0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

N. D.

İnteraktif Beaufort Scale İhtiyacı
« : Mart 21, 2019, 22:02:56 »
Sayın Kaptanlar , Beaufort Skala , bir çok yerli /yabancı kaynakta anlatımı var , Dalga şöyle rüzgar böyle vs .. Ancak ne kadar söylenirse söylensin , bir skalanın en az otuz saniye veya iyisi bir dakikalık bir görüntüsü olsa ( tabiyki denizde bir tekneden kaydedilmiş)  hem dalgayı hem denizi hem teknenin durumunu bundan daha iyi anlatan bir şey olamaz . Bence önce bizim forumun sonra bütün Türk denizcilik camiasının , okulunun , kursunun da buna çok ihtiyacı var. Youtube de baktım , parça parça var mesela birinde 11 beaufort demiş görüntüyü koymuş , başka birinde 4 Beufort . 
Video işleme programı olan bir arkadaş sadece youtubedeki videolardan kes yapıştır yaparak  scale2 den 10 a kadar bir video oluşturursa , hem herkesin işine yarayacak hem de çok popüler olup çok beğeni ve "tık" alacak diye düşünüyorum.
Tabi Beufort skaleyi de iyi bilmek gerek .

*

H. E.

Ynt: İnteraktif Beaufort Scale İhtiyacı
« Yanıtla #1 : Mart 21, 2019, 22:08:13 »
Aslında okursanızda anlarsınız skalalar arası farkları ama 4 beoufoft tan sonra
denizde olmak istemem(keyif yapacaksam)
Selamlar,

*

N. D.

« Yanıtla #2 : Mart 21, 2019, 22:58:52 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Aslında okursanızda anlarsınız skalalar arası farkları ama 4 beoufoft tan sonra
denizde olmak istemem(keyif yapacaksam)
Selamlar,
Hulki Kaptan , selam saygılar ....

*

N. D.

« Yanıtla #3 : Mart 21, 2019, 22:59:33 »
Bu videonun hemen başındaki hava kaç Beauforttur ?

&t=2s

*

R. E.

« Yanıtla #4 : Mart 21, 2019, 23:19:05 »

Fotoğraf ve videoda dalga yüksekliği çıplak gözle görüldüğünden ciddi az görünüyor..
O bakımdan foto ve video aldatıcı olabiliyor. Karasal, ölçü alabileceğimiz bir şey olursa doğru izlenim ediniliyor.

*

A. A.

« Yanıtla #5 : Mart 22, 2019, 00:15:18 »
Dalga boyu yüksek fakat rüzgar çok ciddi değil.
Dalga tepesi köpük ve kırılma şekline bakılırsa 7 bofor  civarı. 8 yok gibi sanki.

*

H. E.

« Yanıtla #6 : Mart 22, 2019, 00:48:21 »
Şöyle bir bilgi eksikliği var!
2 bofor havanın beklenti dışı 4 ve 5 olduğunu yaşadım! Tekrarlıyorum bofor 4 plus veriyorsa ben karada beklerim.
Saygılar,
*

A. D.

« Yanıtla #7 : Mart 22, 2019, 02:25:08 »
Dalgalar denizlerde sadece rüzgar yüzünden oluşmaz.Akıntılar ve farklı sıcaklıklardaki suların yer degiştirmesi ile dünya üzerinde bi o yana bu bu yana gidip dengelenirler. bi gece önceki fırtınadan siz o an geciyorken hava cok sessizdir belki ama akşamdan kalan fırtınanın soluganı sizi bezdirir.Bu yüzden  hava tahmini konusunda elimizdeki tüm bilgilerle bir bir tahmin yaparız. Skalanın oluşturdugu havalar özellikle 30+ knot lara ulaştıgında ortalama 9-10 knot saganak rüzgar olur hava 28-37 arası gezer durur mesela. beufort skalasinda bunun cozumu 12 ye kadar bir skala oluşturup bunun sınıflandırılması ama knot olarak tam anlık degeri ögrenebilirsiniz

Bu arada esen rüzgarında soguk veya sıcak olması ile alakalı yelkenlerin daha soguk rüzgarlarda daha verimli calıştıklarını biliyorum. yani esen rüzgarın yogunlugu da ayrı bir etken.
Bütün skalaları az öz bilsenizde önemli olan gözle tahmin edebilmek.bunun içinde sadece tecrübe gerektigine inanıyorum.50-62 knot fırtınada 3m2 peçete gibi uçurtma ile sörf yaptım ama o havada teknede suda olmak hiç istemem.
*

S. E.

« Yanıtla #8 : Mart 22, 2019, 04:45:34 »

Fotoğraf ve videoda dalga yüksekliği çıplak gözle görüldüğünden ciddi az görünüyor..
O bakımdan foto ve video aldatıcı olabiliyor. Karasal, ölçü alabileceğimiz bir şey olursa doğru izlenim ediniliyor.

Çok doğru. Çok kötü havalarda çektiğim videolar seyrederken içinde bulunulan durumun yakınından bile geçmiyor. Durumun içindeki insanların yüzlerinin rengi dalgalari, dalgalardan daha iyi anlatiyor.

*

H. E.

« Yanıtla #9 : Mart 22, 2019, 07:44:33 »
Ben tekneye bir tane ateist alıyorum. Baktım dua ediyor, anlıyorum ki hava 6 Bofor ve üzeri.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. D.

« Yanıtla #10 : Mart 22, 2019, 08:34:27 »
Günaydın.
Teknik anlamda değil dogrudan dogruya bir tekneden bakarken DALGA BOYU deyince ne anlamalıyım ve nasıl ölçülür  yada tahmin edilir? ayrıca DALGA YÜKSEKLİĞİ NEDİR? dalga boyu ile aynı anlama mı geliyor? farklı  ise bu nasıl ölçülür tahmin edilir?
*

A. Ç.

« Yanıtla #11 : Mart 22, 2019, 09:05:02 »
Dalga boyu iki dalga tepesi arasındaki mesafedir. Dalga yüksekliği ise dalga çukurunudan dalga tepesine olan dikey mesafedir. Bir çok yazıda dalga boyu dalga yüksekliği yerine yanlışlıkla kullanıyor. Bu özellikle denizle ilgili  yazılarda ortaya çıkıyor.

Dalga yüksekliği ve dalga boyu, şamadıralarla ölçülebilir. Tahmin konusu ise karışıktır. Hava sertlediğinde ve açık denizde ise en iyi tahminimiz dev gibi dalgalar, olur. Dalga çukurunun dibinde iken teknenin değişik yerlerini dikkate alarak dalga tepesinin yüksekliği tahmin edilebilir. Havuzlukta otururken, kamaraın üst bölümü veya dalgalar dev gibi ise, bumbanın direğe bağlandığı yer veya gurcatalar referans alınıp tahminde bulunulabilir.

Aynı hatayı salma konusunda da yapıyoruz. Uzun salma aşağı doğru değil teknenin altına paralel uzanan salmadır, omurga salma uzun bir salmadır. Fin tipi salma ise uzun değil derin salmadır.
*

R. E.

« Yanıtla #12 : Mart 22, 2019, 10:00:47 »

Ben tekneye bir tane ateist alıyorum. Baktım dua ediyor, anlıyorum ki hava 6 Bofor ve üzeri.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Harika çözüm..

*

H. D.

« Yanıtla #13 : Mart 22, 2019, 10:28:41 »
Amatör denizcilikte dalga yüksekliği olarak dalga yüksekliği olarak teknemizden bakarken üstümüze gelen dalgada  dalganın en yüksek yerinin teknemizle olan  yükseklik farkına mı diyoruz?
*

H. E.

« Yanıtla #14 : Mart 22, 2019, 10:58:42 »
...dalga yüksekliği olarak teknemizden bakarken üstümüze gelen dalgada  dalganın en yüksek yerinin teknemizle olan  yükseklik farkına mı diyoruz?

Yok abi, ona "dalganın en yüksek yerinin teknemizle olan yükseklik farkı" diyoruz. Dalga yüksekliği tanımı nettir, dalganın denizde, havada, uzayda, kabloda vb. olması farketmez. Bunu bütün "meendizler" bilir.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap