0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

D. E.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
   Orhan hocam,
elinize sağlık olsun. Enerji bank' ınızi selametle kullanın...
   Oğlumun f.b.marinadaki karia 31 ' in bimini'sine  4x100 w. Yarı esnek panel monte ettik...
   10 gün sonra sonucu görebilirsiniz.
selametle...
4 panelin ikisi sancak ikisi iskeleye gelir. Max verim elde etmek istiyorsanız iskele grubu için ayrı sancak grubu için ayrı şarj regülatörü takmışsınızdır umarım.

Panelleri bimininin üstüne sabit monte ettiğimiz için zaten max. Verim elde etmemiz söz konusu değil. 4X100w. Panelin verebileceği max. Amper/h = 25 amp./ h. (etiket verisi). Bu panellerden beklediğim max. Verim : 15-20 amp/h. ( öğlen saatlerinde ) . 30 amper' lik regülatör ile akülere bağlıyacaz.

*

O. B.

Orhan hocam,
elinize sağlık olsun. Enerji bank' ınızi selametle kullanın...
   Oğlumun f.b.marinadaki karia 31 ' in bimini'sine  4x100 w. Yarı esnek panel monte ettik...
   10 gün sonra sonucu görebilirsiniz.
selametle...
4 panelin ikisi sancak ikisi iskeleye gelir. Max verim elde etmek istiyorsanız iskele grubu için ayrı sancak grubu için ayrı şarj regülatörü takmışsınızdır umarım.

Panelleri bimininin üstüne sabit monte ettiğimiz için zaten max. Verim elde etmemiz söz konusu değil. 4X100w. Panelin verebileceği max. Amper/h = 25 amp./ h. (etiket verisi). Bu panellerden beklediğim max. Verim : 15-20 amp/h. ( öğlen saatlerinde ) . 30 amper' lik regülatör ile akülere bağlıyacaz.
Bimini üzerine monte edeceğiniz için yapmıştım öneriyi. İkisi sancakta ikisi iskelede olacağı için güneş açısı iki gruba hep farklı gelecek. Paralel bağlı paneller en düşük voltajı olan panele göre üretim yapar. Yani bir taraf 13 V olduğunda diğer taraf 12 V olursa(güneş ışığı açısından veya gölgeden dolayı), eğer panellerin hepsi bir birine paralel bağlıysa tümü 12 V üzerinden üretim yapacaktır. Halbuki ikili gruplarsanız bir taraf 13 diğer taraf 12 V üzerinden akım üretir ve siz de toplam üretimi maksimize etmiş olursunuz. Bu yüzden ikili grup yapıp iki tane regülatör kullanırsanız sabah ve akşam saatlerinde daha çok üretim alırsınız.

*

O. B.

Mesajımda yazdıklarımı test etmek için şöyle yapabilirsiniz. Bir akşam üstü sancak panellerini bir grup yapıp akımı ölçün. Diyelim x olsun.  Bir de iskeler panellerini grup yapıp akımı ölçün. Ona da y diyelim. Sonra hepsini tek grup yapıp akımı ölçün. Çıkan sonuç x+y toplamından daha az olacaktır.
« Son Düzenleme: Mayıs 13, 2015, 10:13:09 Gönderen: Orhan Barut »

*

D. E.

Orhan korsan'ım ,
denemek gerekir , fakat söylemek istediğim ; denizde laboratuvar şartlarını yaratamıyacağımız için bir kaç amper fazla almak için uğraşmak yerine bir panel fazla al, sorunu çöz... demek istiyorum...
   Örneğin : oğlumun teknesine 300 w. Panel yeterli olucakken, bir panel fazla alıp 400 w. Panel taktık.
   Teknesinde aklınıza gelemeyecek kadar fazla elektronik cihaz var. Ayrıca , buzdolabı çalıştırması gerekiyor. Mümkün olduğunca da ; yelken seyri yaparak rotasına ulaşmak istiyor.
   2 ay içinde ( 8 haftada ) inşallah 3.000 dm. Yol gidecek.
 13. Haziran. 2015 tarihinde istanbul fenerbahçe marina'dan yola çıkarak başlayacağı seyrini ,  inşallah 13. Ağustos.2015 tarihinde ingilterenin southampton limanında tamamlamayı hedefliyor.
   Bu nedenle enerji önemli onun için...

*

M. Ç.

Vural Bey... Bir çok konu başlığı altında yazdıklarınızı tek tek okuyorum... Tarzınız tam anlamı ile açık ve bir eğitici titizliğinde... Teşekkürler...

Gece rüyalarımda teknemi Fransa'dan alıp, Marmaris'e gelişimi görüyorum... Her rüya sonrası ayrı bir soru işareti Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Örneğin Fransa'dan çıktıktan sonra, İtalya'da otoritelere giriş başvurusu yapmam gerekiyor mu gibisinden ve örneğin Yunanistan'da nereden giriş yapma gerektiği vb... Tümay Bey'in tavsiyesi üzerine Mediterranean Almanac'ı ısmarladım, yolda geliyor...
Tecrübelerinize dayanarak, giriş çıkış işlemlerinin incelikleri nelerdir desem? Zamanınız varsa ve kısaca ...

Sağolun tekrar...

*

Y. C.

Fransa Cannes çıkışından, İtalya sularına girdiğinizde hiç bir işlem yapmanıza gerek yok, Schengen ülkesi olduğu için giriş işlemi gerekmiyor. Ancak Yunanistan sularına girdiğinizde ilk ada veya anakarada  gümrük olan yerleşim biriminden giriş işleminiz yaptırmanız, ve Yunan sularında kullanılan onların verdiği Translog kağıdı var, gittiğiniz yerlerde Port polise onaylatmanız gerekiyor. Onaylama her limanda değil bağlandığınız liman isterse. Her ada veya liman istemiyor. Biz İon denizini geçtiken sonra Kefolanya'da giriş işlemi yaptırdık, Kos tanda çıkış yaparak Bodrum'a geldik. Bu güzergahtaki adalarda giriş çıkış yapmadık. Başka gezilerimizde Giritten çıktık, Karpotas'da evrak istediler onaylattırdık. Port polis genelde çok kibar, hiç bir tatsızlıkla karşılaşmadık. Yunanistanın sınır genişliği, adalarının çokluğu, Doğuya yakınlığından dolayı daha titiz davranıyorlar.
Girite gidiyorsunuz, Batıda Hania çok güzel bir yer, ama liman giriş çıkış biraz sorunlu, içerde yer bulmanız da kolay olmayabilir. Iraklion güzel bir şehir, limanı büyük daha çok ticari bir liman. Giritin doğusunda Ag Nikolosu görmenizi özellikle tavsiye ederim.Marinası var güzel bir yer.
*

H. E.

Dejavu gibi😀
*

N. B.

Ynt: UZUN YOLA ÇIKARKEN NE YAPMALI, NASIL YAPMALI, BİR KAZA ANINDA?
« Yanıtla #142 : Aralık 02, 2018, 09:21:24 »
Günde dün.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. E.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap