0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

T. K.

Ynt: sintine pompası montajı
« Yanıtla #30 : Şubat 07, 2010, 14:42:30 »

Bildigim kadariyla :

Bir devre uzerinde elektronlarin yonu uretecin (-) kutupundan (+) kutupuna dogrudur.

Ancak akim yonu tersi olarak KABUL EDILIR. Yani uretecin (+) kutupundan (-) kutupuna dogru.

Farkindayim, "kabul edilir" lafi pek bir muallak ama durum sanirim boyle.

*

V. P.

« Yanıtla #31 : Eylül 03, 2012, 13:29:58 »
Bende de aynı sorun olmuştu. Eksi ve artı kutuplarının bağlantılarını değiştirince düzeldi.

*

R. E.

« Yanıtla #32 : Mayıs 06, 2016, 21:51:00 »

Sevgili Korsanlar

Otomatik sintine pompası almıştım kışın. Teknede duruyordu. Geçen yağmurlarda havuzluğa hatırı sayılır su biriktiğinden bağlamayı düşündüm. Karton kutusu ıslanış ve erimiş. Kutunun içindeki katalog da.

Üstünde + etiketi olan kahverengi bir kablo, ayrıca birbirine sarmalanmış,  kahverengi ve siyah iki adet kablo daha var. Bunları nasıl bağlayacağım. Sanırım biri pompayı doğrudan çalıştırmak için, diğeri de su dolunca otomatik devreye girmesi için.

Sadece otomatik çalıştırma ucunu bağlayıp diğerini bağlamasam olur mu? Anahtar mı koymak gerekir birinden diğerini seçmek için ikisini de bağladığımda?

Teşekkürler
Saygılar

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #33 : Mayıs 06, 2016, 22:14:35 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Sadece otomatik çalıştırma ucunu bağlayıp diğerini bağlamasam olur mu? Anahtar mı koymak gerekir birinden diğerini seçmek için ikisini de bağladığımda?
Şeması şöyle bişeydir;
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

switch takmayacaksanız oto ucuna elektrik vermeniz yeterli, su yükselince otomatik çalışır.
« Son Düzenleme: Mayıs 06, 2016, 22:16:29 Gönderen: Özgür Ökten »

*

R. E.

« Yanıtla #34 : Mayıs 07, 2016, 06:15:43 »

Çok teşekkür ederim.
Sağolun..

*

A. I.

« Yanıtla #35 : Temmuz 16, 2018, 21:24:26 »
Benim de bir sorum olacak...

Otomatik sintine pompasının elektriğini kontrol panelinden mi almak lazım yoksa (both şalter kapalıyken bile çalışacak şekilde) direkt aküden mi?

Aküden alınacaksa araya sigorta koymalı mı? Koymalı ise kaç amperlik sigorta koymalı? 
*

A. Ç.

« Yanıtla #36 : Temmuz 16, 2018, 21:33:19 »
Otomatik sintine pompasınını elektriğini both şalterin tenvirat aküsü bağlantısından alabilirsiniz. Sigorta mutlaka koymalısınız. Sigorta mutlaka koyulmalı. Amper değerii ise kullandığınız pompa üzerinde belirtilmiştir, Pompalar atabildikleri su miktarına göre değişik güçtedir bu nedenle üretcisinin verdiği değere uygun sigorta kullanılmalı. Kaç amper çektiği bellirilmişse o değerin az üstünde bir sigorta kullanabilirsiniz.
*

A. I.

« Yanıtla #37 : Temmuz 23, 2018, 15:52:27 »
Aynen dediğiniz gibi monte ettim.
Çok teşekkürler Ahmet korsanım  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. E.

« Yanıtla #38 : Temmuz 25, 2018, 10:14:18 »
Digital voltmetre ile mi anlaşılır ancak?
Voltmetrenin (+) ucu belli midir? Kırmızı renk mi olur?

Bende bir kontrol kalemi var. Bir oto elektrikçi dostum (şimdi rahmetli olan) vermişti. Artı uca dokunduğumda yeşil LED lamba yanıyor.
*

S. D.

« Yanıtla #39 : Şubat 05, 2020, 01:31:49 »
Otomatik sintine pompasınını elektriğini both şalterin tenvirat aküsü bağlantısından alabilirsiniz. Sigorta mutlaka koymalısınız. Sigorta mutlaka koyulmalı. Amper değerii ise kullandığınız pompa üzerinde belirtilmiştir, Pompalar atabildikleri su miktarına göre değişik güçtedir bu nedenle üretcisinin verdiği değere uygun sigorta kullanılmalı. Kaç amper çektiği bellirilmişse o değerin az üstünde bir sigorta kullanabilirsiniz.

Ahmet kaptanım, benim sintine pompası da both saltere bağlı ve şalterini açarsam ancak çalışıyor. Both salterin tenvirat aküsü bağlantısı nasıl bir şey ve tam olarak nerede?
Bir de, mevcut pompa debisi yetersiz olacaktır diye ilave bir pompa alıp paralel bağlamak istiyorum. Suyu algılayıp devreye girebilmesi için Resimdeki gibi mevcut sintineye ait klape/flatör (?) benzeri bir şey de almalı mıyım, yoksa otomatik pompalar suyu direk algilayabiliyorlar da flatöre gerek yok mu?
Son olarak otomatik ile tam otomatik sintine pompası arasında ne gibi fark var?
Teşekkür ederim.

Not: siyah olan kafa sanırım el sintinesinin emiş yeri.
*

A. Ç.

« Yanıtla #40 : Şubat 05, 2020, 08:19:46 »
Both şalter üstünde üç uç bulunur. Ortadaki tekne elektriğine giden ortak uçtur. Diğer ikisi ise akülere bağlıdır. Akülerünüzin biri bir uca diğeri ise diğer uca bağlıdır. Tenvirat aküsüne giden ucu bulup pompayı ona bağlamalısınız.

Sintinenizdeki pompa küçük bir pompa, sintineye gidebilecek yağmur suyu veya döktüğünüz bir şeyleri pompalamak için uygun. Bana göre teknede ikinci bir sintine pompası daha bulunmalı ve kaza halinde ciddi miktarda suyu kısa sürede pompalayabilmeli. Flatör su seviyesi ile devreyi açıp kapayan bir elektrik devresidir. Bazı pompalarda flatör pompanın içindedir. Benim önerim sintine pompasının ayrı flatörün ayrı olmasıdır, böylece bağımsız olarak biri arızalanırsa sadece onu değiştirirsiniz. Otomatik ile tam otomatik farkını bilmiyorum. belki de içinde flatör olan pompalar için kullanılıyordur.

Fotoğraftaki elektrik bağlantılarının mümkün olduğu kadar yukarıda yapılmasında yarar var. Elektrik bağlantılarını yaparken üstüne  büzüşen makaron geçirip, bağlantıyı yaptıktan sonra ısı ile büzüşmesini ve izolasyonu sağlamasını hedeflemelisiniz. Yine de sintine dibinde olup muhtemel su ile temas etmemelilier ki gerektiğinde pompaya giden elektrik bağlantısı kesilmesin. Farş tahtalarının hemen altı bağlantı için uygunudur.   Ben bu tür bağlantıları yaptıktan sonra kalıcı olabilmeleri için kablo çapına uygun bir plastik enjektör içine koyar  ve enjektör içine mastik doldururum. Böylece yer altı kablolarının bağlantılarının zift ile izole edilmesine benzer şekilde tamamen izole olurlar, yine de mümkün olduğu kadar az kablonun sintine tabanında olmasını sağlarım. Örneğin sizin kablolar flatörün hemen üzerinde duruyor. bu kablo yığını flatörün hareketli parçasının üstüne gelip flatörün çalışmasını da engelleyebilir.
*

S. D.

« Yanıtla #41 : Şubat 05, 2020, 11:43:42 »
👍 Çok teşekkür ederim Ahmet abi.