0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ö. T.

Ynt: Bruce Roberts Voyager 544 yelkenli tekne yapımı
« Yanıtla #45 : Haziran 11, 2019, 22:48:02 »
Bu forumda belli süre geçiren hiç kimse yapılmaz demez, yapan arkadaşlarımız var. Denizlerde aslanlar gibi dolaşıyorlar.

Ancak bu, herkes kendi teknesini yapsın anlamına gelmez, başarı hikayeleri olduğu gibi, (belki de daha fazla) başarısızlık hikayeleri var.

Bir tarafta dünyaca kabul görmüş standartlar ve bunu uygulayanlar, diğer tarafta sanayideki usta, bu bir tercih meselesi.

*

H. M.

« Yanıtla #46 : Haziran 11, 2019, 23:14:40 »
Öğrendiğim bir şey varsa oda,
iyi bir fikir, ekip, para ve inanç olursa her şey olur.
bu dörtlüde para dışındakiler elzem para ise teferruattır. (kaynak bakınız :Türkiye Cumhuriyeti Devleti Kuruluşu)
Yani, bir fikriniz varsa ve başaracağınıza inanıyorsanız bir ekip kurar ve çalışmaya başlarsınız.Gemide yaparsınız cumhuriyette ilan edersiniz. Kimi örnek aldığınızda önemli tabiki.
Para sadece hedefe ulaşmada kullandığınız vasıtadır.
Çok paranız olur çok hızlı ilerlersiniz, az paranız az olur az ilerlersiniz.
Ankara'dan İstanbul'a Yürüyerekte gidersiniz, bisikletle de gidersiniz, arabayla da gidersiniz, uçakla da gidersiniz. Yürüyerek gidince herkes sizi televizyondan izler Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap, uçakla giderseniz gittiğinizle kalırsınız.
Hedef bellidir. Bu işlerde paranız çoksa işi yaptırır, sıfır tecrübeyle hedefe ulaşırsınız.
Hedef yapmak mı? yaptırmak mı? yapmak tecrübe kazandırırken, yaptırmak zaman kazandırır.
Tecrübeyi aktarabilir hatta bunu iş koluna bile çevirebilirsiniz. Sizden sonrakilere örnek olursunuz. Ama kazandığınız zaman sadece size kalır.

Konu fazla dallanıp budaklanmasın isterseniz.  Bu işi daha önce başarmış Berke Kardeş beyin tecrübelerini özelden okudum. Tecrübeleri çok kıymetli. Ve önerileri doğrultusunda ilerleyeceğim.
Daha önce dediğim gibi burada bulunma sebebim daha önce bu işi yapmış olan, her şeye rağmen başarmış olan insanların olduğunu bilmeye, öğrenmeye olan ihtiyacımdı. Ve öğrendim.
Sonuçta proje büyük. Adım adım yürüyecek bir proje. ama Öncelikle 1/10 ölçekte hazırlayıp bir duruma bakacağım. Bu şekilde projeye olan inancımıda test edeceğim. sonrasında inancım tam olursa  bir ekip kurmaya çalışacağım ve ekip ile inanarak bu işi yapacağım.
ez cümle, Devrim 10 da olur Devrim 1923 te olur. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Olumlu ve olumsuz yorumlar için teşekkürler.  İ
Saygılarımla,

*

Ö. T.

« Yanıtla #47 : Haziran 11, 2019, 23:48:04 »
Hakan korsanım,

burada açılan konularda, bir düşünceyi başkalarına teyit ettirmekten çok, açılan konunun olumlu olumsuz yönleri tartışılıyor ve genellikle işin teknik tarafı konuşuluyor.

Bu sebepledir ki; burada görüş bildiren insanlar bu projenin yapılabilirliği konusunda görüş bildiriyorlar, kimsenin başka bir amacı yok.

Fikir sizin, harcayacağınız para, emek, zaman sizin ve tabi ki tercih sizin. Biz de sizi izleyip bir tecrübe daha edineceğiz.

Ben şimdiden size başarılar diliyorum, gelişmeleri heyecanla bekliyorum

*

A. E.

« Yanıtla #48 : Haziran 12, 2019, 09:58:35 »
Hakan korsan,
Kolay gelsin.Ben de planları alıp değişik nedenlerle geciktirip sonra vazgeçenlerdenim. Sizin şevkle ve gayretle bu işin üzerinde olduğunuzu görüyorum. Son derece güzel ve keyifli bir tekne yapıp ailenizle zevkli, seyirler yaparsınız umarım.
Bu işi yapmayan kişiler olarak olumsuz yönleri aktarmadaki gayretkeşliğimiz sizi üzmesin. İnşaata başlar ve bize fotoğrafları ya da ortaya çıkan sorunları gönderdiğinizde DAHA YAPICI YORUMLAR göreceksiniz. ve GEKO gene desteğini esirgemiyecektir.

Hayırlı olsun arkadaşım.

*

Z. G.

« Yanıtla #49 : Haziran 12, 2019, 10:28:43 »
Çok düşük maliyetli , kayık denemelerim oldu  ve dördü denizde biri kayıt için ölçüm bekliyor .

6 - 7 metreden sonrası gerçekten büyükçe oluyor , ama nasıl derler 2 metre de derin 20 metre de .

Başlamak işin yarısıdır .

Benim önerim prototipi  1/10 değilde 1/5 yapın sonra bir işe yarasın  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap sonuçta bir zaman ve para harcayacaksınız .

*

D. E.

« Yanıtla #50 : Haziran 12, 2019, 11:20:14 »
Aziz Kaptan her zaman olduğu gibi sağduyunun ve akl-ı selimin sesi olmuş...

Hakan Bey soruyu sorarken bu tonda cevaplar beklemiyordu muhtemelen.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Denizci kardeşliği filan çok güzel laflardır, ona güvenerek yazar insan safça, sonrası malumdur... Hepimiz yaşadık.
*

Ü. Ö.

« Yanıtla #51 : Haziran 12, 2019, 18:36:04 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Hakan korsan,
Kolay gelsin.Ben de planları alıp değişik nedenlerle geciktirip sonra vazgeçenlerdenim. Sizin şevkle ve gayretle bu işin üzerinde olduğunuzu görüyorum. Son derece güzel ve keyifli bir tekne yapıp ailenizle zevkli, seyirler yaparsınız umarım.
Bu işi yapmayan kişiler olarak olumsuz yönleri aktarmadaki gayretkeşliğimiz sizi üzmesin. İnşaata başlar ve bize fotoğrafları ya da ortaya çıkan sorunları gönderdiğinizde DAHA YAPICI YORUMLAR göreceksiniz. ve GEKO gene desteğini esirgemiyecektir.

Hayırlı olsun arkadaşım.

Yaşanmış tecrubelerimizle bir arkadaşımıza "bu iş olur ama kendin tek başına uğraşırsan çok canın sıkılır ve maliyet de düşündüğün kadar düşük olmaz" diye samimi uyarıda bulunmamiz umarım 'yapıcı yorum' olarak değerlendiriliyordur.

Yoksa 'yürü be koçum, aslansın, ne olacak ki yaparsın sen' deyip, gaz vermek, işe başlamadan önce bir kez daha dikkatlice düşunmekten alıkoymak mı 'daha yapıcı yorumdur'?

Negatif yazanlar da iyi niyetli digerleri gibi...
*

Ü. Ö.

« Yanıtla #52 : Haziran 12, 2019, 20:49:21 »
Ümit Korsanım selamlar.

Atlas K 40ft. B pontonunda, sizin de tanıdığınız Yolluk teknesinin sancak komşusuyuz. Umarım boya re-fit’i haftaya bitirip, 23 Haziran akşamı marinadayız.

Her zaman kahve veya daha keyifli soğuk bir şeye beklerim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sevgiler

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. E.

« Yanıtla #53 : Haziran 12, 2019, 21:03:01 »
Ümit kaptanım,
beni tanımayınız lütfen Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. E.

« Yanıtla #54 : Haziran 12, 2019, 21:03:42 »
Benim arkadaşım Yankı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ü. Ö.

« Yanıtla #55 : Haziran 12, 2019, 21:09:32 »
Benim arkadaşım Yankı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. E.

« Yanıtla #56 : Haziran 12, 2019, 21:15:30 »
Önce ki teknem SİMYACI yı kendim yaptım.Fakat şansım hep yaver gitti.Tekrar yaparmıyım asla.Ömrüm o kadar uzun değil.Boyacı yüzüstü bıraktığında macun çekmeyi öğrendim.Haydi boya atmayı da öğreneyim dedim ve boyayı da kendim yaptım.Buradan dönüş yok artık diyerek elektrik tesisatını da yaptım.Su tesisatı wc mutfak derken,teak kaplamaları da yaparken buldum kendimi.İş yerimin deposunda yaptığım için yanımda laptop,kulağımda kulaklığım hem çalıştım hem tekne yaptım.Bolca zaman ayırdım.Kira vermedim ekstradan.1 hafta içinde sattım.Sattığım kişi ile dost olduk ve tekneyi herkes marka ve fiberglass sanıyor oysa kontrplak ve epoksiden mamul kompozit.Dedim ya şansım hep yaver gitti.Umarım şans yanınızda olur zira buna çok ama çok ihtiyacınız olacak.

*

H. E.

« Yanıtla #57 : Haziran 12, 2019, 21:20:55 »
Mustafa bey,
şaka yapmıyorum. elinize sağlık! (formu ve yüzebilirliği çok güzel duruyor)
teknik bilgilerini (tonitalo) paylaşırsanız sevinirim
*

H. E.

« Yanıtla #58 : Haziran 12, 2019, 21:21:21 »
tonilato Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. E.

« Yanıtla #59 : Haziran 12, 2019, 21:30:56 »
Tabi paylaşırım Hulki bey fakat konuyu kaynatmak istemem.Hakan bey in affına sığınarak naçizane kayığımın bilgileri şöyle; 2700 kg ağırlık,28 feet tam boy,su kesimi yalnızca 0.60 metre,100 hp 4 zamanlı Mercury outboard motor ile max 24 knot,seyir sürati 8 knot, 3 yatak,wc,kuzine ve elektronikler ( chartplotter,telsiz vb.) müteşekkil idi.