0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. D.

Ynt: Bow Truster /Bas Pervane
« Yanıtla #30 : Mayıs 28, 2021, 09:56:11 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Kaptanlarım benim teknem bavaria 42 teknemi aldığımda baş pervanem 150x2=300 amper jel akülere bağlıydı, daha sonra paş pervane girişine ilave 105 amper sulu akü ilave etti, fakat aynı hatta bağlı hem jel hem sulu akü oldu ve aynı hattan şarj ediyor, yanlış olduğunu biliyorum nasıl bir çözüm üretebilirim.

abi merak ediyorum hangi akıllı teknisyen böyle bir karar vermiş. Tamam akü imalatçıları da satıcıları da taş yemesin ama bu kadar da değil yaw. Size birşey söyleyemem konunuz değil bilmeden yapmışsınız ama keşke bir bilene sorsaydınız. Sizin o 150A lik akülerde şu anda 105A gibi davranıyor paralellendiği için. Bu işte maalesef 2+1=3 değil 2 ediyor.

*

M. E.

« Yanıtla #31 : Ekim 07, 2023, 21:53:13 »
Jet thrusterlar 15 bin euro civarı diye biliyorum.  Euro da 7.5 Turkish lira.

Vay be . Çok eski değil ama ne güzel günlermiş....

*

E. O.

« Yanıtla #32 : Ekim 27, 2023, 11:07:51 »
Bow thruster dar alanlarda manevrada faydalı ama düzenli bakım isteyen ve arıza durumunda ciddi sorun yaratabilecek ürünler.

Tünelli modellerde motor su dışında olduğundan bakımı kolay ama su içinde duran pervane kekamoza açık. Sık temizlemek gerekiyor.

Asansörlü modellerde sistem sürekli su içinde. Arıza olduğunda tekneyi karaya almadan bakım yapamıyorsunuz. Bakım sonrasında izolasyonu doğru yapılmazsa motor su alıyor, fark etmiyorsunuz. Başıma geldiğinden biliyorum, motoru değiştirmek zorunda kaldım.

Jet thruster da yüksek basınçlı su verdiğinden kanallarda kaçak oluşursa basınçlı suyu tekne içine verebilir. Motoru su seviyesinde olunca bakım yapmak için karaya almak gerekir.

Bir dönem bow thruster arıza yapınca, olmadan manevra yapmaya alışmıştım. Tamir edildikten sonra da çok az kullanıyorum.

Tekneniz 12mt üzeri değilse gerekli olmayan aksesuarlar.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #33 : Ekim 27, 2023, 14:22:22 »
Temeline bakarsak teknelerde kullanılan yelken ve kürek dışındaki herşey gereksiz, sadece konfor& güvenlik arttırmak amaçlı değil mi?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. K.

« Yanıtla #34 : Ekim 27, 2023, 14:30:35 »
Temeline bakarsak teknelerde kullanılan yelken ve kürek dışındaki herşey gereksiz, sadece konfor& güvenlik arttırmak amaçlı değil mi?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ağzına sağlık, senelerce dostlara bunu anlatmaya çalışıyorum . Tabi ki çok faydalı aletler ama şimdiye kadar onlarsız kullandık bir tarafımız eksilmedi. Aksine simdi gerçekten bağımlı olduk

*

A. Ç.

« Yanıtla #35 : Ekim 27, 2023, 14:50:05 »
Baş pervane sonuçta suyun içinde ve şanzımanına su girmesini sadece bir keçe engelliyor. İçine su girerse şanzımanda kesin sorun yaratır, motor- şanzıman ağlantısı da keçe ile korunuyor, şanzımana ulaşan su pekala motroa da ulaşabilir. Aynı kuyruklu motorlar veya sail drive gibi su tehdidi altında.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #36 : Ekim 27, 2023, 15:11:18 »
Baş pervane sonuçta suyun içinde ve şanzımanına su girmesini sadece bir keçe engelliyor. İçine su girerse şanzımanda kesin sorun yaratır, motor- şanzıman ağlantısı da keçe ile korunuyor, şanzımana ulaşan su pekala motroa da ulaşabilir. Aynı kuyruklu motorlar veya sail drive gibi su tehdidi altında.
Hocam bu bakış yöntemi ile tekneden uzak durmamız lazım, tüm tekne su tehdidi altında!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. K.

« Yanıtla #37 : Ekim 27, 2023, 15:14:49 »
Gençken bir snipe yelkenlim vardı . Yağmur başlayınca babam tekne ıslanmasın diye üstünü  örttürmüştü .  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. Ç.

« Yanıtla #38 : Ekim 27, 2023, 16:48:02 »
Hocam bu bakış yöntemi ile tekneden uzak durmamız lazım, tüm tekne su tehdidi altında!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Moda'da otururken (ben küçükken) Rum bir balıkçımız vardı. Satamadığı pavurya, fener balığı gibi deniz ürünlerini anneme satardı. Pavurya ve fenerin o kadar çok reklamını yaptık ki şimdi ikisi de altın değerinde üstelik bulunmuyor. Teknecilik de öyle, biraz kendimize saklamamız lazım.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap