0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

S. D.

Ynt: Zincir galvenizleme
« Yanıtla #45 : Aralık 17, 2019, 23:26:09 »
Sanırım günah keçisini buldum. Sizin dediğiniz gibi esas suclu kavaleta dili imiş. Ilk gönderdiğim resimde ırgatın yüke binmeden evvelki hali vardı. Yerinde gayet güzel durduğu için sebebi başka olmalı diye düşündük.

Baklalar üst üste biniyor diye lityumlu gresle zinciri yağlarken kavaleta dilini fark ettim geçenlerde. (Galvanizin oluşturduğu tortunun etkisi de söz konusu elbette ama asıl sebep bu dil sanırım.) Dilin büküldüğü yere kaynak yapıp et kalınlığını artıracağım yüke bindiğinde dayansın diye. Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. T.

« Yanıtla #46 : Aralık 18, 2019, 01:45:05 »
Problemi çözdüğünüze sevindim. O dilin sabit durması lazım yerinde çok yük de görmez söyleyeyim..Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bir de kontrol edin ırgatı güverteye bağlayan saplamaları , sağlam olsun ve ırgat çalışırken oynamasın yerinde.
Çok selamlar Güzelbahçe ye. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

S. D.

« Yanıtla #47 : Aralık 18, 2019, 10:21:56 »
Problemi çözdüğünüze sevindim. O dilin sabit durması lazım yerinde çok yük de görmez söyleyeyim..Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bir de kontrol edin ırgatı güverteye bağlayan saplamaları , sağlam olsun ve ırgat çalışırken oynamasın yerinde.
Çok selamlar Güzelbahçe ye. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

N. Ö.

« Yanıtla #48 : Aralık 18, 2019, 10:47:34 »
Problemin kaynağını bulmanıza ben de sevindim.

Öcal beye katılıyorum, o dile fazla bir yük gelmemesi gerekir.

Galvanizleme sonucu bazı baklalar birbirine yapışık kalabiliyor. Bunları çekiçle vurarak ayırmak gerekir. Herhalde yapışık olan bazıları oradan geçerken dili aşırı zorladı sanıyorum.

*

S. D.

« Yanıtla #49 : Aralık 18, 2019, 11:33:23 »

Galvanizleme sonucu bazı baklalar birbirine yapışık kalabiliyor. Bunları çekiçle vurarak ayırmak gerekir. Herhalde yapışık olan bazıları oradan geçerken dili aşırı zorladı sanıyorum.

Nejat Kaptanım,
geçen sene galvanizlemeden sonra zincirin tamamı birkaç kez atılıp toplanmıştı. Yapışık bakla kalmaması lazım. Ancak, zincirin toplanması esnasında, dile doğru (soldan sağa doğru) baklaların birbirine binerek dili (resimdeki gibi) itip büktüğünü düşünüyorum. Yükten kastım buydu. Sonrasında, her iki üç baklada bir baklaların üst üste toplanması, dilin görev dışı kalması yüzünden olmuştur.

Ama buyurduğunuz gibi zincir normal çalışsa dile yük pek binmeyecektir. Galvaniz sonrası (pek kullanılmadığından) akışkanlığı azalan zincir, bir de üzerindeki tortu şeklindeki katman nedeniyle akışkanlığını iyice yitirdiği için haliyle bakla bakla toplanıp yandaki dili itekliyorlar (adeta omuz atıyor Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .

Krom dilde 2 vidanın girdiği kısmı daha geniş ve daha etli yaparsam (ek parça kaynatarak), baklalar üst üste binip dili iteklese de onu yamultamayacak, sanki yandan dil tarafından çekiçleniyormuş gibi tekrar doküldükleri kanallarına girmeye zorlanacaklardır? Sonra sonra baklalar iyice alışacağından, dile ve ırgata eskisi gibi yük binmeyecektir? Doğru mu düşünüyorum?

*

Ö. T.

« Yanıtla #50 : Aralık 18, 2019, 12:59:48 »
Sedat korsanım , 300-400 gr. Gibi ağırlıkta sert plastik bir çekiç (lastik değil ) satın alın , zinciri baştan sona bir tahtanın üzerinde (betonda değil) çekiçleyin onunla .
Varsa tortu ve galvaniz yapışması tamamen gitsin. Sağlamlamayı yaparsanız gene yapın sonra.
Kolay gelsin.
*

S. D.

« Yanıtla #51 : Aralık 18, 2019, 13:32:43 »
Sedat korsanım , 300-400 gr. Gibi ağırlıkta sert plastik bir çekiç (lastik değil ) satın alın , zinciri baştan sona bir tahtanın üzerinde (betonda değil) çekiçleyin onunla .
Varsa tortu ve galvaniz yapışması tamamen gitsin. Sağlamlamayı yaparsanız gene yapın sonra.
Kolay gelsin.

Öcal Kaptanım,
Ilk firsatta bu dediğinizi yapacağım  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Çok teşekkür ederim.
*

N. Ö.

« Yanıtla #52 : Aralık 18, 2019, 13:57:16 »

Nejat Kaptanım,
geçen sene galvanizlemeden sonra zincirin tamamı birkaç kez atılıp toplanmıştı. Yapışık bakla kalmaması lazım. Ancak, zincirin toplanması esnasında, dile doğru (soldan sağa doğru) baklaların birbirine binerek dili (resimdeki gibi) itip büktüğünü düşünüyorum. Yükten kastım buydu. Sonrasında, her iki üç baklada bir baklaların üst üste toplanması, dilin görev dışı kalması yüzünden olmuştur.

Ama buyurduğunuz gibi zincir normal çalışsa dile yük pek binmeyecektir. Galvaniz sonrası (pek kullanılmadığından) akışkanlığı azalan zincir, bir de üzerindeki tortu şeklindeki katman nedeniyle akışkanlığını iyice yitirdiği için haliyle bakla bakla toplanıp yandaki dili itekliyorlar (adeta omuz atıyor Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .

Krom dilde 2 vidanın girdiği kısmı daha geniş ve daha etli yaparsam (ek parça kaynatarak), baklalar üst üste binip dili iteklese de onu yamultamayacak, sanki yandan dil tarafından çekiçleniyormuş gibi tekrar doküldükleri kanallarına girmeye zorlanacaklardır? Sonra sonra baklalar iyice alışacağından, dile ve ırgata eskisi gibi yük binmeyecektir? Doğru mu düşünüyorum?

Evet, bunları yaparsanız ve yapışık bakla kaldıysa ayırırsanız bu problemin biteceğini sanıyorum.

Kolay gelsin.
*

S. D.

« Yanıtla #53 : Aralık 18, 2019, 17:26:55 »

Nejat Kaptanım,

Evet, bunları yaparsanız ve yapışık bakla kaldıysa ayırırsanız bu problemin biteceğini sanıyorum.

Kolay gelsin.

Nejat Kaptanım çok teşekkür ederim  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. C.

« Yanıtla #54 : Aralık 20, 2019, 21:28:05 »
Bu kaveleta dili bendede sorun çıkardı 3-4 kez. Bence yük biniyor.
Galvaniz yaptırmadan öncede çok nadiren de olsa zincir takılıp dile baskı yapıp onu eğiyordu sonrada dilin ucu kavelataya sürtüyordu.
Bence daha sağlam olması gerekir, ancak sanırım daha kalın yapılamıyor, ben dili 2 kez düzelttim ama gene olunca dili kısalttım.
Şimdi eğilse de merkeze sürtmediği için sorun olmuyor. (Arada kontrol ediyorum genede)
« Son Düzenleme: Aralık 20, 2019, 21:29:17 Gönderen: Murat Ceylan »
*

N. Ö.

« Yanıtla #55 : Aralık 20, 2019, 23:46:31 »
Bu kaveleta dili bendede sorun çıkardı 3-4 kez. Bence yük biniyor.
Galvaniz yaptırmadan öncede çok nadiren de olsa zincir takılıp dile baskı yapıp onu eğiyordu sonrada dilin ucu kavelataya sürtüyordu.
Bence daha sağlam olması gerekir, ancak sanırım daha kalın yapılamıyor, ben dili 2 kez düzelttim ama gene olunca dili kısalttım.
Şimdi eğilse de merkeze sürtmediği için sorun olmuyor. (Arada kontrol ediyorum genede)

Murat bey sizinkini görmedim ama yukarıda Sedat beyin yolladığı fotoğrafa bakarak konuşursak, deliğin solunda kalan malzeme genişliğinin aşırı derecede dar olduğu görülüyor. Yani bu durumda kırılmamasına şaşırırdım.

Eğer yanından geçen zincirle arasında bir boşluk varsa, kalınlığı arttıramasanız bile enini arttırarak da mukavemet sağlayabilirsiniz.

Eğer hiçbir ölçüsünü değiştiremiyorsanız o zaman daha yüksek dayanımlı bir paslanmaz çelik kullanabilirsiniz.
Örneğin dupleks (1.4462) paslanmaz kullansanız, hiçbir ölçüyü değiştirmeden yaklaşık %40 mukavemet artışı sağlarsınız.