0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Z. G.

Ynt: Marin Kontrplak, Epoksi ve Fiberglas Önerisi
« Yanıtla #30 : Kasım 15, 2019, 17:31:26 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Çok güzel bilgiler. Sadece beyin fırtınası olsun diye soruyorum; gövdenin kavisli kısımlarını veya tamamını ince bir kontraplaktan yapıp içten ya da dıştan elyaf ile kaplasak olmaz mı? Hem gövdedeki kavisli kısımlar tek parça olur hem de beceriye göre yekpare bir gövde elde edilemez mi?

Burada kullanılacak kontraplak tamamiyle kurban edilebilecek kalitede 1-2 mm kalınlığında sıradan mobilyalarda kullanılan cinsten kontraplak. Böyle yapılmış bir örnek var mı? Yapılmasına engel olan bir şey var

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Olur tabi ki , ben kullanmıyorum boşa kurban etmektense  fiber plakalar yerinde kalıyor .
« Son Düzenleme: Kasım 15, 2019, 17:34:24 Gönderen: Zerin Güney »

*

n. k.

« Yanıtla #31 : Kasım 15, 2019, 18:09:34 »
   Nuri hocam, hoşgeldin. Keşke önce bir tanıtım yazısı yazsaydın Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.
eyvallah

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

*

R. E.

« Yanıtla #32 : Kasım 15, 2019, 20:35:27 »

Çok bildiğim işler değil. O bakımdan şöyle veya böyle yapın diyecek durumum yok.
Bir deneyim yaşadım. Onu paylaşacağım.
2018 ilkbaharında 30 yaşında bir tekne aldım. Öcal Turan korsanın bilgi ve fiziki desteği ile önce gelcoatunu kazıdık. Başka bazı işlemlerden sonra onu epoksi reçine ile kapladık. Ara kat son kat. Astar, zehirli.. 2 sezon suda kaldı. Bu sene karaya aldım. Teknenin altını görmenizi isterim. Sıfır tekne gibi.  Yıkadıktan sonra zehirli sürüp suya atılacak kadar düzgün ve temizdi.

Bunu yaparken teknomarin epoksi ve diğer teknomarin ürünleri kullandık.
Su altı hattı için kesinlikle epoksi..

*

A. Y.

« Yanıtla #33 : Ağustos 13, 2021, 03:27:02 »
Sacmi aluminyummu ahsapmi derken galiba bende fibere döndüm , fiberde kalıp yapma işini neyle yaparım ? Bildiğimiz köpükle yaparsın diyorlar ama bilemedim

*

S. T.

« Yanıtla #34 : Ağustos 13, 2021, 11:42:21 »
Köpügü,file ve alçı ile kaplayıp öyle kalıp yapıyorlar bildigim,yoksa polyester köpügü eritir,deforme edebilir..hatta para bolsa köpügü cnc de hazırlıyorlar,şekil vermek için ugraşmıyorsunuz..ama seri üretim kalıplarda bu yöntemi kullanıyorlar,tek tekne için maliyeti yükseltir..

*

A. Y.

« Yanıtla #35 : Ağustos 13, 2021, 12:21:48 »
uygun çözümü bulduğum an başlıcam yapmaya Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. K.

« Yanıtla #36 : Ağustos 13, 2021, 13:23:34 »
Tek tekne yapılacaksa kalıpsız yapabilirsiniz.
-Postalar + iskelet hazırlanacak
-plaka cam veya plaka aluminyum üzerine dkülmüş şerit fiberler ( yerine göre 3-4 -5 mm kalınlık , 4-5 cm en. Yerine göre daha da geniş olabilir) şerit şerit postaların üzerine baglanacak .
-Güzel bir zimpara ile üzeri fiber+ cam elyaf dokerek kalınlaştırılacak.
-Yeterli kalılıga gelince tekne çevrilip içten kalın hortumlar ortadan kesilerek yarım yuvarlak olarak destek olarak bağlanacak .

Sistem bu  ancak bu epoksiden de yapılır polyesterden de. Kalıpla uğraşmıyorsunuz.

Özellikle köşeli tekneler süper oluyor üstelik onlarda fiberi bayağı plaka gibi bağlyorsunuz. 3-5 gunde tekne ortaya cıkıyor. 

*

A. Ç.

« Yanıtla #37 : Ağustos 13, 2021, 13:42:23 »
Polyesteri bir özelliği priz almış polyestere yapışmamasıdır. Bu nedenle polyester tamirinde epoksi önerilir, polyester şeritleri hazırladıktan sonra tam priz almadan postalara bağlar ve üstüne de yine priz alma işlemi bitmeden elyaf ve polyester kaplanırsa olur ama  amatör imalatta kısıtlı kişi sayısı ile biraz zor görünüyor.
*

A. K.

« Yanıtla #38 : Ağustos 13, 2021, 14:07:07 »
Ahmet korsan ilk şeritleri yapıştırdıktan sonra normal rulodan kesilmiş cam elyaf işlemine geçiliyor.
*

O. E.

« Yanıtla #39 : Ağustos 19, 2021, 17:43:37 »
Sayın Atilla Yücebaş nasıl bir tekne için kalıp yapacaksınız? Yelkenlimi,  motoryatmı. Yelkenli ise boy ne olacak. Ben daha yeni kalıp yaptım. Şu anda tekneyi dökmeye başladım. Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

O. E.

« Yanıtla #40 : Ağustos 19, 2021, 19:06:10 »
Kalıp ve malzeme konusunda baya bı tecrübe edindim. Dilerseniz bilgilerimi ve tecrübemi sizinle paylaşabilirim. Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

E. D.

« Yanıtla #41 : Ağustos 19, 2021, 19:39:02 »
Kalıp ve malzeme konusunda baya bı tecrübe edindim. Dilerseniz bilgilerimi ve tecrübemi sizinle paylaşabilirim. Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Hocam bizim dilememize gerek yok, forum zaten bunun için var Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap. Paylaşımlarını bekliyoruz.
*

O. E.

« Yanıtla #42 : Ağustos 19, 2021, 21:28:31 »
Tamam o zaman.  Ben kalıp yapabilmek için önce model yapmaya başladım. Bu modeli de ahşaptan yaptım. İşe beğendiğim planı kağıda bastırmakla başladım. Ama fotokopi veya ozalit basan yerler bunubasamadı. Çünkü makinaları ufak anca 110cm eninde basabiliyolar. Bende reklamcıya yani tabelacıya gittim. Onlarda dijital baskı makinası var . Bu seferde bu resim JPEG formatında , bundan büyüterek olmaz, corelde çizilmesi gerekiyo dediler. Tamam dedim, CorelDRAW,da 50 TL,ye çizdirdim ve 200tl,ye kağıda bastırdım.   Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

O. E.

« Yanıtla #43 : Ağustos 19, 2021, 21:38:17 »
Sonrasında çatılarda kullanılan OSB levhalara kağıttan postaları aktararak dekopaj ile kestim. Bahçede lazer ile düzgün bı şse oluşturup bu postaları dizdim. Sonrada sıra kaplamaya geldi. Kaplama malzemesi içinse 6cm eninde 1,5cm kalınlığında köknar tahtaları aldım ve kapladım. Ama büyük hata yaptığımı sonradan anladım. Neden mi msif ağaç çlışıyo ve şekil değiştiriyo. ( Keşke marin kontraplakları tahta gibi biçip onunla kaplasaydım.)  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

O. E.

« Yanıtla #44 : Ağustos 19, 2021, 21:46:16 »
Kaplamadan sonra 1 kat 300gr/M2 elyaf polyester ile kapladım ve 7 kat 130 kg civarında polester macunla zımparalıyarak düzelttim. Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  sonrasında astar ile boyadım ve bitince nasıl olacağını gördükten sonra kalıbı yapmaya başladım. Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap