0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Mahmut Özpolat

• * Gezgin Korsan
  • 5
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Tekne Adı
  • Love
Yeni şanzıman montajı
« : Temmuz 21, 2019, 22:07:49 »
 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Merhaba! Arkadaşlar. Ahşam 8.5 mt bi tekne aldım yeni pek bilgimde yok kime selam versek ellerini ovuşturuyo bu tekne sektöründe.benim sorunum 85 lik iveco motor var ve buna çin malı şanzıman takmışlar ve bismillah dedim şanzıman dağıldı.usta yaparım ama deymez parana yazık yine bırakır yolda dedi.şimdi baysan u80 uygun bg gücüne dediler alıcam lakin bunların layn falan ayarları varmış her şanzıman olmaz uymaz diyorlar. Bi yardımcı olun akıl verin.
*

Çevrimiçi Nevzat Doğru

• * Gezgin Korsan
  • 1.064
    • Yaşadığı Şehir
  • Trabzon
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • Dost
Ynt: Yeni şanzıman montajı
« Yanıtla #1 : Temmuz 21, 2019, 22:31:57 »
Mahmut bey , geçen yıl ben lombardini motoruma marş seti ve baysandan şanzuman alarak kendim taktım . Sizin motor çok farklı onun için yardımcı olamayacağım ama . Üretici yani burda Baysan o motora hangi şanzuman ve hangi pervane takılabilir en iyi onlar bilir. İş şanzumanla da bitmiyor , şanzıman çıkışını şafta bağlamak için ne diyordular ona bir parça daha lazım kaplin mi ne öyle bir şey . Sizdeki mevcut olan uyar mı uymaz mı onu da araştırmak lazım. Ben bağlantıyı yaptıktan sonra denizin ortasında kaldım . O bağlantı parçasının içindeki civatayı fabrika iyi sıkıştırmamış gevşedi ve şanzıman boşa döndü şaftı döndürmedi. Yani o tip parçaları iyice sıkıp yerine öyle takmak lazımmış. Kolay gelsin selamlar ...
*

Çevrimdışı Tamer Danki

• * Gezgin Korsan
  • 59
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Sosyal Ağ Hesapları
« Yanıtla #2 : Temmuz 21, 2019, 23:15:55 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Merhaba! Arkadaşlar. Ahşam 8.5 mt bi tekne aldım yeni pek bilgimde yok kime selam versek ellerini ovuşturuyo bu tekne sektöründe.benim sorunum 85 lik iveco motor var ve buna çin malı şanzıman takmışlar ve bismillah dedim şanzıman dağıldı.usta yaparım ama deymez parana yazık yine bırakır yolda dedi.şimdi baysan u80 uygun bg gücüne dediler alıcam lakin bunların layn falan ayarları varmış her şanzıman olmaz uymaz diyorlar. Bi yardımcı olun akıl verin.
Mahmut bey öncelikle geçmiş olsun. Tamirciniz doğru söylemiş çin malı şanzuman ile uğraşmayın heran bozulmaya müsaittir.
Öncelikle tekneyi kızağa çekmelisiniz zira fraklı marka şanzumanların en,boy,yükseklik,krank şaft arası mesafesi farklıdır. Bu can sıkıcıdır ama yapacak birşey yok. Unutmamamnız gereken şu eski şanzumanın rediksiyon oranı ne ise yeni aalacağınız o olmalı. Yoksa pervane motora uymsuz olur ve onuda yenilemek zorunda kalırsınız. Alacağınız şanzumanın motor bağlantı kaplinini satıcı firmadan isteyin. Kaplini ile motor bağlantısı yapılır daha sonra motor takozlarından yükseklik ayarları düzeltilir. Şaft uzun ise kesilir kısa ise yenis ile değişir. Vs,vs,vs
Bu ileri bir usatya yaptırın sizi çok yorar. Ama beni dinlerseniz Baysan,Uygar,Gökçen,Köysan gibi markaları tercih etmeyin. Ucuzdurlar ve parçası boldur ama iki büyük dezavantajı vardır.
1: Hantal yapıları yüzünden  motordan aldığı gücün birkısmını kendileri tüketir. Buda size hız ve yakıt kaybı olarak döner.
2: atelye düzeyinde üretilirler ve kalite standartları düşüktür. ( gevşeyen vidalar,çabuk aşınıp uğultu yapan dişli sistemleri vs.
Avrupa bir şanzuman ve iyi bir usta sizi uzun yıllar mutlu eder.
*

Çevrimdışı Mahmut Özpolat

• * Gezgin Korsan
  • 5
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Tekne Adı
  • Love
« Yanıtla #3 : Temmuz 22, 2019, 20:00:31 »
Çok teşekkürler verdiğiniz bilgi için.👍

*

Çevrimiçi Kahraman Emiroğlu

• * Gezgin Korsan
  • 245
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul-Dalaman
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • SAKURA - OCEANİS 393
« Yanıtla #4 : Temmuz 22, 2019, 21:42:51 »
Yerli'den Şaşmayın. Balıkçıların çoğu yerli şanzıman kullanır. Benim bildiğim  ve tanidigim birkaç firma 50 yıldır şanzıman üretir. İsim yapmış markalar imalatlarında ileri teknoloji kullanır. Araştırmadan karar vermeyin. Selamlar.
Sail boat: SAKURA OCEANIS 393 Marmaris NETSEL marina.
İkametgah : İstanbul, Dalaman, ..0532 7876201
*

Çevrimiçi Nevzat Doğru

• * Gezgin Korsan
  • 1.064
    • Yaşadığı Şehir
  • Trabzon
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • Dost
« Yanıtla #5 : Temmuz 22, 2019, 22:43:48 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Yerli'den Şaşmayın. Balıkçıların çoğu yerli şanzıman kullanır. Benim bildiğim  ve tanidigim birkaç firma 50 yıldır şanzıman üretir. İsim yapmış markalar imalatlarında ileri teknoloji kullanır. Araştırmadan karar vermeyin. Selamlar.
Kahraman Kaptan , ben de sizin gibi düşünüyorum ama , Baysan M10 taktım , garççç gurçççç  sıfır şanzıman insanın moralini bozuyor, elimi kola attığımda dişlileri parçalayacağım diye korkuyorum.
*

Çevrimdışı Murat Ceylan

• * Gezgin Korsan
  • 693
    • Yaşadığı Şehir
  • İSTANBUL
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • NİMETİM - WİM
« Yanıtla #6 : Ağustos 12, 2019, 21:40:48 »
Bende "o" yerli marka şanzımanı almıştım, motor sesini bastırıyordu, iade ettim ve prm adım sıfır ses.
Bir kez tornistanda kaçırma sorunu oldu, kadek ticaret ücretsiz halletti, 4 yıldır sorunsuz kullanıyorum.

Şaft tarafında bir metal birde esnetici kaplin oluyor, diğer tarafta volan kapağının içinde damper oluyor, bu damper yaylı bir baskı balataya benziyor, ben bu damperi yerli firmaya yaptırmıştım prm yede uydu.

*

Çevrimdışı Tunç Aş

• * Gezgin Korsan
  • 746
    • Yaşadığı Şehir
  • istanbul
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • m/v willys CJ3B
« Yanıtla #7 : Ağustos 13, 2019, 11:30:34 »
Tekne yapısını bilmiyorum ama ben şanzıman arızasından sonra kaplini tek civatayla tutturduğumu unutup marşa basınca şaftı yamultmuştum . Yenisini teknemi  yeteri kadar ''başlayıp'' denizde takmıştım
*Şanzımanın makinenizin ayna kısmıyla uygun olduğunu kontrol edin .mümkünse uygununu alın yoksa yeni ayna yaptırmak zorunda kalırsınız
*Şanzıman makine gücüne uygun olmalı
*Şanzımanın devir  oranı eskisiyle uygun olmalı
*Makine + şanzıman + kaplin line problemi olursa aklınızda olsun açılı şanzımanlar da var maximum 8°
*Şaft kalınlığı eskisine uygun olmalı yoksa kaplin flanşını da değiştirmek zorunda kalırsınız 
*Şaft kısa gelirse ve açı da (line) uyuyorsa  makineyi kaydırma ihtimalini unutmayın
*Tekne illa karaya çıkacaksa herşeyi tabiti caizse civatasına kadar  tedarik etikten sonra ve teknede denedikten sonra alın çekekteki süreniz uzamasın
*Teknemdeki -ustanın bana kazığı- dandik mekanik şanzımanı 2/1 Hertz ile değiştirmiştim  çok ta memnun kalmıştım
Sahibinden.comda çok var uygununu bulabilirsiniz
Kolay gelsin

« Son Düzenleme: Ağustos 13, 2019, 11:33:10 Gönderen: Tunç Aş »
üç çeşit insan vardır ;yaşayanlar,ölüler ve denizciler