0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. Y.

Gusher 10 Whale Pump problemi
« : Temmuz 22, 2014, 15:17:35 »
Merhaba arkadaslar,

Ilk once denizcilige yeni basladigimi belirtmek isterim. 1976Hallberg Rassy Rasmus 35 model bir teknemiz var.Kozmetik bakimlari haric fena cok da kotu durumda degil gibi. Zorlu bir Hollanda - Turkiye yolculugun ardindan Yalova Setur'a baglandik. Artik sorunlarla ilgilenme zamani.Ilk olarak sinsite pompasindan baslamak istedim. Suan uzerinde manuel Gusher 10 mk2 whale pump bulunmakta.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Yol boyunca bizi yalniz birakmayan pompamiz sonunda iflas etti. Kisisel gorusum vakum etkisi yapan 3 numarali fotograftaki plastik etrafinda kelepce olan parcada sorun var cunku hic bir etkisi yok sintinede duran ucunda ne hava ufluyor nede celiyor.

Benim sorum bu pompanin yedek parcalarini Turkiye de bulabilirmiyim? Istanbul birinci tercihimdir.

Simdiden yardimlariniz icin tesekkur ederim.

Not: umarim dogru bolumde acmisimdir basligi.

Sent from my iPhone using Tapatalk

*

A. Ç.

Ynt: Gusher 10 Whale Pump problemi
« Yanıtla #1 : Temmuz 22, 2014, 16:41:44 »
Çok basit sistemle çalışan pompalardır.  Emişte ve çıkış ağzında iki adet valf vardır. Araya parça sıkıştı ise pompa çalışmaz. Etrafında kelepçe olan parça ise pompalama görevi yapan diyaframdır. Yırtığı varsa değiştirmeniz gerekir, ama kolay kolay yırtılmazlar.

*

K. E.

« Yanıtla #2 : Temmuz 22, 2014, 16:42:04 »
AliBey Merhaba,
Öncelikle tekneniz hayırlı olsun,güzel bir tekne almışsınız.
Aradığınız pompanın yedek parçalarına beşiktaşta rampadan inerken sağ tarafta Polimarin Şirketinden tedarik edebileceğiniz kanaatindeyim.
aygı, Sevgi ve Selametle

*

A. Y.

« Yanıtla #3 : Temmuz 22, 2014, 18:06:59 »

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Çok basit sistemle çalışan pompalardır.  Emişte ve çıkış ağzında iki adet valf vardır. Araya parça sıkıştı ise pompa çalışmaz. Etrafında kelepçe olan parça ise pompalama görevi yapan diyaframdır. Yırtığı varsa değiştirmeniz gerekir, ama kolay kolay yırtılmazlar.

Emis kisminda elektrik supurgesinin koltuk supurme aparatina benzeyen bir T seklinde aparat var ve aparatin agzi buyuk parcalar varsa icine almamasi icin bir nevi izgara sistemi var. Ayrica emis borusu oldukca genis ama tahliye valf yada pompa kisminda birseyler tikadiysa bilemicem en koru sokup tek tek kontrol etmekde buldum careyi.Cok tesekkurler tavsiyeleriniz icin.

*

A. Y.

« Yanıtla #4 : Temmuz 22, 2014, 18:12:40 »

AliBey Merhaba,
Öncelikle tekneniz hayırlı olsun,güzel bir tekne almışsınız.
Aradığınız pompanın yedek parçalarına beşiktaşta rampadan inerken sağ tarafta Polimarin Şirketinden tedarik edebileceğiniz kanaatindeyim.
aygı, Sevgi ve Selametle
Teknenin ne oldugunu sonradan idrak eden birisi olarak tesekkur ediyorum. Tek kotu yani icindeki bizler Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap insanlar bu tekneyi gorunce "isi bilen adamlar" muamelesi yapiyorlar once ama isin asli hic de oyle degil. Zamanla herseyini elden gecirip bu sirada kendimizi de egitip okyanus otesine gecme niyetindeyiz. Tekne bu tarz seyirler icin tasarlanmis zaten.kendimize verdigimiz 6 yillil sure sonunda hedefledigimiz tecrube ve bilgiye ulasiriz okyanus otesi seyir icin.

Polimarin ile yarin gorusup bilgi alacagim. Cok tesekkur ederim bilgi icin.

Saygilar,

*

T. İ.

« Yanıtla #5 : Temmuz 22, 2014, 18:17:45 »
Pompasından  (nalından ) başlamışsınız  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap ama efsane bir tekne almışsınız, genel olarak fotoromanlı bir tanıtım yapsanız pek bir iyi olur.
*

B. S.

« Yanıtla #6 : Temmuz 22, 2014, 18:58:08 »
Rüzgarların tanrısı değil mi o Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Hayırlı olsun güle güle kullanın.. Umarım Okyanus aşırı yolculuklar yaparsınız, hayaliniz gerçek olur..

Aynı tarz sintine pompası benim teknemde de var. Kelepçeyi söküp iyice temizledik, tekrar yerine taktık. Şu anda görevini yapıyor eğer yedek bulursam haber veririm. Bu konuyu takip ediyorum.
*

A. Y.

« Yanıtla #7 : Temmuz 22, 2014, 21:46:21 »
Cok isi var ama acelemiz yok.Her santimetre karesini elden gecirip herseyini ogrenmem lazim.Hollanda da fiber yapisi komple incelendi ve osmos free raporu verildi. Teknenin altindako fiberin 1 inch kalinlikta olmasi asil beni sasirtan seylerin basinda gelmisti.Tik bakimi,yeni bir motor,elektrik su tesisati (suan gayet iyi sekilde calissalarda 1976 model bir tekne neticede) ve daha bircok konuda yardimlarinizi isteyip tecrubelerinizden faydalanmak isterim. Gozum cok karadir ama bilinclenmem lazim (8-9 havada canakkale bogazindan marmaraya donup 5 saat dumen tuttum 0 tecrubemle mecbur kalip) kafama koydugum herseyi yaptim bugune kadar bunuda basaracagim insallah. Fotoromanli tanitim fikri iyiymis hic aklima gelmemisti Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap hakediyor kizimiz bunu yapayim en kisa zamanda. Harika biryer burasi ilk izlenimlrim bunlar. Herkese sevgiler.

Saygilar,
*

K. U.

« Yanıtla #8 : Temmuz 22, 2014, 22:28:53 »
.......(8-9 havada canakkale bogazindan marmaraya donup 5 saat dumen tuttum.....

Herhaba Korsan,
  Çok güzel bir tekne almışsınız yaşı önemli değil....Hayırlı uğurlu olsun....
Hava ve deniz durumunu rasat etmek pek kolay bir şey değildir...azıcığından yıllar ister...
Çanakkalede 8-9 hava pek görülmez varsaki oldu ...seyir imkansız olur..kaçarına bakıp bir yerlere
sığınmak gerekir tabiii bulabilirsen...
*

K. E.

« Yanıtla #9 : Temmuz 22, 2014, 23:47:01 »
Ali Korsanım,
Benim teknem de 1979 model bir Najad 34. 8 yıl da milim milim her şeyini elden geçirdim ve hemen herşeyine vakıf oldum.Elektrik,elektronik,su sistemi,oto pilot,yelkenler  ve en önemlisi güverte tiklerinin yenilenmesi vb.
Özellikle tik işi başta olmak üzere kuzey teknelerini tabıyan biri olarak yardıma ihtiyacınız olursa bir telefon kadar yakındayım,çekinmeden arayabilirsiniz. 0 532 261 73 99gi ve Selametle
Saygı, Sev
*

A. Y.

« Yanıtla #10 : Temmuz 23, 2014, 00:04:54 »
.......(8-9 havada canakkale bogazindan marmaraya donup 5 saat dumen tuttum.....

Herhaba Korsan,
  Çok güzel bir tekne almışsınız yaşı önemli değil....Hayırlı uğurlu olsun....
Hava ve deniz durumunu rasat etmek pek kolay bir şey değildir...azıcığından yıllar ister...
Çanakkalede 8-9 hava pek görülmez varsaki oldu ...seyir imkansız olur..kaçarına bakıp bir yerlere
sığınmak gerekir tabiii bulabilirsen...

Olay canakkalede gerceklesmedi aslinda bu olayi basli basina yazmak isterim tam ibretlik canakkale de 3-4 saat dumen tuttuktan sonra uyumak icin kicta bulunan kamaraya gittim.Orjinal plan Marmara adasinda mola vermekti ancak gozumu actigimda adalarin ortasindan marmaraya girmek uzereydik.Ne olduysa o iki adanin arasindan gectikten sonra basladi.Hala 7-8 deniz ne demek vakif degilim bu rakamlari 4-5 saatin ardindan haritalarda olmayan cep telefonu haritasindan balikci barinagi olabilecegine kanaat getirip sigindigimiz barinaktaki balikcilardan duydum.Adamlar barinaga girdigimizde ki karsilamalari "Yiyecek ekmeginiz,icecek suyunuz cebiniz de paraniz var mi?" rituelini ikinci plana atip siz deli misiniz bu havada biz bile cikmiyoruz ne isiniz var denizde nereden geliyorsunuz diye firca atmislardi.Log book dan bakip yazarim adini harika bir koydu super insanlardi.Ertesi gun ogleden sonra hava mis gibi olmustu.Bu seyehati yazmak isterim konu basligi olarak nereye yazabilirim? Bircok ibretlik derslerin cikartilabilecegi bir macera olmustu.O kadar bihaber insanlardik ki hava durumu kontrol etmek bir allahin kulunun aklina gelmedi! Sintine pompasi calismiyor vs. vs. Cok buyuk dersler cikarttim o ilk seyirden sonra.Zaten tekneye olan askim ve deniz merakim o zaman basladi.Oncesinide macerali Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Hollanda - Turkiye arasi ayrica yazmak lazim.
*

A. Y.

« Yanıtla #11 : Temmuz 23, 2014, 00:09:52 »
Ali Korsanım,
Benim teknem de 1979 model bir Najad 34. 8 yıl da milim milim her şeyini elden geçirdim ve hemen herşeyine vakıf oldum.Elektrik,elektronik,su sistemi,oto pilot,yelkenler  ve en önemlisi güverte tiklerinin yenilenmesi vb.
Özellikle tik işi başta olmak üzere kuzey teknelerini tabıyan biri olarak yardıma ihtiyacınız olursa bir telefon kadar yakındayım,çekinmeden arayabilirsiniz. 0 532 261 73 99gi ve Selametle
Saygı, Sev

Harika bir tekneniz var ustadim, arastirmalarim sirasinda Najad ile de bolca karsilasmistim.Senin yolundan gitmek istiyorum,aksi halde hedeflerime ulasmam aptalca bir maceradan ibaret olacak ki suyun ne kadar ciddi bir mesele oldugunu anladim.Cok cok cok basinizi agirticam simdiden soyliyeyim.
*

K. E.

« Yanıtla #12 : Temmuz 23, 2014, 01:05:38 »
Ali Bey,Ulusal filoya böylesi bir kızı katmanız çok hoş olmuş doğrusu.
Teşekkürler,harika teknelerimiz var diyelim.Teknelerimizin dizaynırı aynı kişidir. Boyutları hemen hemen aynı olup formları ve iç yerleşimleri de biri birine epeyce yakındır. Elbette bazı nüanslar var.
Her zaman arayabilirsiniz,yardımcı olmaktan mutluluk duyarım,uygun değilsem şu saatte görüşebilirmiyiz derim.
Sevgiler
*

H. A.

« Yanıtla #13 : Temmuz 23, 2014, 08:41:20 »
Hayırlı olsun, güle güle kullanın .Yaşamış olduğunuz Hollanda-Türkiye yol anılarınızı resimlerle paylaşırsanız zevkle okuruz..
*

H. E.

« Yanıtla #14 : Temmuz 23, 2014, 08:50:28 »
...Bu seyehati yazmak isterim konu basligi olarak nereye yazabilirim?... Hollanda - Turkiye arasi ayrica yazmak lazim.

Makine Dairesi » Bağlanma ve Demiryerleri, Seyir Notları diye bir bölüm var. Oraya yazabilirsiniz.

Bekliyoruz. Hayırlı olsun. Selametle...