0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M.

Ynt: Eski tip ampulleri LED 'e çevirmek
« Yanıtla #15 : Nisan 14, 2009, 12:33:07 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Pardon, düzeltiyorum: Bu ayki (NiSAN 09) Yelken Dünyasın'da led ampullerle ilgili bir yazı var.

Yahu o yazı bizim Aali San'ın bea..

Ve bu tartışamaları ve bilgilendirilmeleri yapmadan önce okunması gereken bir yazı   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
İlginç tespitleri var ...

*

U. Ü.

« Yanıtla #16 : Nisan 21, 2009, 22:07:22 »
    Sevgili korsanlar, teknelerimizin iç aydınlatmaları,demir feneri,silyon feneri. gurcata lambası ve seyir fenerlerinde led; li aydınlatma kullandım.  çok memnunum    tavsiye ederim. selamlar

*

H. Z.

« Yanıtla #17 : Nisan 22, 2009, 00:13:43 »
Şimdi seyir fenerlerini LED'e çeviriyorum. Eski fenerleri Sika ile izole edip içine pamuk koydum suya gömdüm. Test başarılı olmadı, içini açtığımda pamuk nemli idi. Sonrasında vida deliklerine conta yaptım, kablo girişi Sika Merem, Taner ve Erol korsanların videosundan öğrendiğim amalgam bant ve sonuç mükemmel. Tek sorun bunlardan yedek yapmak lazım. Seyir anında sıkıntı çıkarırsa o an değiştirmek flamanlı ampul kadar kolay değil. Bir de su geçirmez LED ler varmış gerçi Karaköy'e gittiğimde onlara da bakacağım.

Şimdi bu kadar uğraşmaya ne gerek var al dükkandan tak diyen çıkabilir ama tanesi 75 Euro dan iskele, sancak ve pupa 225 Euro bu da 500 küsür lira ediyor. Oysa 20 lira fener içine giden led ortalama 3 liradan tanesi 23 yedekleriyle beraber 6 tanesi 150 Lira bile tutmuyor. Geçenlerde motoryatı olan bir arkadaşım fenerlerden birini kırmış aynısından bulamıyormuş ve takımı bozmamak için komple değiştirmek lazım diğer ikisi sağlam içime oturuyor diyordu.

Son aldığım karar bunlardan hep yedekli bulundurup bir de iskele sancak kombine (aşağıdaki resimdeki gibi) uzatmalı kablo ile hazırlanmış olanını yedekte bırakacağım. Yani gece yarısı fenerlerden biri gidersebaş hatch altından çakmak şarjlı uzatma (belki de minik akülü) alıp güverteye koyabileceğim bir sistem. Biliyorum fazla ihtiyatlıyım ama denizde ihtiyat her zaman iyidir... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Silyona ise dokunmuyorum, o zaten motor basılıyken yakılıyor Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. Z.

« Yanıtla #18 : Haziran 21, 2010, 01:52:02 »
Teknedeki her aydınlatma cihazını LED'e döndürdüğüm için az takılmadınız bana di mi?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Hadi bakalım aşağıdaki resme bakın. Gece resmi çok seçilmesede bi abi tekneyi komple LED dönmüş, karanlıkta tekgörseniz uçan daire sanırsınız. Yaaaa benden de LED ciler varmış demek  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

(makulseviyeeLED'cikorsan Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap )

*

A. E.

« Yanıtla #19 : Haziran 22, 2010, 15:06:34 »
Sanki "birisinin" geleceğini görür gibi oldum Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. Z.

« Yanıtla #20 : Haziran 22, 2010, 15:10:09 »
Yok ya Ateş abi bu abartmış. Ben direğe baştan aşağı Led çekicem, iskele kısmı kırmızı sancak yeşil Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. E.

« Yanıtla #21 : Haziran 22, 2010, 15:36:31 »
anaaa iyi fikir be. Bir de flashor bağla. döneceğin yöndekini yakıp söndürürsün Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
E haliyle bir sinyal kolu da monte etmen lazım. Üstüne de en iri taşlısından bir tespih astın mıydı iş tamamdır Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Aman yanlız imamesinin gümüşten olması çok önemli Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. Ç.

« Yanıtla #22 : Haziran 22, 2010, 15:43:30 »
Hakan,
Hatırlatırım, iskele sancak ışıklarının bir görünme açısı vardır. Tan baştan ikisi de görünürken kıça doğru iskele ve sancak lambaları görünmez sadece pupa feneri görünür. Bu açılar bir çok kaynakta gösterilmiştir. Direğe LEd dizmeğe kalkarsan (ki niyetlisin) aman açılara dikkat.
*

H. Z.

« Yanıtla #23 : Haziran 22, 2010, 15:48:28 »
Yok abi ne direğe Led'i şakaydı.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

C. T.

« Yanıtla #24 : Haziran 22, 2010, 15:49:30 »
50 derecemiydi neydi...
*

M. E.

« Yanıtla #25 : Haziran 22, 2010, 15:57:04 »
Her iki tarafta 112,5 ar derece (iskele ve sancak) toplam 225
Pupa feneri, 360 tamamlayan 135 derece...
*

H. Z.

« Yanıtla #26 : Haziran 22, 2010, 15:57:49 »
Cenker, senin teknenin salmasının altına led yaptıracakmışsın. Doğru mu?   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

V. E.

« Yanıtla #27 : Haziran 22, 2010, 20:06:17 »
Bir de flashor bağla. döneceğin yöndekini yakıp söndürürsün Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
       Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

K. A.

« Yanıtla #28 : Haziran 22, 2010, 20:27:01 »
ben teknemdeki florasanları ledle değiştirdim üstü silikon kaplı olanların metresini 17 liraya aldım aldığım arkadaş bana 30 ar cm kesti ve kablo leğimledi çok güzel oldu florosan kadar aydınlatmadı ama genede yeterli harita masasının üzerinede kırmızı aldım
*

K. K.

« Yanıtla #29 : Haziran 22, 2010, 21:22:35 »
harita masasının üzerinede kırmızı aldım

Harita masasına harita koymuyorda çilingir sofrası kuruyorsan kırmızı iyidir Kemal korsanım.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Haziran 22, 2010, 21:23:08 Gönderen: Kadir Kurtbayram »