0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

İ. E. E.

Ynt: Ülker Fırtınası 2021
« Yanıtla #15 : Mayıs 21, 2021, 21:35:32 »
Herkese çok geçmiş olsun.

*

N. Y.

« Yanıtla #16 : Mayıs 21, 2021, 21:36:35 »
Ayvalıklı korsanlara geçmiş olsun, Altınova'da da zarar epey fazla. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

R. E.

« Yanıtla #17 : Mayıs 22, 2021, 00:13:22 »

Teknesi bölgemizde olan dostlarımıza çok geçmiş olsun. Bir daha da kimsenin başına gelmesin böyle bir gün..
Ancak benim aklımda bir soru var.
Bugün yaşadığımız ülker fırtınası mıydı bizim soldaki takvimde yazdığı gibi. Yoksa gecikmiş bir "filizkıran fırtınası" mıydı? Bir dostum ikincisi olduğunu söyledi ve kafam karıştı. O nedenle not düşme gereği duydum.

Daha önemlisi biz bunu nasıl ayırt edeceğiz?

Yoksa geleneksel takvime boş verip sadece meteorolojinin güncel verilerine mi bakmalıyız?

*

M. A. Z.

« Yanıtla #18 : Mayıs 22, 2021, 07:22:05 »
Değerli Korsanlar büyük geçmiş olsun. Sert rüzgarlarda kullanmak için büyük demonte edilebilen çapalar bulundurmak iyi olacaktır. Parçaları ayrılabilir olduğu için teknede illaki bir yer bulunabilir.
 Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 

*

Ö. T.

« Yanıtla #19 : Mayıs 22, 2021, 08:38:39 »
Ayvalık denizcilerin tekrar tekrar geçmiş olsun.

*

Y. K.

« Yanıtla #20 : Mayıs 22, 2021, 18:03:28 »
Geçmiş olsun. Iklim değişikliği sonucları bu belirtiler. Daha işin başındayız.
*

S. K.

« Yanıtla #21 : Mayıs 22, 2021, 20:29:06 »
Az veya çok, hatta sadece yaşadığı endişeyle psikolojik olarak etkilenen tüm korsanlara ve denizcilere büyük geçmişler olsun...

Devletin birşey yapacağı yok (belki yapmasına gerek de yok denebilir) ama şu son 4-5 yılda olanları göz önüne alınca hepimizin kalıplaşmış toleranslarımızı değiştirmemiz gerekiyor bundan sonrası için... Buna marina yatırımcılarının mendirekleri daha büyük, ponton-zemin bağlantılarını daha esnek ve daha güçlü yapmaları gerekliliği de dahil; Ahmet korsanın dediği gibi birer boy - ki eskiden zaten bir boy büyük dendiğine göre artık iki boy büyük - çapalara, tamamı zincir ve büyük yedek çapalara, hem kavaletalı hem tamburlu ırgatlara geçmek de dahil...

Eskiden biraz üşengeçlikten biraz da kuş b.ku derdinden bütün yan tenteleri kapatıp bırakırdım(k) teknemizi; artık yanları geçtim belki tepeleri de çıkartıp içeri koyacağız; sadece 10 günlüğüne ayrılıyor olsak dahi... Marinaya gelip 10 dakika sonra denize çıkmak da; koltuğu bağladıktan 15dk sonra arabaya atlayıp eve gitmek de tarihe karışacak...

Kısaca Ege - Akdeniz standartlarını unutup, Karayip değilse de Biskay körfezi standartlarına geçeceğiz; çünkü resmen okyanus kıyısına, yarı tropik bir yere taşındı ülke... 
*

A. Y.

« Yanıtla #22 : Mayıs 23, 2021, 01:08:06 »
ayvalıktaki dostlarımıza geçmiş olsun , fakat anlamadığım durum şu güney yarım küre ve kuzey yarım kürede son bir kaç zamandır ciddi rüzgarlar ve dalga boyları görüyorum, bunun tek sebebi iklim değişikliği olmamalı.deniz haritalarına bakıyorum heryerde her açıkta ve her kıyıda fırtına var resmen , bu çok ilginç çinden amerikanın doğusuna , ingiltereden afrikanın güneyine kadar heryer fırtınalı bu 3 4 gündür