0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

S. K.

Link vermeyi becerdim mi bilemedim bir de yazayım ne olduğunu
Korkunu yen hayalini yaşa youtube kanalı bölüm 183 Fahrettin Kaptan ın değerli denizcimiz Özkan Gülkaynak ile yaptığı nasıl bir tekne alınmalı veya yapılmalı söyleşisi 8. dakika dan itibaren sonuna kadar izlemenizi tavsiye ederim..

Fahrettin Kaptan ın ayrıca önceki bölümlerde oralardan nasıl tekneler bulunur,alınır,nerede tımar-restore edilir,kaça mal olur durumlarını kendi teknesini restore eder iken aşamalarını,çekek yerlerini paylaştığı videoları seyretmenizi de tavsiye ederim

Selametle

*

S. T.

Epoksinin yarattıgı saglık ve alerjik sorunlar var..Bunla ilk anda da karşılasabilirsiniz benim  gibi dört yıl sonra da..Karşılaştıktan sonra ,şu kadar çalışırım bu kadar vakit ayırırım hikaye olur..7.5 metreden sonra amatör yapımı her türlü zorlar,gerçi altı da zorlar..yoldan geçecek adam ararsın sen tahta yada k.plaga recine sürüp,diger ucundan tutacak adam bulmak için.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap..kesinlikle kapalı yer,tam teşekküllü ekipmanın olacak,öyle evin bahçesinde filan olacak iş degil,komşularınla gürültü,görüntü,toz dolaysı ile papaz olursun..malzemeye kolay ulasacak lokasyonda olmalsın,üç,beş paslanmaz vida için kilometrelerce gidip,gelmemelisin..keyfininin kahyası ve nesnel bir sürü neden çıkacak düzenli yada planladıgın çalışmanın aksaması için..el yatkınlıgı,makina kullanımı şart..teorik bilgiyi içsende pratikte bir sürü çözümü gözlemleyerek,deneme yanılma yöntemi ile ögreneceksin...türkiye de standart malzeme bulmak zor,k.plak,epoksi,macun,elyaf vbg..yani gözünü korkutmayayım ama ama inşa ve kapsamlı resterasyon işi zor..dışardan hiç bulaşmayanlar hoş bir deneyim ve ''macera'' olarak algılayabilir,ama öyle degil..bir anda 'neron' olabilirsiniz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.

*

M. B. A.

Sarp korsan öncelikle hoşgeldiniz. Bu forumda kendi teknesini yapan çok sayıda arkadaşımız var. Müthiş zorluklar yaşadılar. Birçoğuna sorun bir daha kalkışmam der.

Eski model de olsa istediğiniz boyda, bilinen üreticilerin elinden çıkma, bütçenize uygun bir tekneyi satın almaya odaklanmanız ve aldığınız tekneyi restore etmeniz sizi yığınla sorundan kurtarır...

*

S. D.

Merak ediyorum, bir daha kalkışmam diyecek korsanlarımız elinde sihirli bir değnek olsa o ilk seferi de pas mı geçerlerdi yoksa tek sefer olmak kaydıyla tekrar olsa tekrar yaparım mı derlerdi.

Bence ikisi çok farklı şeyler ve bir de bu açıdan yanıtlarını istemek lazım.

*

A. K.

Siz kendinizi bu konuda hazır olduğunuza inanıyorsunuz ,

size anlatıyorlar size vız geliyor. Tabi bir de gençlik fıkırtısı var. hele bizim zamanımızda
internet  bilgileri de yoktu. Hep kulaktan, ustalardan  bir de kendinden araştırmalarınızdan,
gözlemlerden  bilgi alıyorsunuz  ve daha iyi ve ucuza yapacagınıza inanıyorsunuz.

Hepimiz bir özelliğimize güvenerek girdik ve yaptıgımız tekneler görünür hatalar ve zaman içerisinde
gördüğümüz gizli hatalarla doludur.

Şimdi  aynı yaşta olsaydım yine yaparmıydım ? Tahmin ediyorum farklı şekilde de olsa 51% yapardım. 

Yapı meselesi.

Kaç sene geçti hala öğreniyorum ve öğrendikçe nekadar cahil cesareti ile yaptığımı görüyorum. 
(simdi arkadaşlardan biz öyle değiliz biz yaparız mırıltıları duyar gibiyim) Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

S. M.

Bir yandan temel yelken eğitimine başlayıp, bir yandan da kendi evimde yapabileceğim, daha ufak bir yelkenli arayışına girdim. Kapalı otoparkın çoğu boş ve 2m tavan yüksekliğinde 6x4m geniş alanlar var. İlk etapta alttaki yelkenlilerden birini yapmak istiyorum;

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Multichine dinghy, 4.7x1.8m, 70kg, 10m2 yelken

Multichine spor dinghy,, 4.7x1.9m, 110kg, 13m2 yelken (bizim gibi hastaların ilacıymış Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap)

Radius chine spor yelkenli, 4.6x1.8m, 150kg, 16m2 yelken

Ertuğ Mühendislikte Argie 15 in ufağının kiti var, sanırım diğer modellerinde CNC kitleri için yardımcı olabilirler, bir görüşeceğim. Yelkenliler ufak olduğundan CNC, kit yerine direk kontra levhalara 1/1 ölçek kağıtları yapıştırıp dekupajla kessem, ek bağlantıları sıkıntı yaratır mı? Ufak ta olsa CNC kiti almayı tavsiye eder misiniz, Ertuğ mühendislik haricinde başka CNC kit hazırlayabilecek yer var mıdır?

Teşekkürler

*

E. S.

Bir yandan temel yelken eğitimine başlayıp, bir yandan da kendi evimde yapabileceğim, daha ufak bir yelkenli arayışına girdim. Kapalı otoparkın çoğu boş ve 2m tavan yüksekliğinde 6x4m geniş alanlar var. İlk etapta alttaki yelkenlilerden birini yapmak istiyorum;

Multichine spor dinghy,, 4.7x1.9m, 110kg, 13m2 yelken (bizim gibi hastaların ilacıymış Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap)

Ertuğ Mühendislikte Argie 15 in ufağının kiti var, sanırım diğer modellerinde CNC kitleri için yardımcı olabilirler, bir görüşeceğim. Yelkenliler ufak olduğundan CNC, kit yerine direk kontra levhalara 1/1 ölçek kağıtları yapıştırıp dekupajla kessem, ek bağlantıları sıkıntı yaratır mı? Ufak ta olsa CNC kiti almayı tavsiye eder misiniz, Ertuğ mühendislik haricinde başka CNC kit hazırlayabilecek yer var mıdır?

Teşekkürler

Tekne imalatı konusunda hiç tecrübe sahibi olmamakla birlikte, dekupajla yapacağınız kesim kalitesinin cnc ile yapılana yaklaşamayacağını düşünüyorum. Bu da montaj aşamasında size ek zorluklar çıkaracaktır. Tam kapanmayan boşluklar, birbirini öpmeyen yüzeyler gibi...
*

A. K.

Teşekkürler

Dediğiniz gibi önce temel eğitiminizi alın. Dinamikleri öğrenin ki nerelerde ne tolerans vermeniz gerektiğini öğrenmiş olursunuz. Daha sonra bu bilgiler işığında tekne imalatına girersiniz. O zaman  dekupaj mı CNC mi kararını daha bilinçli verirsiniz. Şu anda soracağınız soru ile o zaman soracaklarınız göreceksiniz cok farklı olacaktır.

Aslında denizcilik çok basit bir şeydir. Giderken dümeni tutarsın biraz sağa biraz sola giderek devam edersin. Ama hava sertleştiği ve dalga yükseldiği zaman  nerede  ne kadar sancaka (sağa) veya ne kadar iskeleye(sola) kırman gerektiğini bilmen lazım .
*

O. E.

Selamlar
   Sarp bey sizi kutluyorum ve hayırlı olsun diyorum. Zaten herşey hayalle başlar, ki (HAYALİ OLMAYANIN GERÇEĞİ OLMAZ) umarım gönlünüze göre plan bulup başlarsınız. Çünkü başlamak bitirmenin yarısı derler. Bende yıllarca kendi teknemi yapmanın yayalini kurdum. İşten, çalışmaktan vakit bulamadığım için birtürlü başlıyamadım. Ama bu sürede hep planlar araştırdım. Kendi teknesini yapanların videolarını tavsiyelerini defalarca seyrettim saygıdeğer korsanlarımız Ömer KIRCAL ve Cem HIZLAN beyin yapım serüvenlerini defalarca izledim. boatshov,lara gidip yapı malzemelerini ve fiyatlarını araştırdım.
  Nihayet emekli olunca tekne yapmam için zamanım oldu. Uzun zamandır araştırmalarım sonucunda beğendiğim bi planı uygulamaya karar verdim. Haziran 2020 de tarif edilemez bi zevkle hevesle işe başladım. Kısa sürede baya bi mesafe aldığımı,da düşünüyorum. Belki size fikir verebilir veya yardımcı olur diye bikaç resim ekliyorum. Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  DARISI BAŞINIZA DİYORUM. Kolay gelsin.
*

G. Ç.

Osman korsanım Maşallah diyelim yapım aşaması gayet güzel gidiyor sanırım tez zamanda bitmiş halinide görürüz inşallah...Kalıp,tasarım olarak nasıl bir tekne olacak bilgi verirmisiniz...Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Selamlar...
*

O. E.

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim Gürkan korsanın. Sztrandek750 yuvarlak karına modeli ama tadilâtlı
*

L. K.

Hepinize Kolay gelsin.
Beni biraz düşündüren şu resimdeki Kontrplak kesimlerin
yandan alabileceği Darbelerden zarar görme olasılığı varmı?
yoksa Gemi yapımında çok kullanılan bir Malzememi?
Evimde Çatı katında kullandım ve bazı Yerleri Testere ile keserken kırılma olmuştu.
« Son Düzenleme: Ekim 18, 2020, 20:54:26 Gönderen: Levent Kayaloğlu »
*

G. Ç.

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim Gürkan korsanın. Sztrandek750 yuvarlak karına modeli ama tadilâtlı

Yuvarlak karinalı o zaman biraz göbekli olacak Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap altta da salma fin tipi bir salma olacak sanırım...
*

D. G.

Sarp Kaptanim, öncelikle şimdiden tebrik ederim sizi...

Hayalinizi gerçekleştirme sirasinda (tekne insaa oncesi/suresince) bir gemi insaa mühendisi olarak elimden gelen birsey olursa seve seve yardim ederim. Bu yüzden istediğiniz zaman çekinmeden benimle iletişime gecebilirsiniz...

Iyi calışmalar, saygılar
*

İ. K.

Merhaba Sarp Korsan Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap, aradan 2 ay geçmiş ancak bende yeni üye olduğumdan konuya yeni dahil oldum. Aslında burada oldukça fazla sayıda teknesini yapan kişi olduğunu düşünüyorum. Tekne imalatçılarını kastetmiyorum tabii. Birkaç değerli tecrübe ve görüş paylaşılmış, ancak sizin başlıkta 2 sayfa paylaşım varken, tekne satış piyasası hakkında sadece bir konu başlığında 60 sayfa görüş bildirilmiş aynı dönemde. Bu ilginç bir yaklaşım. Bu gruptaki paylaşımlardan bir çoğundaki üye yaş, meslek, kariyer vb. bilgileri paylaşılmadığı için bunların ne kadar kayda değer görüşler olduğunu anlamak ta zor. Sizde mesleki bilgi ve kariyerinizi belirtmemişsiniz galiba bu nedenle bende çok şunu yaparsınız diyemiyorum.
Açıkçası ben de makine mühendisliği ve gemi inşaatı konusunda meslek icabı bilgime ve tecrübeme güvenerek kendi teknemi yapma konusunu düşünce kapsamıma alsam da ilk etapta 2.ci el satınalma seçeneği arasında hala tam karar veremedim. Yaş itibariyle sadece imalat süresi beni caydırıyor, çünkü en kısa zamanda deniz ile buluşmak istiyorum.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Yelkenli yat imalatının elbette çok araştırılması gereken incelikleri vardır ve imalatçılar açısından bunlar bir mesleki bilgidir. Bu nedenle teknesini  yapmış birini yakalayıp ondan yardımlarını ricacı olmanız en doğru yol. Yolunuz açık olsun. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap