0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*
Yol Hakkı Kimde ?
« : Mart 06, 2019, 23:24:39 »
Selamlar,

2017 yılında aşağıdaki durum bizzat başıma gelmiştir.
Siz izleyin yorumladıktan sonra hikayenin tamamını yazarım.Kolay Gelsin
*

  Çevrimiçi Semih Sener

 • * Gezgin Korsan
 • 4.885
  • Yaşadığı Şehir
 • İstanbul
Ynt: Yol Hakkı Kimde ?
« Yanıtla #1 : Mart 06, 2019, 23:46:49 »
Teknenin icinde liman baskani var gordunuz mu  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

  Çevrimdışı Hüseyin Yılmaz

 • * Gezgin Korsan
 • 810
  • Yaşadığı Şehir
 • İstanbul
  • Tekne Adı
 • DALGA
Ynt: Yol Hakkı Kimde ?
« Yanıtla #2 : Mart 07, 2019, 00:01:10 »
Selçuk korsanım merhaba,
videodan tam, net anlamakta  güçlük çektim ancak,
eğer siz arabalı vapur kaptanıysanız tabiki yol hakkı sizin diye düşünüyorum.
Sürat teknesi kaptanı iseniz ,video bir kaç saniye sürüyor ve devamı karar vermek için zamana ihtiyaç var yan yana bir görüntü var.
Konuyla ilgili müsaadeniz le bir kaç defa gördüğüm ve arkadaşımın başına geleni paylaşayım.
Arabalı vapurların geçiş ve trafik düzenlemeleri yönerge ve talimatlarla düzenlenmiştir,malum.
Bulunduğumuz bölgede , Eskihisar _Topçular  hattında toplu taşımacılık yapan bu gemilerin yolunda balık tutmaya çalışan ,gemi yolunda bulunan, defalarca ikaz siren , korna ile ikaz edilmesine rağmen , elle yandan geçsene diyen umursamaz lara rastladım. Sonrasında kendilerine liman başkanlıklarından ceza tebligatları geldiğinde
- ben ne yaptım ki , yan taraftan geçseydi diyenleri de duydum.
Biraz daha bilgi verirseniz , fark edemediğimiz yerler konusunda daha isabetli yorum yaparız diye düşünüyorum.
Saygılar.
Mutluluk yağmurunda şemsiyesiz kalmanız dileğiyle...
*

  Çevrimdışı Ali Aygın

 • * Gezgin Korsan
 • 558
  • Yaşadığı Şehir
 • Antalya
  • Tekne Adı
 • ATLAS, Antalya
Ynt: Yol Hakkı Kimde ?
« Yanıtla #3 : Mart 07, 2019, 00:06:05 »
Bu soru(y/n)a bulaşmamak lazım.
GeKo

*
Ynt: Yol Hakkı Kimde ?
« Yanıtla #4 : Mart 07, 2019, 03:26:40 »
Videodan bir şey anlaşılmıyor. Açıklama olmadan bir şey demek zor.

Ancak büyüklüğüne bakılmaksızın manevra yapan tekneden sakınmak, manevrasını tamamlamasını beklemek bir denizcilik adabıdır.

Selametle...

*
Ynt: Yol Hakkı Kimde ?
« Yanıtla #5 : Mart 07, 2019, 03:31:24 »
Evet ikisininde iskeleye yanasma isteği var. Sonuc olarak feribot once yanasıyor.
*
Ynt: Yol Hakkı Kimde ?
« Yanıtla #6 : Mart 13, 2019, 20:17:48 »
Selamlar,

Konuyu açarken çok  detaylı yazamadım. Şimdi detaylandırmaya çalışıcam.

Güney Marmara'da Marmara Adasi, Avşa Adasi, Paşalimanı Adasına hizmet veren Sağlık Bakanlığının bir ambulansı mevcut. Toplamda bu ambulanslardan Türkiye 4 tane var.  Video daki kucuk sürat teknesi bu ambulanslardan biri.

Olay kısaca şu şekilde, videonun çekildiği yer Paşalimanı Adası Balıklı  Köyü iskelesi, koya sol taraftan tarifeli seferini yapan Gestaş sefer saatinden 15 dakika gecikme ile geliyor. Aynı anda ise çağırılan ambulans ise koya videonun sağ tarafından giriyor. Biz ambulansı beklerken birbirleri etrafında bir tur atıyorlar sonra Gestas Feribotu iskeleye yanasiyor. Gestaş kaptanı ile palamarcının telsizinden konusuyorum, ambulansin neden yanasmadigini ogrenmeye calisiyorum, ambulans yol verdi diyor, ismini soruyorum soyluyor , soyadını soruyorum, soylemiyor.
Ne yapıcan diyor? Şikayet edicem diyorum? Bildik kelimeler sonrasi 15 dakika iskeleyi mesgul edip gidiyor.

Sonra koyda bekliyen ambulans yanasiyor. Feribot kaptanini gormeme ragmen sesi tok gelen yaşlı biri oldugunu anlıyorum, ambulans kaptanı ise genç 26-30 yaşında bir genç . İlk sorum neden iskeleye feribottan once yanasmadıgı oluyor. İlk cevabı "Koya once feribotun girdiği için yol hakkı onda" diyor. Sen hangi aracı ne amacla kullanıyorsun filan diye sıkıstırınca bu sefer "Hastayı iskelede goremediğim icin yanasmadım" olarak konusmasi degisiyor. Bu sıcakta hasta seni iskelede hazırolda mı beklemesini istiyordun gibi anlamsız muhabbetler esnasında hasta tasiniyor , evrak işleri yapılıyor ve ayrılıyorlar.

Durumumuz kısaca bu yaşanan telaşı, stresi, sinir katsayısını anlatmak ise çok kolay değil.

Deniz Ambulansı Bana gore Sıkıntıları:
- Tasarım itibari ile her yere yanasamıyor, dipten kum çekme sıkıntısı oldugu için çok sığ yerlere giremiyor. Bundan dolayı Paşalimanı Adası üzerinde bulunan 5 iskeleli köyden sadece Balıklı Köyünden hasta alabiliyor en azından denen bu. Diğer köyler araç ile köy yollarından hastalarını Balıklı İskelesine taşımak zorunda.
-  Tasarım olarak veya işletme talimatı olarak teknelerden hasta alamıyor/almıyor. Hasta yanaşma izni olan bir yere nakil edilmeli.
-  4 yada 6 personel ile çalışıyor tam hatırlamıyorum. Bu personelin gorevi hastayı taşımak değil. Hastayı kendi imkanlarınız ile Ambulans a koymalısınız. (Bir personel kendi insiyatifi ile yardım etti ama özellikle taşımak gorevi olmadıgını belirtti )
- Yanaştıkları yerleşim birimi ile bir iletişim protokolleri yok. (Muhtar, Sağlık Gorevlisi, Sağlık Ocağı, Jandarma vs. )
- Aldığı hastayı Hastane olan Erdek'e goturmek yerine, kendine göre 6-7 dakikalık kısa mesafedeki Narlı'ya bırakabiliyor. Buda ordan Kara Ambulans ı ile 20 dk bir yol daha demek. Bunu hastanın aciliyet durumuna göre anlıyabilmekle beraber amacının tasarruf mu yoksa zaman kaybından dolayımı bu insiyatifi aldıklarını anlıyamıyorum.
- Elinizde sedye hasta taşırken size kimlik alalım, kaydını yapmamız lazım hastanın diye sorabiliyorlar. 
- Marmara adasinda hazır bir vaziyette bağlama yerinde beklemiyorlar, onun yerine 250 metre içerdeki hastanede bekliyorlar / yada çalışıyorlar. Bir çağrı geldiğinde işlerini bırakıp sanırım bir vasıta ile o 250 metreyi katedip ambulans görevlerini icra ediyorlar. Araçsız o mesafeyi kostuklarını dusunmuyorum zira mesafe az ama düz ayak bir yol değil.

Kolay Gelsin.*

  Çevrimdışı Hüseyin Yılmaz

 • * Gezgin Korsan
 • 810
  • Yaşadığı Şehir
 • İstanbul
  • Tekne Adı
 • DALGA
Ynt: Yol Hakkı Kimde ?
« Yanıtla #7 : Mart 13, 2019, 20:59:24 »
yol hakkı ile ilgili olarak, açıklamayı yazdıktan sonra söylenecek bir söz kalmamış.
Diğer hususa gelince, 4 yıl Gökçeada'da görev yaptığım için, adalarda mahrumiyet nedir çok iyi bilirim. Özellikle sağlık ve ulaşım konusu maalesef senelerden beri ne kadar ilerledi tartışılır. Yazık. Sonra da elalemin şu kadar adası var, şu imkanları ve millete şu hizmetleri sunuyorlar dediğinizde konuyu farklı yönlere çekecek cevaplar alabiliyorsunuz.
Kaç tane adamız var ? Bu adalarda yaz kış yaşayan insanların ihtiyaçları nasıl _ ne kadarı karşılanıyor ? Sıkıntıları nedir ? ( Turistlerin konusuna hiç girmiyorum o konu da iyice irdelenip, çözümler üretilmeli)
Muhtara söylüyorsun, kimisi dinliyor kimisi dinlemiyor...Kolluk kuvvetine söylüyorsun, benim elimden ne gelir diyor...Belediye başkanına söylüyorsun , görevine dört elle sarılıp çalışanlar hariç, insanları oy zamanı hatırlıyor. Üst makamda bulunan büyük şehir belediye başkanı veya Ankara'daki siyasiler kaale almıyor...Farklı öncelikler var denilip konular kapatılıyor. Bildiğimiz  şeyler maalesef...
Bu konu ile ilgili olarak,
1. Cimer e ayrıntılı bilgi içeren şikayetlerinizi iletiniz. Ne kadar sayı çok olursa ,   çözümle ilgili fazla araştırma yapılır, geri dönüş olur.
2. TV programlarında , özellikle güncel ve kamunun dikkatini anında çekecek programlarda bu eksiklik, ihtiyaçlar gündeme getirilmeli,
3. Bıkmadan ,usanmadan sağlık ve ulaşım konusunda ve diğer ihtiyaç duyulan konularda , ne kadar makam varsa ,hepsine dilekçe yazılmalı ve sonuç alıncaya kadar yazmaya devam edilmeli.
şimdilik aklıma gelenler bunlar. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Mart 13, 2019, 21:00:30 Gönderen: Hüseyin Yılmaz »
Mutluluk yağmurunda şemsiyesiz kalmanız dileğiyle...