0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

N. D.

Ynt: Led lamba tamiri
« Yanıtla #15 : Ağustos 20, 2019, 18:20:32 »
Tunç Kaptan , arızalı iç modülleri yollayın bana , yapıp size geri yollayayım. O ledler standart led , eski evdeki labaratuarımda 250 adet olacak ... Yalnız bazılarının bir tarafı sarı diğer tarafı beyaz yanılmıyorsam . Sarı tarafları boyadır ben beyaz ledleri takar yollarım boya işini siz yaparsınız .
Not: yanlış anlaşılmasın , malzeme de bedava işçilikte ...
« Son Düzenleme: Ağustos 20, 2019, 18:24:49 Gönderen: Nevzat Doğru »

*

H. E.

« Yanıtla #16 : Ağustos 20, 2019, 23:03:54 »
Tunç, bunlar C4 led. İki ince iğne bacaklı. Böyle yayvan olanları da var, halojen ampül gibi damla şeklinde olanlar da var. Piyasada zebil gibi. Bendekiler de bundan.

Sana 18 Euro'ya bırakiim.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Kalitelileri 2-3 Euro'ya var piyasada.

*

T. A.

« Yanıtla #17 : Ağustos 20, 2019, 23:07:45 »
Nevzat korsan Hakan korsan çok teşekkürler. Ben mesajları aldım. Gereğinde sizi rahatsız edecegim...

*

S. Ş.

« Yanıtla #18 : Ağustos 20, 2019, 23:10:42 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Tunç, bunlar C4 led. İki ince iğne bacaklı. Böyle yayvan olanları da var, halojen ampül gibi damla şeklinde olanlar da var. Piyasada zebil gibi. Bendekiler de bundan.

Sana 18 Euro'ya bırakiim.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Kalitelileri 2-3 Euro'ya var piyasada.

G4 yazıyor

*

H. E.

« Yanıtla #19 : Ağustos 20, 2019, 23:21:45 »

G4 yazıyor

Ciresun'un C'si...

*

N. A.

« Yanıtla #20 : Ağustos 21, 2019, 00:00:49 »
Tunç korsan şu ürünler sanıyorum tam yerine uyar..

*

N. A.

« Yanıtla #21 : Ağustos 21, 2019, 00:01:08 »

G4 yazıyor

Ciresun'un C'si...

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

D. E.

« Yanıtla #22 : Ağustos 21, 2019, 00:58:42 »
LED çok "elektronik" birşey değil, daha ziyade bir "katıhal" malzemesi, bir diyot. (Light emitting diode) Yanıp sönmeden kasıt pırpırlama gibiyse sorun başka yerde olabilir. Şöyle bir link var mesela tartışılmış mevzu:

*

T. A.

« Yanıtla #23 : Ağustos 21, 2019, 07:06:03 »
Bende başka bir sorun olabilir diye düşündüm ama
1- ilk sene bozulduğu için içini değiştirdiğim led 7 sene sonra sorunsuz çalışıyor
2- bozulanlarda yanıp sönen veya tamamen sönen led sayısı hep birkaç tane. Tamamı değil
Belki tekneye orjinalinde takılan seride bir sorun vardı. Bilmiyorum
*

S. Ş.

« Yanıtla #24 : Ağustos 21, 2019, 10:01:32 »
Genelde lambanın içine sıkıştırılmış ledler ısıyı dısarı atamadıgı için kendini pişirerek bozuyor...

Lambanın onundeki camı alarak bırını test etmende fayda var yada daha ufak led ampul uydurmak bunun bi çözümü

Tasarım esnasında bunları o kadar test ettıklerını dusunmuyorum, lamba tavana gomulunce sıcak basıyor...
*

N. D.

« Yanıtla #25 : Ağustos 21, 2019, 11:02:08 »
Genelde lambanın içine sıkıştırılmış ledler ısıyı dısarı atamadıgı için kendini pişirerek bozuyor...

Lambanın onundeki camı alarak bırını test etmende fayda var yada daha ufak led ampul uydurmak bunun bi çözümü

Tasarım esnasında bunları o kadar test ettıklerını dusunmuyorum, lamba tavana gomulunce sıcak basıyor...
Semih kaptan , ledlerin ısınmaması lazım , tunsgten ve florasan lambalara göre en önemli avantajlarının ısı olarak enerji kayıpları olmadığı yönünde bilgi kalmış hafızamda ...
220 v luk duylara göre üretilmiş led ampullerde ısınma oluyorsa bu ledlerin ısınması değil ,aynı ambalaj içinde olan ,220voltu 12 volta düşüren adaptör devresinin ısınması olması lazım
« Son Düzenleme: Ağustos 21, 2019, 11:10:06 Gönderen: Nevzat Doğru »
*

S. Ş.

« Yanıtla #26 : Ağustos 21, 2019, 12:20:11 »
Nevzat kaptan ,

Ne kadar ısınmadıgını düşünsekte sonuçta ısınıyor ,kucuk alana da hapsedince hızla yükseliyor ledi haşlıyor.

Bu şekilde biraz daha çok led olan ampul yerine hepsini düşürdüm arıza oranı sıfırlandı.

2Wlıklardan 0,5W lıkalra düştüm ısınma falan derdi kalmadı ,bir şekilde sogutabildi kendini
« Son Düzenleme: Ağustos 21, 2019, 12:22:12 Gönderen: Semih Sener »
*

N. D.

« Yanıtla #27 : Ağustos 21, 2019, 14:28:32 »
Nevzat kaptan ,

Ne kadar ısınmadıgını düşünsekte sonuçta ısınıyor ,kucuk alana da hapsedince hızla yükseliyor ledi haşlıyor.

Bu şekilde biraz daha çok led olan ampul yerine hepsini düşürdüm arıza oranı sıfırlandı.

2Wlıklardan 0,5W lıkalra düştüm ısınma falan derdi kalmadı ,bir şekilde sogutabildi kendini
Semih Kaptan , nette biraz araştırınca diğer ışık kaynaklarının yanında ihmal edilebilecek bir seviyede olsa da ledlerin de bir miktar ısı açığa çıkardığı yazıyor. Hafızamdaki bilgiyi revize ettim ben de ...
*

Ö. Ç.

« Yanıtla #28 : Ağustos 21, 2019, 15:27:10 »
Bir de bu ürünler var. Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

T. A.

« Yanıtla #29 : Ocak 06, 2020, 14:19:36 »
Sevgili dostlar son durum şu:

Perpa'da bayağı bir dolanadım. Herkes birbirine yönlendiriyor.
- Tamir işine 2 ayrı kişi imkansız dedi. Nedeni lambanın arka kısmının tamire imkan vermeyecek şekilde kapalı olması. Ayrıca görünen küçük bir bölümde de lehimler silikon kaplıymış. Gene her ikisi de silikonlanmış olanlarda tamir sorun çıkartıyor dedi.
- Muadil satan tek bir yer buldum. O da 4 watt olduğundan (benimkiler 2 watt) ısınma yapar diye satmaya yanaşmadı.
- Marintek bir ara muadilini getirmiş (Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap) fakat stokta tok
- Viking Marin iyi bir marka olan Bat system'in ampullerini getirmiş ama enerji sertifikası probleminden dolayı gümrükten sokamayıp geri yollmış (Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap)
- Geçen sefer orjinalleri Amerika'daki Quick mağazasından getirtmiştim ama onların da stoğu yok şu an. (Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap)

Diyeceğim o ki eğer tekneniz Quick marka ledlerle donatılmışsa onlara iyi bakın...