0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

F. G.

Yarim keskin bicak...
« : Eylül 05, 2019, 04:20:20 »
 Yarim kelimesindeki "a"harfinin uzerinde sapka var arkadaslar.
 Evet. Bir suredir singlehand, soloseyir. MOB vb acil durum senaryolari ve tedbirleri konularinda dusunuyorum. Genelde solo takildigim icin(mecburiyetten falan degil haa, FB olsun instagram olsun kizlar rahat birakmiyorlar bizide yelkene gotur...seklinde...)
 Neyse ne anlatiyordum. Evet solo seyir. Kafa dinlemenin yeri bambaska tabi.
 Meseleyi fazla dagitmadan sunu soylemek istiyorum. Harness ve can yelegi yada kisinin vucudu uzerinde kolayca ulasabilecegi bir noktada sabitlenmis, acil bir durumda ki ilk aklima gelen emniyet ipine bagli iken overboard olmak yani suya dusmek geliyor. Boyle bir alet edavat kullanimini uygulayan varmi? Sanirim yariscilar arasinda daha populer bir hareket olmakla beraber gezi tekneleri icinde sozkonusu olabilir diye dusunuyorum.

*

İ. G.

Ynt: Yarim keskin bicak...
« Yanıtla #1 : Eylül 05, 2019, 08:13:25 »
Sanirsam canyelegi veya herhangi bir guvenlik ekipmani uzerinde bildigimiz turden bicak tasinmiyor. Ancak bazi modellerde, keskin ucu ters tarafta kalan, istemsiz olarak bile size zarar vermeyecek, sudayken ağ, kayis elincesi gibi seyler kesmeye yarayan su tip bicaklar var.
 Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ayri veya can yelegi uzerinde tasinabilenleri de var. Bi ara sarmistim bunlara orda hatirliyorum, daha da aratirsaniz cikar.

POCOPHONE F1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

*

İ. G.

« Yanıtla #2 : Eylül 05, 2019, 08:14:52 »
Su tip bicagi soylemek istedim.

*

F. G.

« Yanıtla #3 : Eylül 05, 2019, 17:17:57 »
Sanirsam canyelegi veya herhangi bir guvenlik ekipmani uzerinde bildigimiz turden bicak tasinmiyor. Ancak bazi modellerde, keskin ucu ters tarafta kalan, istemsiz olarak bile size zarar vermeyecek, sudayken ağ, kayis elincesi gibi seyler kesmeye yarayan su tip bicaklar var.

Ayri veya can yelegi uzerinde tasinabilenleri de var. Bi ara sarmistim bunlara orda hatirliyorum, daha da aratirsaniz cikar.

Sanirim bazi yeni modellerde line cutter denilen malzeme PFD/harness kombinasyonlarina eklenmis vaziyette. Normal, kopuk can yeleginden otomatik olanlara gecis yapmak uzereyim. Yeni PFD/Harness de bu bicak mevcut(line cutter). Tabi gonul isterki hicbir acil durumla karsilasmayalim ama olasi bir durumda o bicagi yerinden alip uygulamaya koymak nederece kolaydir/zordur onu tahmin etmek zor. Yeri gelmisken tekrar altini cizelim ana hedefimiz overboard olmamak.
 Resmini paylastigin diger bicak da cok guzel. Bu konuda ben biraz daha arastirmaya devam edecegim. Sadece bu line cutter isimizi gorurmu gormezmi.
 Genel hatlariyla anladigim kadariyla seninde bahsettigin uzere boyle bir bicagin PFD/Harness uzerinde direk olarak tasinmasi sakat bir durum. Kas yaparken goz cikartma durumu olabilir.
 Eger bir yolu varsa ve bir sekilde bicak tasiniyorsa su ozelliklerde olabilir.
-ucu sivri degil duz olacak(blunt tip)
- bicak kismi tirtirli degil duz olacak. Tirtirli olanlar ip keserken liflere takilip kalabiliyormus. Gerci tirtirli olanlarinda bir turu var. Disler "V" seklinde degilde "U"seklinde.
- katlanir degil, ihsan kaptanin linkde paylastigi gibi katlanmayan cinsten, sert kilifinda muhafaza edilen olursa bence daha iyi olur.
- . Katlanir ise, tek elle acip kapanabilmeli,Yaninda makasi, taragi, kuregi olan teferruatli birsey degil, tek bicakli, sadece acil durumda cekip ipi kesebilecegimiz birsey.
-rengi fosforlu, cart sari, portakal rengi olabilir hatta karanlikda parlayan malzemeden(sapi).
 -elbette paslanmaya karsi direncli, cok keskin...
 Birde bununla arada sirada oynayip elimizi alistiracagiz yani seri bicimde acip kapama falan. Lakin sadece ve sadece acil durumlarda kullanilmali yani karpuz kesmek, raki mezesi hazirlarken  kavun ve peynir dilimlemek olmaz.
populer birkac ornek.