0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. Ö.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

resimde balık bulucu ve el yapımı koruma kapağı görülüyor.Derinlik gösterme işlevi çok iyi.

*

M. C.

Ynt: Depth Sunder ( elektronik iskandil) yerine balık bulucu
« Yanıtla #1 : Eylül 08, 2015, 11:08:52 »
çok doğru bir yaklaşım, Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
geçmişte eski teknemde depth sunder problemli diye kulladım ,
+faydası demir atarken tabanın grafiğini vermesi ,
yer seçimini  kolaylaştırıyor

*

H. E.

« Yanıtla #2 : Eylül 08, 2015, 11:12:56 »
...,

Kum ve çayırı ayırt edebiliyor mu?

*

Z. D.

« Yanıtla #3 : Eylül 08, 2015, 12:02:40 »
...,

Kum ve çayırı ayırt edebiliyor mu?

Onu senin keskin gözlerine bırakıyor.

Teknedeki derinlik göstergesi altından balık sürüsü geçtiği zaman derinlik alarmı verip insanı yanıltıyor.

Bende bulunan Lowrance marka chartplotter da balık bulucu özelliği ile hem balıkların kaç metrede olduğu ve miktarı , hem derinliği hem de dip yapısını görmek güzel bir avantaj.

*

H. E.

« Yanıtla #4 : Eylül 08, 2015, 12:28:39 »
"...dip yapısını görmek..." ne demek? Eğimi mi görüyorsun, taş, kaya, ot mu görüyorsun?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Z. D.

« Yanıtla #5 : Eylül 08, 2015, 17:06:39 »
"...dip yapısını görmek..." ne demek? Eğimi mi görüyorsun, taş, kaya, ot mu görüyorsun?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Eğimi, girinti, çıkıntıları görüyorsun .
*

F. T.

« Yanıtla #6 : Eylül 08, 2015, 17:39:38 »

Eğimi, girinti, çıkıntıları görüyorsun .

Bu tip cihazlarda Veriyi okuma çok önemli bildiğim kadarıyla. Örneğin benim kullandığım cihazda dip yapılarını ayırt edebilme için ayrıntılı anlatımlar var. Örneğin dip yapısının yoğunluğuna göre ayırt edebilmek mümkün. Kum ve çamur az yoğunluğa sahip olduğu için zemin yüzeyinde ince bir çizgi olarak görülürken daha yoğun olan sert dip yapısı daha kalın bir çizgi ile gösteriliyor keza erişte durumuna bağlı olarak net bir çizgi ile değilde karışık (Makarna) bir görüntü vermekte. Bu şekilde bir çok farklı marka cihazda bunu ayırmak mümkün. Dolayısıyla balık bulucu yani deep sounder lar dip yapısını bize söylemekte sadece okumayı öğrenmek gerekli.
*

H. E.

« Yanıtla #7 : Eylül 08, 2015, 21:02:46 »
Hah, Fatih, bir türlü şu "erişte" aklım gelmedi. "Çayır, ot" deyip duruyordum. E, iyiymiş o zaman. Erişte arası açık alana demir atılabilir. Demiri de görürsün hatta...
*

A. Ö.

« Yanıtla #8 : Eylül 21, 2016, 22:23:15 »

Geç olsa da belki merak eden veya uygulamak isteyen biri çıkar.Sintineye yapıştırılan bir pimaş içine aynanın yerleştirilmiş hali görünüyor.Pimaşı silikon ile sintineye yapıştırıp içine biraz su koydunuzmu harika çalışıyor

*

H. A.

« Yanıtla #9 : Eylül 21, 2016, 22:29:25 »
Balıkları gosteriyormu ?
*

A. Ö.

« Yanıtla #10 : Eylül 21, 2016, 22:42:49 »
dip+balık + derinlik  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. E.

« Yanıtla #11 : Eylül 22, 2016, 11:57:56 »

Geç olsa da belki merak eden veya uygulamak isteyen biri çıkar.Sintineye yapıştırılan bir pimaş içine aynanın yerleştirilmiş hali görünüyor.Pimaşı silikon ile sintineye yapıştırıp içine biraz su koydunuzmu harika çalışıyor

Merhaba,aslında önemli bir konu.Ben de Raymarine dragonfly var. Chart plotter olarak kullanıyorum.Aslında downvision özelliği de var ancak gövdede bir delik daha açmak istemedim,halihazırda derinlik,hız ve rüzgar göstergem var.Cihazı aldığımda da tekne sudaydı.Bu sebeple transduceri satın almadım. Sizin yaptığınız montaj şekliyle gövdeyi delmeden sağlıklı sonuç aldınız mı, yada bu konuda bilgi sahibi olan korsanlar fikirbeyan edebilirler mi?
*

M. B. A.

« Yanıtla #12 : Eylül 22, 2016, 12:24:48 »
Transducer'in (prob) yapışacağı yere önceden hazırladığınız ve iyice karıştırdığınız epoksiden bolca sürün, aletin dışa bakması gereken tarafını onun için gömün ve kurumasını bekleyin, mükemmel sonuç alırsınız (tekneniz fiber ise... Ahşap teknelerde çalışacağının garantisi yok)

bkz. Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Buyrun...

Merhaba,aslında önemli bir konu.Ben de Raymarine dragonfly var. Chart plotter olarak kullanıyorum.Aslında downvision özelliği de var ancak gövdede bir delik daha açmak istemedim,halihazırda derinlik,hız ve rüzgar göstergem var.Cihazı aldığımda da tekne sudaydı.Bu sebeple transduceri satın almadım. Sizin yaptığınız montaj şekliyle gövdeyi delmeden sağlıklı sonuç aldınız mı, yada bu konuda bilgi sahibi olan korsanlar fikirbeyan edebilirler mi?
*

A. K.

« Yanıtla #13 : Eylül 22, 2016, 14:10:45 »
Ayna ahşapta çalışmıyor ama fiber de çalışıyor.Ahşabı her durumda delmek gerekiyor. Şimdi renkli ekranlı dip yapısını öyle gösterenler var ki akıllara zarar.
*

M. E.

« Yanıtla #14 : Eylül 22, 2016, 15:12:16 »
Ayna ahşapta çalışmıyor ama fiber de çalışıyor.Ahşabı her durumda delmek gerekiyor. Şimdi renkli ekranlı dip yapısını öyle gösterenler var ki akıllara zarar.
Bendeki aletde oyle downvision denen sey . Artik karaya aldigimizda bakacaz.