0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. B. Ü.

Merhaba Pendik marinada 3x10 metre ahşap lobster teknemin karinasında çürük onarımı ve elyaf sargı yapımı için güvenilir usta arıyorum yardımcı olursanız sevinirim

*

Ö. T.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Merhaba Pendik marinada 3x10 metre ahşap lobster teknemin karinasında çürük onarımı ve elyaf sargı yapımı için güvenilir usta arıyorum yardımcı olursanız sevinirim

Önceden elyaf varmı idi?

*

M. B. Ü.

Hayır altı çıplak sadece epoxy macun var

*

Ö. T.

O zaman çok güzel.
Elyaf kesinlikle sardırmayın Bekir korsan. Teknenin son sahibi olursunuz aksi takdirde.
Çürükleri ayıklayın ve orjinaline uygun bir bakım yaptırın.

Bu konuda forumda paylaşımlar var okuyabilirsiniz. Kolay gelsin.

*

M. B. Ü.

Önerebileceğiniz bir usta yada atölye varmıdır?

*

Ö. T.

Önerebileceğiniz bir usta yada atölye varmıdır?

Genellikle işimi kendim yaptığımdan ve uzun süre teknem Akdeniz ve Ege de bulunduğundan maalesef İstanbul u pek tanımıyorum. Sanırım bilen korsanlar tavsiyelerde bulunacaklardır.

Sizinle aynı marina da bir çok tanıdık korsan var . Onlardan da fikir alabiliriz. Görünce yazacaklardır.

Tekneniz karada mı?
*

C. C.

O zaman çok güzel.
Elyaf kesinlikle sardırmayın Bekir korsan. Teknenin son sahibi olursunuz aksi takdirde.
Çürükleri ayıklayın ve orjinaline uygun bir bakım yaptırın.

Bu konuda forumda paylaşımlar var okuyabilirsiniz. Kolay gelsin.
Neden teknenin son sahibi olursunuz dediniz? Açıklar mısınız? Bende düşünüyordum yaptırmayı.
*

A. Ç.

Ahşap bir tekne ilk inşa edildiğinde epoksi ve elyaf ile kaplanabilir. Ahşap içine artık su girmeyeceğinden çok sağlıklı bir yapı olur. Suya girmiş hele her yer çürümüş bir teknenin ise alt yapısının sağlamlığı kalmamıştır, ahşap içinde rutubet çoktur, epoksi ve elyaf kaplama geçici süre ile su geçirmezliği sağlar ama asıl taşıyıcı olan ahşap yapı içinde çalışır ve sonunda bir yerlerden su koyvermeye başlar. Bu tür kaplama yapmak için yükün ahşaptan alınıp tamamen elyaf ve epoksiye yüklenmesi gerekir. Bu koşullarda ise yüzey çok fazla kalınlaşır. böyle bir onarım yerine ahşap üzerine kalıp ayırıcı sürüp dışarıdan polyester veya vinilester reçine ile elyaf sarıp tekneyi kalıp olarak kullanmak ve GRP bir tekne karinası elde etmek çok daha doğru görünüyor. 
*

C. C.

Ahşap bir tekne ilk inşa edildiğinde epoksi ve elyaf ile kaplanabilir. Ahşap içine artık su girmeyeceğinden çok sağlıklı bir yapı olur. Suya girmiş hele her yer çürümüş bir teknenin ise alt yapısının sağlamlığı kalmamıştır, ahşap içinde rutubet çoktur, epoksi ve elyaf kaplama geçici süre ile su geçirmezliği sağlar ama asıl taşıyıcı olan ahşap yapı içinde çalışır ve sonunda bir yerlerden su koyvermeye başlar. Bu tür kaplama yapmak için yükün ahşaptan alınıp tamamen elyaf ve epoksiye yüklenmesi gerekir. Bu koşullarda ise yüzey çok fazla kalınlaşır. böyle bir onarım yerine ahşap üzerine kalıp ayırıcı sürüp dışarıdan polyester veya vinilester reçine ile elyaf sarıp tekneyi kalıp olarak kullanmak ve GRP bir tekne karinası elde etmek çok daha doğru görünüyor.
Sanırım anladım. Teşekkürler bilgi için
*

A. Y.

Slmlar birsey sorabilirmiyim teknem in yalpalagi ve bazi kisimlarina tahmini15 m2 bir Alan izmirde 600gr cam elyaf buldum ucuz .tereddut ettigim islemi zor olurmu birde bir kat yeterlimi acaba.okudugum kadariyla 300 lukden 3 kat yapilmasi anlatiliyor.ne onerirsiniz
*

A. B.

Ahşap tamiri yaptırcaksanız kartal balıkçı barınagında hüseyin usta vardır marangoz işçiligi iyidir bi görüşün birde pendik marinada tekne bakım maliyetleri nedir ? Marangoz hüseyin +90 (535) 317 64 02
*

A. Ç.

Kalın elyaf kalın işler yapmak içindir, ince elyafla ince işler yapılır, sonuçta kullandığınız camdır ve esnekliği hiç de iyi olmayan bir malzemedir, bir koli parçasını bir tabağın tabanına oturtmak gibidir