0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

N. D.

Ynt: Sintinede Su - Jelkot Tamiri
« Yanıtla #30 : Mayıs 05, 2019, 21:30:40 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Keçe elyaf konusunda  daha önce yazmıştım. İnşaata beton dökerken nasıl parça demirleri çimentonun içine atmıyor uzun uzun demirleri belirli bir düzen içinde döşüyorsak, dokuma cam elyadını da onun için kullanırız. İkinci bir konu da keçe elyaf bir arada dursun diye içine özel bir yapıştırıcı koyulur. Bı yapışturucu polyester reçine içinde eriyip karışır ama epoksi içinde erimez ve keçe sadece dolgu olur. Piyasada örme diye satılan aslında dokuma olan elyafı kullanmalısınız.
Ahmet abi , Malzeme aldığım yerde örgülü gibi elyaf vardı , o ahşap kaplamak için deyip diğerinden verdi , dümen kalası ( ismini bilmiyorum) için az miktar almayı düşünüyordum , şimdi hepsini ondan alayım. Çok teşekkür ederim. Selam ve saygılar .

*

N. D.

« Yanıtla #31 : Mayıs 05, 2019, 22:10:33 »
Malzeme fotografında ki elyafınız keçe tabir edilen tip..Hem çok epoksi yer ıslanmak için,hemde alt dönüşte pot yapar büyük ihtimalle..Gerçi ufak fiber tekne imal ve tamirinde genelde  bunu  kullanıyor ustalar..
Bulabilirseniz örgü elyaf denilen malzemeyi kullanın..Kolay gelsin.
Servet Kaptan mesajı şimdi gördüm , burda satıcıda gördüm örgü elyaf sizin link verdiğiniz resimdeki gibi değil.Fındık sepeti veya herhangi bir ahşap sepet örgüsü bilirsiniz o örgü gibi , ondan alacağım sakıncası yoksa ve 3 kat işletmeyi düşünüyorum , sanırım katlar arasında beklemek de yok , birde yapılıp bitiriliyor bütün katlar . Tekrar teşekkür ederim selam saygılar ..

*

S. T.

« Yanıtla #32 : Mayıs 05, 2019, 22:22:15 »
Malzeme fotografında ki elyafınız keçe tabir edilen tip..Hem çok epoksi yer ıslanmak için,hemde alt dönüşte pot yapar büyük ihtimalle..Gerçi ufak fiber tekne imal ve tamirinde genelde  bunu  kullanıyor ustalar..
Servet Kaptan mesajı şimdi gördüm , burda satıcıda gördüm örgü elyaf sizin link verdiğiniz resimdeki gibi değil.Fındık sepeti veya herhangi bir ahşap sepet örgüsü bilirsiniz o örgü gibi , ondan alacağım sakıncası yoksa ve 3 kat işletmeyi düşünüyorum , sanırım katlar arasında beklemek de yok , birde yapılıp bitiriliyor bütün katlar . Tekrar teşekkür ederim selam saygılar ..

Dokuma fitil denilen tip dediginiz..düz bir alana yatırıp kesin,keserken açılma,oynamalar oluyor bu elyaf tipinde..Ustanız bu işleri daha önce yapmıssa,ona bırakın elyaflamayı..

*

N. D.

« Yanıtla #33 : Mayıs 05, 2019, 22:30:28 »

Dokuma fitil denilen tip dediginiz..düz bir alana yatırıp kesin,keserken açılma,oynamalar oluyor bu elyaf tipinde..Ustanız bu işleri daha önce yapmıssa,ona bırakın elyaflamayı..
Recep usta hem de profosyonel dalgıçtır 20 yıldan fazladır fiberglas tamiri de yapar , iş beni aşıyor farkındayım , Ona yaptıracağım ,ben de seyreder öğrenirim .  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

E. D.

« Yanıtla #34 : Mayıs 05, 2019, 23:57:47 »
Keçe elyaf konusunda  daha önce yazmıştım. İnşaata beton dökerken nasıl parça demirleri çimentonun içine atmıyor uzun uzun demirleri belirli bir düzen içinde döşüyorsak, dokuma cam elyadını da onun için kullanırız. İkinci bir konu da keçe elyaf bir arada dursun diye içine özel bir yapıştırıcı koyulur. Bı yapışturucu polyester reçine içinde eriyip karışır ama epoksi içinde erimez ve keçe sadece dolgu olur. Piyasada örme diye satılan aslında dokuma olan elyafı kullanmalısınız.
Ahmet abi , Malzeme aldığım yerde örgülü gibi elyaf vardı , o ahşap kaplamak için deyip diğerinden verdi , dümen kalası ( ismini bilmiyorum) için az miktar almayı düşünüyordum , şimdi hepsini ondan alayım. Çok teşekkür ederim. Selam ve saygılar .

Kıç bodoslama Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.

*

N. D.

« Yanıtla #35 : Mayıs 06, 2019, 00:00:27 »

Kıç bodoslama Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.
Teşekkür ederim , Erdal Kaptan . Selam saygılar .
*

Z. G.

« Yanıtla #36 : Mayıs 06, 2019, 08:25:33 »
Komple kazımaya gerek yoktu ek iş ve masraf çıkartmışsınız kendinize .  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

N. D.

« Yanıtla #37 : Mayıs 06, 2019, 10:47:03 »
Komple kazımaya gerek yoktu ek iş ve masraf çıkartmışsınız kendinize .  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Zerin Kaptan , arka bodoslamayı da kaplamam gerekiyordu , dolayısıyla bodoslama kenarlarından aynayı birer 10 cm daha kazıyınca geriye el kadar yer kaldı , oldu olacak komple olsun dedim , hem bodada olacak kademe çok sayıda aynada da olacaktı şimdi ayna düz olacak.
*

Z. G.

« Yanıtla #38 : Mayıs 09, 2019, 09:59:27 »
Nevzat bey  gemi ne durumda bitmedi mi  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ben dingiyi bitirdim şimdi ana kayığa geldi sıra .

Fakat forumda  okudukça acaba hiç yelkenli işine dahil olmasam mı diye düşünür oldum .

Hiç derdi bitmeyen bir uğraş gibi gelmeye başladı bana .

En azından kullanmayacağım zaman römorka alınacak bir şey olmalı .

*

S. E.

« Yanıtla #39 : Mayıs 09, 2019, 10:16:49 »
Zerrin bey,

Çok Güzel olmuş elinize sağlık.  Şimdi dingiyi bir donatın. Donattıktan sonra karar verirsiniz yelkenli yapıp yapmamaya.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Katlanır salmalı bir plan temin edebilirseniz esasında romorkleda cok kolay diye dusunuyorum.
*

N. D.

« Yanıtla #40 : Mayıs 09, 2019, 13:23:56 »
Zerin Kaptan , işçilik çok temiz görülüyor burdan , elinize sağlık . Yelkenliyi siz çok kolay yaparsınız ,hiç de büyütülecek bir şey değil. Ben sizin yerinizde olsam en az 9mx3m bir şey yapardım. Ben hafta sonunu bekliyorum , Recep usta gelip kaplamayı yapacak. Selamlar ...
*

Z. G.

« Yanıtla #41 : Mayıs 09, 2019, 17:36:15 »
Teşekür ederim .

Önce 4,95 katamaran sonra 7,5*2,5 tek gövdeye niyetlendim .

Yapmasına yaparım da hadi deyip bir türlü başlayamıyorum .

En büyük engel hanım hiç mi hiç merakı yok nasıl alıştırırım bilemiyorum . Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

N. D.

« Yanıtla #42 : Mayıs 11, 2019, 14:30:10 »
Bu gün Recep ustayı 2 saat zor çalıştırdık , 2. kat cam elyafa da gerek yokmuş , alttaki kurumadan yapıştırırsak hepsi kalkarmış , bır kat yaptı bıraktı gitti , yapışmayan yerler var oraları kuruduktan ssonra falçata ile kesip epoxy sürecekmiş , alt tabakayı zımparalayıp 2. katı da yapacakmış bir kaç gün sonra ...

*

N. D.

« Yanıtla #43 : Haziran 07, 2019, 22:12:22 »
Takanın kıç epoxy takviye uygulaması biteli epeyce oldu , fırsat buldukça dama inip hazırlık yapıyorum . Zımpara  aşamasında çıkan tozlarla epey daha uğraşacağım gibi görünüyor her tarafa toz doluşmuş.
Balık istavrit varmış , küçük ve havyarlıymış onun için avlanmaya çıkmıyorum ama şu limanda atlayan büyük kefaller nasıl tutulur bilsem o işe bakacağım.

*

N. D.

« Yanıtla #44 : Temmuz 10, 2019, 18:39:00 »
Sorununuzun asıl kaynağı,  büyük olasılıkla arkayas yapıştırılan fiber levhanın yine polyester kullanarak bağlanmasıdır. Eğer levha dışarıda yapılıp sacdece kesilerek tekne kıçına bağlandı ise yapıştırıcı olarak epoksi kullanılmalı idi. Bu bölgeye jelkot uyuglamak veya jelkot tamiri yapmak fayda getirmez, çünkü jelkot da polyester esaslıdır ve yapışma gücü çok düşüktür, kaldı ki teknenin ana gövdesi ile yeni yaptırdığınız ayna kıç büyük olasılıkla oynamaktadadır ve bu nedenle çatlak yerden su girmektedir. Önerim teke kıçındaki parçanın tamamen sökülerek ana gövdenin ve kıç aynanın yetyeri kadar aşındırılarak cam elyafı ve epoksi ile yeniden birbirine bağlanmasıdır. Bu bağlantının içeriden gövdenin oynaması için desteklenmesi de iyi bir fikir olabilir.
Kayığın kıç kısmını kazıdıktan sonra açıkçası pişman olur gibi olmuştum , yapıştırılan fiber lehada ve ek yerlerinde çok temiz bir işçilik vardı , çatlak patlak hiç bir şey görünmüyordu . Daha kötüsü epoxy yaptırdığım usta "ne gerek vardı ... gereksiz bir işe başlamışsın" gibilerinden şeyler söyledi. Ayrıca her  " hayrola ne yapıyorsun ?" sorana durumu anlattığımda tuhaf tuhaf suratıma baktılar ...
Bu gün ilk defa kayığı suya atıp 2-3 mil seyir yapma imkanı buldum bir yarım saat de liman içinde kaldım sonra tekrar kayığı dama çektim.
Kıç sintinede bir damla bile su yoktu !
Geçenlerde barınaktan bir arkadaş tamir ettirdiği halde su yapmasını kesemediği fiber kayığını 2000 tl ye fiberci bir çocuğa satmıştı.
1000 km. uzaktan tam teşhisi koyup , çözüm yolunu gösteren  başta sayın Ahmet Çelenoğlu üstadımız olmak üzere yardımcı olmak isteyen tüm kaptan korsanlarımıza teşekkür ediyorum.