0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

N. D.

Ynt: Açık Kodlu Otopilot Projesi
« Yanıtla #15 : Mart 29, 2019, 12:38:00 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Merhabalar ,
Ben kalamışta oturmama ragmen teknem yalova marinada . Her seferinde 3-5 saat yake tutmaktan gına geldi ve bu sene hazirana  kadar kesinlikle yeke için autopilot yapacagım . Şirketimde kontrol kartlarını imal ederken ardunio kullanıyoruz o yuzden ben de ardunioyu tercih ediyorum. 

Aslında autopilot ardunio ile yapılırsa inanılmaz ucuza geliyor. Sistem 5 bölümden olusuyor:
-Ardunio (50 tl civarı)
- arduio uyumlu sensörler (500 tlye istenilen sensörler alınabilir)
-yazılım
- i/o kart
- mekanik/lineer motor (karakoyden temin ediliyor)

Ardunioda  toplam 40  sensör girişi /sinyal çıkışı olabiliyor.
Biz 6 sensör girişi ve 8 sinyal çikışı bir input/output kartı dizayn ettik. Bu kartı ardunio ile de akuple ettik .
geriye sadece yazılımı kaldı onu da mayısa kadar bitiririz diye düşünüyorum. Fonksiyon olarak fazla komplike düşünmüyorum ama bu temel üzerine herşey ilave edilebilir
Atilla Kaptan , proje hala ilgi alanımda sağlık sorunlarım ve elektronik atelyemin eski evimizde olması nedeniyle ( şimdi çok soğuk) havaların biraz ısınmasını bekliyorum . Aslında  Ardunio ile yapmak istediğim 2 proje var , biri rüzgar yön ve hız göstergesi bunu rotary encoderler ile yapmak istiyorum , potlu sistemlere göre çok daha sağlıklı olacağını düşündüğümden. Diğeri otopilot , internette epeyce proje var , kodlar da var . Tam olarak araştıramadığım için nasıl bir sistem kurmam gerektiğine karar veremedim. Bir Gps modülle hem kendi konumu hem gitmesi gereken konumu bulabilecek mi ? Yoksa ayrıca hall sensor takılması gerekecek mi ? gibi sorular var kafamda ... Projeye başlarsanız ,paylaşmanızı rica edeceğim. Selamlar ...

*

A. B. K.

« Yanıtla #16 : Mart 29, 2019, 13:02:56 »
Bir bilgisayar muhendisi olarak ben de herturlu yardima hazirim bu proje icin. Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap dan da bana ulasabilirsiniz.

*

H. E.

« Yanıtla #17 : Mart 29, 2019, 13:34:15 »
Merhabalar ,
Ben kalamışta oturmama ragmen teknem yalova marinada . Her seferinde 3-5 saat yake tutmaktan gına geldi ve bu sene hazirana  kadar kesinlikle yeke için autopilot yapacagım . Şirketimde kontrol kartlarını imal ederken ardunio kullanıyoruz o yuzden ben de ardunioyu tercih ediyorum. 

Aslında autopilot ardunio ile yapılırsa inanılmaz ucuza geliyor. Sistem 5 bölümden olusuyor:
-Ardunio (50 tl civarı)
- arduio uyumlu sensörler (500 tlye istenilen sensörler alınabilir)
-yazılım
- i/o kart
- mekanik/lineer motor (karakoyden temin ediliyor)

Ardunioda  toplam 40  sensör girişi /sinyal çıkışı olabiliyor.
Biz 6 sensör girişi ve 8 sinyal çikışı bir input/output kartı dizayn ettik. Bu kartı ardunio ile de akuple ettik .
geriye sadece yazılımı kaldı onu da mayısa kadar bitiririz diye düşünüyorum. Fonksiyon olarak fazla komplike düşünmüyorum ama bu temel üzerine herşey ilave edilebilir
Atilla Kaptan , proje hala ilgi alanımda sağlık sorunlarım ve elektronik atelyemin eski evimizde olması nedeniyle ( şimdi çok soğuk) havaların biraz ısınmasını bekliyorum . Aslında  Ardunio ile yapmak istediğim 2 proje var , biri rüzgar yön ve hız göstergesi bunu rotary encoderler ile yapmak istiyorum , potlu sistemlere göre çok daha sağlıklı olacağını düşündüğümden. Diğeri otopilot , internette epeyce proje var , kodlar da var . Tam olarak araştıramadığım için nasıl bir sistem kurmam gerektiğine karar veremedim. Bir Gps modülle hem kendi konumu hem gitmesi gereken konumu bulabilecek mi ? Yoksa ayrıca hall sensor takılması gerekecek mi ? gibi sorular var kafamda ... Projeye başlarsanız ,paylaşmanızı rica edeceğim. Selamlar ...

Sanırım bir pusuladan yön doğrultusu okumadan olmaz. Teknelerdeki sistemlerde elektronik pusula, GPS ve otopilot var. GPS pusula yönünü daha doğrusu teknenin baş-kıç ekseninin hangi doğrultuda olduğunu ancak hareket olunca gösterebiliyor.

*

Ü. Ö.

« Yanıtla #18 : Mart 29, 2019, 16:44:18 »
Benim deyinmek istediğim konu ucuz pusulayla, ucuz ardinyo ekipmanla evde yaptığınız başarılı çalışmaları sahaya taşımak mümkün olmuyor.
Evde şiir gibi çalışan ardinyo mesela fabrika ortamında onlarca makina arasına girince sapıtıyor.
Bahçede, arabada süper yön gösteren pusula, yanal, baş kıç salınımdaki teknede yönünü hesaplamakta zorlanıyor hatalı çıktı veriyor. Pekçok amatör alet edevat deniz şartlarına dayanmayabiliyor.

Hal böyle olunca zaman içinde daha profesyonel ekipman gerektiği anlaşılıyor.
O duruma gelince de git hazır otopilot al daha iyi, hatta ucuz oluyor.

Tabi kendin uğraşmanın tatmini başka, o farklı bir konu.
Zevk için hobi olarak yapmak tamam ama ucuzunu yapıcam ise niyet, o uğraşıya girmenizi önermem.

*

A. K.

« Yanıtla #19 : Mart 31, 2019, 00:32:05 »
Sevgili korsanlar . Sanayici elektronik muhendisi olarak Son 2-3 seneye kadar ardunio ve rasperrylere oyuncak diye baktım . Ancak oglumda elektronikci olup bu tip malzemelerle ciddi sayılacak projeler yapınca ve cok ciddi italyan (60bin-100bin euroluk ) makinalarında ardunioyu görünce fikrim degisti. Aslında ardunio  kısıtlanmış, küçültülmüş bir bilgisayar. özel yazılımıyla bir pc de ne yapabiliyorsanız bunda da mumkun.

Belirttiginiz gibi kutulama ve izolasyon cok önemli . Elektronik olarak da ardunioya (5Volt DC) giriş ve çıkıs sinyallerinin ayarlayan input/output kartı cok önemli ve dizaynı dusundugunuz gibi  cok basıt degil. En buyuk sorunlardan biri ardunionun 5 volt ama sistemin yük çeken 12 volt olması komplikasyonlara sebep oluyor.

Ardunio tecrubesinden dolayı projeyi oglum yapacak 1-2 hafta içerisinde detay ve devreleri sizle paylasacagım.

*

S. E.

« Yanıtla #20 : Mart 31, 2019, 01:33:51 »

Atilla bey,

Arduino giriş voltajı sıkıntınız ise girişi 7 - 20 V a kadar sıkıntısız kabul edıyor. Aküden direkt bağlanabilir.

Yok eger linear kol 12 volt bundan dolayı sorun cıkar demek istiyorsanız ondada cok fazla sorun cıkarıcak bir sey yok diye dusunuyorum. 5 V tetiklemeli amperi uygun roleler ile onu rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. Kol Arduino elektiriğinden tamamen bağımsız olucak cunku. Zira ben kullanırken 220V 400 Watt a kadar yuklerde her hangi bir sıkıntı çekmedim.

Burda soru işareti? Arduino bu iş için dogru mu ? Cunku arduino da gerçek bir Multi-Tasking işlemi yapamıyorsunuz. Her ne kadar Arduino hızlı olsada bir oto-pilot yazılımında gidilen yön, gitmek istenilen yön, düğmen pozisyonu, gps, linear kol kontrolu  gibi bir sürü dış veri var. Bunların içeride bir döngü içinde kontrol edilmesi ve buna gore bir akış yazılması çok daha meşakatli tabi yazılmaz diye bir şey yok yazılabilir. Onun yerine düşüncem eğer Raspberry Pi ve Python kullanılır ise daha verimli bir şey ortaya çıkabilir inancındayim.

Sıkıntınızı tam anlıyamamış olabilirim. Eğer sıkıntınızı tam olarak nerede oldugunu daha detaylı acıklarsanız belki daha yardımcı olurum yada baska biri yardımcı olabilir.

Kolay Gelsin.
*

A. E.

« Yanıtla #21 : Nisan 01, 2019, 11:09:23 »
Her ne  şekilde olursa olsun sizi destekliyorum. Üretin, pazarlayın ve yerli bir ürün gelişsin. hatta marka olsun umarım. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

N. D.

« Yanıtla #22 : Nisan 01, 2019, 11:40:01 »
Aziz Kaptan bizimki amatör proje , amatörce kendimiz ve arkadaşımız için yaparız çok çok ,bunu profosyonelce yapmak ciddi iş.
Gemiler için Auto pilot yapan bir Türk firması var , yakın zamanda seri üretime de geçecekler sanırım . Web adreslerini bulunca eklerim .. Selamlar ..

« Son Düzenleme: Nisan 01, 2019, 11:45:08 Gönderen: Nevzat Doğru »
*

A. K.

« Yanıtla #23 : Nisan 01, 2019, 15:00:42 »
Merhabalar,
Selcuk bey cok haklısınız fakat tekne ortamında cok fazla parazit ve  elektriksel gurultu olduğundan araya filtre görevi gorecek ünite gerekecektir.

Multi tasking için konusmak gerekirse haklısınız fakat yazılımsal olarak buna kısmenişi görecek kadar çözüm bulunuyor. 
Sensör ve modul librarylerinin  daha kolay bulunması ardunio için artı sayılabilir. (Aslında neticede motoru sağa veya sola çeviriyorsunuz , motorun 50 milisaniye  yerine 100 msaniyede  cevap vermesinin çok önemli oldugunu düşünmüyorum)

Neden raspberry değil  çünkü oglum ardunioya daha cok hakim ve biz işyerinde elektronik kartlarımızın sistemini ardunio ve yazılım olarak C++  üzerine kurduk ,değiştirmek endüsriyel ve standardizasyon olarak şimdilik yanlış olur . (raspberry daha sonra çıkan ,biraz daha gelişmiş olmasına rağmen)

Süre olarak mayıs dememin sebebi ise işlerimizin yoğunluğundan dolayı bu konuya zaman ayıramamamızdır.

Ne tip makinalar ürettiğimizi merak eden varsa Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap adresinden bakabilir  (Videolar cok yoğun olduğundan yavas açılabilir.)

Sevgilerimle
*

S. E.

« Yanıtla #24 : Nisan 02, 2019, 00:43:54 »
Hayırlısı Atilla bey,

Bende A noktasından B noktasina otonom gidecek ve donecek model bir tekne üzerinde araştırma yapıyorum. Onun için hobby olarak ilgilendiğim bir konu. 
Detay ve devreleri siz paylaştıktan sonra tartişiriz. 

Kolay Gelsin.
*

M. C.

« Yanıtla #25 : Mayıs 08, 2019, 21:17:06 »
Ümit beye katılıyorum bende, hiç kolay bir iş değil, sahada bir çok problem çıkacaktır ve bir süre sonra hobi olarak kalacaktır.

Ama bu işe şu kadar bütçe ayırdık ve profosyonel olarak yapacağız, satacağız diyorsanız o zaman başka.

Hobi olarak değilde ihtiyacı gidermek için yapılmaya çalışılıyor ise o halde buna ayırdığınız zaman ile kendi işinizi yapıp biraz sabretseniz daha karlı olacaktır ikinci el bir oto pilot almak.