0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

G. B.

ırgat neden çalışmıyor?
« : Nisan 10, 2011, 22:52:13 »
Bir hafta önce çalışan ırgat şimdi çalışmıyor ise ne olmuş olabilir?
Normalde, motor çalışmıyorsa ırgat da çalışmıyor. Bu nedenle, önce motoru çalıştırıyorum, sonra ırgatın şalterini açıyorum, daha sonra da el kumandasının düğmesine basıyorum. Tık yok.
İlk akla gelen "sigorta atmıştır". Tekne firmasına sordum, ırgatın şalterinin aynı zamanda sigorta olduğunu söylediler.
Tekne, Beneteau, Oceanis 34.

*

M. E.

Ynt: ırgat neden çalışmıyor?
« Yanıtla #1 : Nisan 10, 2011, 23:06:02 »
Güven Korsan,
bu dediklerinizi yaptığınızda ırgata elektrik gelip gelmediğini kontrol edebiliyor musunuz? bir multimetre ile de olur ya da  bir ampulle de...
eğer elektrik geliorsa, kumanda sorunu olabilir. söküp bakın derim.
orada da sorun yoksa solenoidi takılmış olabilir. üzerine ağır bir anahtar ile hafifçe tıklayarak yoklayabilirsiniz.

*

C. Y.

« Yanıtla #2 : Nisan 10, 2011, 23:59:05 »
M. Erem korsanim gerekenleri yazmis Guven Korsan.
Irgat devresinde Role varsa onu da kontrol edin..
Bir kucuk tavsiye: Bu ariza giderilene kadar irgat salterini KESINLIKLE kapali tutmayi unutmayiniz.

*

Ö. Y.

« Yanıtla #3 : Nisan 11, 2011, 00:55:18 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
............... ırgatın şalterinin aynı zamanda sigorta olduğunu ..........

Yukaıda anlatılanlara ilave olarak, benim önerilerim:

1.Bu tür şalterlerin bazen off'dan on'a geçerken, şalter içindeki mekanizması off'da kalabiliyor, bu nedenle on-off-on geçişini sertçe bir kaç kez deneyin...
2.Yukarıdaki madde çözüm olmaz ise, motorun çalıştığının sinyali bir kablo ile ırgat devresine gelir, bu kabloyu bulup çalışıp çalışmadığına bakabilirsiniz. Motor çalışsa bile, bu kablo görev yapmazsa ırgat motorun çalıştığını anlamayacağından çalışmaz.
3.El kumandasının fişi çıkmıştır Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

m.

« Yanıtla #4 : Nisan 11, 2011, 01:21:02 »
Benim önerim,
El kumandasının takıldığı yerdeki fişe ince olmayan bir kablo ile devreyi tamamlayın... Yukarı aşağı fiş yerlerini değiştirerek deneyin.
Eğer ırgat çalışıyorsa sorun kumandada...
Çalışmıyorsa elektirikçi çağırın... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

C. Y.

« Yanıtla #5 : Nisan 11, 2011, 01:58:04 »
Mehmet, Elektrikci cagiracaksak ne yazip duruyoruz Birader :-)
*

m.

« Yanıtla #6 : Nisan 11, 2011, 02:23:20 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Mehmet, Elektrikci cagiracaksak ne yazip duruyoruz Birader :-)

Valla ondan sonrasında durum sakat... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Yok, 5- 6 kere ırgat sökmüş ve görmüş biri olsam belki uğraşırım ama bu ırgat aletinden hep ürkerim...
Çünkü bunların motorları falan çok ters yerde...Zinciri alırken bile kan beynime hücüm ediyor tepesi üstü durmaktan... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Kısa devre filan yapar, apansız çalışır bir tarafları kaptırmak var... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bir de kolay kolay arıza yapacak bir şey değil bu meret.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Yanlız kullanıma dikkat etmek lazım.
Şu bakımdan; limandayken bunun kavelatasını uzun süre sıkılı bırakmamak lazım...Birbirine kaynıyor, bir daha açılmıyor...
Fişden su girmemesine dikkat etmek lazım... Fişin kapağı daima kapalı dursun...  

« Son Düzenleme: Nisan 11, 2011, 02:25:31 Gönderen: Mehmet Sütçü »
*

S. Ç.

« Yanıtla #7 : Nisan 11, 2011, 03:15:00 »
Benim teknede de bazen çalışmıyor.Ben kumandaya bastığımda çalışıyor bazen de durup ırgat motorundan tık diye bir ses geliyor ve çalışmıyor.O zaman ırgat motorunun yanında bir demir levye var. Onunla Türk işi sertçe Irgat motoruna vuruyorum.ve çalışmaya devam ediyor.Eğer sizdede bu tip bir ses geliyorsa içindeki kömürler problemli demektir.Bence elektrikçiden önce sizde bir hızlıca vurun.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

K. D.

« Yanıtla #8 : Nisan 11, 2011, 08:45:38 »
Kumanda soketi genelde okside oluyor , Quick lerin yedek soketleri marintürk de var, kumandayı sokup telefon teli ile dişi soket üzerinden uçları anahtarlayınız, çalışırsa suçlu bellli Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. A.

« Yanıtla #9 : Nisan 11, 2011, 08:50:15 »
Benim Irgattada sorun vardı( Irmak Marin marka-1500 Watt). 4 ay evvel çalışan ırgat çalışmıyordu.
Benim buradan elektrikçi bir arkadaş aldım Cumartesi günü. Sigorta kablo vs heryere baktı ırgat çalışır vaziyete geldi fakat zinciri salıyor ama çekerken sıkışıyordu ırgat. Naptıysak çözemedik. En sonunda Irgat motorunu söktük arkadaşın atölyesine götürdük orada dağıttık motoru ve gördükkü motorun yatakları hasar görmüş. Bu işi orada kendimiz yapamayacağımızı anlayınca ümraniye sanayide bu işi yapan bir yere gittik. Adamlar 2 saatte Motorun yataklarını sardılar motoru toplayıp verdiler bize. Neyse geldik taktık motoru canavar gibi çalışıyor. Bu seferde Irgat motorunun kapağını kapatamıyoruz. Adam toplarken motorun kapağını kapatırken bir tur döndürmüş öyle kapatmış. Üste gelen kablo bağlantı cıvataları bu sefer yana geliyor ve buda kapağa sürttüğünden kapağı kapatamıyoruz. Bu yüzden motoru tekrardan söküp dağıtmak zorunda kaldık ve birdaha topladık. Motoru sardırmaya götürürseniz mutlaka adam nasıl söktüyse aynı şekilde taksın buna çok dikkat edin. Biz haybeye motoru dağıtıp topladık. Irgatın üzerindeki düğmeler kumanda etmiyordu onuda ara tara bir kablonun, ırgatın kapağını en son söktüğümüzde sıkışması ve hasar görmesi sonucu elektriği iletmemesinden kaynaklandığını belirledik ve o kabloyuda değiştirdik. Şu anda ırgat gayet güzel çalışıyor.
Birde eğer size derlerse, arkadaş sen şimdi bize 200-300 TL bırak biz bunu sana yapar veririz derlersede sakın bırakmayın, götürün kendiniz sardırın. Bana öyle dediler  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bende oldu canım hemen bırakayım dedim  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Benim arabayla gittik Ümraniyeye Adam 70 TL dedi ben 50 dedim, 60 TLye bağladık işi.
Birde adam ırgatınızı fazla zorlamayın dedi, fazla zorlanan ırgat bir süre sonra yatak döşek hasar görüyor dedi. Ben genelde demiri çekerken demire doğru yol verip ırgatın yükünü alıyorum ama bazen unuttuğumuzda oluyordur mutlaka.
Selam,Saygı ve En derin Sevgilerimle
*

G. B.

« Yanıtla #10 : Nisan 11, 2011, 22:03:07 »
Tavsiyelere teşekkürler,

Tekne ile ilgili bir çok konuda olduğu gibi, elektrik konusunda da iyi sayılmam.

Her iki sorunun da kablolarda olduğu ortaya çıktı:

Kablo bağlantılarını kurcalayarak, gösterge sorununu tesadüfen giderdim.

Irgatın ise sigortaları sağlam çıktı, ancak motorun yanında, ırgata elektrik bağlantısı yapan, belki de daha doğrusu Önder korsanın hatırlattığı gibi, motorun çalıştığı sinyalini ırgata aktaran minik fiş kırılmış ve kablo boşta sallanıyordu. Kimsenin kurcalamadığı, herhangi bir şeyin çarpması söz konusu olmayan bir yerde bu kırılma neden oluşabilir? Tekne henüz bir yaşında.

Kim bilir daha ne kadar çok şeye böyle şaşıp kalacağım.

Ancak şurası muhakkak ki, ne kadar çok arıza olursa o kadar çok öğreniyorum.

İnsan da öyle değil mi, kendi vücudunu yaşlandıkça tanımaya başlıyor, hastalıklar bir biri ardına baş gösterdikçe
*

A. E.

« Yanıtla #11 : Mayıs 13, 2023, 19:25:14 »
Murat bey müsait olduğunuzda ümraniye sanayide ırgat motorunu yaptırdığınız ustanın iletişim bilgisi ya da adını yazabilir misiniz özelden ya da buradan teşekkürler
*

A. K.

« Yanıtla #12 : Mayıs 13, 2023, 21:54:10 »
Irgatlarda genellikle temas problemi oluyor.  Oksitlenen kablo pabuçları akım geçirmede sorun yarattığı için bakımı yapılması , izolasyonun yapılması  önemli