0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

B. D.

Ynt: DENİZCİ GELENEKLERİ
« Yanıtla #165 : Nisan 27, 2014, 00:29:09 »
Benimde duyduğum bir bahatıl inancı yazayım size sevgili korsanlar. Eski denizcilerin inanılarına göre vardiyada iken ıslak çalmak fırtına getirirmiş. Eğer vardiya tutarken, vardiya tutan zabit ıslık çalıyorsa bu deni tanrıları tarafından hiçbir işinin olmadığı vardiyada boş boş oturduğu anlamına gelirmiş. Bu yüzden deniz tanrıları o geminin olduğu denize fırtına gönderirlermiş ki vardiya tutan zabit boş boş oturmasın diye. Şu gemide kadın olması uğursuzluktur inancını açıklaması da şu şekildedir. Gemiler'in bir cinsiyeti vardır. gemiler kadındır. Hatta ingilizce metinlerde dikkat edin gemilerle ilgili hep ''she'' ifadesi kullanılır. Ör; She sinks, she sailed around England gibi. Bu yüzden eğer ki gemide bir kadın varsa gemi onu kıskanır ve sorum çıkartır gibi. Ama bu bahatıl inancı gemilerinde kadın bulunmasının  mürettebat arasında karmaşa ve kavga çıkmasına dolasıyla gemide disiplinsizliğe yol açacığını düşünen korsan gemiletinin kaptanları tarafından ortaya atıldığı da söylenir. Tabi ki dini ve bilimsel bi dayanığı olmayan bu bahatıl inançlar günümüze kadar gelmiştir. Ama siz uğursuzluk getirir diye düşünmeyin. Kadın eli değmiş gibi diye bir laf vardır bilrisiniz. Onu düşünün kadın değdiği her yeri güzelleştirir...

*

A. Ç.

« Yanıtla #166 : Nisan 27, 2014, 08:57:25 »
Teknelerin dişi olarak görülmesi ve dişi isimler verilmesi aslında büyük ölçüde İngilizlere ait  bir gelenektir. Şimdilerde yabancı dilimiz genelde İngilizce olduğu için bunu genel bir uygulama olarak  kabul etme eğilimindeyiz. Gemiler veya tekneler bir çok ülkede dişi değildir. Aslında Osmanlı'da erkek olduğu bile iddia edilebilir. Çok gerilere gitmeye de gerek yok, en iyi örnek sanırım  Yavuz'dur. Osmanlı gemilerinin deniz komutanları ismi ile adlandırılıması da yaygındır. 

*

N. B.

« Yanıtla #167 : Nisan 27, 2014, 18:32:04 »
Denizci gelenekleri ile denizci batıl inançlarını ayırsak, bu başlık daha işlevsel olur bence.
Geleneğin oluşması ve yerleşmesi yıllar sürer ama batıl inanç her an üretilebilir.
Biz bu başlık altında geleneklerimizi toplayalım lütfen.

*

A. K.

« Yanıtla #168 : Haziran 03, 2014, 11:23:34 »
Ben de bir kaç tane yaşanmış geleneklerden yazayım. Tüm ailesi denizci olan bir çocukluk geçirdiğim için bir çoğuna şahit olma şansı yakaladım. Bunlardan birkaçı;
Ailenin gemisi yada büyükleri sefere çıktığı zaman gemi dönene kadar "avlu kapısı kapatılmaz" hafif aralık bırakılır. İnebolu'daki yerel tabirle "Kapıyı gıyıkaşık bırakmak" denir.
Yine gemi batıya gitti ise evin içi batıdan doğuya, doğuya gitti ise de doğudan batıya süpürülür. Aksi uğursuzluk getirdiğine inanılır. Amaç rüzgarı hep pupadan alsın ailenin erkekleri çabuk dönsün seremonisidir aslında. Makine seyri başladığında bile bizlerin evlerinde bu yıllarca devam etti.
Başka bir usul ise ; "Kasım Ayları için"
80     de saklan
90     sanda toplan(donat)
100   de yüz
Kasım 80 le 100 arasında Karadeniz de denize çıkılmaz derdi dedem. Bu tarihte denizde boğulanın da cenaze namazı kılınmaz derdi.

*

H. E.

« Yanıtla #169 : Haziran 03, 2014, 11:46:44 »
Kasım ve 80, 90, 100'ü anlamadım? Nasıl tarih öyle?

*

A. K.

« Yanıtla #170 : Haziran 03, 2014, 12:06:14 »
Malum eski denizcilikte iki türlü ay takvimi kullanılır. Biri bizim bildiğimiz ayın 4 evresinden oluşan ay takvimidir ve miladi takvim gibi 12 aydan oluşur, diğeri ise Yılı "Hızır ve Kasım" ayları diye ikiye bölen takvimdir. Hızır ayları 6 Mayıs ta Hıdırellez ile başlar ve 185 yada 186 gün sürer diğeri de bu yıl 8 kasım da başlayacak olan  Kasım aylarıdır ve 180 gün sürer. Eski denizcilik te fırtınalar bu takvime göre belirtilir. Yapraklı gemici takvimlerinde (yapraklı saatli maarif takvimlerinde de var) bu tarih küçük bir not olarak vardır. Örneğin bugün Hızır'ın 29. günüdür. 
*

H. E.

« Yanıtla #171 : Haziran 03, 2014, 13:39:58 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Malum eski denizcilikte iki türlü ay takvimi kullanılır. Biri bizim bildiğimiz ayın 4 evresinden oluşan ay takvimidir ve miladi takvim gibi 12 aydan oluşur, diğeri ise Yılı "Hızır ve Kasım" ayları diye ikiye bölen takvimdir. Hızır ayları 6 Mayıs ta Hıdırellez ile başlar ve 185 yada 186 gün sürer diğeri de bu yıl 8 kasım da başlayacak olan  Kasım aylarıdır ve 180 gün sürer. Eski denizcilik te fırtınalar bu takvime göre belirtilir. Yapraklı gemici takvimlerinde (yapraklı saatli maarif takvimlerinde de var) bu tarih küçük bir not olarak vardır. Örneğin bugün Hızır'ın 29. günüdür.

Hımmm! Çok teşekkürler. Hayal meyal hatırladım. Hızır ile İlyas'ın buluşması manasındaki Hıdrellez adı vb., baharın gelişi, fırtına takvimi...   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

N. Ö.

« Yanıtla #172 : Haziran 03, 2014, 16:14:41 »
Ben de bir kaç tane yaşanmış geleneklerden yazayım. Tüm ailesi denizci olan bir çocukluk geçirdiğim için bir çoğuna şahit olma şansı yakaladım. Bunlardan birkaçı;
Ailenin gemisi yada büyükleri sefere çıktığı zaman gemi dönene kadar "avlu kapısı kapatılmaz" hafif aralık bırakılır. İnebolu'daki yerel tabirle "Kapıyı gıyıkaşık bırakmak" denir.
Yine gemi batıya gitti ise evin içi batıdan doğuya, doğuya gitti ise de doğudan batıya süpürülür. Aksi uğursuzluk getirdiğine inanılır. Amaç rüzgarı hep pupadan alsın ailenin erkekleri çabuk dönsün seremonisidir aslında. Makine seyri başladığında bile bizlerin evlerinde bu yıllarca devam etti.
Başka bir usul ise ; "Kasım Ayları için"
80     de saklan
90     sanda toplan(donat)
100   de yüz
Kasım 80 le 100 arasında Karadeniz de denize çıkılmaz derdi dedem. Bu tarihte denizde boğulanın da cenaze namazı kılınmaz derdi.

güzel bir katkı olmuş, hiç duymamıştım.
bu tarz ritüelleri çok seviyorum. evde ve uzakta olmanın verdiği çaresizlikle bir iç rahatlatma Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

bu arada, hoş geldiniz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Haziran 03, 2014, 16:15:19 Gönderen: Nilüfer Özdemir »
*

A. K.

« Yanıtla #173 : Haziran 04, 2014, 10:04:45 »
Hoşbulduk, Teşekkürler.
*

A. K.

« Yanıtla #174 : Haziran 17, 2014, 11:23:10 »
Gelenekmidir, kuralmıdır bilemedim ama , büyüklerimde şöyle bir düstur vardı. "Denizde her şey çalışır,her şey daima yeni, her şey daima yedekli olmalı" derlerdi. Hep düşünürdüm 11 metre teknede kürek ne işe yarar diye? Bu soruyu sorduğumda bu cevabı almıştım. Fakat bir gün dümen palası düşünce o küreklerden bir tanesinin kıç babaya bağlanarak bize 4 saat dümen görevi yaptığına şahit olmuştum ve denizde dışarıdan bakınca gereksiz görülen her şeyin bir deneyim sonucu ortaya çıktığını çok küçük yaşta anlama fırsatı yakalamıştım.
*

A. Y.

« Yanıtla #175 : Ağustos 07, 2014, 13:03:14 »
Fazla deniz tecrubem olmamasina ragmen Turkiye de ugradigimiz balikci barinaklarinda karaya adim atar atmaz karsilayan insanlarin cogu istisnasiz agiz birligi yapmis gibi " Icecek suyunuz, yiyecek ekmeginiz cebiniz de paraniz var mi? " sorularini  sormuslardi. Fazlaca hosumuza gitmisti bu dustur. Bazi balikci teknelerinin baglanmalarina yardim etsek bile tesekkuru fazla gormuslerdi. Bu durumu genel olarak tesekkur etme ozurlu bir toplum oldugumuza baglamistim. Lutfen yanlis anlamayin benimde bireyi oldugum toplumumu asagilamak icin soylemedim yalnizca bir tespit benimkisi.
*

A. Y.

« Yanıtla #176 : Ağustos 07, 2014, 13:15:10 »
Korsan   Arkadaşlarım

Neden kurana taktınız anlamadım ... Donanmanın direk cundası sizi ne kadar ilgilendiriyor ki varsınlar ne koyarlarsa koysunlar kendilerini bağlar ....  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

önemli olan donanmanın litüeli mi yoksa denizcilik litüeli mi ...

donanma osmanlıdan kalma bir geleneği devam ettirmekte ... size ne ki osmanlıyı benimseyen direk cundasına kuran da koyabilir ...

ama bizler gelenekleri konuşuyoruz ... buna göre donanmanın geleneği bu imiş der geçeriz ... Bize düşmez donanmanın laikliği yada dindarlığı .. burada siyaset yapacaksak   ayrı ...

ben siyasetin burada yapılmasına karşıyım o nedenle direk cundasın da ki nesnenin ne olduğu beni hiç mi hiç ilgilendirmiyor ... Çünkü benim teknem donanmanın bir parçası değil ve direk cundasında da sadece demir feneri var . . . Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Üstelik benim teknemin adı Zeus-m musadan bile önceki zamanı simgeleyen bir isim ... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap   hem üstelik demir feneri cundayı kaplamış yer yok başka birşey koymaya ... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

+1
*

N. B.

« Yanıtla #177 : Ağustos 07, 2014, 16:19:27 »
Ali korsan,
Balıkçılar  " İçecek suyunuz, yiyecek ekmeğiniz, cebinizde paranız var mı?" diye
soruyorlar ama yardım ettiğinizde bir teşekkürü bile esirgiyorlar diyorsunuz.
Bu yaman çelişkiyi nasıl açıklıyorsunuz?
*

B. B.

« Yanıtla #178 : Ağustos 07, 2014, 18:33:08 »
Ali korsan,
Balıkçılar  " İçecek suyunuz, yiyecek ekmeğiniz, cebinizde paranız var mı?" diye
soruyorlar ama yardım ettiğinizde bir teşekkürü bile esirgiyorlar diyorsunuz.
Bu yaman çelişkiyi nasıl açıklıyorsunuz?

Noyan Abi yaşlanınca senin gibi olacağım, söz! Sahi bu çelişkiyi nasıl açıklıyorsunuz Ali Korsan?

Ben tabii, bildiğiniz gibi tecrübeli biri değilim. Daha ettiğim haltların hesabını dahi veremiyorum. Ama a ha daha yeni, geldim Yunan'dan, yahu halatın ucundan tutan biri yok... Türkler olmasa ne ederdim bilmiyorum.
« Son Düzenleme: Ağustos 07, 2014, 18:36:09 Gönderen: Bülent Büyükdağ »
*

N. B.

« Yanıtla #179 : Ağustos 07, 2014, 20:55:31 »

Noyan Abi yaşlanınca senin gibi olacağım, söz! ..........

Kavgada soylenmez Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap          Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap         Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap