0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

N. D.

Aslında görerek uçuş planlaması 5 veya 10 dakikalık bacaklar halinde değişik pusula başları ve kontrol noktalarına göre yapılır , yani 5 dakika bir pusula başına uçarsınız , 5 dakika sonra haritada işaretlediğiniz bir kontrol noktası ( köprü ,cami , dağ vs...) üzerine geldiğinizde gözle teyidini yaptıktan sonra diğer pusula başına dönersiniz . Böylelikle hata yapma ihtimaliniz sıfırlanır , rüzgar sizi nereye atarsa atsın kısa periyotta nirengi noktasını bulacağınızdan hata yapmazsınız. Uçuş okulumuza misafir gelen bir hoca ( maalesef sonradan ilaçlama uçuşunda yanarak can verdi) ile Samsun -Ankara uçacaktık , planlamamı kendi hocamdan öğrendiğim gibi yapmıştım . Haritamı aldı baktı "böyle olmaz" dedi ve silip , Samsundan Ankaraya düz bir cizgi çizdi ,
Samsundan kalktım , hocanın verdiği pusula başında uçtum , yanlış hatırlamıyorsam 20 dkk sonra Merzifon üstünden geçmemiz gerekiyordu , ortada ne Merzifon ne de "eşeği" var ! kıraç dağlar hepsi birbirine benziyor . Hocayı bir telaş aldı , sağa sola daldı "aaa bu uçakta ndb yokmuş!"  Ben durumun farkında olarak " hocam , hava da kötü geri dönelim dedim ve öyle yaptık , Allahtan Samsunu bulmak kolay oldu ! Şimdi Trabzon -Rize bir seyir planı yaptım (test amaçlı) ama uçak yerine yelkenli , hava yerine de deniz olunca rahmetli hocanın planı gibi oldu ! Böyle mi olacak ?
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Not : Burdaki VFR uçuş planı benzerliği sadece , harita üzerine asetat nylon yapıştırılması suretiyle keçeli ispirto kalem ile rota çizilip , yanına manyetik başı , mesafeyi ve zamanı yazdığımız bir kutucuk çizmemizden ibarettir . Hatayı ortadan kaldıracak kısa bacaklar uygulanamamıştır .
« Son Düzenleme: Ekim 02, 2018, 18:36:35 Gönderen: Nevzat Doğru »

*

L. A.

Ynt: VFR Uçuş Planı Tekniğine Göre Deniz Seyir Planlanı
« Yanıtla #1 : Ekim 02, 2018, 18:47:21 »
En güzeli IFR planlama yapıp (chart plotter), haritada da VFR olarak mevki koyarak (bilinen nirengilerden kerteriz/mesafe ile) çakışıp çakışmadıklarını kontrol etmek sanki...

*

N. D.

« Yanıtla #2 : Ekim 02, 2018, 18:55:33 »
Levent kaptan o nasıl olacak ki ? Şimdi işin içinde bir de tramola veya kavança var , hesapla kaç dakika o başa gittin , dön öbür tarafa ( 90 derece mi ?) bir de o kadar dakika o başa git ,ondan sonra da nirengi bul !  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Galiba bunlar tarih oldu ! Gps ve chartplotteri açıp devam !
« Son Düzenleme: Ekim 02, 2018, 18:57:09 Gönderen: Nevzat Doğru »

*

C. A.

« Yanıtla #3 : Ekim 02, 2018, 19:25:53 »
Bir radarınız olsaydı, kıyısal seyirlerde fiziki olarak haritanız üzerine gps'e ihtiyaç duymadan mevki koyabilirdiniz.

Selametle...

*

O. E.

« Yanıtla #4 : Ekim 02, 2018, 19:32:50 »
Bir radarınız olsaydı, kıyısal seyirlerde fiziki olarak haritanız üzerine gps'e ihtiyaç duymadan mevki koyabilirdiniz.

Selametle...

Cenk Kaptanım ,

Zahmet olmaz ise anlatabilirmisiniz kısaca ..

*

N. D.

« Yanıtla #5 : Ekim 02, 2018, 19:33:43 »

Selametle...
Hocam , bir programında Ayhan Sicimoğlu der ki ! " Amerikalılarla seyirdeydik , bütün elektronik aletleri bozuldu , ben yıldızlara bakarak tekneyi selametle gideceğimiz yere ulaştırdım , ben olmasaydım asla başaramazdılar" İnandıysam arap olayım (!) ancak işin bir de bu yönü var .
*

İ. E.

« Yanıtla #6 : Ekim 02, 2018, 20:31:39 »
Ayhan sicimoğlu biraz Uçmuş ancak Astronomik seyri bilen birisi hiç bir şeye ihtiyaç duymadan bir sextant ve gerekli' dökümanlar Yardımı ile kolaylıkla mevki koyabilir ve seyir Yapabilir
*

E. A. A.

« Yanıtla #7 : Ekim 02, 2018, 21:25:14 »
Garip olacak ama bana elektronikleri kullanmak havada iken hep daha kolay gelmiştir. Denizde ise hava iyi sallantı az tepemden sular boşalmıyor etrafta kusan misafir yokken tamam ama tersi durumda bildiğim chartplotter bile ulaşması zor kullanması dert hale geliyor. Zaten bunlara ihtiyacım işler sarpa sarınca olacak o zamanda tarzan zor durumda filminin içinde oluyoruz. Derler ya ne bilirsen bil havada %50 sini acilde zor uygularsın denizde de pek farklı değil bana göre. Belki ustalara göre deneyim az ondan mıdır neyin ben denizden daha fazla korkarım çünkü fazladan uzun süreli  dayanıklılık ister. Benim gibi kıyı körfez seyri yapanlar için GPS büyük nimet, herhalde on board olan haricinde 4-5 tane GPS kapasiteli alet çıkar üzerimden. Sallan yuvarlan  giderken  tepeden sular inerken harita okuyan  pergel paralel cetvel kullananlara saygı duyuyor çok özeniyorum. Radar ise eksikliğini geçen fırtınanın tam ortasında balık çiftliklerinin arasında kalan biri olarak çok fazla hissediyorum. İlk işim radar almak olacak ucuzundan.
*

C. A.

« Yanıtla #8 : Ekim 02, 2018, 21:49:40 »

Selametle...

Cenk Kaptanım ,

Zahmet olmaz ise anlatabilirmisiniz kısaca ..

Teknenizde radar varsa, radarınızı kullanarak örneğin bir burundan kerteriz ve mesafe alarak teknenizin mevkisini haritaya koyabilirsiniz. Burada önemli olan ve bir miktar tecrübe isteyen şey, radar ekranıyla, haritanızı bağdaştırabilmenizdir. Gerçi artık yeni nesil radarlarda her şey çok daha kolay.

Radar kullanmadan da mevki koyulabilir ancak bunun için haritadan da seçebileceğiniz en az iki noktadan (ada olabilir,burun olabilir) kerteriz almanız gerekir. aldığınız kerteriz hatlarını harita üzerinde kesiştirirseniz mevkinizi bulursunuz. Ancak küçük teknelerde gyro pusula olmadığından bunu doğru olarak yapamayabilirsiniz. Manyetik pusula ile alınan kerterizlerde, pusula hatası olacağından doğru sonuç elde etmek zordur ama yine de yaklaşık bir fikir verebilir.   

Selametle... 
*

O. E.

« Yanıtla #9 : Ekim 03, 2018, 07:59:31 »
Teşekkür ederim Ben radarda direk ölçülme imkanı var zannederek sormuştum Kaptan,
Harita ile Radar görüntüsü ve Aisi üst üste monitiör etmek mümkün artık.
Bu ekranda mesafeyi de istediğiniz bir noktaya parmağınızı basarak ölçebiliyorsunuz.
Ancak bunlar hala yeterli değil , havacılıkta kullanılan teknolojilerin maalesef çok azı denizde kullanılıyor.
Çok var ama ilk aklıma gelen Ais her deniz aracına zorunlu olmalı, balık çiftliklerine elektronik sınır belirleme aygıtı zorunluluğu konmalı  vs.
« Son Düzenleme: Ekim 03, 2018, 08:07:32 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
*

N. D.

« Yanıtla #10 : Ekim 03, 2018, 11:15:29 »
Ayhan sicimoğlu biraz Uçmuş ancak Astronomik seyri bilen birisi hiç bir şeye ihtiyaç duymadan bir sextant ve gerekli' dökümanlar Yardımı ile kolaylıkla mevki koyabilir ve seyir Yapabilir
Sayın İlker Kaptan , bu yaştan sonra sextant yıldızlar vs. beni aşar da , hiç olmazsa deniz haritaları üzerinden doğru seyir planlaması yapabilmeyi , kerteriz vs. ile görerek mevki belirleyebilmeyi öğrenmek için çalışıyorum (elektronik yardımcılar olmadan ) selam ,saygılarla ...
*

N. D.

« Yanıtla #11 : Ekim 03, 2018, 11:16:32 »
Garip olacak ama bana elektronikleri kullanmak havada iken hep daha kolay gelmiştir. Denizde ise hava iyi sallantı az tepemden sular boşalmıyor etrafta kusan misafir yokken tamam ama tersi durumda bildiğim chartplotter bile ulaşması zor kullanması dert hale geliyor. Zaten bunlara ihtiyacım işler sarpa sarınca olacak o zamanda tarzan zor durumda filminin içinde oluyoruz. Derler ya ne bilirsen bil havada %50 sini acilde zor uygularsın denizde de pek farklı değil bana göre. Belki ustalara göre deneyim az ondan mıdır neyin ben denizden daha fazla korkarım çünkü fazladan uzun süreli  dayanıklılık ister. Benim gibi kıyı körfez seyri yapanlar için GPS büyük nimet, herhalde on board olan haricinde 4-5 tane GPS kapasiteli alet çıkar üzerimden. Sallan yuvarlan  giderken  tepeden sular inerken harita okuyan  pergel paralel cetvel kullananlara saygı duyuyor çok özeniyorum. Radar ise eksikliğini geçen fırtınanın tam ortasında balık çiftliklerinin arasında kalan biri olarak çok fazla hissediyorum. İlk işim radar almak olacak ucuzundan.
Sayın Emin hocam , helikoptercimisiniz ?
*

N. D.

« Yanıtla #12 : Ekim 03, 2018, 11:19:16 »

Selametle...
Sayın Cenk kaptan , radar çok güzel ve yararlı bir alet ancak hem bana göre biraz pahalı hem de amacım olabildiği kadar elektronik yardımcılar olmadan bişeyler yapabilmek , yine de gps vs olmadan denize çıkmam tabiyki .
*

E. A. A.

« Yanıtla #13 : Ekim 03, 2018, 11:53:23 »
Sayın Emin hocam , helikoptercimisiniz ?
Nevzat hocam planorle basladim net tarihi pek hatirlamiyorum ama 1990 di galiba. Sonra Selami  Altiok ve Ceyhun Demirkol hocalarin  gazıyla PPL aldim. T67 C172 C206 ile tip intibakim var. YK 18 T satin aldim  bir muddet onunla uctum . Amator havaciliktaki burokrasiden gina gelince ucagi sattim tekne aldim. Tahminlerin aksine denizcilige daha zor adapte oldum. Daha zor hatta tehlikeli geldi. Sizler nerede calistiniz ?

SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

*

İ. E.

« Yanıtla #14 : Ekim 03, 2018, 12:08:44 »
Sayın İlker Kaptan , bu yaştan sonra sextant yıldızlar vs. beni aşar da , hiç olmazsa deniz haritaları üzerinden doğru seyir planlaması yapabilmeyi , kerteriz vs. ile görerek mevki belirleyebilmeyi öğrenmek için çalışıyorum (elektronik yardımcılar olmadan ) selam ,saygılarla ...
Denizciliğin temel konuları bunlar elektronikler her an çalışmaz hale gelebilir. Size bir anımı anlatayım 1982 senesinde Gölcük Tersanesine Amerikalıların Merry Mack isimli 45000 tonluk bir yardımcı sınıf harp gemisi periyodik bakım için gelmişti. Ben o sırada Kur Yb rütbesi ile Gölcükte görevli idim ve bahse konu geminin Komutanını tanıdığım için beni gemisine davet etti. Gemiyi gezerken gördümkü çok modern bir gemi ,biz daha uydu ve GPS sistemlerinden çok uzakta iken gemide 4 tane radar, uydu sistemleri özetle mevki koymak için her türlü cihaz mevcut. Bu arada dikkatimi çekti baş üstünde birtakım personel ellerinde sextantla ölçüm yapıyor Komutana bu kadar gelişmiş seyir yardımcılarınız mevcut bunlar ne yapıyor dediğimde biz çoğu zaman okyanus geçişi yaparız mevcut Elektronikler bozulsa veyahut Jeneratörler çökse ve devre dışı kalsa yegane seyir imkanımız Astronomik seyirdir ve personelimin bu pratiğini kaybetmemesi için tersanede bile olsak bu eğitimi her gün yaparız cevabını almıştım. Çok güzel bir uğraş size başarılar dilerim