0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

T. S.

Ynt: Ebihen-15 Yapıyorum
« Yanıtla #150 : Aralık 30, 2015, 11:03:44 »
Evet abi. Hatırladım, bunu sen bana geçen yıl da demiştin. Teflon zımba... Bu da olabilir. Zımbayı baya baya sıkca atmam gerekir. Ama bana biraz cesaret işi gibi geliyor. Epoksi ile ıslatmadan önce kumaşı bi güzle komple giydirmek ve yüzeyi iyice öptüğüne emin olduktan sonra yedirmek lazım epoksiyi. Normalde önce zemini ıslatıp seriyoruz. Ama bu şekilde yapmanın bir sakıncası olurmu bilemiyorum.

Şöyle bir paslanmaz zımba teli de olabilir. Yatlar için üretildiği ve strip planking yönteminde kullanıldığı yazılıyor sayfada;

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Aralık 30, 2015, 11:16:51 Gönderen: Tolga Sezer »

*

C. D.

ççç
« Yanıtla #151 : Aralık 30, 2015, 11:19:50 »
Tolga bey merhaba,
bindirme kaplama yüzeylere epoksi & elyaf uygulaması yapılmak isteniyorsa ön hazırlık aşağıda ki  şemada belirtildiği gibi yapılmalıdır.
Ayrıca epoksi macunu hazır almak yerine epoksi reçine ile uygun malzemelerle ( mikro fiber tozu - hızar talaşı - talk tozu vb. )
istenilen özellikte macun hazırlamak mümkün. Ve oldukça ekonomik olmakta.

Kolay gele.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

T. S.

« Yanıtla #152 : Aralık 30, 2015, 11:32:25 »
Can korsan, temin ettiğim kaba üstübeç (25kg çuvalı 10TL falandı sanırım) ile dolgu malzemesi kısmını ter temiz, zahmetsiz ve gayet ucuza mal edebiliyorum. Ancak epoksi reçine de ucuza mal olan bir şey değil demek istemiştim. Sanırım bunu en alttaki toplam dört bindirmede deneyeceğim. Zahmetli ve çok tüketimli yani maliyetli bulursam oraya kumaş giydirip bırakırım. Dediğiniz gibi ucuz ise işten kaçmayıp tümüne uygularım.

Öte yandan işin bir de görsel tarafı var. Bu şekilde bir kabuk elde edince nasıl görünecek. Ne bindirme nede strip gibi düz bir yüzey dalgalı bir şey olacak. Yapılmış bir örneği görmek lazım. Bu resmi siz mi hazırladınız? Eğer bir kaynakta bulduysanız belki oradan yola çıkarak bir yapılmış örnek bulabilirim.

Ancak büyük olasılıkla bunu en alt dört bindirmeye (garboard ve soleboard) uygularım. Burada görsellik çok önemli değil. Çünkü su altında. Mukavemet önemli kuma taşa falan çarpacak sürtünecek...
« Son Düzenleme: Aralık 30, 2015, 11:34:29 Gönderen: Tolga Sezer »

*

U. K.

« Yanıtla #153 : Aralık 30, 2015, 11:52:53 »
Aali Abüm,
umarım okuyorsundur.
Uçarı cam elyafı mı kaplıydı?

Aali Abüm okummamış ise HakanZ ve HakanE'den yanıt gelebilir belki.
« Son Düzenleme: Aralık 30, 2015, 11:53:32 Gönderen: Umut Korkmaz »

*

H. E.

« Yanıtla #154 : Aralık 30, 2015, 13:24:21 »
Aali Abüm,
umarım okuyorsundur.

Uçarı çift komponent epoksi cila ile cilalıydı. Elyaf yoktu. Özellikle su altındaki kısımda zehirli hazırlığı için o bindirmelerin zımparalanması beni benden alırdı.

*

T. S.

« Yanıtla #155 : Aralık 30, 2015, 13:33:54 »
Hooo  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Abi ben karada römorkta tutucam bu tekneyi. Tamam anlaşıldı  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Barınakta rampa da var. Atıp çekerim artık...
« Son Düzenleme: Aralık 30, 2015, 13:34:25 Gönderen: Tolga Sezer »
*

U. K.

« Yanıtla #156 : Aralık 30, 2015, 14:28:27 »
Aali Abüm,
umarım okuyorsundur.

Uçarı çift komponent epoksi cila ile cilalıydı. Elyaf yoktu. Özellikle su altındaki kısımda zehirli hazırlığı için o bindirmelerin zımparalanması beni benden alırdı.

peki biz maketleri de bu çift komponentli ile mi cilalayacağız?
« Son Düzenleme: Aralık 30, 2015, 14:28:39 Gönderen: Umut Korkmaz »
*

H. E.

« Yanıtla #157 : Aralık 30, 2015, 15:01:36 »
Aali Abüm,
umarım okuyorsundur.

peki biz maketleri de bu çift komponentli ile mi cilalayacağız?

Epoksiyi içten dıştan sürücez önce. İçten bir kat ince elyaf bile yapılabilir ki bence gerek yok. Üstüne epoksiyi koruma amaçlı çift veya tek komponentli cila uygulayabiliriz.
*

E. A.

« Yanıtla #158 : Ocak 02, 2016, 20:47:24 »
çalışması özen gerektiren, çok detaylı bir proje. Siz baya yol almışsınız, bence tasarımcının önerdiği şekilde yapın. Kaldıki bir sürü örneği var. İlaveten yapacağınız her işlem hem bütçenizi zayıflatır hem zamanınızı alır. İlla cam elyaf kaplıyacaksanız 200 gr lık oldukça yumuşak bir fransız malı bir kumaş var çok iy sonuç veriyor. ama pahalı metre karesi12-15 euro civarı.  kaliteli kontraplak, üzerine epoksi sürseniz, ince bir macun çekseniz, astar ve birkaç kat boya ile çok iyi sonuç alırsınız. yeterki dikkatli çalışın. kolay gelsin.
*

T. S.

« Yanıtla #159 : Ocak 03, 2016, 11:30:27 »
Evet Evren korsan, sanırım son kararım bu şekilde olacak. Tasarımcı keyfe keder taban tahtalarına yapabilirsin diyor. Yapılmış örneklerde ise dediğiniz gibi elyafsız uygulama yapılmış. Teşekkürler.

*

T. S.

« Yanıtla #160 : Temmuz 05, 2018, 22:57:19 »
Merhaba gezgin korsanlar,

Uzun zaman oldu resim, bilgi ve deneyim paylaşmayalı. Ama dile kolay üç yıl yedi aydır devam ediyor. Hala bitmedi. Havlu attığım dönemler oldu. Ama kızımı suya attığım dönemi görmek de kısmet oldu sonunda :banana

Geçen zaman zarfından birkaç resim paylaşıyorum. Sorular olursa seve seve cevaplamaya çalışırım. Kabuğun bitmesine yakın iş ve özel hayat değişimi neticesinde biraz profesyonel destek almak zorunda kaldım mahallemizin marangoz ve tekne ustasından. Ama almaz olaydım o da ayrı konu. Beş yıl daha geç bitseydi de noktasına kadar kendim yapsaydım. Neyse işte resimler;

Beykoz evlendikten sonra yerleştiğim Kurtköy'e uzak kalınca Sultanbeyli'den bir dükkan tuttum. Mahallenin pırıl pırıl gençleri gelip yardım ettiler. Bu da o anlardan biri...

Burada ağva'dayız. Destek alma modundayım.

Macun ve boya mı? Hiçbir zaman kendim yapacağımı zaten iddia etmedim. Aynı usta tamamladı.

Veee ilk seyir  :tur
*

A. Ü.

« Yanıtla #161 : Temmuz 05, 2018, 23:10:53 »
Tolga korsanım dıştan takma motoru tekne gövdesine nasıl bağladınız merak ettim varsa fotoğrafları atarsanız sevinirim.
Siz baya baya salonda tekne yapmışınız elinize sağlık güzel görünüyor.
Keşkeleriniz,bezginlikleriniz,ulan nereden girdim bu işe anlarınız varsa yazarsanız iyi olur Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

C. Ç.

« Yanıtla #162 : Temmuz 06, 2018, 00:15:20 »
Tolga korsanım dıştan takma motoru tekne gövdesine nasıl bağladınız merak ettim varsa fotoğrafları atarsanız sevinirim.
Siz baya baya salonda tekne yapmışınız elinize sağlık güzel görünüyor.
Keşkeleriniz,bezginlikleriniz,ulan nereden girdim bu işe anlarınız varsa yazarsanız iyi olur Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ali korsanım uzun zamandır takip ettiğim tekne sonunda suya kavuşmuş. Bu tekne fransız tasarımı ebihen olarak aratınca çıkıyor. Motor kıç kısımda havuzluk içinde içten takma motor havası veriyor. Maks 6 hp uzun şaft tavsiye ediliyor.

SM-N9005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

*

C. Ç.

« Yanıtla #163 : Temmuz 06, 2018, 00:17:46 »
Bir sürü arma tipi ile işte fıstık gibi ebihen

SM-N9005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
« Son Düzenleme: Temmuz 06, 2018, 00:23:53 Gönderen: Cem Çetin »
*

T. B.