0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

D. Y.

Motor için soğutma fanı
« : Şubat 09, 2012, 16:08:24 »
Serdar korsan merhaba,
yanlış hatırlamıyorsam dijital voltmetre almıştınız. Monte edebildiniz mi ? Memnunmusunuz.
« Son Düzenleme: Şubat 09, 2012, 16:09:40 Gönderen: Derya Yenigün »

*

S. Ç.

Ynt: Ynt: ŞİŞME BOT TAMİRİ ve JENERATOR
« Yanıtla #1 : Şubat 09, 2012, 18:00:56 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Serdar korsan merhaba,
yanlış hatırlamıyorsam dijital voltmetre almıştınız. Monte edebildiniz mi ? Memnunmusunuz.

Evet hem işe yarıyor hemde şık bence,ayrıca birde dijital ısı göstergesi aldım oda çok işe yarıyor hatta motor hava fanlarının bile nazaman çalışacağını biliyorum.Yani gösterge 80 c yi gösterince hemen arkadaki hava kanal deliklerine elimi götürünce ve sıcak hava basmayı hissedince sistem devreye girdiği için rahatlıyorum.(51 hp yanmarda 80 c de sogutma fanları devreye giriyor.) Nasıl monte ettiğimi de ilgilenirseniz anlatırım.

*

H. A.

« Yanıtla #2 : Şubat 10, 2012, 00:01:12 »
Serdar korsan merhaba,
Serdar korsan merhaba,

Serdar korsanım , yanmar motor soğutma fanlarını sizmi taktınız, neden ihtiyaç duydunuz.
Serdar korsan merhaba,

Evet hem işe yarıyor hemde şık bence,ayrıca birde dijital ısı göstergesi aldım oda çok işe yarıyor hatta motor hava fanlarının bile nazaman çalışacağını biliyorum.Yani gösterge 80 c yi gösterince hemen arkadaki hava kanal deliklerine elimi götürünce ve sıcak hava basmayı hissedince sistem devreye girdiği için rahatlıyorum.(51 hp yanmarda 80 c de sogutma fanları devreye giriyor.) Nasıl monte ettiğimi de ilgilenirseniz anlatırım.

*

H. A.

« Yanıtla #3 : Şubat 10, 2012, 00:04:07 »
Serdar korsanım alıntı işini beceremedim, yanmar motora soğutma fanlarını sizmi taktınız, neden ihtiyaç duydunuz.

*

S. Ç.

« Yanıtla #4 : Şubat 10, 2012, 01:40:46 »
Belki adını yanlış söylemişimdir ama çoğu teknede olduğunu zannediyorum.Yani motor kısmında sistemde var,sonradan ilave edilmiş birşey değil aşşağıdaki resimdede oklarla gösterdim karşılıklı iki delik var birinden hava giriyor,diğerinden sıcak bir şekilde çıkıyor.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. Z.

« Yanıtla #5 : Şubat 10, 2012, 01:43:19 »
Sanırım burada kastedilen fanlara "blower" adı veriliyor. Yani genelde salyangoz şeklinde olan, saç kurutma makinası gibi ses çıkaran havalandırma fanları. Bende teknede kontağa bağlı olarak manuel açılıp kapatılabiliyor ve habire açık unutuyorum. Bu yüzden Serdar korsanın motor sıcaklığı belli bir dereceye geldiğinde çalışma sistemi fikri süper.
 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Nasıl monte ettiğimi de ilgilenirseniz anlatırım.
Aynı sistemi ben de kurmak isterim. Ayrıca motor ısısını alan cihazın nasıl bir şey olduğunu ve ısıyı nereden ölçtüğünü de merak ettim. Hem belki fanın çalıştığını motor sesinden duyamıyorsak devreye girdiğinde yanan bir lamba ile işi geliştirebiliriz.
*

T. G.

« Yanıtla #6 : Şubat 10, 2012, 13:25:47 »
Fanlar ısıta duyarlı bir röle koymanıza gerek yoktur .  Motor seyrinde otomatik olarak devreye  girsin kontağa bağlayın..
*

H. A.

« Yanıtla #7 : Şubat 10, 2012, 17:51:44 »
Anladığım kadarıyla bu fanlardan benim tenedede var ama kontağa bağlı olduğuğundan ben farketmedim. Servis bakıma geldiğinde soracağım.
*

S. Ç.

Ynt: Motor için soğutma fanı
« Yanıtla #8 : Şubat 10, 2012, 19:37:41 »
Yanlis anlasilmis,monte ettigim sey fanlar degil ısı göstergesi,fakat benim teknede fanlar kontağa baglı degil,motor isisi 80c ye gelince calismaya basliyor araba radyotor fanı gibi.
*

H. Z.

« Yanıtla #9 : Şubat 10, 2012, 21:35:07 »
Hararet müşirine mi bağlı?
*

U. K.

« Yanıtla #10 : Şubat 10, 2012, 21:52:26 »
ısı değil sıcaklık.
düzeltir, sevgilerimi sunarım.
*

C. D.

« Yanıtla #11 : Şubat 10, 2012, 21:58:22 »
Piyasada termik kontak diye ararsanız bulabilirsiniz.
Fiyatı oldukça makul
Normalde açık ve ya normalde kapalı kontak formunda olanları var.
35-50-60-70-80-90-100 derecelik olanları var.
Kuru kontak oldukları için 220 voltta da 12 voltta da kullanılabiliyor 10 amper düzeyinde
sorunsuz çalışıyor seçtiğiniz dereceye geldiğinde sistemi çalıştırıyor sistem soğuduğunda
fanı durduruyor.
*

H. Z.

« Yanıtla #12 : Şubat 10, 2012, 22:16:32 »
Bunu bir yere bağlamayıp termometre gibi ortama mı koyuyoruz Can abi?
*

T. G.

« Yanıtla #13 : Şubat 10, 2012, 22:36:33 »
Piyasada termik kontak diye ararsanız bulabilirsiniz.
Fiyatı oldukça makul
Normalde açık ve ya normalde kapalı kontak formunda olanları var.
35-50-60-70-80-90-100 derecelik olanları var.
Kuru kontak oldukları için 220 voltta da 12 voltta da kullanılabiliyor 10 amper düzeyinde
sorunsuz çalışıyor seçtiğiniz dereceye geldiğinde sistemi çalıştırıyor sistem soğuduğunda
fanı durduruyor.
İlginç ama pek gerekli değil  uzun bir seyirden gelmişsiniz aküler dolmuş demirlediniz ve makineyi kapatmışsınız . Fan hala gar gar çalışacak canım akünün a....a  k.....k   
 Sıcaktan 2 gün sonra bozulacak servis çağıracaksın  tamircide tecavüz edecek  .
sevgi saygı ve yüksek hürmetlerimle
*

C. D.

« Yanıtla #14 : Şubat 10, 2012, 22:37:54 »
dur resmini yollayayım
ısınan yüzeye konabildikleri gibi araçlardaki hararet müşirleri gibi suyla ilintili kısımlara da konabiliyor.