0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. A.

Ynt: Yengeç karada...
« Yanıtla #165 : Mart 23, 2020, 14:28:52 »
Allah yardımcın olsun Hakan Kaptanım. Bayada bi iş yapmışsın. Bitirebilirsen güzel olacak. Bendede 9 metre ahşap yelkenli vardı, teknenin tamirat işleri falan oluyordu arada. Yaşadığım için, hele o boy bir ahşap teknenin bu şekilde yenilenmesinin ne zor bir iş olduğunu çok iyi biliyorum. Ama ahşap tekne sahibi olmanın bi güzelliği var oda şu devamlı mücadele halinde olduğun için insanı diri tutuyor  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. T.

« Yanıtla #166 : Mart 28, 2020, 17:43:48 »
Günler ilerliyor, hava gittikçe ağırlaşıyor, Demokles'in kılıcı ensede çalışmaya devam ediyoruz. Tek başına balık tutmak dahi tehlikeli bulunup yasaklanırken biz çekek sahasında hala göt göte çalışmaya devam ediyoruz. Yengeç karada olmasa şimdiye çoktan sallardım işi gücü ama gel gör, olmuyor. Bir yandan müşteri tekneleri, bir yandan Yengeç, ama içten içe tek temennim bir an evvel aklı selimin ağır basması ve sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi. İki ay sonra sağ çıkacağımız belli değilken başlayacağım teknesine de, müşterisine de modundayım bir kaç gündür.

Kontraplak işi hemen hemen bitti. Haftabaşı artık elyaf işi başlıyor. Eş zamanlı karinaya girişmeyi planlıyorum ki gerekirse apar topar atayım denize. Ama görünen tablo en az bir ay daha denize inmenin söz konusu olamayacağı şeklinde.

Neyse, son durum şöyle bir şeyler...

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. T.

« Yanıtla #167 : Mart 28, 2020, 17:52:43 »
Güzel oluyor eline sağlık. Bitince mutlu olacaksın ,kendimden de biliyorum. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. T.

« Yanıtla #168 : Mart 28, 2020, 20:38:26 »
Güzel oluyor eline sağlık. Bitince mutlu olacaksın ,kendimden de biliyorum. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Hele bir bitsin de Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

i. t.

« Yanıtla #169 : Mart 28, 2020, 23:35:11 »
gercekten cok guzel gorunuyor
artik satmazsin sen bunu:)
artik bir 10 sene seni goturur bu Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
hzyirlisiyla onuda goruceksin yakinda cok emek verdin cokkkkk

*

H. T.

« Yanıtla #170 : Mart 29, 2020, 11:52:10 »
gercekten cok guzel gorunuyor
artik satmazsin sen bunu:)
artik bir 10 sene seni goturur bu Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
hzyirlisiyla onuda goruceksin yakinda cok emek verdin cokkkkk
Bu kadar ihmalle bugüne kadar gelebildiyse, son yapılanlarla bir otuz sene daha yüzer denizlerde. Yeter ki bir dönsün denize Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. T.

« Yanıtla #171 : Nisan 02, 2020, 20:38:38 »
Sonunda ırgatın bakımı bitti. Irgatın Alüminyum kasasına önce AwlGrip Hullgard astar uygulayıp, üzerine Akzo-Nobel'in akrilik boyasını attım. Uzun zamandır bir kenarda duran Bosch elektrikli tabancayı kullanarak attım. Biraz pütürlü atıyor ama tam da istediğim etkiyi veriyor.

Yeni lumbozların yerleri işaretlendi, yarın kesilecek. 8 iskele, 7 sancak olmak üzere 15 lumbozun her birinin yerleri işaretlendi. WC'lerden birinin tavanı değişti ki havuzlukta önemli bir kullanım alanıydı. Çatlamış ve çökmüştü. Mutfakta yer alan üç kemeredeki çürükler ayıklanıp, tamir edildi. Akülere erişim için teknenin kıçında yer alan ve su gideri olmadığı için tüm yağmur suyunu sintineye alan kapak yenilendi. Havuzluk oturma grubu tekrar kontra ile sarıldı. Uzun lafın kısası artık elyaf uygulamasına sıra geldi sonunda...

*

i. t.

« Yanıtla #172 : Nisan 03, 2020, 00:21:47 »
hadi hayirlisi hakan

cogu bitti

azi kaldi

cokkkkk keyifli seyirler ve bol bol guzel anilar biriktiriceksin.

geriye donup baktiginda degdi be..

o kadar cabanin  emegin cefanin keyfini suruyorum diyiceksin ....

ha gayret  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. A.

« Yanıtla #173 : Nisan 04, 2020, 17:40:12 »
Çok güzel oluyor.
Maşallah diyeyim  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. T.

« Yanıtla #174 : Nisan 27, 2020, 18:05:39 »
25 gün geçmiş son mesajımdan beri. Pes! Geçen 25 günde bayağı bir iş yaptık yapmasına ama yine de pes...

Elyaf işi hemen hemen bitti gibi. Karinada armuzlar elden geçiyor, yarın o da biter gibi. Sonra kalafat, sonra astar ve macun. Yukarıda ise yine sıkıntılı bir işe geliyor sıra; macun. Elyaf işi biter bitmez zımpara, astar ve sonrasında epoksi macuna işine girişeceğiz. Macun işi benim gözümde son büyük eşik. O da bittiğinde artık ucu görünür sanırım.
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş YapBağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bir diğer yılan hikayesine dönen iş de kumlanmak üzere sökülen emektar motordu. Bugün en sonunda ona da giriştim. 280 bar üfüren trifaze bir su jeti bulunca fırsatı kaçırmadım. Önce tıkanacak yerleri tıkadım. Ardından önce komple bir giriştim suyla ki yağı, pası, nesi varsa aksın. Ardından Bosch boya tabancamı kurban edip boya sökücü uyguladım. Tabi kalın geldiği için pek de efektif olmadı. Sonra biraz da fırçayla sürdüm. Bir kez daha yıkadım. Tabi ki yetmedi. Bu sefer boya sökücüyü kompresör ucuna taktığım yağdanlık kılıklı başka bir oyuncakla attım. Biraz daha iş gördü. Fakat sorun şu ki bizim emektar fabrikadan çıkalı beri sanırım hiç derinlemesine irdelenmemiş. Kat kat boya ve astar çıkmaya devam etti altından. Bugün pes ettiğimde kırmızı, koyu kırmızı, sarı ve beyaz olmak üzere dört katman yer yer temizlenmiş bir haldeydi. Yarın sabah kaldığım yerden devam edeceğim.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş YapBağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş YapBağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş YapBağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş YapBağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş YapBağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Nisan 27, 2020, 18:07:49 Gönderen: Hakan Tiryaki »
*

i. t.

« Yanıtla #175 : Nisan 27, 2020, 22:18:15 »
slm hakan

o kadar caba ve emekle paylastigin goruntuler hos gorunuyor

motor boyasi icin  hidrolik asit diye bir sey duydunmu?

onu kulan var olan butun boyalari cozer metali ortaya cikarir.

unutma bir gun  guvertede raki tokusturup bu anlari konusucaz.

ben raki diyorum en sevdigim icki o Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
sen ne icersen artik...

bardaklar tokusturulucak kardesim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

kolay gele...
*

H. T.

« Yanıtla #176 : Nisan 27, 2020, 23:35:28 »
slm hakan

o kadar caba ve emekle paylastigin goruntuler hos gorunuyor

motor boyasi icin  hidrolik asit diye bir sey duydunmu?

onu kulan var olan butun boyalari cozer metali ortaya cikarir.

unutma bir gun  guvertede raki tokusturup bu anlari konusucaz.

ben raki diyorum en sevdigim icki o Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
sen ne icersen artik...

bardaklar tokusturulucak kardesim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

kolay gele...

Asit bolca kullandığım malzeme ama motor söz konusu olunca gözüm yemedi doğrusu.

Rakı ise, her daim, keyifle Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. T.

« Yanıtla #177 : Mayıs 03, 2020, 18:07:08 »

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Arada bir güncelleyelim de ne olup bittiğine dair fikir versin.

Karina
Kovanların sökümü
Yakma
Ahşap yoklama Bitti.
Çivi yoklama - Salı çivilenecek.
Kalafat - Eli kulağında
Macun - Çok yakında
Astar/Zehirli

Borda
Yakma
Ahşap tamiri

Kısmi epoksi elyaf uygulama
Kalafat - Eli kulağında.
Macun - Bu hafta başlıyor.
Astar
Boya

Dinlence/Pasarella
Dinlence ahşap kaplama
Pasarella ahşap yenileme
Yüzme merdiveni ahşap yenileme
Dinlence krom bakım

Yumrular
Ahşap silme
Ahşap tamiri
Epoksi reçine + elyaf

Astar
Boya

Dümen Yelpazesi
Ahşap silme
Epoksi/elyaf uygulama - Bu hafta
Macun
Astar
Zehirli

Güverte
Üst güverte kaplama
Meze güverte kaplama
Cam kenarları kaplama
Davlumbaz kaplama
Epoksi/elyaf uygulama

Epoksi macun
Astar
Boya

Pıraçollar
Ahşap silme
Epoksi/elyaf uygulama - Yarın
Astar
Boya

Baston
Ahşap onarım
Epoksi uygulama

Havuzluk
Tik silme
Davlumbaz tavanı tamir  ve kaplama
Davlumbaz kemere tamir
Camların sökümü
Kokpit ahşap tamiri

Giderler
WC tavan tahtası değişimi
Kokpit gösterge paneli boya
Oturma grubu revizyon

İç Mekan
Duvarların kaplanması
1. WC dolabı vernik
2. WC tezgah verniği
Mutfak tezgahı vernik yenileme

Arma
Direk tamir ve verniği
Arma kontrolü
Lazybag balenleri değişimi
Arma güverte bağlantılarının revizyonu
Kokpit anayelken iskotası donatım

Mekanik/Sintine
Motorun çıkarılması
Motorun kumlama ve boyanması - Astar tamam, Çarşamba son kat boya
Sintine temizliği - Temizlendi, sülyen vuruldu.
Şaft kontrolü
Pervane kontrolü
Yatak kontrolü
İç glen kontrolü
Orta sintine pompası değişimi
Dümen hidrolik hortumları değişimi
Akü kutuları kontrolü
Su deposu temizliği
Pis su tankı temizliği
Pis su tankı tesisatı yenileme
Manuel sintine pompası diyafram değişimi
Dümen pistonu bağlantısı revizyon
Dinlence duş

Elektrik/Elektronik
İlave solar panel montajı
Şarj sistemi revizyonu
Otopilot servis
Webasto bakım
1. WC tamir
Arıza feneri tamir
Demir feneri ampulü
Aydınlatma led değişimi
Deep Sounder servis
Irgat bakımı

Listede olmayan bir düzine kadar daha ahşap işi bitti aslında;

Eski camların yerleri kapatıldı, yeni lumbozların yerleri açıldı.
İç mekan cam kenarlarına kontra alıştırıldı. Üzeri suni deri döşeme ile kaplanacak.
External kamara üzeri yeniden kemere yapılıp kaplandı.
İskele başta iki, sancak kıçta iki, toplam dört çürük posta yenilendi.
Küpeşteler hemen hemen tamamen yenilendi.
Yumrulardaki çürükler yenilendi.
Davlumbazın sancak taraftaki taşıyıcısı değişti.
Davlumbazın tavanındaki su yemiş çürük bölüm tamir edildi, bir kat daha konta ve üzerine elyaf sarıldı.
Mutfakta mevcut çürük ağaçlar değiştirildi.
Mutfak tezgahı çıktı. Mermeritle değişecek.
« Son Düzenleme: Mayıs 03, 2020, 18:11:25 Gönderen: Hakan Tiryaki »
*

S. K.

« Yanıtla #178 : Mayıs 03, 2020, 20:44:36 »
Abi moral bozmak gibi olmasın ama bu liste sürekli uzuyor mu?? Sen üstünü çizdikçe aşağıya topraktan biter gibi gecekondu gibi yeni satırlar yetişiyor sanki...
*

A. B.

« Yanıtla #179 : Mayıs 04, 2020, 03:30:01 »

Eh Hakan kaptan
Cogu gitmis azi kalmis  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Sendeki azim bende olsa var yaa, neler yapmazdim...