0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. Ö.

Güvertedeki pas lekeleri için ne yapabiliriz .Okzalik asit tavsiye edildi,nasıl kullanabiliriz.Konu hakkında bilgisi olan arkadaşların yardımına ihtiyaç var .Teşekkürler

*

A. Ç.

Oksalik asit (ıspanak asidi) kristalize olarak satılır. Sulandırarak kullanılıyor. Sirkeden ve limondan daha güçlü, özellikle pas konusunda oldukça başarılı. Bulamazsanız, sulandırarak kezzap kullanabilirsiniz.  Sürüp biraz bekleyeceksiniz sonra su ile yıkayacaksınız.

Oksalik asidi ben 2 n olarak sulandırmıştım.

*

S. Z.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Oksalik asit (ıspanak asidi) kristalize olarak satılır. Sulandırarak kullanılıyor. Sirkeden ve limondan daha güçlü, özellikle pas konusunda oldukça başarılı. Bulamazsanız, sulandırarak kezzap kullanabilirsiniz.  Sürüp biraz bekleyeceksiniz sonra su ile yıkayacaksınız.

Oksalik asidi ben 2 n olarak sulandırmıştım.

Aynen Ahmet korsanin dedigi gibi. Ayrica Teak temizliginde de kullanilabiliyor diye biliyorum ben...

*

C. E.

Teknenin ilk sahibinden kalmıştı. Gayet etkili...

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

N. K.

Oxsalic asit. Organik asit çeşitlerinden.  Ancak buharı çok zararli sicaklikla gaz buhar ortaya çıkarır.  Düşük korozif özelliği ile mermer ve mermeritlerde parlatici olarak, tekstil sanayinde agartici olarak, ahsap sanayinde agartici olarak, metal sanayinde pas Sökücu olarak, kuru temizleme sektöründe kan çözücü, pas çözücü ve bazı mürekkep çeşitlerinin çıkarılmasında, arıcılık sektöründe varroa mücadelesinde kullanilir. Her ne kadar organik asit olsada eldiven ve maskesiz kullanmamakta yarar var.

Bu arada söylendiği gibi kezzap yani hidroklorik asit kullanmanizi önermem çünkü hcl inorganik asitlerden ve aşırı korozif kullanacaginiz yuzeyde hasar birakabilir. Ayrica gazi çok zehirlidir. Soğukta bile gaz cikarir.

*

D. E.

Oxalic asit' i suya %10  oranında karıştırıp, bu  karışım'ı sprey ile paslı yüzeylere püskürttükten sonra bir kaç dakika bekledikten sonra silerek temizlemeliyiz diye biliyorum. Ama Henüz denemediğim için sonucundan emin değilim. Varsa, deneme sonuçlarından bilgi verebilirseniz, seviniriz.
*

M. E.

Güverte ve jelkotta pas ve benzeri inatçı lekeler (şarap, kahve ve ayakkabı) için biz fosforik asit kullanıyoruz. Neptün un bu iş için üretilmiş bir ürünü var ancak oldukça pahalı. Nevzat Korsan'ın tarif ettiği gibi püskurterek tatbik edilir ve biraz beklenirse, sert fırça ile daha iyi sonuç alınıyor. Biz asiti %50 sulandırdık. Kesinlikle eldiven ve cilt-göz temasına engel olunması gerekiyor...

*

K. U.

Bu işler için Porçöz de kullanılabilir. Temini kolay sonuç iyi ve hızlıdır.
*

A. S.

Oxalic asit' i suya %10  oranında karıştırıp, bu  karışım'ı sprey ile paslı yüzeylere püskürttükten sonra bir kaç dakika bekledikten sonra silerek temizlemeliyiz diye biliyorum. Ama Henüz denemediğim için sonucundan emin değilim. Varsa, deneme sonuçlarından bilgi verebilirseniz, seviniriz.

Geçen sene sevgili Özkan ın önerisi ile oksalik asidi alıp teknenin esanjörünü temizlemek istemiştim sonra fiziksel yolla temizledik ,eldeki okzalik asidi Mustafa korsana verdim kullansın heyecanla neticeyi bekliyorum , netice iyi olursa kullanırız Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. Ö.

Olar Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap önce sen kullansan :p
*

S. Z.

Geçen sene sevgili Özkan ın önerisi ile oksalik asidi alıp teknenin esanjörünü temizlemek istemiştim sonra fiziksel yolla temizledik ,eldeki okzalik asidi Mustafa korsana verdim kullansın heyecanla neticeyi bekliyorum , netice iyi olursa kullanırız Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Olar Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap önce sen kullansan :p
3 sezondur teaklerin temizliginde kullaniyorum. Suyla 10% ile 15% arasinda bir oran yeterli oluyor. Bir kabin icinde karisim hazirlandiktan sonra bildigimiz boya fircasiyla uyguluyorum teak zeminin uzerine. Yuzeydeki kisin pisligini aliyor. Direk temas yapilmasinda bir sakinca yok. Hic eldiven kullanmadim simdiye kadar. Uygulamadan sonra 30 dk kadar bekleyip duru suyla tekrar yikiyorum. Zimpara kadar sarimsi bir renk elde edmiyorsunuz ama unutulmamamlidir her zimparadan sonra teak kalinligi inceldiginden bir sure sonra zimparalanacak teak de kalmaz...
*

K. U.

....

HCOOH kullansa idin pırıl,pırıl olurdu.... En iyisi reklam olmasın por çöz....

*

M. M.

HCOOH Yanılmıyorsam formik asıt oluyor.   kimyacı Korsanlar daha iyi bilirler de eğer formik ise  halkarasında  Karınca asidi diye bilinir ...

sıvı asitlerdendir ancak temini zor olabilir .. Oksalik asit her zaman doğru olanı diye düşünüyorum...
*

A. S. E.

Demir ağabey,ben geçen hafta oksalik asiti denedim(6. sanayide bir deterjan üreticisinden buldum).200 cc suda 2 çay kaşığı kristal şeklindeki oksalik asidi karıştırıp püskürterek krom malzemelerde kullandım.Sonuç sarfedilen az emeğe karşılık oldukça tatmin ediciydi.Ayrıca okuduğum kadarıyla paslanmaz üstünde bir tabaka oluşturup yeni paslanmanın süresini uzatıyormuş Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 
*

D. E.

Ben bu yaz başı okzalik asidi, 1' e 2 ( 1 asit+ 2 su ) ile sulandırarak iyice karıştırdım ve tamamen sıvılaştıktan sonra ( kristaller) Kromlara ve Güverte üzerindeki ( jelkottaki ) pas lekelerine püskürtüp, 3-5 dakika bekledikten sonra skoç ve fırça ile temizleyip, bol su ile yıkadım ve bezle sildim. Şimdi , yaz sonunda, Kromlar gene paslanmaya başlamış. Yani benim gözlemim; Okzalik asit ile pas kolay temizleniyor, ama pasa karşı her hangi bir koruma sağlamıyor. Koruma için; kanımca Silikon veya Teflon esaslı  VAX ürünlerinden kullanmak gerekecek.