0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

S. Ç.

Ynt: ALINIK TELSİZ ARIYORUM
« Yanıtla #15 : Mayıs 09, 2019, 14:30:13 »
Doğru..Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Hiçbir zaman yabancıların cümle aralarında kullanamayacağı,öğrenemeyeceği laflar var..Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Geberesice..şerefsiz..lan..gönlümün sultanı  princess of my heart..olurmu..Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Gıcık....şakır şukur öpmek..Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

E. A. A.

« Yanıtla #16 : Mayıs 09, 2019, 14:33:49 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Sözcük türetme kolaylığı Türkçe'mizin en güçlü özelliklerinden biridir ama öte yandan...

Son derece haklısın . Ancak kaçak ve kalitesiz üretim yapan mercileri durdurmak da ayrıca önem arzediyor. Benim merak ettiğim hatalı üretilen ya da bir şekilde üretilip hatalı kullanılan bu kelimelerin deyimlerin ne oranda kalıcı olabileceği... Tedbir usullerini buna göre konuşmak gerekir. Bu kelimeler sanki çok kalıcı olmuyor , ergen arkadaşlar bazılarını popularize ediyor . "Aynen" nidası gibi her laftan sonra. Ben de alışıyordum az daha...

*

O. E.

« Yanıtla #17 : Mayıs 09, 2019, 14:38:41 »
Sözcük türetmek, daha doğrusu uydurmak .....
Toplum İletişimi için doğru bir yol değil....
Unutulmamalıdır ki Türkçe aslında kelime zengini bir dil.....

Ancak okumuya okumuya 200 Kelime ile konuşulur hale gelmiş....

Yetmeyince insanlar Türetmek uydurmak durumunda kalıyor demek ki...

Bu da İletişimi , birbirini anlamayı zorlaştırıyor...

Satılık  kelimesinin tersi aslında yok ......

"ALINIK "

İhtiyaçtan uydurulmuş ......

ama ben 57 yaşında sormak durumunda kalıyorum....

Çok Kötü

*

E. A. A.

« Yanıtla #18 : Mayıs 09, 2019, 14:49:48 »
Bilgisayar  deyimi de bal gibi uyduruktur. Tutmuştur. Daha çok mürekkep yalamış kesimin ilgi konusu olduğu için hızla topluma ulaşamamış , yerine türetilen Türkçe sözcüğün sağlıklı bir şekilde yerleşmesine fırsat doğmuştur. Zaten teknolojinin baskısı altında insanlar yabancı kelime kullanmak durumunda kalıyor. Kavram veya mal yayılmadan  onu ifade eden Türkçe kelime türetmek bunu da kitabına göre yapmak en uygunu. Türkçenin en önemli en güçlü özelliği olan kelime türetme yeteneğini pek de baskılamamak gerekir. Ayrıca dil dinamik bir yapıdır bizim fikirlerimizi çok önemseyeceğini sanmıyorum , teknelerin evrilmesinden daha hızlı evrilebilir mesela... Sonuçta ne kadar düzgün üretim yaparsak yapalım toplumda kabul görüp görmeyeceği önemli.  Olasılık kelimesinin durumu buna örnektir.
« Son Düzenleme: Mayıs 09, 2019, 14:50:49 Gönderen: Emin Alp Alayunt »

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #19 : Mayıs 09, 2019, 15:31:34 »
Madem ki dilbilgisi ve lügat konuşuluyor yazayım; Topik tamamen hatalı.

Özne ne arıyor ? : telsiz arıyor.

Ne için arıyor ?;   satın almak için arıyor

Yani ya SATILIK TELSİZ ARIYORUM, ya da SATIN ALMAK İÇİN TELSİZ ARIYORUM olmalıydı başlık.

Ya da bu olmuyor ama SATILIK TELSİZ karşıtı ALINIK TELSİZ diye başlık olurdu, o zaman hepimiz alık alık bakardık.

Ne yapayım siz başlattınız. Türkçemiz biraz saygıyı hak ediyor. Deformasyonu hemen savunmaya geçmemek lazım yok forum dili yok sokak dili diye.
Önemli olan lügat dilidir ve o TDK ile nizamidir. 

Sevgiyle.

*

O. E.

« Yanıtla #20 : Mayıs 09, 2019, 15:44:12 »
Madem ki dilbilgisi ve lügat konuşuluyor yazayım; Topik tamamen hatalı.

Özne ne arıyor ? : telsiz arıyor.

Ne için arıyor ?;   satın almak için arıyor

Yani ya SATILIK TELSİZ ARIYORUM, ya da SATIN ALMAK İÇİN TELSİZ ARIYORUM olmalıydı başlık.

Ya da bu olmuyor ama SATILIK TELSİZ karşıtı ALINIK TELSİZ diye başlık olurdu, o zaman hepimiz alık alık bakardık.

Ne yapayım siz başlattınız. Türkçemiz biraz saygıyı hak ediyor. Deformasyonu hemen savunmaya geçmemek lazım yok forum dili yok sokak dili diye.
Önemli olan lügat dilidir ve o TDK ile nizamidir. 

Sevgiyle.

Ben bu tespite tamamen katılıyorum
Ben anadilimi anlamayacak hale getirilmemeliyim....
Argo , sokak dili, yöre lehçesi başka birşey yazışma dili başka bir şey..
*

C. D.

« Yanıtla #21 : Mayıs 09, 2019, 15:45:46 »
alınık yani alıngan bir telsiz olabilir mi, ne söylesen alınıyor...  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

S. Ş.

« Yanıtla #22 : Mayıs 09, 2019, 18:44:21 »
Mors
Çok Mor Olan Gaz Kolu ,
Az Olana Mor çok olan Mors.....

Çift Gaz kolu olursa Mosmors

Daha türetilebilir....

Alınık
Satılık
Kiralık
Kiralanık

Uyanık
Uyuyanık

Korsanlar devam ederse daha neler çıkar...

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Kafam cok bulanık , alınık bi hap var mı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. B. A.

« Yanıtla #23 : Mayıs 09, 2019, 22:30:26 »
Doğru..Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Hiçbir zaman yabancıların cümle aralarında kullanamayacağı,öğrenemeyeceği laflar var..Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Geberesice..şerefsiz..lan..gönlümün sultanı  princess of my heart..olurmu..Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Gıcık....şakır şukur öpmek..Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. B. .

« Yanıtla #24 : Mayıs 10, 2019, 00:17:20 »
Benim bir telsizim var.ücretsiz verebilirim. Test yaptırayım. Okumaya ile okumuya  arasını anlamadım.a
*

Z. G.

« Yanıtla #25 : Mayıs 10, 2019, 09:09:42 »
Bu işin biraz sulandırıldığını düşünüyorum .

Kusura bakmayın fakat  birazda kişiye göre de muamele var ,mesaj sayısı (kıdem ) sanırım etken oluyor .

Yakın geçmişe döner bakarsak görürüz ' alınık ' ilanı yine karşımıza çıkacak fakat o zaman nedense bu tepki gösterilmedi kıdem yüksekti  .

Aylaklık sanırım yeni veya çok aktif olmayan üyelere her aklına geleni yazamazsın  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap olayını körüklüyor . Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

« Son Düzenleme: Mayıs 10, 2019, 09:13:26 Gönderen: Zerin Güney »
*

E. S.

« Yanıtla #26 : Mayıs 10, 2019, 11:17:52 »

Kusura bakmayın fakat  birazda kişiye göre de muamele var ,mesaj sayısı (kıdem ) sanırım etken oluyor .

Yakın geçmişe döner bakarsak görürüz ' alınık ' ilanı yine karşımıza çıkacak fakat o zaman nedense bu tepki gösterilmedi kıdem yüksekti  .

Aylaklık sanırım yeni veya çok aktif olmayan üyelere her aklına geleni yazamazsın  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap olayını körüklüyor . Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Zerin korsanın bu tespiti bence çok doğru, forumda istemsiz de olsa bu şekilde bir tepki verme hastalığımız var. Kıdemsiz bir üyenin mesajları daha çok makara konusu olup sulandırılıyor. Türkçeyi doğru kullanmak konusundaki hassasiyete katılmakla birlikte bizim artık toplantı set eden, mail forward eden bir toplum olduğumuzu unutmamak lazım. Alınık  vs gibi sonradan türetilmiş ve dile yerleşmiş kelimeler bunların yanında  çok daha masum diye düşünüyorum.
*

O. E.

« Yanıtla #27 : Mayıs 10, 2019, 11:54:36 »

Zerin korsanın bu tespiti bence çok doğru, forumda istemsiz de olsa bu şekilde bir tepki verme hastalığımız var. Kıdemsiz bir üyenin mesajları daha çok makara konusu olup sulandırılıyor. Türkçeyi doğru kullanmak konusundaki hassasiyete katılmakla birlikte bizim artık toplantı set eden, mail forward eden bir toplum olduğumuzu unutmamak lazım. Alınık  vs gibi sonradan türetilmiş ve dile yerleşmiş kelimeler bunların yanında  çok daha masum diye düşünüyorum.

Yok canım daha neler.....
Zerin Korsan,
Kıdem, Mesaj sayısı falan Burada zerre itabar edilecek bir durum yaratmaz...
Ben Sordum en başta "ALINIK" nedir diye...

Sorduğum soru gayet samimi idi..
Öğrenmek için sordum, Hakan Erim yazdığında da merak etmiştim
O zaman da soracaktım ama daldım gitti...
Sonra bir daha görünce samimiyetle sordum....

Google yazsa idim de öğrenirmiydim .....

Evet ......

Burada her bilmediğimiz kelimeyi , konuyu GOOGLE  yazsak ......

İyi  mi olur.....

1, 2, 3  demeden öğrenirdim....

Benim için iyi olurdu ...

3 demeden Alınık kelimesinin uydurma satılık karşıtı olduğunu öğrenirdim....

geçtik....

Whatsapp grublarına yazsaydım 2 demeden öğrenirdim....

Ama forumun performansı için kötü olurdu....

herkes sorusunu Google yazsın whatsapp grubuna yazsın....eee burası ne olacak

Burada Benim gibi bilmeyen varsa öğrenemezdi....

Bir çok konunun WHATSAPP ta müzakere edildiğindi , tartışıldığını üye olduğum bir kaç grupta üzüntü ile izlemekteyim...

Bu forum 11 sene evvel kurulmuş yukarıda öyle yazıyor...

Ben çok şey öğrendim....,

Bunun gibisi yok , taklitleri çakmaları olabilir

Devam etmesini 22 sene oldu yazısını görmeyi çok arzu ediyorum...

o yüzden bu kıdem tespitinizi yanlış buluyorum...

merak ettiğimizi , öğrenmek istediğimizi buradan sormalıyız....

dalga geçilecekmiş, sulandırılacakmış  olsun ...

Bu forumda en çok  dalga geçilen adamlardan biri benimdir herhalde....

başta ben kendimle dalga geçiyorum.....

bir sıkıntı yok

hayat kısa 7 Milyarda bir taneyiz zaten .....

selamlar

Laf arasında not :

Komik olan

GOOGLE DENİZCİLİK İLE İLGİLİ NE YAZARSANIZ YAZIN CEVABINI BURDA VERİYOR
« Son Düzenleme: Mayıs 10, 2019, 12:02:11 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
*

S. Ç.

« Yanıtla #28 : Mayıs 10, 2019, 13:37:00 »
Zerin korsana katılmıyorum..

Hepimiz burada ilkleri yaşadık..
Benimle kimse kafa bulmadı,yeniyim diye eleştirmedi yadırgamadı..

Yeni gelenleri strese sokmanın bir anlamı yok..

Burada,yeni gelen kişiyle değil yeni gelen sözcükle ilgili esprili yaklaşım var.

HakanE yi hepimiz biliyoruz..o kelimeyi yazdığında vardır bir düşüncesi diye düşünüyoruz..bulaşmıyoruz..Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Z. G.

« Yanıtla #29 : Mayıs 10, 2019, 14:15:15 »
Bende yeni olduğum için alınganlık yaparak yazmadım sadece daha önce 3-4 defa bu kelime kullanıldı şimdi iş biraz uzadı .

Polemik yaratmak amaçlı yazmadım , hatta topiği baştan okuyarak kim ilk sorduğunada bakmadan yazdım .

Hakan E . daha önce bu kelimeyi kullandığında bisiklet sormuştu galiba ve bu kelimeyi ne amaçla kullandığını hep anladık . Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Topiği tekrar okusaydım Oktay bey sorduğunu görürdüm  yinede yazarmıdın deseniz yazmazdım . Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Oktay beyi şahsen tanımıyor olsam da burada yazdıklarından  art niyetli bir iş yapmayacağını bilirim ,
ve ona karşı bir tutum sergilemiş olduğumdan dolayı özür dilerim kendisinden .

Serdar bey şu anda bende kendi yazdığıma katılmıyorum biraz fevri bir davranışta bulundum özür dilerim .

« Son Düzenleme: Mayıs 10, 2019, 14:20:45 Gönderen: Zerin Güney »