0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ö. Ö.

Kuşadası Yılancı Burnu'na 8 adet tonoz atılmış.
« : Eylül 10, 2015, 10:12:26 »
Kuşadası'nda Yılancı Burnu mevkiine (Güvercin adasının Güney-Batısı'ndaki koy) 8 adet tonoz atılmış.
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Herkes ücretsiz olarak kullanabilecekmiş.
Resimlerden görülen üzerlerinde radar reflektörü var ve bağlantı yeri alt kısmında.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Y. T.

Ynt: Kuşadası Yılancı Burnu'na 8 adet tonoz atılmış.
« Yanıtla #1 : Ekim 27, 2015, 13:00:29 »

Kuşadası tarafında ihtiyaç halinde kaçacak hiçbir yer yok eğer marinaya girmeyecekseniz o nedenle isabet olmuş.

*

K. U.

« Yanıtla #2 : Ekim 27, 2015, 23:32:14 »

İnşallah diğer kıyı kasabalarımızada örnek olur..Kimler yaptı ise sağolsunlar...

*

S. O.

« Yanıtla #3 : Kasım 13, 2015, 18:06:08 »
Didim için Aydın Büyükşehir Belediyesi 20 adet tonoz hazırlıyor. Yerleri belirleniyor tarafımızdan.

*

M. A. Z.

« Yanıtla #4 : Ekim 28, 2022, 09:59:17 »
Yılancı burnundaki tonozlar duruyor mu? Hafta sonu kullanmak istiyorum.

*

E. S.

« Yanıtla #5 : Ekim 28, 2022, 13:00:36 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Yılancı burnundaki tonozlar duruyor mu? Hafta sonu kullanmak istiyorum.
2022 şubat ayında yerlerinde yoktu bu tonozlar. Sezonluk olarak mu kullanılıyor, yaz aylarında atılıp kış aylarında çekiliyor mu bilmiyorum, o bölgede seyir yapan birinden net bilgi almadan plan yapmazsanız iyi olur.
*

O. S.

« Yanıtla #6 : Ekim 31, 2022, 09:55:59 »
Bu yıl 25 Ağustos' ta bahsedilen tonozlardan birine bağlanmaya çalıştım, ancak tonoz zinciri sanırım tonoz ağırlığına sarılıp takıldığı için şamadıranın altına ulaşamadım. Vazgeçip bir diğerine geçtim. Onda da benzer bir durum vardı, ben de rüzgar altından tornistan yanaşıp, kıçtaki yüzme platformunu kullanıp şamandıranın altına halat bağlayabildim. Sonra da halatı kolayca baştaki koç boynuzlarına taşıdım.

Tonoz şamadıraları çelik, üst taraflarında çakarları var ama üstte mapası yok (başka bir deyişle, benim denediklerimde yoktu), el mecbur şamandıranın altındaki mapaya yada zincirine ulaşmanız gerekiyor, zincirler kısa ve şamadıra çok ağır, kakıçla yerinden kaldırmak mümkün değil, denemeyin.

Eşimle birlikte bir gece kaldık, tüm gece solugan vardı, limandan bir önceki koy olduğu için mi yoksa genel bir sorun mu bilmiyorum ancak zaman zaman deniz yüzeyinde pislik korkunç boyutlara ulaştı. Koyun dibindeki beach club (bu mevsimde olmayabilir) gecenin 3' üne kadar bangırdadı, bir kaç motorlu tekne sahile yakın demirleyip bangırdamaya ve jetskileri ile de soluganlara destek oldular.

Tonoza bağlandıktan sonra, ipleri kontrol amacıyla maskemi takıp suya girdim, altımızda gezinen 1,5 metrelik bir Manta ve avanesi ile karşılaşmak harika bir deneyim oldu. Ne amaçla suya girdğimi unutup peşlerine takıldım, koy içinde 2-3 dakikalık bir tur atıp huşu içinde süzülerek açık denize doğru kayboldular  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Koyun dip yapısı mükemmel, geniş kumluklarda bir çok balık yemleniyordu. Uzun ve sık deniz çayırları arasına serpiştirilmiş gibi duran kayalıklar, balıklar için iyi bir barınak görevi görüyor. Yaklaşık yarım saat suda kaldım ve 4 adet küçük boy ahtapot gördüm. Hiç biri maalesef benden korkmadı, ben de her birine parmağımla gerekli uyarıyı yaptım, umarım bundan sonra insanlardan korkarlar ki daha uzun yaşarlar Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sonuç olarak Aydın Belediyesi harika bir iş yapmış. Gece konaklanabilecek nadir noktalardan birine, son derece sağlam ve mükemmel tutan tonozlar atma fikri kimin aklına geldiyse yürekten kutluyor ve teşekkür ediyorum.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Başta bahsettiğim noktalara takılmıyorum, sonuçta bunlar benim düşüncelerim ve aynı özellikler bir başkası için avantaj haline gelebilir.
*

Ç. Ş.

« Yanıtla #7 : Ekim 31, 2022, 11:51:22 »
Bu yıl 25 Ağustos' ta bahsedilen tonozlardan birine bağlanmaya çalıştım, ancak tonoz zinciri sanırım tonoz ağırlığına sarılıp takıldığı için şamadıranın altına ulaşamadım. Vazgeçip bir diğerine geçtim. Onda da benzer bir durum vardı, ben de rüzgar altından tornistan yanaşıp, kıçtaki yüzme platformunu kullanıp şamandıranın altına halat bağlayabildim. Sonra da halatı kolayca baştaki koç boynuzlarına taşıdım.

Tonoz şamadıraları çelik, üst taraflarında çakarları var ama üstte mapası yok (başka bir deyişle, benim denediklerimde yoktu), el mecbur şamandıranın altındaki mapaya yada zincirine ulaşmanız gerekiyor, zincirler kısa ve şamadıra çok ağır, kakıçla yerinden kaldırmak mümkün değil, denemeyin.

Eşimle birlikte bir gece kaldık, tüm gece solugan vardı, limandan bir önceki koy olduğu için mi yoksa genel bir sorun mu bilmiyorum ancak zaman zaman deniz yüzeyinde pislik korkunç boyutlara ulaştı. Koyun dibindeki beach club (bu mevsimde olmayabilir) gecenin 3' üne kadar bangırdadı, bir kaç motorlu tekne sahile yakın demirleyip bangırdamaya ve jetskileri ile de soluganlara destek oldular.

Tonoza bağlandıktan sonra, ipleri kontrol amacıyla maskemi takıp suya girdim, altımızda gezinen 1,5 metrelik bir Manta ve avanesi ile karşılaşmak harika bir deneyim oldu. Ne amaçla suya girdğimi unutup peşlerine takıldım, koy içinde 2-3 dakikalık bir tur atıp huşu içinde süzülerek açık denize doğru kayboldular  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Koyun dip yapısı mükemmel, geniş kumluklarda bir çok balık yemleniyordu. Uzun ve sık deniz çayırları arasına serpiştirilmiş gibi duran kayalıklar, balıklar için iyi bir barınak görevi görüyor. Yaklaşık yarım saat suda kaldım ve 4 adet küçük boy ahtapot gördüm. Hiç biri maalesef benden korkmadı, ben de her birine parmağımla gerekli uyarıyı yaptım, umarım bundan sonra insanlardan korkarlar ki daha uzun yaşarlar Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sonuç olarak Aydın Belediyesi harika bir iş yapmış. Gece konaklanabilecek nadir noktalardan birine, son derece sağlam ve mükemmel tutan tonozlar atma fikri kimin aklına geldiyse yürekten kutluyor ve teşekkür ediyorum.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Başta bahsettiğim noktalara takılmıyorum, sonuçta bunlar benim düşüncelerim ve aynı özellikler bir başkası için avantaj haline gelebilir.

Ozan korsanım, konuyla pek ilgili olmasa da deniz hayatının muhteşem canlılarına yaklaşımınız içimi ısıttı. Geçenlerde internette kocaman bir akya yı zıpkınlamayı '' başardığını ''
gururla anlatan bir serbest dalıcının haberinden sonra sizin satırlarınız çok iyi geldi. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. A. Z.

« Yanıtla #8 : Ekim 31, 2022, 11:53:28 »
Çok değerli bilgiler için teşekkür ederim. Hafta sonu teos marinadan başlayan tekne transfer seyahatimde bir gece bu tonozlara bağlanmayı düşünmüştüm. Kuşadası körfezini geçerken yakaladığımız rüzgar o kadar güzeldi ki durmayıp Didim'de geceledik.
*

Ö. U.

« Yanıtla #9 : Şubat 13, 2024, 14:13:47 »
Sevgili korsanlar merhabalar,
Yılancı burnundaki tonozların şamandıralarını belediye sezon başında bağlayıp sezon sonunda kaldırıyor. Kış aylarında gelirseniz hiç şamandıra göremezsizin. Çetin korsanın söylediği gibi dibi kumluk ve erişte karışık. Çapa atmaya çalıştığınızda kumluğu bulmanızda yarar var, yoksa erişteler epey uzun ve çapa tutumuyor. Ben kıyıya yanaşıp beş metrelerde kumluğu görerek çapa attığımda tutturabildim. Batı ve kuzey yönlü rüzgarlarda epey dalga alıyor. Tarnsit geçişlerde bölgede gecelemek isteyen korsanlar marina girişindeki plajı da kullanabilirler. Marinanın mendireği iyi bir koruma sağlıyor.