0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

S. P.

Şaft keçesi bağlantı yeri damlatma.
« : Mayıs 02, 2019, 16:53:09 »
Herkese merhabalar

teknemde şanzıman kaplininden şaft keçesine giden bölümde; tam olarak resimdeki yeşil parça ile kahverengi parça arasındaki bağlantı yerinden (resimde belirttiğim) "yağ ve su karışımlı sarı bir sıvı" damlıyor. bu sintinede yaklaşık günde yarım-bir lt civarı oluyor. Sıvı keçenin tekne göndesine/denize girdiğiyerden gelmiyor.

Sizce bu nedir ve ilk etapta ne yapmak lazımdır? Görünen yağ gres yağı mıdır? Bildiğim kadarıyla yok ama şafttan oraya bir yağ gelme ihtimali var mıdır?

Saygılarımla.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Mayıs 02, 2019, 16:57:09 Gönderen: Sedat Pekdemir »

*

N. D.

Ynt: Şaft keçesi bağlantı yeri damlatma.
« Yanıtla #1 : Mayıs 02, 2019, 17:00:51 »
Yoğun tornistan yapıyorsanız şafttan gres ve su gelebilir , ama tornistan çok yoksa gelmez. Şanzıman yağı yeni mi değişti belki fazla yağ koyulmuştur .
« Son Düzenleme: Mayıs 02, 2019, 17:02:19 Gönderen: Nevzat Doğru »

*

S. P.

« Yanıtla #2 : Mayıs 02, 2019, 17:07:17 »
Yoğun tornistan yapıyorsanız şafttan gres ve su gelebilir , ama tornistan çok yoksa gelmez. Şanzıman yağı yeni mi değişti belki fazla yağ koyulmuştur .
merhabalar Nevzat bey, tekne durduğu yerde de bu sıvı oluyor. son zamanlarda çok tornistan yaptığım doğru ama tekne bir hafta hiç hareket etmesede sıvı oluşuyor. şanzıman yağı değişeli baya zaman geçti hatta yenilemeyi düşünüyorum. lakin şanzımandan oraya yani kaplinden de arkaya sıvı geçer mi ki?  emin değilim. hurth 1/2 şanzıman mevcut

*

N. Ö.

« Yanıtla #3 : Mayıs 02, 2019, 17:17:59 »
Eğer fotoğraf beni yanıltmıyorsa, siyah hortum ucuna takılmış yağlı-fitilli sıkma salmastranız var. Yine yanlış görmüyor isem, arkada da sıkma kapaklı gresörlüğe sahipsiniz.

Eğer bunlar doğru ise, gresörlüğe suya dayanıklı (lityum bazlı) gres doldurup içeriye aldığı kadar basarsınız.
Bu bir süre daha (kullanma sıklığına bağlı) kullanmanızı sağlar.
Daha sonra karaya çıktığınızda daha iyi bir bakım yapabilirsiniz.

*

N. D.

« Yanıtla #4 : Mayıs 02, 2019, 17:58:07 »
Benim takada sıkma gresörlük vardı , bir balıkçı arkadaşın tavsiyesi ile kolayca söküp hortum presçiye götürdüm . Bir tarafı gresörlüğün bağlandığı yer ölçüsünde diğer tarafı el gresörlüğünün ucuna göre uzun bir hortum yaptırdım ve büyük problemden kurtuldum. Şimdi hortumun ucuna el gresörlüğünü bağlayıp oturduğum yerde kovanı tamamen gres doldurabiliyorum . Önceden tam işkence idi bu iş .

*

S. P.

« Yanıtla #5 : Mayıs 02, 2019, 18:35:36 »
Eğer fotoğraf beni yanıltmıyorsa, siyah hortum ucuna takılmış yağlı-fitilli sıkma salmastranız var. Yine yanlış görmüyor isem, arkada da sıkma kapaklı gresörlüğe sahipsiniz.

Eğer bunlar doğru ise, gresörlüğe suya dayanıklı (lityum bazlı) gres doldurup içeriye aldığı kadar basarsınız.
Bu bir süre daha (kullanma sıklığına bağlı) kullanmanızı sağlar.
Daha sonra karaya çıktığınızda daha iyi bir bakım yapabilirsiniz.
Çok teşekkür ederim.
Peki Bahsettiğim, damlayan bağlantı yerinden bir daha sızma olmaması için sökmeden ne yapılabilir? O noktayı Teflon bant vs ie sarmak işe yarar mı sizce?

*

N. Ö.

« Yanıtla #6 : Mayıs 02, 2019, 19:58:51 »
Fotoğraftan iyi anlaşılmıyor ama hemen hemen kapline dayanmış gibi görünen salmastra baskısını eğer biraz daha hortuma doğru sıkabilirseniz faydasını görürsünüz.