0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

N. D.

Açık Kodlu Otopilot Projesi
« : Kasım 17, 2018, 17:00:37 »
Diğer konuyu fazla meşgul etmeden konuyu kendi başlığında tartışalım , inceleyelim , yapılabilir görürsek Bismillah deyip başlayalım . Sayın Bülent Kale kaptan , el Gps ve Pic mikroişlemcisi ile bir tekne otopilotu yaptığını söyledi resmi buraya da ekliyorum .

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Pic mikroişlemcilere ben de biraz aşina olmama rağmen , nette pic ile böyle bir proje paylaşımı bulamadım ancak Ardunio ile açık kaynak kodlu projeler var . Hemen bazılarının linkleri ;

Mikroişlemcilere sil baştan kod yazacak kadar bilgim yok ancak bunun haricinde , kodları kendi sistemime göre uyarlamak dahil bir çok şeyi yapabilirim . Ardunio ile daha önce hiç çalışmamış olsam da , Bülent kaptan ve diğer elektronikçi arkadaşların katılımıyla altından kalkabiliriz diye düşünüyorum .

*

A. Ü.

Ynt: Açık Kodlu Otopilot Projesi
« Yanıtla #1 : Kasım 17, 2018, 22:49:26 »
Nevzat ağbi bayıldığım konular Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap elimde ikinci el hediye gelmiş arızalı otopilot var yeke dümenler için esinlenmek adına,incelemek,sökmeniz,kurcalamanız,için hediye edebilirim işinize yarar ise. 

*

N. D.

« Yanıtla #2 : Kasım 17, 2018, 23:04:35 »
Nevzat ağbi bayıldığım konular Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap elimde ikinci el hediye gelmiş arızalı otopilot var yeke dümenler için esinlenmek adına,incelemek,sökmeniz,kurcalamanız,için hediye edebilirim işinize yarar ise.
Ali Kaptan çok teşekkür ederim,sağolun . Fabrikasyon üretilmiş bir alete bakar dururuz hiç bir şey de anlamayız ,fabrikasyon üretimlerde kullanılan mikro işlemcilerin kılıf üzerindeki bütün bilgileri silinmiştir . Kodlar şifrelenmiştir decode edemezsiniz. belki günün birinde aleti tamir edebilecek bir usta bulunur , araştırdınız mı sorun elektronikse yeni anakart getirterek tamir ettirebilirsiniz ,mekanikse tamiri daha kolay olur diye düşünüyorum . Elektronik soruna bir çözüm de eğer projeyi tamamlayabilirsek , bizim elektronik aksamı ile o mekaniği çalıştırabilmeyi deneriz. Alet sizde kalsın mutlaka bir çözümü vardır.
Siz İstanbuldaymışsınız ,orda müthiş elektronikçiler var araştırmak lazım kimin işidir bu diye ..
« Son Düzenleme: Kasım 17, 2018, 23:06:51 Gönderen: Nevzat Doğru »

*

A. Ü.

« Yanıtla #3 : Kasım 17, 2018, 23:07:06 »
Ali Kaptan çok teşekkür ederim,sağolun . Fabrikasyon üretilmiş bir alete bakar dururuz hiç bir şey de anlamayız ,fabrikasyon üretimlerde kullanılan mikro işlemcilerin kılıf üzerindeki bütün bilgileri silinmiştir . Kodlar şifrelenmiştir decode edemezsiniz. belki günün birinde aleti tamir edebilecek bir usta bulunur , araştırdınız mı sorun elektronikse yeni anakart getirterek tamir ettirebilirsiniz ,mekanikse tamiri daha kolay olur diye düşünüyorum . Elektronik soruna bir çözüm de eğer projeyi tamamlayabilirsek , bizim elektronik aksamı ile o mekaniği çalıştırabilmeyi deneriz. Alet sizde kalsın mutlaka bir çözümü vardır.
Elektronik hiç anlamadığım bir konu Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap işinize yararsa buralardayım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

T. Ç.

« Yanıtla #4 : Kasım 23, 2018, 13:43:17 »

Ali kaptanım selamlar , bende de manuel çalışıp pusulaya göre hareket etmeyen bir yeke otopilot var. Eğer sizin işinize yaramıyor , ve sizin için uygn ise yedek parça olarak değerlendirebilirim belki .

*

A. Ü.

« Yanıtla #5 : Kasım 23, 2018, 17:26:41 »

Ali kaptanım selamlar , bende de manuel çalışıp pusulaya göre hareket etmeyen bir yeke otopilot var. Eğer sizin işinize yaramıyor , ve sizin için uygn ise yedek parça olarak değerlendirebilirim belki .
Tolga korsanım bendeki arızalı oto pilotun fotoğrafını atıyorum,sizdekinin aynısımı ? aynısı ise kargo sizi ait olmak kaydı ile gönderebilirim,sizdeki oto pilotun aynısı değilse, aynısı olan birinine hediye etmek isterim işe yarasın.

*

T. Ç.

« Yanıtla #6 : Kasım 27, 2018, 10:10:00 »
Ali korsanım aynısı değil. Bendeki navico 5000. Belki pusula sistemlerini kullanabilirim diye düşünmüştüm. Ama aynısı olan birisi için dah uygun olabilir .
Eğer aynısı olan birinden talep gelmez ise kargo parası bana ait olmak üzere gönderebilirsiniz.
İkisi birbirbirine uyum sağlamaz ise yine başka ihtiyacı olanlara yönlendirebiliriz.
*

A. Ü.

« Yanıtla #7 : Kasım 27, 2018, 17:17:14 »
Ali korsanım aynısı değil. Bendeki navico 5000. Belki pusula sistemlerini kullanabilirim diye düşünmüştüm. Ama aynısı olan birisi için dah uygun olabilir .
Eğer aynısı olan birinden talep gelmez ise kargo parası bana ait olmak üzere gönderebilirsiniz.
İkisi birbirbirine uyum sağlamaz ise yine başka ihtiyacı olanlara yönlendirebiliriz.
Aynısı olmamasına üzüldüm bir işe yarardı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap aynısı olan bir korsan arkadaşımız yazmıştı özelden,bende Tolga korsandan haber gelinceye kadar beklemeye almıştım,özelden yazan korsan arkadaşa hayırlı olsun Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

N. D.

« Yanıtla #8 : Kasım 27, 2018, 22:16:56 »
Araştırmalarım devam ediyor ,nette bir çok değişik proje var fakat tamam ben bunu yapabilirim diyebileceğim ve bütün kodları paylaşılmış bir projeye ulaşamadım henüz . Kimi çok basit , kimi çok karmaşık , kiminin kodları ortada yok . Yapabilirim diye düşündüğüm bir proje var aslında , ardunio + hall (durum ) sensörü +pusula sensörü + motor ve mekanik aksam  ancak açık kod denmesine rağmen kodlarına erişemedim henüz.
Bu da bana göre ağır ve karmaşık olanı , girişi teknenin gps chart plotteri veya pc ile , uzaktan kumandası var , motor+hidrolik pompa ile dümeni kumanda eden sistemi var , bu raymarin 1000 - 2000 gibi  otopilotlardan çok daha gelişmiş bir ev yapımı , kodları da paylaşılmış ama benim için zor !

Kodları burda ;

« Son Düzenleme: Kasım 27, 2018, 22:18:00 Gönderen: Nevzat Doğru »
*

N. D.

« Yanıtla #9 : Kasım 27, 2018, 22:42:50 »
Bülent Kale kaptanın yaptığı otopilotla ilgili aklımda bazı sorular var . Gitmek istediğimiz yönü el gps i ile mikro işlemciye bildirdik ama şu andaki yönümüzü yani durumumuzu ne ile ölçtüreceğiz ? Bilemiyorum ama eğer hepsini el gps i yapabiliyorsa başka bir şeyle uğraşmaya gerek yok . Piyasanın en bilinen ve bol bulunan mikro işlemcisi + el gps i veya gpsli balık bulucu veya chartplotter + motor kontrol devresi ve mekanik aksam ... Bülent Kaptan ?
*

H. E.

« Yanıtla #10 : Kasım 28, 2018, 08:39:25 »
Bülent Kale kaptanın yaptığı otopilotla ilgili aklımda bazı sorular var . Gitmek istediğimiz yönü el gps i ile mikro işlemciye bildirdik ama şu andaki yönümüzü yani durumumuzu ne ile ölçtüreceğiz ? Bilemiyorum ama eğer hepsini el gps i yapabiliyorsa başka bir şeyle uğraşmaya gerek yok . Piyasanın en bilinen ve bol bulunan mikro işlemcisi + el gps i veya gpsli balık bulucu veya chartplotter + motor kontrol devresi ve mekanik aksam ... Bülent Kaptan ?

El GPS'i dediğiniz, GPS bilgilerini uydudan alan ve bir waypoint işaretleyebilen her cihaz, bu bilgileri NMEA denen bir protokol üzerinden kendinden dışarıya gönderebilir. Dolayısıyla hem o anki yönünüzü ve konumunuzu hem de waypoint koordinatlarını cihazdan alabilirsiniz. Size düşen; bu bilgilerle gidilmek istenen nokta ile şu anki nokta arasındaki açıyı hesaplatıp o açı kadar dönnmeyi sağlayacak arayüzü tasarlamak.
« Son Düzenleme: Kasım 28, 2018, 09:51:27 Gönderen: Hakan Erim »
*

B. K.

« Yanıtla #11 : Kasım 28, 2018, 09:26:36 »
... Size düşen; bu bilgilerle gidilmek istenen nokta ile şu anki nokta arasındaki açıyı hesaplatıp o açı kadar dönünmeyi sağlayacak arayüzü tasarlamak.

Doktor Bey' in teşhisi kesinlikle doğru  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Burada anahtar fikir, uydudan gelen  NMEA 0183 protokolunda $GPAPA sinyalini işleyeceksiniz ve ona göre yazacağınız "IF" komutları ile DC motoru sağa veya sola döndürerek sancak veya iskele yaptıracaksınız. Ama tabi burada yazacağınız programda, teknenin rotadan sapma derecesini göz önüne alarak (hatta ağır hava ve dalga etkisini v.s.), otopilot motorunun belirli ve gerekli aralıklarda çalıştırmanız lazım. 
*

N. D.

« Yanıtla #12 : Kasım 28, 2018, 09:27:22 »

El GPS'i dediğiniz GPS bilgilerini uydudan alan ve bir waypoint işaretleyebilen her cihaz, bu bilgileri NMEA denen bir protokol üzerinden kendinden dışarıya gönderebilir. Dolayısıyla hem o anki yönünüzü ve konumunuzu hem de waypoint koordinatlarını cihazdan alabilirsiniz. Size düşen; bu bilgilerle gidilmek istenen nokta ile şu anki nokta arasındaki açıyı hesaplatıp o açı kadar dönünmeyi sağlayacak arayüzü tasarlamak.
Hakan Kaptan ,teşekkür ederim. Harika o zaman . MikroElectronika kütüphanesinde (mikro işlemciler için komut derleyen yazılımların ) NMEA kütürphanesi ve örnek kodlar da var , bütün mesele komutlarla haberleşmeyi sağlayıp "hedefin sağındaysan motoru (dümene kumanda edecek motor)3 tur sola döndür"  gibi döngüleri yazıp programı hazırlamak ...
« Son Düzenleme: Kasım 28, 2018, 09:28:30 Gönderen: Nevzat Doğru »
*

N. D.

« Yanıtla #13 : Kasım 28, 2018, 09:32:28 »
Bülent kaptanla aynı anda yazdık sanırım , Bülent kaptan teşekkür ederim , sanırım mantık doğru ... Üzerinde çalışacağım 
*

A. K.

« Yanıtla #14 : Mart 28, 2019, 23:17:33 »
Merhabalar ,
Ben kalamışta oturmama ragmen teknem yalova marinada . Her seferinde 3-5 saat yake tutmaktan gına geldi ve bu sene hazirana  kadar kesinlikle yeke için autopilot yapacagım . Şirketimde kontrol kartlarını imal ederken ardunio kullanıyoruz o yuzden ben de ardunioyu tercih ediyorum. 

Aslında autopilot ardunio ile yapılırsa inanılmaz ucuza geliyor. Sistem 5 bölümden olusuyor:
-Ardunio (50 tl civarı)
- arduio uyumlu sensörler (500 tlye istenilen sensörler alınabilir)
-yazılım
- i/o kart
- mekanik/lineer motor (karakoyden temin ediliyor)

Ardunioda  toplam 40  sensör girişi /sinyal çıkışı olabiliyor.
Biz 6 sensör girişi ve 8 sinyal çikışı bir input/output kartı dizayn ettik. Bu kartı ardunio ile de akuple ettik .
geriye sadece yazılımı kaldı onu da mayısa kadar bitiririz diye düşünüyorum. Fonksiyon olarak fazla komplike düşünmüyorum ama bu temel üzerine herşey ilave edilebilir