0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. A.

Ynt: Bu konu başlığı faydalı mı ?
« Yanıtla #30 : Temmuz 05, 2011, 10:34:49 »
Utku abim Komşunda güzelmiş  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Mehmet abimizle bursada Trilye gezisinde tanışmıştık galiba, Güzel bir İnsan olarak aklımda kalmış  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

U. U.

« Yanıtla #31 : Temmuz 06, 2011, 12:06:25 »
Evet artık bu topiği kapatma zamanı geldi ama önce neden böyle bir başlık ismi seçmiştik  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .
Bizler yaşadığımız tecrübelerimizi diğer ge ko lar da yaşamasın diye düşünerek yazdık zahir  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .
Ama biz ''ah şu Türkler'' olarak fazlaca aklımı seveyim durumlarındayız ve biraz da galiba tembeliz. Burada kimleri kasdediyorum acaba  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .
Dilerim kafasına bumba bağlantısını yemez  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .
Memedim kozmetikçi korsanım, mesela o kadar ''uzun yolda kıçınızda botunuzu çekmeyin'' yazılmasına rağmen çekti ama çekme eylemi Doğan beyin karşısındaki dalgalar arasında son buldu ve belki bir daha o botu hiç çekemiyecek  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .
Dilerim bulunur ve bir daha böyle bir hata yapmaz  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .
Bunlar son günlerde yaşadıklarımız.
Bir de burada yazılanları okuyup okuyup ya benimde başıma gelirse diyen olumsuz kişilikler  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .
Onlar zaten yerli yersiz ha bire yazıyorlar. Hele bir ihtiyar dede var 2 günlük yolculuğu bir yazmış ki sanırsın okyanus geçmiş adam  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .
Sağlıkla, keyifle, gönlünüzce yelken yapacağınız güzel günler dilerim  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .

*

E. Y.

« Yanıtla #32 : Temmuz 06, 2011, 19:26:28 »
Utku abi, "botunuzu daima arkanızda çekin" de yazılmıştı ısrarla.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Temmuz 06, 2011, 19:28:22 Gönderen: Erol Yapıcı »

*

U. U.

« Yanıtla #33 : Temmuz 06, 2011, 21:05:18 »
O zaman o aklı verenler Hakuna Matata'ya  yeni bot almalı bence  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .

Ya da kimseyi bir daha yanlış yönlendirmiyeceğim diye 100 defa yazsınlar  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .

*

H. E.

« Yanıtla #34 : Temmuz 06, 2011, 21:34:12 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Utku abi, "botunuzu daima arkanızda çekin" de yazılmıştı ısrarla.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

He heee... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

m.

« Yanıtla #35 : Temmuz 07, 2011, 00:56:45 »

Memedim kozmetikçi korsanım, mesela o kadar ''uzun yolda kıçınızda botunuzu çekmeyin'' yazılmasına rağmen çekti ama çekme eylemi Doğan beyin karşısındaki dalgalar arasında son buldu ve belki bir daha o botu hiç çekemiyecek  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .
Dilerim bulunur ve bir daha böyle bir hata yapmaz  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .
Bunlar son günlerde yaşadıklarımız.

Bot güverteye, baş üstüne sığıyorduda bizmi çekmedik.... derim.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
İlk sahibi Hollandalı ne akla hizmet ettiyse 9.5 metro tekneye 2.60 bot almış.
Nereme sokacağımı şaşırıyordum. beyaaa...  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
İnik hali bile heyyula gibiydi.... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Kısmet den çıkmışsa yapılacak bi şey yok...
Botsuz olmuyor, botla da olmuyor...
Ama ben acele etmeyip Kuşadası na dalsaydım, ertesi gün sabah erkenden sakin havada Teos a gelsedim bot dururdu. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Yani botu arkadan çekmek sorun değil, havayı kollayıp kendi şartlarına uygun seyir yapmak önemli... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bunu biliyordum ama saat 15;00 e kadar Doğanbey i geçerim dedim. Geçtimde...
Ama 22- 26 knotlık rüzgar saat 15:00 de değil 14:00 de başladı... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Rüzgar da önemli değil de... Dalga boyu tahmin ettiğimden yüksek oldu...
Esas botu alan dalga boyuydu... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bu arada botu çeken halat 12 lik ti...
Botun baş mapasına, yanlardaki mapalardan çiftli sapan yaptığım halde... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Fikrim bu... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. A.

« Yanıtla #36 : Temmuz 07, 2011, 09:15:56 »
Mehmet Abi anlamadım ben olayı? Botun halatının koptuğunu farketmedinmi?
*

U. U.

« Yanıtla #37 : Temmuz 07, 2011, 09:19:00 »
Kaçan bot büyük olurmuş  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .

Memedim sen 2.6 m bota nasıl sığıyordun yafu, bu lafı ben desem neyse   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .
*

A. Ç.

« Yanıtla #38 : Temmuz 07, 2011, 09:27:59 »
Bot hiç bir koşulda tekne arkasında çekilmemeli. Limanda yapılacak en küçük manevrada bile halat pervaneye dolaşabilir, seyir sırasında da kopar veya çözülür. Botu çekerken kopmuş çok az kişinin farkına vardığını duydum. Genellikle çekerken kopan bot kayboluyor.
*

M. A.

« Yanıtla #39 : Temmuz 07, 2011, 12:38:50 »
Geçen sene benim başıma geldi  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Hemde Şubat ayında hava buz deniz suyuda 6-7 dereceyken. Poyrazköy taraflarında demir atmak isterken biranda arkamda çektiğim botu unutup önümdeki balıkçı ağlarından kurtulmak isterken kuvvetli bir tornistan yaptım çaat paat diye bir ses gelince arkamı döndüm baktımki bot kopmuş gidiyo motorda durdu pervane halatı aldığından kayalarada 20-30 metre var. hemen demir attım allahtan tuttu yoksa ayvayı yemiştik. Hemen kakıçla botu aldım teknenin dışından halatı çıkarmaya çalıştım ama olmadı. Malesef 5 dakika kadar suya girip dalıp halatı çıkarmak zorunda kaldım. Su buz gibiydi donuyodum az daha  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

N. B.

« Yanıtla #40 : Temmuz 07, 2011, 14:10:09 »
Maşallah senin başına gelmeyende yok Murat Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

''Acar Murat'ın Maceraları''  diye bir başlık açmalı sana.
*

N. Ö.

« Yanıtla #41 : Temmuz 07, 2011, 14:13:32 »
Maşallah senin başına gelmeyende yok Murat Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

''Acar Murat'ın Maceraları''  diye bir başlık açmalı sana.
destekliyorum, Murat Korsan yeni bir başlık açıp anılarını yazsın  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. A.

« Yanıtla #42 : Temmuz 07, 2011, 14:30:17 »
Bende hepinizi destekliyorum derinden  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

m.

« Yanıtla #43 : Temmuz 07, 2011, 22:26:33 »
Mehmet Abi anlamadım ben olayı? Botun halatının koptuğunu farketmedinmi?

Evet.

Bot hiç bir koşulda tekne arkasında çekilmemeli. Limanda yapılacak en küçük manevrada bile halat pervaneye dolaşabilir, seyir sırasında da kopar veya çözülür. Botu çekerken kopmuş çok az kişinin farkına vardığını duydum. Genellikle çekerken kopan bot kayboluyor.

Botun halatı uzun tutulduysa pervaneye dolaşır.
Ama manevralardan önce ki genelde iskeleye ve marinda pantona yanaşırken arkadan çekilen bot baş tarafa bağlanıyor.
Daha önce yazdığım gibi...
Botun tekne boyuna uygun olmasıyla güverteye alınabilmesi, yada matofara sisteminin kurulmuş olması gezginler için önem taşımakta.
Genelde küçük tekneler matafora ya alıyor.
2.60 cm bot Hakuna Matata için büyüktü...   

Uku Abiiiiii

İşte bak... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

M. A.

« Yanıtla #44 : Temmuz 08, 2011, 10:33:11 »
Tekrar geçmiş olsun Mehmet abi. Olan olmuş artık. Bulunursa sevinirsin. Bulunmazsada üzülme. Yerine yenisi alınır nasıl olsa.