0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

u.

Teknede Küçük Scuba Setleri hakkında bilgi alma...
« : Aralık 31, 2017, 00:50:26 »
Teknede Küçük Scuba Setleri hakkında bilgi almak istemiştim forumda arattım ama gerekli yeterli bilgiye erişemedim bu hafta şiddetli lodosta tonozumun biri koptu ve yine bir çapa nöbeti vakası yaşadım.Dalgıç bulmak ve onun gönlünü yapıp getirmek daha dert  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bu olayı artık bir daha yaşamak istemiyorum tutuna tutuna 30 - 40 metre ilerideki tonozuma gidebiliyorum ama asıl eforu giderken kaybettiğim için çok fazla bir çalışma yapamıyorum ikide bir nefesleniyorum yada ikide bir tnoza ip bağla yeri şaşmasın diye dal çık eziyet ve sürekli tonozumu kontrol altında tutmak istiyorum..
İnternet üzerinde gezinirken Nemosub ve Subgear marka bu tekne dalış setlerini gördüm  5 ve 7 litrelik ayrı tüplerde satılmakta

1- Acaba  bunlardan birini teknesinde barındıran bir korsanımız varmı ?
2- Derinlik olarak 8 - 10 metre için kullanımı kaç dakika ile sınırlı ?
3- İleride BC yelek bağlanabilirmi ? hani yoksa parçaları kendine münazır küçük yada farklımı ?

Teşekkür ederim...
Bu arada iki yıldız cmas eğitimim var.Yıllardan beride serbest dalış yapıyorum zıpkın ile avlanacak kadar.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. Z.

Ynt: Teknede Küçük Scuba Setleri hakkında bilgi alma...
« Yanıtla #1 : Aralık 31, 2017, 01:09:38 »
Valla Hakan Tiryaki korsan'ın konusu bu ve çok hayati bir mesele. Dalışta en ufak bir ihmal çok tehlikeli olabilir. (Hakan Tiryaki insanından öğrendik, ama doğrusu bu. Şakaya gelmez..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap )
« Son Düzenleme: Aralık 31, 2017, 01:10:45 Gönderen: Hakan Zorlu »

*

M. A.

« Yanıtla #2 : Aralık 31, 2017, 01:57:02 »
Sportif dalis tecrubeniz ne seviyede.....

Su altinda mekanik is yapmak, sportif dalistan cok cok farkli bir durum, guvenlik onlemleri daha farkli (ve detayli) Yeni baslayan bir dalicinin temel becerileri 50 dalis ila 100 dalis arasi oturmaya baslar..... (Abarttigimi dusunen arkadaslar olabilir ama benim 4 yillik aktif dalis egitmenligi doneminde gozlemim bu yonde) Temel beceriler oturmadan su altinda fiziksel is yapmak tehlikeli durumlar dogurabilir.... kucuk derinlikler maalesef dalicilar icin daha risklidir..... maalesef 10m. lik dalislarda cok sayida yaralanma veya olumlu dalis kazalari olmakta.... Diger faktor de boyle bir dalisi yanliz yababilecek sekilde planlayip guvenlik onlemlerini alabilmecek bilgi ve deneyime sahip olmak.....  (kusura bakmayin, deneyiminizi bilmedigim icin ukalalik yapmis olabilirim)

Bizim kayikta 12L tup ve standart ekipman var... Ileride bir nargile sistemi eklemeyi dusunuyorum.... Teknenizde yeriniz var ise 12L standard bir tup tasimanizi oneririm.

Gelelim 10m'de ne kadar sure yeter sorunuza..... 5L tup, 200 Atm basinc altinda 1000L hava depolar... 10 metre derinde fisizkesel calisma kosullarinda ortalama bir dalgicin hava tuketimi 24-32L/ dakika....... son 25 Atm havanin kullanilamayacagi varsayilarak .... kullanilabilecek maksimum sure 27 ile 36 dakika arasi degisecektir.... Guvenli rezerv kurallari dusunuldugunde 20 dakika ili sinirlamak mantikli olur.

Umarim bu bilgiler yardimci olur.

Tafa

« Son Düzenleme: Aralık 31, 2017, 01:58:10 Gönderen: Mustafa Aksüt »

*

u.

« Yanıtla #3 : Aralık 31, 2017, 09:34:11 »
5 litrelik tüpü sağolsun bir arkadaştan öğrendim dalış eşiğime göre yaklaşık 25 - 35 dakika arası 7 litrelik bir tüpün yeterli olucağı kanatindeyim.
Gelelim işin dalış yeterliliği kısmına dediğim gibi iki yıldızım var,ama genel olarak zıpkın ile serbest dalış yapan birine göre bana hitap etmedi balık sana baksın sen ona galiba zaten görüceğimizi görmüşüz.O yüzden büyük Set istemiyorum sonuçta sadece tonoz ve acil durumlar için birde çok büyük hantal maliyetide ekstrası adam akıllı bir dalış Seti 2500tl,den 3500 kadar çıkıyor bu takribi 1500 1700tl eşiğinde bitecek...

Aslında olayıda anlatmak lazım; Zaten her yenen kazık ayrı bir tecrübe,
Bu perşembe cuma izinliydim tekneye aslında girmeyecektim nasıl olduysa şeytan dürttü gittim  15 gün,lük bir zaman zarfıda geçmişti uğramayalı tekne 6.5 groston yani yaklaşık 5 tonu biraz geçkin  tonozumun biri  23mm galvaniz zincir ve Admiral çapadan oluşmakta yaklaşık 70 kg civarı diger tonozum ise 28kg forturest  demir 15 metre 10mm zincir  ve  bunun üzerine kendimin kitlediği yaklaşık köşeli iki tane 40,kar kiloluk parke taşı  yaklaşık bu iki adet 200 kg ağırlık beni mıh gibi yerimde tutuyordu.

Taki 28,ni 29,na bağlayan lodosa kadar. Geldim tekne biraz kıyıya yakındı lodosta hemen hemen başlamıştı huylandım tonozlarımı kontrol etmeye gittim Forturest pulluk çapamın olduğu tonoz çapaya yakın bir yerden kopmuştu topladım kopan halatı tekneye kendimi biraz açığa aldım,zaten o satten sonra yapacak bir şey yoktu, 70kg,luk çapanın beni tutacağını hesab etmiştim ama yanıldım.Yada bir yere takılmadı bilemiyorum yattım yuvarlandım saart 12 gibi deprem gibi büyük bir gürültü ile uyandım.
Bir baktım kıyıdayım ve yeke kıyıya vurmaya başladı hemen başa yapıştım lodosa karşı kendimi güç bela biraz açığa aldım. Böylecede uykusuz bir çapa nöbetim başlamış oldu,Çapa tarıyordu. Saat iki gibi tekrar aynı vuruntu yeke yine kıyıya vurmaya başladı yerimden fırladım öne koştum ama bu sefer çapaya asılmak mümkün olmadı. Lodos iyice kalkmış havanın götü kopuyor rüzgar zaten burundan esiyor Mordoğan limanı hatalı yapım  ağzı lodosa açık böyle yapılan başka manyakça bir liman görmedim hiçbir yerde .O panik ile herkezin yapacağı. Gibi motora yapışıp çalıştırmam bir oldu, ama hata ettim baş taraftan tekne sağa sola açmasın diye açmaz halatım vardı tekne kıyıya atınca o halat boşa gelmişti toplamak aklıma gelmemişti zaten dedimya panikte akla hiç bir şey gelmiyor vitesi atmam ile birlikte altına alıp pervaneye doladı MOTOR STOP etti ikinci denememde olaya uyandım, ama iş bitmişti, bazen en kötü karar karasızlıktan iyi olduğu için batıcakmış gibi toparlandım zaten yağmur bardaktan boşanıyor cüzdan arabanın anahtarını aldım.Kuru kıyafetleri ıslanmaması için bir çöp torbası içine koydum onuda kıyıda bir taşın altına koyup korudum geldim tekneye dalış kıyafetini kuşandım baş açmazı kıyıdan boş ettim dalış fenerini aldım iki teknenin arasına dikkat edip indim suya bereket halat çok sıkışmamıştı pervaneyi elim ile çevirerek bir yere kadar halatı açtım Son iki tur ısrar etmeme karşı gelmedi,tekrar tekneye çıkıp baştan halatı suya atıp bu sefer ön tarafından halatı kuyruğa ayak ile basıp zorlayınca halatın Son iki boğumu pervaneden kurtuldu hızlıca kıyıya atıp tekrar güç bela tekneye  çıktım çıkar çıkmazda  tekneye gaz vermeden tekneye yol verdim,yavaş yavaş ileriye yol aldım çokta asılmadım koltuk halatlarını koparmasın diye bütün gece yol ileri olarak sabaha kadar çalıştırdım motoru gece 3,ten sonra sabahı böyle ettik yani çapanın boşunu bir daha ellemedim çünkü çektikçe zincir tekneye yürüdüğü için Çapa hafifliyordu,bütün gece böyle geçti yani..
Su tecrübemi anlamışsınızdır,diye düşünüyorum Senkop hariç büyük konuşmayayım ama suyun içinde en Son gidecek adam benim..
Buda gece 3,ten sonrasından bir kare

*

u.

« Yanıtla #4 : Aralık 31, 2017, 09:36:44 »
Son olarakta illaki bundan sitede kullanan bir arkadaşımın olduğunu hesab ediyorum, eğer yorumumu alabilirsem salı ilk iş alıp tekneye gideceğim çünkü cumartesi pazar yine lodos mevcut tekne hala emniyette değil tekrardan teşekkürediyorum...

*

O. E.

« Yanıtla #5 : Aralık 31, 2017, 10:45:31 »
Ufuk korsan geçmiş olsun
İyi seneler
*

u.

« Yanıtla #6 : Aralık 31, 2017, 11:49:36 »
Ufuk korsan geçmiş olsun
İyi seneler
Sağolasın teşekkür ederim korsanım sizede tüm korsan arkadaşlarada iyi seneler diliyorum zorunu atlattık gibi bakalım çapayı birde geri bağlayabilir isek tamamdır
« Son Düzenleme: Aralık 31, 2017, 11:51:57 Gönderen: Ufuk Dumlu »
*

M. C.

« Yanıtla #7 : Aralık 31, 2017, 12:40:05 »
Selam ,gerçi Mustafa korsan bahsetmiş ama ;
Kullanıcı olarak deneyimim anlatayım :,12 liitre tüp bulunduruyorum,nargile sistemi ile tüpü teknede bırakıp BC ve elbise ile dalıyor 20 mt hortum var tekne altı işe yarıyor .ile,ride iş yapmam gerekiyorsa bot a koyup götürebilirsiniz .tekne altı iş yapmak için son derece faydalı sırtında tüp olmadığından çok serbest çalışıyorsunuz.ayrıca 12 lt olmasından 60 dakikaya kadar rahat idare ediyor.,
*

M. A.

« Yanıtla #8 : Aralık 31, 2017, 17:13:46 »
Aslında olayıda anlatmak lazım; Zaten her yenen kazık ayrı bir tecrübe,
Bu perşembe cuma izinliydim tekneye aslında girmeyecektim nasıl olduysa şeytan dürttü gittim  15 gün,lük bir zaman zarfıda geçmişti uğramayalı tekne 6.5 groston yani yaklaşık 5 tonu biraz geçkin  tonozumun biri  23mm galvaniz zincir ve Admiral çapadan oluşmakta yaklaşık 70 kg civarı diger tonozum ise 28kg forturest  demir 15 metre 10mm zincir  ve  bunun üzerine kendimin kitlediği yaklaşık köşeli iki tane 40,kar kiloluk parke taşı  yaklaşık bu iki adet 200 kg ağırlık beni mıh gibi yerimde tutuyordu.

Cok gecmis olsun .... baya sorunlu olmus Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Yuksek sesle dusunuyorum.... Acaba... demir ve kaloma kombinasyonlarini mi gozden gecirseniz...... Admiralty en iyi kayalik zeminde tutar.... eger dip camur ve/veya kum ise Admiralty demir cok kuvvetli bir tutus saglamayabilir... Ote taraftan Danforth/Fortress tipi demirler yeterli kaloma olmazsa dipten kendini kurtarabilir.....

Eger dip yumusak bir zemine sahip ise ideal olarak Rocna veya Mantus, alternatif olarak Bruce, CQR veya Delta tipi bir demir ve en az 1 e 7 tamami zincir kaloma ile daha saglam bir tutus elde edebilirsiniz..... Iki demir ile kalmak isterseniz yine ayni (1/7) koluma ile iki demiri birbirine 90 derece aci olusturacak sekilde atabilir, stabiliteyi arttirabilirsiniz.......

Tekrar gecmis olsun ve bol sans.....

Tafa
*

E. A. A.

« Yanıtla #9 : Ocak 01, 2018, 13:01:50 »
Daha önce yazdım mı çok iyi hatırlamıyorum ama ikinci baskı olsa da yazayım. Bende 2 litrelik bir tüp var daha doğrusu takım var. Memnun kalmadım bildiğin dalış seti topladım.  12 lt aluminyum tüp aldım sırık gibi olanından, şişman olanlar çelik oluyormuş dediler ,  diğer alet edevat da var çözüm bulundu gibi.
Ufak tüp  aynı baş manevra pervanesi gibi bi şey bana göre yani ne zaman gerekse işe yaramıyor gerekmediği zaman da "show" yapabiliyorsun. Kabotaj bayramı etkinlikleri sırasında Güllükte çapam fırdöndü muhabbetine düştü. Tören sonrası dönüp alalım dedik arkadaşın tekneye bağlandım dalış için hazırlandım dalış öncesi kontrollarda regülatör devamlı akışa geçti zaten dandik bir şeydi.  Açtım baktım ama tamir edemedim tabii, dalgıç çağırdım .  Dingi motoru düştü yine ufak tübe müracaat ettim 10 metre derinlik su bulanık hava yetmedi ilk olaydan sonra tamir ettirdiğimi sandığım regülatör yine devamlı akışa geçti ben de buraya yazmamam gereken kötü sözlerden sonra regülatörü attım. demem o ki gelen meraklı arkadaş denemelerinin dışında gerektiği durumda hiçbir işe yaramadı, sorun sadece tüp değil yani.
Son durum ufak tüp içinde yeni 2. kademe aldım ne zaman işe yaramaz diye bekleyeceğim , esas kendi klasik dalış takımlarıma güveniyorum , ayrıca keyifci bir adam olduğumdan su altında BC olmaksızın rahat edemiyorum, bana göre değil. Ufaklık tüp sadece zincire tutuna tutuna dibe inip çapa kurtarmaya filan yarar ya da acil durumda belki ikinci dalgıcın inip size yardım etmesine yarar. Allah bilir artık. Benim fikrim bu.
*

u.

« Yanıtla #10 : Ocak 01, 2018, 20:56:20 »
Sağolun korsanlar küçük tüpten bende vazgeçtim cuma ikinci el bir set  12lt,lik BC
,li buldum, ona bakıcam  neyse bu gün bir dalgıç buldum 200 lira sıkışmış hallettim tonozunun zincirinden bir metere mesafeden biri bıçak vurmuş  yani olay zincir ağırlık kaloma kombinasyonu falan  değil dışarısı fırtına ise balığa çıkamıyorsa limanın içinde takılıyorlar sen gel orada at Çapayı pinekle   çapayı alamayınca git başkasının ipini kes bu barınaklarda böyle iyi aile çocuğu balıkçı tekneleri olduğu sürece hep yaşıyacağımız bir durum  dalış setini alıcağım bir kıyıya koyacağım yoksa hep Çapa nöbeti hep kabus  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Ocak 01, 2018, 21:00:28 Gönderen: Ufuk Dumlu »
*

B. B.

« Yanıtla #11 : Ocak 02, 2018, 10:41:15 »
Öncelikle gecmis olsun,

Ben baska bir bakış acisindan yorum yapmak istiyorum. Aynı nedenlerle kendime bir scuba (brovem var) takımı aldım.
bir kac sene kullanma fırsatım olmadı. Tüpü, içerisindeki hava bayatlamıştır diyerek İstanbul'da bir dalış okuluna götürdüm.
Bana tüplerin düzenli bakım yapılması gerektiğini (itirazım yok bu arada) öncesinde Kartal'da bulunan bilmem nerede test yaptırmak gerektiğini söylediler, Üşenmedim randevu aldım ve oraya gittim. Ancak tüpün üzerinde bilmem ne numarası olmadığından (Bana nasil bir tüp kakalamışlarsa) test edilemeyecegini söylediler. Aradan 2 yıl daha geçti. Super tupsuz dalişlar yapıyorum hala  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Yani bu tupler de dıştan takma motor gibi bakımı doldurması filan kontağınız yoksa problem olabiliyor.
*

M. E.

« Yanıtla #12 : Ocak 02, 2018, 13:23:59 »
1 tane 5 lt kendi reg üstünde 2 tane de 12 lt aluminyum tüp ve standart takımları var. 20 metre nargile hortumu var en çok bundan yararlanıyorum. 5 lt tüp de çok yararlı ancak doldurmak bir sorun. 12 lt tüpler bu işe yarıyor...
*

A. B.

« Yanıtla #13 : Ocak 03, 2018, 01:11:49 »
1 tane 5 lt kendi reg üstünde 2 tane de 12 lt aluminyum tüp ve standart takımları var. 20 metre nargile hortumu var en çok bundan yararlanıyorum. 5 lt tüp de çok yararlı ancak doldurmak bir sorun. 12 lt tüpler bu işe yarıyor...

12 litrelikten 5 litreliğe aktarmak için kamçı da vardır mutlaka sende.
*

E. A. A.

« Yanıtla #14 : Ocak 03, 2018, 09:04:08 »

12 litrelikten 5 litreliğe aktarmak için kamçı da vardır mutlaka sende.

Nasıl oluyor acaba , şekil şemal var mı?