0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ç. Ş.

Herkese günaydın ve selamlar korsanlarım;

Suyun altındaki dünya, biz deniz aşıklarının bir diğer ilgi alanı. Başlıkta yüzeysel olarak bazı ekipman bilgileri olmakla beraber detaylara inerek ve özellikle gezgin korsanda yazan eğitmen hocalarımızın da katkısı ile bayağı dolu dolu bir bilgi kaynağımız olabilir diye düşündüm.

Ülkemizde meslek icabı sebepleri saymazsak dalışlar genellikle yaz aylarında yapılıyor ve ticari açıdan bakıldığında sezonluk bir sektör var. Ben kendim ve ailem için bir malzeme gerektiğinde özellikle kışın yağmur çamur arasında dalış malzemesi mağazalarına girdiğimde göz yaşları ve şaşkınlık ile karşılaşıyorum. Bir yandan da şu anda dalış malzemesi teminine ve dalış eğitimlerine yönelik yatırım yapan ülkemizin eski sualtıcıları adına bu sezonluk durum için üzülüyorum.

Neyse dağılmadan amacımı toparlayayım; Kendisine, ailesine veya tanıdığına her ne sebeple olursa olsun malzeme temin etmek isteyecek korsanlarımızın her daim başvurabileceği bir başlık düşünüyorum. Yeni dalış eğitimi alacak, var olan malzemeyi değiştirecek, bu konudaki yeni teknoloji ve imkanları paylaşacak her korsanımızdan katkı ve eksik düzeltme bekliyorum

*

H. E.

Ynt: Serbest ve Aletli Dalış Ekipmanları ve Teknolojileri
« Yanıtla #1 : Mart 06, 2019, 11:00:40 »
O gözyaşı dökenlere de gıcığım. Aralık ayında tüp almaya gidiyorsun, "Elimde bi tek bu var" diye yazınkinin %50 pahalı fiyatını söylüyor. Gerçek Karaköy bu diil!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ç. Ş.

« Yanıtla #2 : Mart 06, 2019, 11:16:20 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
O gözyaşı dökenlere de gıcığım. Aralık ayında tüp almaya gidiyorsun, "Elimde bi tek bu var" diye yazınkinin %50 pahalı fiyatını söylüyor. Gerçek Karaköy bu diil!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Çok haklısınız her çeşit esnaf da mevcut sektörde. Geçen gün bilmiyormuş gibi bir palet sordum, bir zincir mağazada aynısı 300 tl iken bana 490 tl fiyat verdi.
Zaten bu başlıkta da aynısı veya aynı kalitelisi makul bir fiyata bulunabilen ürünlerde alıcıları bilgilendirmemiz güzel olur.

*

Ç. Ş.

« Yanıtla #3 : Mart 25, 2019, 10:28:27 »
Yıllardır ihmal edilmiş ve bence önemli bir konu;

Zıpkına düzenleme ve ruhsat gerekliliği, katkıda bulunmak isteyen korsanlara deniz hayatı adına teşekkürler Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

E. G.

« Yanıtla #4 : Mart 25, 2019, 13:17:55 »
Zıpkın ve Kara Avında Belge İstemek , sadece Devlete ve Burokratlara  Ezıyet imkanı veriyor.Amac  Etık ve Sezonunda Avcılıksa,Bu Amator orgutlenme ile daha iyi saglanır.
ABD de Tekne Kullanımı icin Bile BELGE zorunlulugu yoktur.Insanlar Kitaptan Okuyup sınava Girerek degil. uygulama ile ogrenirler. Insana, Hayvana ,Dogaya Saygı bir BElge Meselesi DEgıl, Toplumsal Egıtım ve Baskı Orgutlenme ve  Ornek Olma ile Saglanır Diye Dusunurum.
Zıpkında da,Kara Avcılıgında da ,DErinDalısta da ETIK ve DOGAya saygısız ların,BELGE sistemi ve Burokrasisi Arttıkca  Cogaldıgını  Gordum.
BELGE sadece Memura EZIYET, KURS cuya Para saglamakta.
 YururGezer, YuzerDAlar Korsan,
ERDAL de ZAHTER

*

Ç. Ş.

« Yanıtla #5 : Mart 25, 2019, 13:36:35 »
Ben zıpkını, belge isteme eziyetine sebep olarak görmüyorum. Zıpkın, üretildiği amaç için kullanılırken bile bazı resmi ve vicdani sorumluluklar barındıran, duruma göre amacı içinde ve/veya dışında bile öldürüp yaralayabilen bir araçtır. Bu yeteneği bile kontrol altında olması için yeterli bir sebeptir.
*

A. E.

« Yanıtla #6 : Mart 27, 2019, 14:09:56 »
Konunun amacını çok beğendim. hepimizin su altı ile ilgili bilgilenmemizi sağlıyacak bir öğretici yazı dizisi olursa çok mutlu olacağım. Yani dalmak nasıl olurdan dalma yöntemlerine ve teknolojisine varan bir dizi.
Çok faydalı olur. mevcut kanun ve kısıtlamaları da öğrenmeliyiz. Bunların saçmalığını tartışmak yerine nasıl davranarak, başımızı ağrıtmadan uygularızı öğrenmiş oluruz.

Tabii işin zoru bilenlerde. Hadi dalış hocalarımız, eğitmenlerimiz. GEKO ya bir katkı konusu daha. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. A.

« Yanıtla #7 : Mart 27, 2019, 14:45:27 »
Ben ne zamandır Mares'in 5.4.3 elbisesini almak istiyorum. Bir kaç amaca hizmet eder diye edinmek niyetim aslında..
nette hem sağlıklı fiyatlar göremedim, büyük farklılıklar var. Netten değil gidip görerek almak istiyorum ama İstanbul'da bulabileceğim yerleri araştırdığımda nette yine bulamadım.

İstanbul'da Mares'in bayisi yok mudur??

Bu arada kısıtlı bilgim ile tavsiye ederim zira hem elbise hem de başlıklı shorty var. İstenirse kışın ikisi birden giyiliyor ve kalın bir elbiseniz oluyor. (Tamamen kısıtlı bilgi ile kendi yorumum)
*

Ç. Ş.

« Yanıtla #8 : Mart 27, 2019, 15:19:43 »
Ben ne zamandır Mares'in 5.4.3 elbisesini almak istiyorum. Bir kaç amaca hizmet eder diye edinmek niyetim aslında..
nette hem sağlıklı fiyatlar göremedim, büyük farklılıklar var. Netten değil gidip görerek almak istiyorum ama İstanbul'da bulabileceğim yerleri araştırdığımda nette yine bulamadım.

Bu arada kısıtlı bilgim ile tavsiye ederim zira hem elbise hem de başlıklı shorty var. İstenirse kışın ikisi birden giyiliyor ve kalın bir elbiseniz oluyor. (Tamamen kısıtlı bilgi ile kendi yorumum)

Murat korsanım elbise hakkındaki fikrinize katılıyorum, kullanım amacı çeşitli durumlara uyabiliyor. Mares için Galata marin var ama bu malzemelerde distribütörlük araba distribütörlüğü gibi işlemiyor. Yani Türkiyeye bir marka tek bir firmaya değişmez dist. vermiyor veya verse bile başka firmalar dışarıdan aynı veya benzer ürünü ithal edebiliyor. Bu durumda zaten tutarlı olmayan fiyat/bulunabilirlik dengesi iyice bozuluyor. Mares iyi marka ama neopren üretici dünyada fazla değil. Bir çok farklı markanın elbiseleri belli üretici fabrikalardan çıkıp model ve renk ile marka farklı yazılabiliyor.

Bu arada 2 parça elbiselerin birde dezavantajı var 2 parçayı da giymediğinizde sürekli su alışverişi olup ısı ve hareket düzeni biraz bozulabiliyor.
*

M. A.

« Yanıtla #9 : Mart 27, 2019, 17:11:57 »

Bu arada 2 parça elbiselerin birde dezavantajı var 2 parçayı da giymediğinizde sürekli su alışverişi olup ısı ve hareket düzeni biraz bozulabiliyor.

Bilgi için çok teşekkür ederim.. Bol bol araştıracağız o zaman... East Marine Kartal mağazasına bu haftasonuna gittim onlar da satıyor diye ama mağazayı tamamen değiştirmişler... Giriş bot galerisi gibi olmuş, kıyafet vs artık orada satmıyorlarmış..

Bu arada yukarıda yazdığınız cümleyi açabilir misiniz? Tam anlayamadım, giymeyince eskiyor anlamına mı geliyor?? (kusura bakmayın fazla bilgim yok bu konularda)
*

Ç. Ş.

« Yanıtla #10 : Mart 27, 2019, 17:21:29 »

Bilgi için çok teşekkür ederim.. Bol bol araştıracağız o zaman... East Marine Kartal mağazasına bu haftasonuna gittim onlar da satıyor diye ama mağazayı tamamen değiştirmişler... Giriş bot galerisi gibi olmuş, kıyafet vs artık orada satmıyorlarmış..

Bu arada yukarıda yazdığınız cümleyi açabilir misiniz? Tam anlayamadım, giymeyince eskiyor anlamına mı geliyor?? (kusura bakmayın fazla bilgim yok bu konularda)

Kastettiğim şuydu, elbisenin üstü giyilmediğinde malum alt taraf salopet bir pantolon gibi. Dolayısı ile omuzlar ve göğüs kısmı direk su ile temasta ve en ufak hareketinizde aralanıp elbise içine soğuk su doluyor. Üst taraf ta giyildiğinde bu durum ciddi biçimde azalıyor.

Bildiğiniz üzere neopren yapısı yüzünden suyu bir mikta emen ama dışarı vermeyip vücut sıcaklığı ise ısınmasını sağlayarak üşümeyi önler. Devamlı su devridaimi olan elbise sıcak tutma görevini yerine getiremez.

Murat korsanım ayrıca decathlon u da incelemenizi tavsiye ederim. Cressi markasının dalış mağazalarında 700 tl istenen bir palet modelini 250 tl ye temin ettim.
« Son Düzenleme: Mart 27, 2019, 17:22:56 Gönderen: Çetin Şahinöz »
*

M. A.

« Yanıtla #11 : Mart 27, 2019, 17:34:01 »

Kastettiğim şuydu, elbisenin üstü giyilmediğinde malum alt taraf salopet bir pantolon gibi. Dolayısı ile omuzlar ve göğüs kısmı direk su ile temasta ve en ufak hareketinizde aralanıp elbise içine soğuk su doluyor. Üst taraf ta giyildiğinde bu durum ciddi biçimde azalıyor.

Bildiğiniz üzere neopren yapısı yüzünden suyu bir mikta emen ama dışarı vermeyip vücut sıcaklığı ise ısınmasını sağlayarak üşümeyi önler. Devamlı su devridaimi olan elbise sıcak tutma görevini yerine getiremez.

Murat korsanım ayrıca decathlon u da incelemenizi tavsiye ederim. Cressi markasının dalış mağazalarında 700 tl istenen bir palet modelini 250 tl ye temin ettim.

Anladım, teşekkür ederim..

Lakin alttaki kıyafet salopet tarzı değil. 3mm bildiğiniz elbise... Bir de shorty var ayrıca... bunları ayrı ayrı da giyebiliyorsunuz. Ya da elbisenin üzerine shortyi giyiyorsunuz 3mm elbiseniz shorty'nin denk geldiği yerlerde daha kalın hale geliyor.
*

H. T.

« Yanıtla #12 : Mart 27, 2019, 20:43:29 »
Konuya keyifle destek veririm ama başlık çok geniş bir kapsama sahip. Termal giysiler, SCUBA donanımı, ABC ekipman ve diğer dalış ekipmanları olarak ele almak yerinde olur.

İsterseniz siz merak ettiklerinizi paylaşabilirsiniz, dilerseniz sırasıyla yukarıdaki başlıklar altında genel bilgi paylaşabilirim.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

*

Ç. Ş.

« Yanıtla #13 : Mart 27, 2019, 22:16:05 »
Konuya keyifle destek veririm ama başlık çok geniş bir kapsama sahip. Termal giysiler, SCUBA donanımı, ABC ekipman ve diğer dalış ekipmanları olarak ele almak yerinde olur.

İsterseniz siz merak ettiklerinizi paylaşabilirsiniz, dilerseniz sırasıyla yukarıdaki başlıklar altında genel bilgi paylaşabilirim.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hakan hocam evet kapsam çok geniş, ama ben başlığı açarken burada büyük çoğunluğun ABC malzemesi konusunu aştığını düşünmüştüm. Asıl basit tekne altı bakım içim llanılan minik sistemler ile daha derin ve süreli dalış ekipmanlarına yazarız.

ABC yeni alacak veya yakını için soran olursa da tabii başımız üstüne. Termal veya kuru elbise kullanan korsanlarımızın ise önünde eğilirim.