0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

S. S.

RODKICKER tamiri
« : Kasım 06, 2018, 12:12:42 »
Herkese selamlar,
Teknemizde Selden marka gazlı amortisörlü bir Rodkicker var. Bumbayı amortisör sayesinde yelken basılmadığında tuttuğu için de balançina halatı bulunmuyor. Rodkicker'ın bumbayı olması gerektiği gibi tutmadığını farkettiğim için söktüm ve içindeki amortisörün gazının kalmadığını (Muhtemelen keçeleri vs bozulmuştur) gördüm. İçindeki orjinal amortisör Aratron G28-300-2500N-02 model. Biraz araştırdığım kadarıyla orjinal amortisör bulması zor ve çok pahallı ama benzer amortisörler kamyon ve otobüslerde de kullanılıyor. Eşdeğer amortisörü İstanbul'da (Tercihen anadolu yakası) nereden bulabilirim, tavsiyesi olan var mı?
Teşekkürler.

*

A. D.

Ynt: RODKICKER tamiri
« Yanıtla #1 : Kasım 06, 2018, 12:52:16 »
Bostancı sanayi ve İMES sanayi sitesinde bu tip parçalar satan yerler muhakkak vardır. Kaportacılara sorsanız bile onlar gösterir.

*

O. E.

« Yanıtla #2 : Kasım 06, 2018, 12:59:11 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Herkese selamlar,
Teknemizde Selden marka gazlı amortisörlü bir Rodkicker var. Bumbayı amortisör sayesinde yelken basılmadığında tuttuğu için de balançina halatı bulunmuyor. Rodkicker'ın bumbayı olması gerektiği gibi tutmadığını farkettiğim için söktüm ve içindeki amortisörün gazının kalmadığını (Muhtemelen keçeleri vs bozulmuştur) gördüm. İçindeki orjinal amortisör Aratron G28-300-2500N-02 model. Biraz araştırdığım kadarıyla orjinal amortisör bulması zor ve çok pahallı ama benzer amortisörler kamyon ve otobüslerde de kullanılıyor. Eşdeğer amortisörü İstanbul'da (Tercihen anadolu yakası) nereden bulabilirim, tavsiyesi olan var mı?
Teşekkürler.

Sencer ,
Yedpa'da olabilir...
Bize yakın

*

S. S.

« Yanıtla #3 : Kasım 06, 2018, 13:07:29 »
Bostancı sanayi ve İMES sanayi sitesinde bu tip parçalar satan yerler muhakkak vardır. Kaportacılara sorsanız bile onlar gösterir.
Teşekkürler, motor üstü merdivenin amortisörü için oralardan aldım ama bu 2500N'lik biraz daha zor bulacağım gibi. Biraz daha araştırayım.

*

O. E.

« Yanıtla #4 : Kasım 06, 2018, 15:47:44 »
Teşekkürler, motor üstü merdivenin amortisörü için oralardan aldım ama bu 2500N'lik biraz daha zor bulacağım gibi. Biraz daha araştırayım.

Tuna Lifte bak mutlaka vardır.Yedi düvele Gazlı amartüsör yaparlar....
Aklına hangi Otomobil gelirse .... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Kasım 06, 2018, 15:49:07 Gönderen: Oktay Eryılmaz »

*

E. A. A.

« Yanıtla #5 : Kasım 06, 2018, 20:10:42 »
İstanbulda bulmamanız imkansız ama aksilik vukuunda bir de İzmirde yıldırım amortisöre  telefonla sorun.  02324780036    05453218117
*

S. S.

« Yanıtla #6 : Kasım 07, 2018, 08:56:15 »
Evet dün akşam Rodkicker'ı tamamen söktüm, youtube'da bulduğum bir video sayesinde tahminimden kolay oldu, sadece amortisörün başına ve sonuna takılan parçalar ciddi yapışmış ve hafif korozyona uğramış onlar uğraştırdı. Bol bol WD40 ve çeşitli açılardan sevme, okşama, sıkıştırma ve sonunda tekme tokat dalma hareketleri sayesinde zarar vermeden ayrıldı. Amortisör fotoğraftaki gibi, korktuğum kadar sıradışı gelmedi gözüme, Cumartesi öncelikle Yedpa, Kadosan, DES, gibi sanayi sitelerimizi gezip eşleniği bulacağız.

*

Ü. Ö.

« Yanıtla #7 : Kasım 07, 2018, 09:36:13 »
Evet dün akşam Rodkicker'ı tamamen söktüm, youtube'da bulduğum bir video sayesinde tahminimden kolay oldu, sadece amortisörün başına ve sonuna takılan parçalar ciddi yapışmış ve hafif korozyona uğramış onlar uğraştırdı. Bol bol WD40 ve çeşitli açılardan sevme, okşama, sıkıştırma ve sonunda tekme tokat dalma hareketleri sayesinde zarar vermeden ayrıldı. Amortisör fotoğraftaki gibi, korktuğum kadar sıradışı gelmedi gözüme, Cumartesi öncelikle Yedpa, Kadosan, DES, gibi sanayi sitelerimizi gezip eşleniği bulacağız.

Bazı amortisörler milin içeri, dışarı girmesine izin verir fakat harekete karşı belli bir sönümleme direnci oluştururlar "sadece hareket halinde iken". Burada kullanılan ise içine sıkıştırılan havayı yay niyetine kullanıyor, yani gaz silindirde hiç kaçmayacak şekilde mili hep dışarıya ittiriyor. Yeni amortisör alırken kullanım şekli gözden kaçmasın.

Bu anlamda, sökülüp takılabilir bir sistemse bir pnomatikçide keçeler çok uygun fiyata değiştirilebilir. Genelde standard malzemedirler. Denemenizi öneririm. Tabi silindirin içi iyi durumdaysa uzun ömürlü olur. Bu tip sistemde milin boğaz keçesinin fazla bir önemi yok. Sadece piston keçesi önemli.
« Son Düzenleme: Kasım 07, 2018, 09:38:11 Gönderen: Ümit Özdoğan »
*

E. Ç.

« Yanıtla #8 : Kasım 07, 2018, 10:04:11 »
Meltaş ve Depomer'e sordunuz mu Sencer korsan ?

Meltaş: +90 212 9632001
Depomer: +90 224 211 1262 / +90 224 211 22 41
*

A. E.

« Yanıtla #9 : Kasım 07, 2018, 10:42:24 »
En uzun ve en kısa pozisyonda boyunu ölçüp yazabilirmisiniz lütfen. Benim de bir rodkicker imal projem var da. Elimde örnek amortisörle gezemiyorum. Bilinen model de yok. Onun için 2500 N ve ölçüler gerekiyor.
*

S. S.

« Yanıtla #10 : Kasım 07, 2018, 11:03:52 »
Meltaş ve Depomer'e sordunuz mu Sencer korsan ?

Meltaş: +90 212 9632001
Depomer: +90 224 211 1262 / +90 224 211 22 41
Erdem Korsan selam,
Evet sordum, ellerinde yokmuş, sipariş üzerine yurtdışından getiriyorlarmış, tahmin edeceğiniz üzere çok pahallı oluyor.
Teşekkürler
*

S. S.

« Yanıtla #11 : Kasım 07, 2018, 11:08:47 »

Bazı amortisörler milin içeri, dışarı girmesine izin verir fakat harekete karşı belli bir sönümleme direnci oluştururlar "sadece hareket halinde iken". Burada kullanılan ise içine sıkıştırılan havayı yay niyetine kullanıyor, yani gaz silindirde hiç kaçmayacak şekilde mili hep dışarıya ittiriyor. Yeni amortisör alırken kullanım şekli gözden kaçmasın.

Bu anlamda, sökülüp takılabilir bir sistemse bir pnomatikçide keçeler çok uygun fiyata değiştirilebilir. Genelde standard malzemedirler. Denemenizi öneririm. Tabi silindirin içi iyi durumdaysa uzun ömürlü olur. Bu tip sistemde milin boğaz keçesinin fazla bir önemi yok. Sadece piston keçesi önemli.
Bu amortisörde yüksek basınçlı gaz ile itme kuvveti oluşturuyor sizin bahsettiğiniz gibi (2500N), ve görebildiğim kadarıyla tamir edilecek şekilde üretilmemiş. Keçeler değişse bile gazın sıkıştırıldığı yerde sökülebilecek bir kısım yok. Alternatiflere bakıyorum o sebeple.
*

S. S.

« Yanıtla #12 : Kasım 07, 2018, 11:14:00 »
En uzun ve en kısa pozisyonda boyunu ölçüp yazabilirmisiniz lütfen. Benim de bir rodkicker imal projem var da. Elimde örnek amortisörle gezemiyorum. Bilinen model de yok. Onun için 2500 N ve ölçüler gerekiyor.
Aziz korsanım, ölçüler şu şekilde :
Vidalar hariç açık boyu 68 cm
Piston boyu 30.5 cm
Amortisör Çapı 2.8 cm
Piston Çapı 1.4 cm
Vida Çapı 1.4 cm
Vida Boyları 1.4 cm

Bir de bendeki Rodkicker'ı sökerken faydalandığım bir blog buldum linki aşağıda. Orada içerisindeki amortisörün bir alternatifinin tam çizimi ve Inch cinsinden ölçüleri var. Buradaki önemli sorun amortisörün iki başına takılması gereken parça. Onları bulmak zor, paylaştığım linkteki kişi, o parçayı eski amortisörden çıkarırken kırdığı için benzer bir halini yaptırmak zorunda kalmış. Youtube'da bulduğum bir başkası ise Selden'den direkt sipariş etmiş.

*

Ü. Ö.

« Yanıtla #13 : Kasım 07, 2018, 12:22:22 »
Nette bakınırken Bursa'da bir imalatçı buldum. Paslanmaz bile yapıyorlar.

*

S. S.

« Yanıtla #14 : Kasım 09, 2018, 08:58:39 »
Ufak bir güncelleme vereyim.
Hazırda bu özelliklerde bir amortisör bulamadık İstanbul'da. En yakın bulduğumuzun güç değeri yetmiyordu, isterseniz 2500N'ye çıkacak şekilde ek gaz basalım diyorlardı. Bursa'da bir firma, bize özel imal edebileceğini söyledi ama kullandığı malzemeler deniz ortamına uygun değildi maalesef. Sağolsun firma yetkilisi dürüst adam, "Abi 1 yıla kalmaz paslanır, bilgin olsun" dedi. Sonunda Tuzla'da tamamı paslanmaztan bunu imal edebilecek bir firma bulduk, diğerinin 2.5 katı fiyat ama olsun, deniş şartlarında bumbamızı sağlam tutalım dedik, sipariş verdik, bekliyoruz.
Bitmiş ürünü alınca resmini paylaşırım.