0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ö. Ö.

Ynt: 4 Kişilik Can salı
« Yanıtla #75 : Aralık 11, 2019, 20:18:57 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
...
Anlaşılan tekne hızlıca battığında beraberinde can salını da dibe götürecek suya atıp içine binip ipi kesme şansımız olmazsa. 

Özgür kaptanın gösterdiği hidrostatik bırakma aparatı elzem bu nendenle,  Türkiye' satılıyor mu?  Yada tekneye bağlı kısıma, açılmış bir can salını suyun altına çekmeyecek mukavemette zayıf bir ip bağlamak düşünülebilir mi?  Yuzmekte olan can salının dalgada cekistirmesiyle de kopmayacak mukavemette sağlam.
Hidrostatik kilit ünitesi can salının sabit montaj yapıldığı tekneler için gerekli ve faydalı bir ürün. (Yunan adalarına gidecek ticari yatlar için mecburi mesela..)

Türkiye'de elbette satılıyor, 500-1000TL arasında fiyatları var.
HErim'in dediği gibi takip edilmesi gereken bir son kullanma tarihi de var ne yazık ki.

İçi ise aşağıdakine benzer, su basıncıyla çalışan basit bir mekanik kesme/bıçak düzeneği aslında..
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Küçük (<15m) teknelerin çoğunda olduğu gibi eğer can salınız bir portuç içindeyse veya güvertede/kıç aynada sabit monte edilmiş ise denize atarken parimasının bir ucunu tekneye bağlamayı unutmayın yeter, tekne öyle "denize düşmüş vinç kolu gibi" hemen batmaz! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Can salına geçtikten sonra parimayı kesecek yeterli zaman bulabilirsiniz.

Teknesinde can salı olan, açık denizlerde gezmeyi, karadan uzaklara gitmeyi düşünen herkese gemi adamlarının almak (ve sürekli tazelemek) zorunda olduğu STCW güvenlik eğitimlerini (Can Kurtarma Araçlarını Kullanma Yeterliği Eğitimi ve Denizde Kişisel Canlı Kalma Teknikleri Eğitimi) almalarını tavsiye ederim.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #76 : Aralık 11, 2019, 20:43:24 »

Küçük (<15m) teknelerin çoğunda olduğu gibi eğer can salınız bir portuç içindeyse veya güvertede/kıç aynada sabit monte edilmiş ise denize atarken parimasının bir ucunu tekneye bağlamayı unutmayın yeter, tekne öyle "denize düşmüş vinç kolu gibi" hemen batmaz! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Can salına geçtikten sonra parimayı kesecek yeterli zaman bulabilirsiniz.

Yelkenliler için belki ama motoryatlar yüksek hızda bir cisime çarptıklarında saniyeler icerisinde batabiliyor.  Benim teknenin aynısını sudan çıkardıkları bir video görmüştüm,  karinanın 30 cm lik en alt kısmı tüm su hattı boyunca yoktu,  kayaliklardan geçmiş olsun hızla. Sizce ne kadar sürmüştür batması?  Bence dakikayı bulmaz. 

*

H. E.

« Yanıtla #77 : Aralık 11, 2019, 20:48:04 »
Ömer hocam,
Biraz abartı olmuş Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
İyi geceler..

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #78 : Aralık 11, 2019, 21:00:33 »
tamam, ben de espriyi desteklesin diye biraz abartmış olabilirim.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

O zaman şöyle bir ek yapıp düzeltelim;
Yüksek hızlı teknesi olanlar ve riski bölgelerde (mercan resifleri vb.) seyir yapanlar can sallarını mutlaka güverteye hidrostatik kilit düzeneği ile monte etmeliler.

Bu arada merak edenler için bizim teknenin geçen yıl yapılan can salı bakım servis formunu aşağıya ekliyorum.
Bu formda can salının içindekiler, yenilenmişler (yanlarına işaret konulmuş olanlar) ve son kullanma tarihleri görülebilir.
Ayrıca sağ tarafta basınç testleri ve kontrol listesi görülüyor.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #79 : Aralık 11, 2019, 21:35:41 »
Bu topik can salları için iyi bir yazışma oldu. Satış olayı da iptal edildiğine göre Öcal kaptan tarafından.  Topigin arşiv değeri olan bir şekle değiştirilmesini  ve tartışma içeren bilgi değeri olmayan bölümlerin de çıkarılmasını talep ediyorum moderasyon tarafından.  Bu şekilde bu topige daha çok katkı gelecektir.

*

K. G.

« Yanıtla #80 : Aralık 11, 2019, 21:41:18 »
Bu topik can salları için iyi bir yazışma oldu. Satış olayı da iptal edildiğine göre Öcal kaptan tarafından.  Topigin arşiv değeri olan bir şekle değiştirilmesini  ve tartışma içeren bilgi değeri olmayan bölümlerin de çıkarılmasını talep ediyorum moderasyon tarafından.  Bu şekilde bu topige daha çok katkı gelecektir.

Çok doğru diyorsunuz

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #81 : Aralık 12, 2019, 10:22:46 »
Ömer korsanın önerisi doğrultusunda konunun başlığı değişirse içeriğe katkı olsun diye bir de can salı yenileme fiyat teklifini buraya koyalım;

Kırmızı işaretli olanlar tarihi geldiği için değişenler, diğerleri standart servis işlemleri;
*

Ö. T.

« Yanıtla #82 : Aralık 12, 2019, 10:37:45 »
On kişilik o sal galiba Özgür Kaptanım.

Bu gün bana da bir teklif gelecek , burada yayınlarım.  O da burada bulunsun.Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Kaptan Denizcilik (Türkiye bayii) İstanbul da  açma ,kapama ve servisi 100 Euro ya yapıyor. Diğer malzemeleri de pazarlık edeceğim.
İçine konulacak malzeme istediğin kadar oluyor tabii.  Tavsiyem işaret fişeklerini pili filan sizin tedarik edip vermeniz.

Orası Göcek bölgesi benim gücüm yetmez oraya. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

« Son Düzenleme: Aralık 12, 2019, 10:50:20 Gönderen: Öcal Turan »
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #83 : Aralık 12, 2019, 11:33:55 »
On kişilik o sal galiba Özgür Kaptanım.
Evet, belirtmeyi unuttum, 10 kişilik Plastimo Transocean konteyner modeli.
muhtemelen çanta tiplerin servisi biraz daha ucuz oluyordur.

Orası Göcek bölgesi benim gücüm yetmez oraya. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Sorma! Burada İbiza, Mayorka fiyatları ile yaşıyoruz! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

F. G.

« Yanıtla #84 : Aralık 13, 2019, 00:50:46 »
 Bir kac mesaj once tartisilan tekne ne zaman terk edilir ve bu durumla ilgili can sali konularinda elimizdeki net verilerin basinda 1979 fastnet yarisi geliyor. Cesitli sert hava seyir litaplarinda da  bu konunun alti cizilmis. Kusura bakmayin, uyarilari dikkate aldim, neticede ortada satilik bir can sali var ama yeri gelmisken bende iki kelam etmek istedim.
*

Ö. T.

« Yanıtla #85 : Aralık 13, 2019, 05:35:22 »
Bir kac mesaj once tartisilan tekne ne zaman terk edilir ve bu durumla ilgili can sali konularinda elimizdeki net verilerin basinda 1979 fastnet yarisi geliyor. Cesitli sert hava seyir litaplarinda da  bu konunun alti cizilmis. Kusura bakmayin, uyarilari dikkate aldim, neticede ortada satilik bir can sali var ama yeri gelmisken bende iki kelam etmek istedim.

Can salı satıştan çekildi Faruk korsan , konu can salı hakkında bilgilendirmeye evrildi,  rahat rahat yazabilirsiniz.
*

F. G.

« Yanıtla #86 : Aralık 13, 2019, 17:11:29 »
Oyleyse Adlard Coles' un "heavy weather sailing"(4th Edition) / sert hava seyri adli kitabinin 79 fastnet yarisi bolumunden bir kac sey aktarabilirim
" Teknenizin pozitif stabilitesi ve denizciligini hep goz onune alin. Olaganustu sert hava kosullarinda teknenizin icerisinde ne kadar rahatsiz olursaniz olun genede sizin icin en emniyetli yer orasidir ve can sali en son care olarak dusunulmelidir. Bu yarista hayatini kaybeden 15 yelkenciden 7 si can salina gecme karari verenlerden oldugu gibi, terkedilen 24 teknenin 19 una firtina sonrasi hala yuzer olduklari halde ulasilmistir. En iyi can salinin tekneniz oldugunun altini cizelim.
 Bu firtina sonrasi elde edilen geri besleme(feedback) neticesinde, can sali imalatcilari dizaynlarinda birtakim rehabilitasyon calismalari yapmayi uygun gormusler ve bu calismalarin bir sonucu olarak bugun can sallarinin daha iyi ve guvenilir oldugunu soyleyebiliriz. "   
*

E. G.

« Yanıtla #87 : Şubat 23, 2020, 23:28:16 »
Selamlar,
Kanunen Can Salı 12 metre özel bir yelkenlide bulunmalı mı?
*

Ü. Ö.

« Yanıtla #88 : Şubat 24, 2020, 09:40:23 »
Selamlar,
Kanunen Can Salı 12 metre özel bir yelkenlide bulunmalı mı?

Hayır, zorunlu bir ekipman değil.
*

H. D.

« Yanıtla #89 : Şubat 25, 2020, 10:37:31 »
Yunan bayrağı sevdalısı TUAL ALP hanım üyeyi tanıyan bilen var mı?
Acaba diyorum eski tanıdık bir üyenin kılık değiştirmiş hali olmasın?!!!!!!! Şeytanın işi gücü yok......