0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. E.

Ynt: Ağaçlara Bağlanmayıp Nereye Bağlanalım
« Yanıtla #45 : Temmuz 01, 2020, 23:57:43 »
Çok haklısınız Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Selametle,

*

E. S.

« Yanıtla #46 : Temmuz 02, 2020, 09:58:39 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Güvenlik ile rahatlığı karıştırmasak esasında daha doğru olur..

Alarga güvenlidir..tamam da,

Uzun süreli kalmalarda da bir ıstırapdır..

Devamlı döner durursun..şansın yoksa,havuzlukta otururken devamlı çirkin bir teknenin burnuyla muhatap kalabilirsin..

Gelen geçen herkes seni sallar durur..

Denizin tüm çalkantılarına maruz kalırsın..

Karaya ulaşımın zordur..illa dingiye muhtaçsın..

Geceleri görünüyormuyum diye tedirgin olup bir çok ışıkları açmak zorundasın..

Sen teknende değilsen tarayıp başka yerlere gitmesi daha tehlikeler yaratır..

Daha temiz bir yerde denize girersin,fakat tekneye bir bakmışsın senin girdiğin yerden 20 mt uzaklaşmış...uzar gider bu nedenler..Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Kıçtankara olmak Serdar Korsanın tüm bu saydıklarına ek olarak eğer karayı rüzgar üstünde bırakırsanız alargada kalmaktan daha güvenli diye düşünüyorum. Ben kısa süreli yüzme molaları dışında her zaman kıçtankara bağlanmayı tercih ediyorum.

*

M. E.

« Yanıtla #47 : Temmuz 02, 2020, 11:23:20 »
Alargada demir atmak da dünyanın en kolay işi değil. Kalabalık koylar için söylüyorum. Rüzgarın dönüşünü hesap etmeyip bulduğu ilk boşluğa funda demir edenlerin başına gelenleri görüyoruz. Geçen hafta Karacasöğüt’te olağanüstü yoğunluk vardı. Dört gün içinde üç tekne demir tarayıp, yandaki teknelerin zincirlerine taktı, kalk gidelim dedi. Üstelik bunlardan ikisinin içinde kaptanları yoktu.

*

A. K.

« Yanıtla #48 : Temmuz 02, 2020, 11:48:17 »
Hocam eger demir iyi hesaplanmamış olursa  ve düzgün atılmazsa o koca tekneleri durdurmak mümkün değil .Zaten kaptanlıktan bahsettiğimiz de bunun gibi ufak detaylar.

*

E. Ç.

« Yanıtla #49 : Temmuz 02, 2020, 16:41:28 »
Alargada demir atmak da dünyanın en kolay işi değil. Kalabalık koylar için söylüyorum. Rüzgarın dönüşünü hesap etmeyip bulduğu ilk boşluğa funda demir edenlerin başına gelenleri görüyoruz. Geçen hafta Karacasöğüt’te olağanüstü yoğunluk vardı. Dört gün içinde üç tekne demir tarayıp, yandaki teknelerin zincirlerine taktı, kalk gidelim dedi. Üstelik bunlardan ikisinin içinde kaptanları yoktu.

Murat Korsanım, her meslek için kullanılan ama biz bisikletçilerin arasında "düşmemiş bisikletçi yoktur, henüz düşmemiş bisikletçi vardır." şeklindeki sözü denizçiler içinde kullanabilir miyiz? Usta kaptanlar bile demir tarama konusunda sıkıntı yaşayabilir mi? Yada iskeleye yanaşırken sıkıntıya düşebilir mi?

*

A. Ç.

« Yanıtla #50 : Temmuz 02, 2020, 17:12:47 »
Sonuçta demirleme asıl olarak dip ve çapanın ilişkisi, kaptanın buradaki tek görevi uygun demir yeri aramaktır, o koyda yoksa yapacak fazla bir şey yok, zemine uygun bir çapa, yeterli kaloma ile fazla sorun çıkarmaz. Çapaların birbirine olan üstünlükleri genellikle kum zeminde çekme testi ile yapılıyor, çimende veya kayada durum nedir diye test görmedim. Örneğin taşlık zeminde admiralti en iyisi gibi görünüyor, çimende de saplanırsa çok başarılı, diğer çapa markaları için araştırmak lazım. Model yerine marka kelimesini bilerek kullandım, bana göre çapa markalı olarak alınmalı, her balıkçı çapası admiralti değildir, cqr markadır, cqr tipi dendiği zaman uzak durmak lazım.
*

M. T.

« Yanıtla #51 : Temmuz 04, 2020, 01:15:32 »
Sevgili korsanlar,

Amerika’da her yerde tonoz var. Hatta heryerde tonoz oldugu icin bir cok teknede irgat yok, hatta ve hatta... yillardir teknesi olup hayatinda hic demir atmamis korsan da var Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Tonoz sisteminin isledigi ( iyi ya da kotu demiyorum ) Catalina adasinin Avalon limanindaki durum ekteki resimlerdeki gibi.

Google Earth’den olctum... ana tonoz alani.. 400 metreye x 275 metre gibi. Buraya 200’den fazla tekneyi sigdiriyorlar.

Tekne komsunuz ile mesafe 2-3 metre kadar... Yazin haftasonlari hic yer yok.. yer bulamayanlar yan tarafa Descanso koyuna gonderiliyor.. orda da yer olmuyor ordan 5 mil otedeki baska koya...

Tonozlarin ozel sahipleri var... su anki satilik bazi tonozlarin fiyatlarini da gonderiyorum. Tonoz fiyatlari hakkinda yorumu sizlere birakiyorum.

Koyun basinda liman gorevlisi kirmizi teknede bekliyor... ona yanasiyorsunuz size yer gosteriyor ve ucreti tahsil ediyor. Kredi karti geciyor. Tonoz fiyatlari liman haritasinda sol altta yaziyor. 40-49 feet arasi.. gecelik 54 dolar. Diyelim oglen 2-3 de baglandiniz, sabah 8 de sutladilar.. 54 dolar.

Eger tonozun gercek sahibi gelirse sabah 8 de gelip sizi ordan cikartiyor.. ya koy icinde baska tonoza aliyor, ya Descanso’ya ya da hadi kardesim sana iyi gunler.

Diger bazi koylar da rezervasyon sistemi mevcut.

Bu sistem Turkiye’de olur mu? Nasil olur ?

Gocek’de tekne komsunuzu 2-3 metre otede ister miyiz?

Bence olur ama cok dip dibe olmamali.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #52 : Temmuz 04, 2020, 09:28:48 »

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu sistem bu topiğin konusu olan koylarda ağaca bağlanmayı engelleyecek alternatif bir sitem değil. Sizin paylaştığınız örnek pontonsuz marina sistemi. Bu sistem marinalara alternatif olarak konuşulabilir. Yani paylaştığınız sistemi kurduğunuzda o koy koy olmaktan çıkar ve artık marina olur.
*

A. Ç.

« Yanıtla #53 : Temmuz 04, 2020, 11:05:33 »
Aslında doğaya zarar verme açısından, demirleme, ağaca bağlanma ve uygun yapılmamışsa tonoza bağlanma arasında ciddi farklar yok. Hepsi denize veya karaya az veya çok zarar veriyor. Bu konuda benim düşüncem insanoğlu tabiata o kadar çok zarar veriyor ki bir teknenin bağlanma yöntemi bunların yanı sıra devede kulak kalır.
*

N. A.

« Yanıtla #54 : Ağustos 02, 2020, 18:50:58 »
Ağaca bağlanmanın cezası ne kadar? Merak ettim. Bilen var mı acaba?
*

Ü. Ö.

« Yanıtla #55 : Ağustos 02, 2020, 18:58:37 »
SGnin ceza kesme yetkisi yokmuş, sadece durum tespiti yapiyor. Eğer gelirse ceza Orman Genel Md.lüğunden olacakmış.
Daha önce ceza gelen varsa onlar bilir. Sora sora bilen birini bulamadık. Sıramızı bekliyoruz.
*

G. Ö.

« Yanıtla #56 : Ağustos 02, 2020, 23:56:51 »
''15-20 gün evvel SG ağaca bağlandığım için foto çekmişti. Dün Marmaris Orman İşletme Müdürlüğünden aradılar. Çok kibarlardı. Mutemet "Elimde 50-55 tane daha tekne fotoğrafı var tek tek arıyorum"  dedi.. "Vallah masumum" türünden açıklamaları kibarca kenara ittti. "Kimi dinlesem herkes masum İlkay Bey" dedi. "Doğrudur" dedim uzatmadım. Cezayı en alt gamdan kesecek. "Bir de 1/3 nisbetinde indiirm dedi. 500-550 TL gibi birşey cıkar" dedi.''

İlkay Ersoy Korsan 21 Temmuz'da whatsapp grubunda paylaşmıştı.
*

E. K.

« Yanıtla #57 : Ağustos 03, 2020, 00:24:33 »
Bir yerde agaca teknesini bagladi diye ceza yiyen, yaptigi en buyuk doga sucu agaca tekne baglamak olan, denizi kirletmeyen, dogayi kirletmeyen insan.

Diger yerde yilin belkide bir haftasi gelecek diye ulkenin en guzel koylarindan bazilarini komple kapatan, koylardan birini kumlarla doldurup hilal seklinde suni plaj yapan, SIT alani olan maviyle yesilin birlestigi yerde yuzlerce agaci kesip, onlarca bina havuz yapan, ustelik bunlari da kendi parasi ile degil baskalarinin parasi ile yapan insan.

Ilk once insanin sevinesi geliyor, demek ki doga koruma konusunda her seyi asmisiz, is agaca tekne baglama hassasiyetine kadar gelmis diye. Sonra ikinci senaryo kafada canlaninca bir uzuntu aliyor sevincin yerini.
« Son Düzenleme: Ağustos 03, 2020, 00:27:06 Gönderen: Erkin Küçükkaragöz »
*

E. Ç.

« Yanıtla #58 : Ağustos 03, 2020, 01:18:47 »
Başkasına "pis" demek için önce kendimiz "temiz" olması lazım. Ben bu konuda uzman değilim ama kendi küçük fikrimce ağaça yapılan her baskı, kuvvet bir şekilde ,ama az ama çok, zarar verir düşüncesindeyim. Ne gerek var; saygı herkesin ihtiyacı olan ve ailesinin verdiği, bıraktığı en büyük miras olduğunu düşünüyorum. İnsana saygı, doğaya saygı. Bizleri yetiştiren anne-babamıza küfür ettirmemek yapacağımız en büyük hayır duasıdır.
Teknemiz olacak hayaliyle şimdiden doğal, kimyasal olmayan katı şampuanlar kullanmaya başladık. Nasıl doğaya en az etkileyerek denizde yaşarız araştırmasındayız.
Belki yanlış düşünüyorum, belki de bekara karı boşaması kolaydır. (teknem olmadığından) 
*

M. E.

« Yanıtla #59 : Ağustos 03, 2020, 01:41:38 »
Doğru söylemişsiniz Emre Çakır. Koyların en kalabalık olduğu bir dönemdeyiz. Suya girilecek  gibi değil. Önünde gayet makul kaya dururken ağaca bağlananlar, yağlı tenceresini deterjanla yıkayıp doğrudan denize verenler, içeride şahane duşu varken kıç platformda şampuanla yıkananlar, bütün gün ve gece bağırıp çağıranlar... ne isterseniz var. Hava müsait olduğu zamanlarda bile rüzgar altı koylara bağlanmıyorlar. Çünkü pisliklerini görmek istemiyorlar. Yok sayıyorlar. Öyle bir şey yokmuş gibi yapıyorlar.

Kuşlar, domuzlar, yılanlar bile ormanın derinlerine kaçtı. Ağaçların imkanı olsa onlar da kaçardı. Bu tahribatı doğanın temizleyecek, kendini yenileyecek gücü kaldığına inanmıyorum. Doğa eğer akıllı ise, ki öyle olduğuna inanıyorum, çözümü insandan kurtulmakta bulacak sanırım?