0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. E.

Ynt: Bot (dingi) Tamiri
« Yanıtla #15 : Eylül 27, 2019, 14:46:17 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
...Çift kompenentli yapıştırıcılardan almanız gerekiyor.....Yapıştırıcısı özeldir.

Nereden alabiliriz bu çift komponentli yapıştırıcıyı?
Bir de tiner sellülozik mi olacak, sentetik mi?

*

A. M.

« Yanıtla #16 : Eylül 27, 2019, 15:35:37 »
...Çift kompenentli yapıştırıcılardan almanız gerekiyor.....Yapıştırıcısı özeldir.

Nereden alabiliriz bu çift komponentli yapıştırıcıyı?
Bir de tiner sellülozik mi olacak, sentetik mi?
Hakan Abi,
   Piyasada adeco markası ile aradığınızda pvc veya hypalon olarak çeşidi var.Tiner mümkünse sentetik kullanın.Selülozik bota zarar verebilir.Yanlız yapıştırma sırasında prosedür önemli.Yüzeyin temiz olması önemli.Temizledikten sonra ince bir zımpara geçilmesi iyi olur.Prosedürden kastım ,temizlenen bölgede hem yapıştıracağınız parçaya,hemde yapışan parçaya yapıştırıcıyı sürüyorsunuz ve yaklaşık 4–5 dk bekleyip tam kuruduktan sonra iki tarafada tekrar yapıştırıcı sürüyorsunuz.yine kurumasını bekliyorsunuz.Daha sonra yapışacak yerleri tam üst üste getirdikten sonra saç kurutma makinesi veya benzeri bir ısıtıcı ile ısıtıp yapıştıryorsunuz.Herhangi sert bir malzeme ile bastırırak yapıştırıyorsunuz.
   Hakan abi ,biliyorsun benim teknem yok.Ama foto ve videolarda gördüğüm kadarıyla kimse dingisine örtü yaptırmıyor.sonuçta çok büyük para tutmayacak birşey.yağmur ve rüzgar geçirebilecek, gabardin tarzı ucuz bir kumaş alınarak,etrafı kalın lastik geçilerek çok güzel kılıf olabilir.Ben yaptım.En azından iyot ve uv 'den korur.
  Ayrıca kullanılmadığı zamanlarda havasının % 5–10 gibi alınarak saklanması doğrudur.
  Bu botlardaki kullanım hatalarından biriside sürekli havasının indilip,şişirilmesidir, ayrıca katlanmasıdar.Bu kullanım bota çok zarar vermektedir.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #17 : Eylül 27, 2019, 15:55:26 »

Piyasada adeco markası ile aradığınızda pvc veya hypalon olarak çeşidi var. Yalnız yapıştırma sırasında prosedür önemli.Yüzeyin temiz olması önemli.Temizledikten sonra ince bir zımpara geçilmesi iyi olur.Prosedürden kastım ,temizlenen bölgede hem yapıştıracağınız parçaya,hemde yapışan parçaya yapıştırıcıyı sürüyorsunuz ve yaklaşık 4–5 dk bekleyip tam kuruduktan sonra iki tarafada tekrar yapıştırıcı sürüyorsunuz.yine kurumasını bekliyorsunuz.Daha sonra yapışacak yerleri tam üst üste getirdikten sonra saç kurutma makinesi veya benzeri bir ısıtıcı ile ısıtıp yapıştıryorsunuz.Herhangi sert bir malzeme ile bastırırak yapıştırıyorsunuz.
   .

Biz bu adeco yapıştırıcının hypolon kumaş için olanından aldık ama henüz kullanmadık. Botun üzerindeki kuşak ve desenlerin bazı yerleri kalkmış, onları yapıştırmak için.

Ancak okuduğumuz prosedürde temizliğini iyice yapın,  her iki taraf yüzeye sürün ve ele yapışmayacak kıvama gelince iki yüzeyi yapıştırın yazıyordu. Sizin bu bahsettiğiniz ilk katı kuruyuncaya kadar bekleyip ikinci kat yapıştırıcı sürme aşamasına biz denk gelmedik. Sebebini biliyor musunuz ikinci kat sürmenin. Mantıken bana gereksiz gelir ekstra tabaka yaratıp zayıf yapışma sağlar derim ama, üretici tavsiyesi yada bilimsel gerçeği varsa ona uyarım.   

*

H. E.

« Yanıtla #18 : Eylül 27, 2019, 16:10:35 »
Benim gözlediğim bot tamircileri hep iki kat sürüyorlar.

*

A. M.

« Yanıtla #19 : Eylül 27, 2019, 16:26:24 »
Ben ilk deneyimde tek kat sürdüm.Çok sıkıntı olmadı.Ama işi bilen bir abimden aldığım bilgiler sonucunda 2 kat olması gerekiyor diye yazdım.Ve sonraki deneyimlerimde 2 kat sürünce ertesi gün istesenizde açamıyorsunuz.Zaten soğan zarı kalınlığında sürüyorsunuz.Ayrıca yapıştırırken ısıtıcı kullanmak gerekiyor.Bilginize...

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #20 : Eylül 27, 2019, 16:36:19 »
Ben ilk deneyimde tek kat sürdüm.Çok sıkıntı olmadı.Ama işi bilen bir abimden aldığım bilgiler sonucunda 2 kat olması gerekiyor diye yazdım.Ve sonraki deneyimlerimde 2 kat sürünce ertesi gün istesenizde açamıyorsunuz.Zaten soğan zarı kalınlığında sürüyorsunuz.Ayrıca yapıştırırken ısıtıcı kullanmak gerekiyor.Bilginize...

Teşekkür ederim.
*

A. Ç.

« Yanıtla #21 : Eylül 27, 2019, 16:48:10 »
Yapıtırma öncesi ilk yapılacak temizlik tiner temizliği olmalıdır. Ardından ince bir zımpara yapabilirsiniz ama önce mutlaka tinerle temizleyip iyice kurulayın. Önce zımpara yaparsanız, temizlemeye çalıştığınız kalıntıları yüzeye yayarsınız ve temizliği bu safhadan sonra çok zor olur ve büyük olasılıkla yapışakn tutmaz.
*

Ç. A.

« Yanıtla #22 : Mayıs 25, 2020, 00:22:12 »
Bu yıl aynı problemi biz de yaşadık eski fiber tabanlı botumuz ile. Marmaris'te kibar, ilgili ve bilgili bir beyefendi sayesinde oldukça fazla şey öğrendim.
Öncelikle temelde iki tip bot malzemesi varmiş. PVC ve HYPALON. Bir çoğumuzun botu PVC. Bu malzeme ucuz ancak korunması halinde bile 5 yıl civarı bir ömrü oluyormuş. Bot ayrılmaya başladığında diğer ek yerlerini kontrol etmek lazımmış. Çünkü ayrılan bölge gibi yan bölgelerde de yapışkan ömrünü yitirmiş olabilir diye şüpheleniyor bu işten anlayanlar. Eğer diğer yerler sağlam ise tamir mantıklı. Yok her yeri ayrılıyor ise uğraşmaya sanırım hiç gerek yok. Zaten garanti vermiyor bu tip durumlarda tamiri yapanlar.
İkinci tip kumaş ise HYPALON. Bu malzeme PVC'den çok farklı. İçerisinde mesh gibi bir kumaş vs var. Daha dayanıklı ve yapısı sebebiyle de yapıştırıcısının ömrü çok daha uzun dayanıyor. Bizim eski botumuz HYPALON'du ve sanırım 20 yıl civarı dayandı. Ancak bu botlar gerçekten çok pahalı. Hatta şu anda araştırmama rağmen 3 mt boyunda konsolsuz bir model bulamadım. Fiyatları neredeyse 5 tane PVC bota bedel. Sanırım bu nedenle artık konsolsuz HYPALON modeller pek tutmuyor.
« Son Düzenleme: Mayıs 25, 2020, 00:23:45 Gönderen: Çelik Atagün »
*

B. O.

« Yanıtla #23 : Mayıs 25, 2020, 01:43:28 »
zodiac fiber karina veya aliminyum  karina 3.mt civarı hypolen oturma gurubu olmayan botlar mevcut. bent pazarlama  izak bey 05322826971
joker 2.80 ve 3.10 hypolan fiber karina oturma grubu olmayan bot mevcut. Alesta motor aytekin bey 05301618626
*

T. S.

« Yanıtla #24 : Mayıs 25, 2020, 12:31:21 »
"Marmaris'te kibar, ilgili ve bilgili bir beyefendi sayesinde"
Botu tamir ettireceğiz telefonu varmı.

LDN-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

*

Ç. A.

« Yanıtla #25 : Mayıs 25, 2020, 18:29:01 »
Konuştuğumuz yer AMARIN firmasıydı.
Beyefendinin adını hatırlamıyorum ancak bana güven vermişti gerçekten. Yasaklar kalktığında yeni botumuzu da ondan almayı planlıyoruz.
(538) 393-8613
Umarım işiniz güzelce hallolur.
*

T. S.

« Yanıtla #26 : Mayıs 25, 2020, 22:05:54 »
Teşekkür ederim

LDN-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

*

B. O.

« Yanıtla #27 : Mayıs 25, 2020, 23:18:48 »