0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

D. E.

Yapıştırıcı mı güçlüdür bant mı?
« : Haziran 08, 2018, 10:09:26 »
Güzel bir TED-Ed videosu, türkçe altyazı seçeneği de var

*

O. E.

Ynt: Yapıştırıcı mı güçlüdür bant mı?
« Yanıtla #1 : Haziran 08, 2018, 13:36:10 »
Doğan hoca ,
Gerçekten çok güzel anlatım.
Hayatımda hiç bilmediğim duymadığım faydalı bilgi
ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM
Selamlar

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #2 : Haziran 08, 2018, 13:42:07 »
Doğan hocam,
Çok güzel video, harika anlatım, bulup paylaştığınız için teşekkürler.

Eski okuduğum şeylerden yapıştırma denilen şeyin aslında birbirine çok yakın olarak duran maddelerin atomlarının birbirlerini çektiği, yapıtırıcı dediğimiz şeylerin ise maddelerin pürüzlü yüzeylerini doldurarak, aradaki boşlukları tamamlayarak bu çekim kuvvetini ortaya çıkmasını sağlayan şeyler olduğunu hatırlıyordum, ama bu videodan sonra yapıştırıcıların "Van der Waals" bağı denilen, elektron paylaşımı olmadan meydana gelen bağlar sebebiyle çalıştığını öğrendim.

bu atomların birbirini çekmesi acaba kütle çekimi denilen şey midir?
Burada manyetizmanın etkisi var mı?
elektron paylaşımı yapılarak olan bağlar (metalik bağ mıydı?) nasıl oluyor?
Kovalent bağ, iyonik bağ filan vardı, kimdi onlar?

Konuyu az daha açsanız, beynimiz şenlense.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

D. E.

« Yanıtla #3 : Haziran 08, 2018, 20:41:40 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Doğan hocam,
Çok güzel video, harika anlatım, bulup paylaştığınız için teşekkürler.

Eski okuduğum şeylerden yapıştırma denilen şeyin aslında birbirine çok yakın olarak duran maddelerin atomlarının birbirlerini çektiği, yapıtırıcı dediğimiz şeylerin ise maddelerin pürüzlü yüzeylerini doldurarak, aradaki boşlukları tamamlayarak bu çekim kuvvetini ortaya çıkmasını sağlayan şeyler olduğunu hatırlıyordum, ama bu videodan sonra yapıştırıcıların "Van der Waals" bağı denilen, elektron paylaşımı olmadan meydana gelen bağlar sebebiyle çalıştığını öğrendim.

bu atomların birbirini çekmesi acaba kütle çekimi denilen şey midir?
Burada manyetizmanın etkisi var mı?
elektron paylaşımı yapılarak olan bağlar (metalik bağ mıydı?) nasıl oluyor?
Kovalent bağ, iyonik bağ filan vardı, kimdi onlar?

Konuyu az daha açsanız, beynimiz şenlense.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Özgür Kaptanım, bildiğimiz kadarı ile tabiatta 4 kuvvet var. Kütle çekim, elektromanyetik (EM) etkileşim, zayıf etkileşim, güçlü etkileşim. Bunlardan son ikisi atom çekirdeği kadar küçük mesafelerde etkin, dolayısı ile sadece çekirdeği bir arada tutmaktan ve nükleer bozunmalardan sorumlular.

Kütle çekimi ve EM etkileşim ise uzun mesafelerde etkin ama kütle çekimi EM nin yanında o kadar zayıf bir kuvvet ki buna bir örnek olarak iki elektron belli bir mesafede birbirini kütle çekiminden dolayı 1 birim kuvvetle çekiyorsa elektriksel itmeden dolayı 1000000000000000000000000000000000000000000 ( 42 tane sıfır yazdım zira herkes hayatında bir kez olsun bu rakamı görsün  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap birim kuvvetle itiyor.

Dolayısı ile atomik ölçekte kütle çekiminin hiçbir etkisi yok denilebilir. Ancak muazzam derecede büyük kütleler gezegenler galaksiler söz konusu olduğunda kütle çekimi kendini gösterebiliyor. (Günümüz fiziğini en çok meşgul eden mevzulardan biri bu: kütle çekimine kuantum temelli bir teori bulabilmek. Genişletilmiş standart modelden string teorisine kadar hep bu amaç peşinde koşuyor ve belli açıklamaları da var ancak laboratuvarda bu muazzam derecede küçük kuvveti diğerlerinden izole edip ölçmek çok çok ama çok zor dolayısı ile kesin birşey söylenemiyor. İspatlanamadıktan sonra da şık teorilerin bir esprisi yok.)

Elde bir tek EM kuvvet kaldı. Üzerine oturduğumuz sandalyenin bizi tutmasından kaslarımızı hareket ettirmemize, atomların molekülleri inşa etmesine, erimeye kaynamaya, yelkenin rüzgara direncine, pervanenin suyu itmesine  kadar (binlerce örnek sayılabilir, aklınıza gelen herhangi bir etkileşim yerçekimi ile alakası yok ise EM kökenlidir) herşeyden EM kuvvet sorumlu.

Bu mevzu bağlamında saydığınız iyonik, kovalent, metalik, van der waals  gibi atom ve moleküler arası etkileşimler de elektromanyetik temelli. (Elektrik ile manyetizma kelimelerini sürekli beraber kullanmanın sebebi de bu kuvvetlerin de esasında aynı şeyin farklı gibi görünmesinden ve buna bağlı tarihi sebeplerden)

Atom ve moleküller arası etkileşimlerden iyonik ve kovalent bağlar güçlü bağlardır çünkü doğrudan elektronların transferi ve paylaşılması söz konusudur.  (Metalik bunlara nazran biraz daha zayıftır) Böyle maddeler serttir, katıdır, yüksek sıcaklıkta erirler filan... Van der Waals (vdW) ise bunların yanında zayıf kalır ve ancak iki taraf kendi içinde mutlu ve elektron transfer etmekle veya paylaşmakla ilgilenmediği zaman kendini gösterme fırsatı bulur. Mesela helyum asal bir gazdır ne kendisi ile ne başka atom ile kimyasal etkileşime girmez ama vdW 'dan muaf değildir. (Hiçbir atom ve molekül değildir. ) Ama vdW zayıf bir kuvvet olduğundan helyum çok düşük sıcaklıkta hemen kaynar.

Peki hiçbir atom ve molekülün muaf olmadığı bu kuvvetin tabiatı nedir? Bizim enstitüde sovyet ekolünden hocalar vardı bunu şahane anlatırlardı. Bir ucunda + diğer ucuna - yük sabitlenmiş bir yay düşünün. Bu çok kaba bir model ama atomu temsil etsin. Nasıl yani? Nötr bir atomdaki rastgele oluşabilen yük dengesizlikleri ve salınımları açısından. Şimdi bu sistemden bir tane daha alıp bu iki yaylı yük sisteminin birbirini çekebileceğini gösterirlerdi. Hem de hiç kuantum mekaniği kullanmadan. O açıdan vdW zayıf bir etkileşim ama daha evrensel, diğerleri varken onu gölgeliyor sadece.

Böyle Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. E.

« Yanıtla #4 : Haziran 08, 2018, 23:42:50 »
İki yaylı model nasıl çekiyor, onu anlamadım.

*

S. Ç.

« Yanıtla #5 : Haziran 09, 2018, 03:05:06 »
.
« Son Düzenleme: Haziran 09, 2018, 03:08:16 Gönderen: Serdar Çırak »
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #6 : Haziran 09, 2018, 09:01:13 »
Valla böyle anlaşılır olunca fizik ne güzel şey arkadaş!
Doğan hocam anlatsın sabahlara kadar dinlerim. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Okul zamanı denk gelmedi ki  böyle anlatan.
Klavyenize sağlık.

öZgür (tapatalk)

*

T. Ö.

« Yanıtla #7 : Haziran 09, 2018, 09:25:00 »

Ben de..

TANER
*

D. E.

« Yanıtla #8 : Haziran 09, 2018, 09:43:37 »

Bir taraftaki spontane dengesizlik diğer tarafta indüklenmeye sebebiyet veriyor ve bu sistemde birbirine en yakın + ile - olduğundan net bir çekme kuvveti ortaya çıkıyor. Mesafeler ne çok büyük ne çok küçük olduğunda etkin bir mekanizma bu.

Şöyle birşey model: