otomatik kartuşun serpintiyle değil de gerçek deniz suyuyla çalışmasını nasıl sağlayacağımız?

*

M. G.

« Yanıtla #3 : Nisan 01, 2009, 00:06:00 »
bunlar su basıncı ile çalışıyorlar. istersen üzerine su dök patlamıyor.

*

S. B.

« Yanıtla #4 : Nisan 01, 2009, 00:44:04 »
Teknede bulunan kişi sayısı kadar bulundurulması zorunlu can yeleklerinde solas onayı ve sertifika aranıyor.
Solas şişebilir can yeleklerine onay vermiyor.
Bu hesaba göre, bende nasıl olsa bundan var dediğinizde bir can yeleği eksik oluyor.
Eksik olunca sahil güvenlik ceza yazabiliyor.

*

A. A.

« Yanıtla #5 : Nisan 01, 2009, 09:00:29 »
Bir de nefesle şien can yelekleri var. Otomatik hiç bir malzeme bağlı değil, ağız ile şişirebiliyorsunuz. Özellikle yelkende işe yarayabilir.  Üfleyerek az şişiriyorsunuz, böylece ense civarında kladırma gücü oluşturuyor ve suya düşerseniz sizi su üstünde tutuyor. Ön tarafı ise vücüda yapışık olduğu için teknede çalışmanızı engellemiyor. tam can yeleği olması için sonuna kadar şişirilmesi gerekiyor.

Can yeleğinin yut dışındaki tarifi, sudaki belirli kiloya kadar bir kişiyi belirli bir zaman içinde sırt üstü çevirip başını su üstüne çıkaran yüzme yardımcısıdır. Rakamları tam hatırlamıyorum. Bizim sahil güvenlik ise sadece köpük dolu olanları can yeleği kabul ediyor.

Teknede bu tür yelekleri kullanmak çalışmanızı ciddi biçimde engelliyor. Ayrıca bu tür can yelekleri belirli bir mesafeden sonra denize düşüldüğünde kol çıkmalarına veya kırılmalarına yol açabiliyor. Bu nedenle teknede sürekli giyilmeleri faydadan çok zarar getirebilir.   
*

U. K.

« Yanıtla #6 : Nisan 01, 2009, 13:44:53 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Benim hep aklımın almadığı kısım, canyeleğini şapır şapur suları yerken giydiğimize göre, bu otomatik kartuşun serpintiyle değil de gerçek deniz suyuyla çalışmasını nasıl sağlayacağımız?
Cumhur Gökova'nın teknesiyle Atlantik'i geçen ekipten birinin başına gelmişti sanırım.  Havuzluğa dolan dalga nedeniyle yelek otomatik olarak açılmıştı.
*

H. A.

« Yanıtla #7 : Ocak 22, 2013, 21:02:38 »
Önceki yıllarda forumda can yeleği konusu. Bele takılanlar ne derceye kadar faydalı bilen varmı acaba.
*

A. Ç.

« Yanıtla #8 : Ocak 22, 2013, 21:13:56 »
Otomatik şişen can yeleklerinde serpinti ile açılma riski devam ediyor. Bazı firmalar bu konuda çalışıyor ve çözümler üretiliyor ama ne kadar  güvenilir oldukları konusunda yeterli veri henüz yok.
*

E. Y.

« Yanıtla #9 : Ocak 22, 2013, 21:39:41 »
Ya kapok(içi köpük-mantar v.s. olan) ya da otomatik şişen canyeleği kullanmalı. Ya da manuel olarak tüpü patlatıp şişireceğimiz canyeleği kullanacaksak, özellikle sert havalarda yarı yarıya şişik duruma getirmekte fayda var(emniyet için ağızla şişirilebilecek düzenekleri mevcut). Tekneden her zaman bilincimiz açık olarak düşeceğimizin garantisi yok.
*

A. Ç.

« Yanıtla #10 : Ocak 22, 2013, 22:15:24 »
Can yeleğini az şişirip, teknede o şekilde kullanmanın faydadan çok zarar  getireceğine inanıyorum. Eğer suya düştüğünüzde bilinciniz yerinde ise can yeleğini suda şişirebilirsiniz. Bilinciniz kapalı ise az şişirilmiş can yeleği sizi suyun üstünde tutsa bile büyük olasılıkla sırt üstü çevirip başınızı su üstünde tutmayacaktır. Otomatik şişme can yeleği kullanıyorsanız suya girdiğinizde CO2 tüpü gazı yarı dolu can yeleğine basacağından aşırı basınç oluşacaktır. Bunun için can yeleklerinde bir tedbir alınmış değil, yani zarar görebilirler.
*

E. Y.

« Yanıtla #11 : Ocak 22, 2013, 22:31:43 »
Otomatik şişeni niye önceden şişirelim ki? Ben manuel olanı demiştim.
Yarı şişmiş de olsa faydası olur diye düşünüyorum çünkü yeleğin göğüs kısmı şişiyor. Dolayısı ile yüzükoyun durmak biraz zor.   Olmadı Murat'a yarı şişmiş canyeleği giydirir, bayıltıp atarız denize, bakarız ne olacağına Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap                                                                                                                                                                         
Yeleğin biraz fazla şişmesinin zararı olmayacağını düşünüyorum. Bir emniyet marjı vardır herhalde.
« Son Düzenleme: Ocak 22, 2013, 22:37:40 Gönderen: Erol Yapıcı »
*

M. A.

« Yanıtla #12 : Ocak 23, 2013, 07:18:55 »
Can Yeleği giydirmeden bayıltıp atarsanız gönüllü olurum  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Yalnız beni öyle eterle falan kibarca bayıltmamanızı rica ederim  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Tercihim Beyzbol sopasıdır  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Beyzbol sopanız yoksa odunda olur  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

G. B.

« Yanıtla #13 : Ocak 24, 2013, 11:37:09 »
Teknede bulunan kişi sayısı kadar bulundurulması zorunlu can yeleklerinde solas onayı ve sertifika aranıyor.
Solas şişebilir can yeleklerine onay vermiyor.
Bu hesaba göre, bende nasıl olsa bundan var dediğinizde bir can yeleği eksik oluyor.
Eksik olunca sahil güvenlik ceza yazabiliyor.

Tekneyi satın alırken bir paket olarak can yelekleri, güvenlik kemerleri vb de fiyata dahil ettirmiştim.
Gelen can yelekleri otomatik olarak şişen türden, ancak şişmez ise, tüpü ipini çekerek çalıştırabiliyorsunuz; yine çalışmaz ise, borusundan üfleyerek şişirebiliyorsunuz.

Bu kadar şişirme seçeneği var iken de mi onay alamıyorlar?
*

Ö. O.

« Yanıtla #14 : Ocak 24, 2013, 11:40:59 »
Bana söylendiğine göre can yeleği olsa bile sahil güvenliğe sertifikasını ibraz edemezseniz ceza yazarlarmış. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap