0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

S. Ç.

Ynt: Pas Tutmuş Alet Edevat
« Yanıtla #15 : Ekim 28, 2013, 23:47:50 »
WD40 ladıktan sonra alüminyum folyoyla silin bakın ne oluyor.Özellikle korozyona uğramış ve yeşilleşmiş paslanmazlarda.
Bir de,hani şişelerin içini parlatmak için sirke koyarsınız,sonrada gazete parçaları koyup çalkalarsınız ya,
ben bunu bir bardağın içine,bir parmak wd40 koyuyorum,sonrada alüminyum folyo parçaları koyup çalkalıyorum.Vida vb küçük parçalarda çok işe yarıyor.Kapı menteşeleri gibi zor sökülen korozyonla yeşermiş paslanmazlarada sıkın bekleyin ve  bir parça almnym folyoyla silin.

*

S. A.

« Yanıtla #16 : Ekim 29, 2013, 09:06:41 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
WD-40 zaten fısfıs kutusuna doldurulmuş gazyağından başka bir şey degilki

hüseyin korsanım gaz yağıyla WD-40 arasında bayağı fark var gibi geliyor  ahmet korsanın söylediği gibi formül esas olan herhalde gaz yağı ve mazot ilk etapta pası açıyor ama kalıcı değil koruyucu etkisi kalmıyor ama WD-40 hem açıyor  hemde uygulanan malzeme üzerinde belli bir süre koruyucu etki gösteriyor.
bu arada adamların reklamını yaptık acaba Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. D.

« Yanıtla #17 : Ekim 29, 2013, 10:02:10 »
Suat korsanım ev yapımı wd-40 yapmak için temiz gaz yağının içine birazıcık sıfır numara yağ katarsınız olur biter.Kullanımda gazyagı görevini yaptıktan sonra yavaşça buhar olup uçar,geride çok ince tabaka halinde o sıfır numara yağ kalır,koruma görevine devam eder.Olup olacak olan budur.
Temiz üstübüye biraz temiz yağ emdirilip metaller bu üstübü ile tozu alınır gibi silinirse aynen WD-40 ın yaptıgı görevi daha uzun süre ile BEDAVAYA yapar.
Saygılar

*

H. D.

« Yanıtla #18 : Ekim 29, 2013, 10:10:10 »
WD40 ladıktan sonra alüminyum folyoyla silin bakın ne oluyor.Özellikle korozyona uğramış ve yeşilleşmiş paslanmazlarda.
Bir de,hani şişelerin içini parlatmak için sirke koyarsınız,sonrada gazete parçaları koyup çalkalarsınız ya,
ben bunu bir bardağın içine,bir parmak wd40 koyuyorum,sonrada alüminyum folyo parçaları koyup çalkalıyorum.Vida vb küçük parçalarda çok işe yarıyor.Kapı menteşeleri gibi zor sökülen korozyonla yeşermiş paslanmazlarada sıkın bekleyin ve  bir parça almnym folyoyla silin.
Serdar korsanım yaptığınız;Galvanik korozyonun  işimize yarıyan yönde kullanımı.Alüminyum ile demir arasında bizim için işe yarıyan galvanik bağlantı oluyor ve bu galvanik akım pasları yerinden oynatıp yok olmalarına yarıyor.

*

A. F. B.

« Yanıtla #19 : Ekim 29, 2013, 10:25:24 »
Babadan kalma eski bir mengenenin üzerindeki yılların birikimi siyah güruhu ne yaptıysam çıkaramamıştım. Sonunda zımpara makinesine en ince zımparayı takıp güruhu toz halinde uçurdum. Makinenin girmediği yerleri elimle zımparaladım. Dişli bölümleri gresleyip diğer yerleri silah yağı ile yağlayınca mengene yenilendi tıkır tıkır kullanıyorum.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #20 : Ekim 29, 2013, 12:03:10 »
Özgür korsanım bir yanlışlık olmasın; nitrik asit  ve diger asitler degil pası sökmek daha fazla pas yaparlar diye biliyorum.
Bu tip bir bilginin/düşüncenin sebebi asitli temizlik sonrası suyla durulama yapılması ve malzemenin nemli kalması sorunu olabilir..
Ben daha önce bu yöntemi denedim, gayet başarılı oldu, sonrasında (suyla temizlik vb.) iyice kurulayınca yeni bir pas durumu olmadı.. belki son kat bir wd40 uygulaması (suyu uzaklaştırması ve katman oluşturması açısından) yararlı olabilir.

ayrıca tuz ruhu (hidroklorik asit) de metal oksitlerin (pas) temizlenmesinde oldukça etkilidir..

bu tip asit kullanımlarında tek sorun uzun süre uygulama yapılırsa (asitli kovanın içinde malzemeler uzun süre bırakılırsa) paslar çözüldükten sonra metal malzemenin kendisi de erimeye başlıyor, dikkat etmek lazım..

reaksiyon sırasında çıkan gazlara dikkat etmek gerektiğini de eklemek lazım tabi..
*

H. A.

« Yanıtla #21 : Ekim 29, 2013, 12:38:53 »
Suat korsanım ev yapımı wd-40 yapmak için temiz gaz yağının içine birazıcık sıfır numara yağ katarsınız olur biter.Kullanımda gazyagı görevini yaptıktan sonra yavaşça buhar olup uçar,geride çok ince tabaka halinde o sıfır numara yağ kalır,koruma görevine devam eder.Olup olacak olan budur.
Temiz üstübüye biraz temiz yağ emdirilip metaller bu üstübü ile tozu alınır gibi silinirse aynen WD-40 ın yaptıgı görevi daha uzun süre ile BEDAVAYA yapar.
Saygılar

Hüseyin korsanım, WD-40 kuruyup, sert bir koruyucu tabaka oluşturuyor, ince yağ kurumuyor , bence farkın bir kısmı burada, belki başka farklarıda vardır.
*

H. D.

« Yanıtla #22 : Ekim 29, 2013, 19:02:50 »
Hakkı korsanım söylediğiniz sert tabakayı gözlemek için WD-40 ı bir düzleme sıkıp etüd edecegim.Sonucunuda yazarım.
Özgür korsanım son yazdığına yorum yapmıyacagım,ama ben sizin söylediğiniz bu metodu denemem,çünkü çok uzun yıllar önce bu metoddan agzımın payını alıp terk etmiştim.
« Son Düzenleme: Ekim 29, 2013, 19:05:28 Gönderen: Hüseyin Durmaz »
*

S. Ç.

« Yanıtla #23 : Ekim 29, 2013, 19:33:16 »
Spreyleyip silinmezse aletin üzeri yapışyapış oluyor ve konulduğu yer acayip yağ kokuyor.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #24 : Ekim 29, 2013, 20:19:59 »
Özgür korsanım son yazdığına yorum yapmıyacagım,ama ben sizin söylediğiniz bu metodu denemem,çünkü çok uzun yıllar önce bu metoddan agzımın payını alıp terk etmiştim.

Tercih sizin tabi, ben de kendi yaşadığım tecrübeleri yazmıştım.

Şimdi biraz internetten araştırdığımda Vikipedia'da Hidroklorik asit (tuz ruhu) hakkında şunları gördüm;

Alıntı
Hidroklorik asit tipik bir asit özelliği olarak çinko, demir, magnezyum ya da alüminyum gibi birçok metale etki ederek, hidrojen açığa çıkarır...
Altın ve platin hidroklorik asitle tepkimeye girmezlerse de, aşağı yukarı bütün metallere etki eden kral suyu (hidroklorik asit - nitrik asit) karışımında çözünürler.
Metal oksitler (pas) genellikle hidroklorik asitte çözünmeye uğrarlar. Hidroklorik asidin pas giderici rolü, bu olaya dayanır.
ve bir de şu
Alıntı
Hidroklorik asidin en önemli işlevlerinden birisi, çeliğin temizlenmesi amacıyla yapılan dekapaj işlemidir. Bu işlem öncesinde, diğer aşamalar için demir üzerindeki pas alınır. %18 derişimindeki hidroklorik asit, demir üzerindeki karbonu ve pası almak için yeterlidir.
[/i]

Kendi tecrübelerim de bu asitlerin metalin kendisiyle de tepkimeye girmesi nedeni ile uygulama süresi-miktarı konusunda dikkat edilmesi yönünde.
*

H. D.

« Yanıtla #25 : Ekim 29, 2013, 20:23:23 »
Kendi tecrübelerim de bu asitlerin metalin kendisiyle de tepkimeye girmesi nedeni ile uygulama süresi-miktarı konusunda dikkat edilmesi yönünde.
Bütün amaçlanan iş veya istenmeyen durum sizin yazdığınız bu cümlede gizli zaten
*

S. A.

« Yanıtla #26 : Ekim 29, 2013, 20:55:32 »
Saygılar
hüseyin korsanım özellikle sizin fikirlerinize saygı duyuyorum hem ben hemde diğer korsanlarımız sizden  çok yararlı bilgiler alıyoruz  ben gazyağı ve mazotun belli bir zaman sonra uçmasından dolayı WD-40 kullanıyorum ama sizin fikir güzel kesinlikle deneyeceğim
saygılarımla
« Son Düzenleme: Ekim 29, 2013, 20:57:28 Gönderen: Suat Ateş »
*

H. D.

« Yanıtla #27 : Ekim 29, 2013, 21:00:45 »
Bu forumda hepimiz kardeş gibiyiz,birbirimizle bilgi alışverişi her zaman olmalı diye düşünüyorum,yeri geldiği zaman bilgilerimi ve tecrübelerimi yazmayı görev sayıyorum.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #28 : Ekim 29, 2013, 21:11:29 »
Bütün amaçlanan iş veya istenmeyen durum sizin yazdığınız bu cümlede gizli zaten

gizli değil canım, açık saçık ortada işte! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

ve doğal olarak asitlerle çalışmak dikkat gerektirir..
Ben de üzerinde kurukafa resmi olan, "dikkat asit" yazan ürünleri kullanmak istemem tabi ama asitlerle pas temizliği bilinen en hızlı ve etkili yöntemdir..
Bu yüzden tüm sanayi tesislerinde bu amaçla asitler kullanılır..

Bknz: "asidik yüzey temizleme" bölümü - Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Daha güvenli ve az riskli bir pas temizliği için limon kullanılabilir..
İçeriğindeki sitrik asit her türlü yüzey, kumaş ve döşeme üzerindeki pas lekelerini temizlemekte ev hanım ve beylerinin yardımcısıdır.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. D.

« Yanıtla #29 : Ekim 29, 2013, 21:35:42 »
Özgür korsanım
Sanayide demir pası temizliği için asit kullanımı vardır ama şu ufak noktayada dikkat etmek gerekir.Sanayi kullanacağı ham madde demire asit uygular,imal edilmiş mala asit uygulamaz,yine; imal edilmiş demirden aletlerin çoğunun üstünde nikelaj kaplaması vardır,pası kaldıralım derken bütün nikelaj kaplamasını eritip elimizde pası gitmiş ama görüntüsüde kel olmuş bir malımız söz gelimi iki agızlı anahtarımız olabilir.
« Son Düzenleme: Ekim 29, 2013, 21:36:16 Gönderen: Hüseyin Durmaz »