0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

K. G.

kmt sınavı çıkmış soruları- cevapları
« : Mart 19, 2019, 09:42:54 »
selamlar Kmt için çalışırken
19- MMSI, kaç gruba ayrılır?
A) 2 grup,
B) 3 grup,
C) 4 grup,
D) 7 grup,
E) 12 grup. sorusunun
cevabı c yani 4 grup olarak geçiyor MMSı gemi gemi grubu kara-uzay istasyonu olarak 3 grup değil mi

*

K. G.

Ynt: kmt sınavı çıkmış soruları- cevapları
« Yanıtla #1 : Mart 20, 2019, 14:21:08 »
??

*

U. A.

« Yanıtla #2 : Mart 20, 2019, 15:11:04 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
A) 2 grup,
B) 3 grup,
C) 4 grup,
D) 7 grup,
E) 12 grup. sorusunun
cevabı c yani 4 grup olarak geçiyor MMSı gemi gemi grubu kara-uzay istasyonu olarak 3 grup değil mi

Kadir Korsan bildiğim kadarıyla 3 'e ayrılır

Gemilerin MMSI numarası
Verilen geminin bayrağını taşıdığı ülkenin MID numarası ile başlar, idarenin o gemiye verdiği sıra numarası ile biter. $
Örnek: GMDSS sisteminin uygulandığı bir istasyonun “271000257” olan sayısal kimlik numarası, “0”dan farklı bir sayı ile başladığı için bir gemi olduğunu gösterir. Gemilerin sayısal kimlik numarasının başındaki ilk üç rakam kayıtlı olduğu ülkenin MID numarasını verdiğinden 271, MID numarasıdır ve 271 Türkiye’nin MID numarası olduğundan gemi bir Türk gemisidir. 271’den sonraki 000257 numarası da geminin Türkiye’ye 000257. sıradan kayıtlı olduğunu gösterir. ITU yayınlarından bakarsak bu geminin M/V Pınar Kaptanoğlu gemisi olduğunu bulabiliriz.
o   Grupların MMSI numarası
GMDSS sisteminde belirli bir ülkeye bağlı gemilerden belirli bir grup için  9 rakamdan oluşan bir grup numarası alınabilir. Gruplara verilen sayısal numaralar “0” ile başlar, arkasından ülkenin MID numarası gelir. Onun arkasından da grup numarası gelir. $
Örnek: “027100015” ile ifade edilen bir MMSI numarası tek”0” ile başladığından numaranın belirli bir gemi grubuna ait olduğu, arkasından gelen 271 sayısı bu gruba bağlı gemilerin Türk gemisi olduğu, “00015”  sayısı da Türkiye’deki 15 numaralı grup olduğunu belirtir.
o   Uydu-Kara İstasyonlarının MMSI numarası,Uydu-kara istasyonu MMSI Numaraları “00” ile başlar,€ onun arkasında 3 rakamlı istasyonun bağlı olduğu ülkenin MID numarası ile devam eder ve idarenin o istasyona verdiği sıra numarası ile biter.

Bende sınava hazırlanıyor parayı ödedim internetten sisteme yükledim dekontu ancak  sınav tarihi ile ilgili ne bilgi var nede rezervasyon yapılıyor.. Sen nasıl kayıt oldun ?

*

E. Ç.

« Yanıtla #3 : Mart 20, 2019, 16:58:13 »
Başvuru çok olduğundan online sistem yavaş çalışıyor. Bende dekontu yatırdım ama randevu alamıyordum. Tüm bilgilerimi girsiğim halde onay falan gelmiyordu. Marmaris belediyesinde işim olduğu için gittiğimde liman başkanlığınada uğradım. Oradaki görevli hemen onayı verdi. Yarın gel dedi. Sizde uğrayın yakınsa.
Birde Muğla dan hazırlıksız dolmuşla gelmiştim. Hemen geri dön, çalış, ertesi gün erkenden sınava git. Zaten sınav zor. Hasbelkader geçer not aldım. Benimle sınava gelen ve fethiye den gelen tur teknesi kaptanı alamadı.
Bu arada navteks çalışmayı unutmayın. 7-8 soru çıkmıştı.

*

S. E.

« Yanıtla #4 : Mart 21, 2019, 05:44:38 »
Kaç grup derken çeşit i kastediyor sanırsam.

Tekne  İstasyonlari
Tekne İstasyon Gruplari
Kara  İstasyonlari
Kara İstasyon Gruplari

*

K. G.

« Yanıtla #5 : Mart 21, 2019, 13:32:36 »
A) 2 grup,
B) 3 grup,
C) 4 grup,
D) 7 grup,
E) 12 grup. sorusunun

Kadir Korsan bildiğim kadarıyla 3 'e ayrılır

Gemilerin MMSI numarası
Verilen geminin bayrağını taşıdığı ülkenin MID numarası ile başlar, idarenin o gemiye verdiği sıra numarası ile biter. $
Örnek: GMDSS sisteminin uygulandığı bir istasyonun “271000257” olan sayısal kimlik numarası, “0”dan farklı bir sayı ile başladığı için bir gemi olduğunu gösterir. Gemilerin sayısal kimlik numarasının başındaki ilk üç rakam kayıtlı olduğu ülkenin MID numarasını verdiğinden 271, MID numarasıdır ve 271 Türkiye’nin MID numarası olduğundan gemi bir Türk gemisidir. 271’den sonraki 000257 numarası da geminin Türkiye’ye 000257. sıradan kayıtlı olduğunu gösterir. ITU yayınlarından bakarsak bu geminin M/V Pınar Kaptanoğlu gemisi olduğunu bulabiliriz.
o   Grupların MMSI numarası
GMDSS sisteminde belirli bir ülkeye bağlı gemilerden belirli bir grup için  9 rakamdan oluşan bir grup numarası alınabilir. Gruplara verilen sayısal numaralar “0” ile başlar, arkasından ülkenin MID numarası gelir. Onun arkasından da grup numarası gelir. $
Örnek: “027100015” ile ifade edilen bir MMSI numarası tek”0” ile başladığından numaranın belirli bir gemi grubuna ait olduğu, arkasından gelen 271 sayısı bu gruba bağlı gemilerin Türk gemisi olduğu, “00015”  sayısı da Türkiye’deki 15 numaralı grup olduğunu belirtir.
o   Uydu-Kara İstasyonlarının MMSI numarası,Uydu-kara istasyonu MMSI Numaraları “00” ile başlar,€ onun arkasında 3 rakamlı istasyonun bağlı olduğu ülkenin MID numarası ile devam eder ve idarenin o istasyona verdiği sıra numarası ile biter.

Bende sınava hazırlanıyor parayı ödedim internetten sisteme yükledim dekontu ancak  sınav tarihi ile ilgili ne bilgi var nede rezervasyon yapılıyor.. Sen nasıl kayıt oldun ?

teşekkürler cevap için ben ce de 3 olmalı
 dekont yükledikten sonra 1 hafta bekledim olmadı liman başkanlığını aradım ( 3. gün telefonu açtılar izmir) sistemi açtılar sonra internetten randevu aldım yarın bakalım sınava gidince umarım almışımdır  çünkü sisteme girmek için bile önce bakanlığın 4442407 nolu hattını aramıştım (sistemlerin de bi sorun varmış adamlar çok ilgilendi ve bana telefonla dönüp düzeltik girin dediler)
*

K. G.

« Yanıtla #6 : Mart 21, 2019, 13:34:52 »

Tekne  İstasyonlari
Tekne İstasyon Gruplari
Kara  İstasyonlari
Kara İstasyon Gruplar
kara istasyon grupları diye birşey yok ki
*

S. E.

« Yanıtla #7 : Mart 21, 2019, 14:01:47 »

Tekne  İstasyonlari
Tekne İstasyon Gruplari
Kara  İstasyonlari
Kara İstasyon Gruplar

Benim aklımda oyle kalmıs kusura bakmayın.

Karada ararken gökte bulmayalım da =)
*

K. G.

« Yanıtla #8 : Mart 21, 2019, 22:55:57 »

Tekne  İstasyonlari
Tekne İstasyon Gruplari
Kara  İstasyonlari
Kara İstasyon Gruplar

Benim aklımda oyle kalmıs kusura bakmayın.

Karada ararken gökte bulmayalım da =)

MMSI kimlikleri dokuz rakamdan oluşur. Bu numara istasyona özeldir ve tahsis edilmesi
üzerine cihaza girilir. Yayın sırasında ilgili numara çağrı dizinine otomatik olarak girer.
Dört çeşit MMSI numarası düzenlenir.
• Gemi İstasyonlarına
• Gemi İstasyon Gruplarına
• Kıyı İstasyonlarına
• Kıyı İstasyon Gruplarına

doğru cevap 4 müş gerçekten ancak kıyı istasyonları ve kıyı istasyon grupları (varmış)nın 2 si de 00 la başlıyormuş
*

S. E.

« Yanıtla #9 : Mart 22, 2019, 04:02:03 »
Eğitim kitabı o şekilde diyor. 00 ile baslayan Kıyı istasyonları ve Kıyı istasyon gruplari esasında aynı gruptalar.  Ama kitapçık bunları iki ayrı gruba ayırmıs. Buyuk ihtimalle yabancı dilden çevirirken 4 çeşit diye çevirmişler ama sonra Dorduncu çeşidin ne oldugunu bulamadıkları icin kendilerine gore kıyı istasyonlarını ikiye bolmus olabilirler.

Sizin aradığınız cevap ise belki:

Gemi İstasyonlari
0 ile Başlayan Gemi istasyon gruplari
00 ile baslayan Kara istasyonlari ve Kara İstasyon Gruplari
1 1 ile başlayan Sar Uçakları
9 9 ile başlayan Ais Navigation Aids

Numara bazında dusunurseniz 5 grup ortaya çıkıyor.
« Son Düzenleme: Mart 22, 2019, 04:09:34 Gönderen: Selçuk Elmas »
*

K. G.

« Yanıtla #10 : Mart 22, 2019, 14:23:01 »
bugün sınava girdim  meşhur 200 sorudan sadece5 soru geldi soruları yenilemişler ve sanki kmt lilere lazım mış gibi 9 adet navtex , sart sorusu sormuşlar ayrıca internetteki kmtçalışma notlarındaki navtex bölümünde bu bilgiler yok ben kılpayı geçtim ama gireceklerin navtex vb le ayrıntılı bilgi olan bi kaynaktan çalışmasını öneririm.
*

S. E.

« Yanıtla #11 : Mart 22, 2019, 14:36:40 »
Hayırlı Olsun.